Close
Mobil Menu Bars

Kariyer Hedefi Sorularına Nasıl Yanıt Vermeliyiz ?

31 Mayıs 2018, 74121 defa okundu.
Kariyer Hedefi Sorularına Nasıl Yanıt Vermeliyiz ?
Kariyer Hedefi Sorularına Nasıl Yanıt Vermeliyiz ?

“Şirketimizde nasıl bir kariyer hedefliyorsunuz” soruları mülakatın en can alıcı cevaplarını gerektirir. Çok yaratıcı ve hayal gücünün sınırlarını zorlayan cevaplar verme arzusunda kalırız. “Kendinizi 5 yıl içerisinde nerede görüyorsunuz?” soruları işletmeler için önemli, adaylar için ise zorludur.

Bu makale kariyer hedefi sorularına en doğru yanıtın ne olduğu ile ilgili bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır.

Google üzerinden bir arama yaptığınızda bu konuda kariyer hedefi örnekleri, kariyer hedefinizi tutturun gibi yazıları bulabilirsiniz. Ancak özgün birşeyler söylemeniz gereken soruya internetten cevap aramak doğru olmayacaktır. Bu sorunun cevabını internetten yemek tarifi arar gibi bulamazsınız.

Bu tür sorularda vereceğiniz cevap pek önemli değildir. Önemli olan yalnızca soruyu içtenlikle cevaplamaktır. Yapmacık olmayan ve hayal gücünün sınırlarını zorlamayan realist cevaplar vermek görüşmenin ciddiyetini korur. Eğer lise çağındaki hayallerinizi iş görüşmesinde söylerseniz işe alımcı sizi pek ciddiye almaz.

“5 yıl sonra sizin yerinizde olacağım” gibi maceralara da hiç girmeyin!

Örnek olarak bir orta düzey yönetici 5 yıl içerisinde üst düzey yönetici olmak gibi bir kariyer hedefi olduğunu söyleyebilir. Bu onun için sınırları zorlamak değildir. Bu sadece başarmak olabilir. Eğer sistemli çalışırsa ve başarmayı arzularsa o şirkette 5 yıl içerisinde üst düzey yönetici olabilir. Kimse sizden Atatürk gibi savaş kazanmanızı beklemiyor.

Henüz yeni mezun birinin “5 yıl içerisinde üst düzey yönetici olma” kariyer hedefi saçma gözükse de kimi – çok az sayıda – işverenler için önemli kabul edilir. Gözü yükseklerde olan kişilerle çalışmak isteyenler bu tip hayal gücününün sınırlarını zorlayan hedefleri değerli bulabilirler. Sizde bu hedefleri belirleyerek yöneticiliğe ilk adımınızı atmış olursunuz.

Kariyer hedefi sorusu neden sorulur?

Kariyer Hedefi Neden Sorulur?

Bu sorunun sorulmasının tek bir sebebi vardır. Hedef odaklı olup olmadığınızı öğrenmek…

5 yıl sonra şirketimizde hangi pozisyonda olacaksınız ? sorusu bir kehanet sahibi olup olmadığınızla ilgili olsaydı size şirketin geleceğini sorarlardı…

Bu soruya cevaplamak için size en iyi tavsiyem bu sorudan kaçmaktır. Bu soruyu doğru cevaplamak sizin o işi yapacak yetkinlikte olduğunuzu kanıtlamaya yetmez. Bu soruyu cevaplamak hedef odaklı olduğunuz anlamına da gelmez. Bu soru yanlış sorulmuş bir internetten bulunan sorudur. İşinde yetkin olmayan kişilerin sorduğu yanlış bir sorudur.

Eğer bir kişinin uzun vadeli kariyer hedefi öğrenilmek isteniyorsa o kişiye sonuç odaklı sorular sorulmalıdır.

Örnek: “Şimdiye kadar başardığınız kariyer hedefiniz var mı ?”

Eğer cevap “evet” ise ardından şu sorulur: “Gerçekleştirdiğiniz son kariyer hedefiniz nedir ?”

Eğer birinin hedef odaklı olup olmadığını öğrenmek için geçmişini mi, geleceğini mi sorgularsınız ? Geçmişinde kariyer hedefiyle ilgili bir soru mu ? Yoksa, gelecekteki kariyer hedefi sorusu mu daha mantıklı?

Kariyer hedefi cevabında nelere dikkat edilmelidir?

Kariyer Hedefi Cevabı

Bu soruyu cevaplarken işe alım uzmanlarının dikkat ettiği birkaç madde var;

  1. Kariyer hedefini başarmak için neler yapmış?
  2. Hedefe ulaşmak için hangi yetkinliklerini geliştirmiş ?
  3. Daha büyük bir hedefe ulaşmak için yol haritası var mı ?
  4. Kişinin yaşı, kişisel gelişimi ve eğitimi hedefiyle orantılı mı ?

