AnasayfaBlogİş Başvurularında Nasıl Öne Çıkılır?
Mülakat Tavsiyeleri

İş Başvurularında Nasıl Öne Çıkılır?

01 Haziran 2022
 Bu kadar az iş ilanı için bu kadar çok nitelikli adayın başvurduğu ve bu sürecin ne kadar çekişmeli olabileceğini düşünürsek, iş başvurunuzun diğer adaylardan öne çıkması için ek yardıma ihtiyacınız var.

Bir işe başvururken, rakiplerinizin arasından sıyrılmanız gerekir. Bu kadar az iş ilanı için bu kadar çok nitelikli adayın başvurduğu ve bu sürecin ne kadar çekişmeli olabileceğini düşünürsek, iş başvurunuzun diğer adaylardan öne çıkması için ek yardıma ihtiyacınız var. İş başvuru sürecinin ne kadar stresli olduğunu da düşünürseniz bu süreç can sıkıcı olabilir. Peki ne yapacağız? Önümüze gelen tüm ilanlara başvurup bize dönüş yapmalarını mı bekleyeceğiz? Elbette hayır! Bunu yaparsak aslında herkes gibi yapmış oluruz. Biraz farklılık katarak işe girmenin kilidini açacağız. Nasıl yapabileceğinize gelin birlikte bakalım.

İş başvurusunda öne çıkmak gerekli midir? Zaten adil bir yarış yok mu?

Rekabetin yoğun olduğu bir iş ortamında iş başvurunuzda öne çıkmak çok önemlidir. Başvuranlar arasında adil bir yarış olsa da, işverenler yapılacak iş için en iyi adayı aramaktadır. En iyi aday olmak için, sahip olduğunuz becerileri ve nitelikleri ön plana çıkarmanız gerekir. 

Rekabette öne çıkmanın en iyi yolu araştırma yapmak ve önceden hazırlıklı olmaktır. Şirketin ne aradığını bilin ve becerilerinizi ve deneyiminizi onların ihtiyaçlarıyla eşleştirin. Ne istediklerini bilirseniz, başvurunuzda neden bu iş için en iyi kişi olduğunuzu gösterebilirsiniz.

İş başvurunuzun diğer adaylardan farklı olmasını sağlamak için yapabileceğiniz birkaç şey var:

Başvuru dosyanızda iş ilanında yer alan anahtar kelimeleri kullanın.

Bir işe başvururken başvuru dosyanızda iş ilanında yer alan anahtar kelimeleri kullanmanız çok önemlidir. Böylece başvurunuz başvuru takip sistemi (ATS) tarafından filtrelenmemiş olur. Bu sistemler, özgeçmişleri ve kapak mektuplarını belirli anahtar kelimeler için taramak üzere tasarlanmıştır ve bu anahtar kelimeler mevcut değilse, başvurunuz işe alım yöneticisi tarafından görülmeyebilir. Doğru anahtar kelimeleri eklemek, iş ilanında belirtilen niteliklerle eşleşmenizi sağlayacaktır. Sonuç olarak, başvuru dosyanızı başvurduğunuz her iş için özelleştirmek size zaman kazandıracak ve mülakata girme şansınızı artıracaktır.

Özgeçmişinizi ve kapak mektubunuzu her pozisyona göre uyarlayın.

Özgeçmişiniz ve kapak mektubunuz iş arama sürecinde iki önemli araçtır. Genellikle potansiyel işverenlerin ilk gördükleri şeylerdir, bu sebeple iyi bir izlenim bırakmalısınız. Bunu yapmanın en iyi yolu, elinizdeki belgeleri her pozisyona uyarlamaktır. Bu, şirketi ve işi derinlemesine araştırdığınızı ve ekibin bir parçası olmak istediğinizi gösterir. Ayrıca, özelleştirilmiş materyaller rekabette öne çıkmanıza yardımcı olur. Her iş ilanı için bu kadar çok nitelikli adayın başvurduğu bir ortamda, başvurunuzu öne çıkarmak için her şeyi yapmanız gerekir.

Özgeçmişinize bir sertifika ekleyin.

Özgeçmişinizi rekabette öne çıkarmanın bir yolu da sertifika örneğini eklemektir. Böylece potansiyel işverenlere gerekli bilgi ve becerilere sahip olduğunuzu göstermiş olursunuz. Birden fazla sertifikanız varsa, hepsini öz geçmişinize ekleyin. Sertifikanızı özgeçmişinize eklerken, görülebilir ve kolay bulunabilir olduğundan emin olun. Ayrıca sertifikanın ne olduğuna dair kısa bir açıklama da eklemelisiniz. Örneğin, SEO sertifikanız varsa, kaç saat