Kariyer hedefi belirlerken mutlaka bu sorulara kendi içinizde cevap vermelisiniz.

Kariyer hedefi sorularını şu şekilde cevap verin

Mülakatta karşılaşacağınız bu tür bir soruya öncelikle geçmişten gelerek başlayın. Geçmişte başardığınız kariyer hedefini nasıl başardığınızı, neleri geliştirmeniz gerektiğini, nasıl bir planlama yaptığınızı ve hangi eğitimleri almanız gerektiğini söyleyin. Daha sonra 5 yıl sonraki kariyer hedefinizden bahsedin.

Daha sonra kaleye golü atın.!

5 yıl sonraki kariyer hedefiniz için bu şirkette çalışmanız gerektiğini ve işe alınmanızın planlamanın içerisinde olduğundan bahsedin.

Kariyer Hedefiyle İlgili Sorulara Cevap Vermeden Önce Şunu Okuyun!

Mülakat sorusuna cevap vermenin en iyi yolu "Gelecekte ne hedefiniz var?" veya "kendinizi 5 yıl sonra nerede görüyorsunuz" soruları için alıştırma yapmaktır. Bu sorulara verilecek bir cevabınız mutlaka olmalı.

Örneğin siz bir hemşiresiniz. Bir hastaneye başvuru yaptınız. Ama hastanelerde çok fazla hemşire var ve uzun zamandır iş bulamıyorsunuz. Ve siz iş görüşmesinde şunu söylediniz: uzun zamandır iş arıyorum ama iş bulamadım. Eğer 1 ay daha işe bulamazsam benin kariyer hedefim okula geri dönüp yüksek lisans yapmak olacaktır.

Eğer bunu söylerseniz işe alınma ihtimalinizi azaltırsınız. Ayrıca hastane hemşireler için kariyer imkanlarından bahseder. Part-time çalışma durumu olabilir. Part-time çalışıp geri kalan zamanda okulda akademik çalışmalar yapabilirsiniz. Bu ihtimali bilmeden yukarıdaki cevabı verirseniz iki durumda da kaybetmiş olursunuz.

Bu sebeple iş görüşmesine gelmeden önce araştırma yapmanızı kesinlikle öneriyorum. Şirket ne isiyor? Bu soruya cevap bulabilirseniz kariyer hedefi sorusuna daha iyi yanıt verebilirsiniz.

Kariyer Hedefi Sorularına Örnek Cevaplar

Kariyer Hedefi Sorularına Örnek Cevaplar

Uzun vadeli hedeflerim, öğrenmeye devam edebileceğim, ek sorumluluklar alabileceğim ve değer katabileceğim bir şirkete gelişimimi sürdürmektir. Araştırdığım kadarıyla şirketiniz gelişime önem veriyor ve kariyer imkanı sunuyor. Ben bunlardan yararlanmak istiyorum.

Deneyim kazandıkça teknik işler yerine yönetim becerilerimi geliştirebileceğim ve sürdürebileceğim bir pozisyona geçmek istiyorum. Bu birçok insanın hedefi ama ben bu konuda çok istekliyim. Ama şimdilik teknik yeteneklerime odaklanmak niyetindeyim.

 

Kariyer hedefi nedir?

Hedefi sizin kendinize, iş hayatınızla ilgili beklentilerinize dayalı sorduğunuz sorulara verdiğiniz cevaplardır. 

Kariyer hedefi nasıl belirlenir?

Hedefi belirlerken gerçekçi olmalısınız. Ben hangi meslekte ve konumda başarılı olabilirim sorusuna doğru yanıt vermeniz gerekir.

Kariyer hedefine nasıl yanıt verilmeli?

Hangi yetenekler gelişmiş, yaş, kişisel gelişim ve en önemlisi hedef için bir yol var mı ? Bu sorulara yanıt verilmelidir.

Özgeçmişlerde kariyer hedefi nasıl yazılır?

İş başvurusu yaparken ulaşmak istediğiniz kariyer hedefini işverene iletmek isterseniz bunun en güzel yöntemi önyazı veya özgeçmişte kariyer hedefinizi belirtmektir. Firmaya ne katabileceğinizi göstermektedir.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Celal Bayar Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesinde Lisans eğitimleri, Yıldız Teknik Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi ve Beykent Üniversitesinde İşletme Yönetimi üzerine Tezli Yüksek Lisans yapmıştır. Halen insan kaynakları üzerine doktora tezi yazmakta ve işletmelere insan kaynakları üzerine danışmanlık yapmaktadır.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Merve Acar
02 Ekim 2018
5.0

Çok akıcı, çok güzel bir yazı olmuş. Nasıl bitti anlamadım bile.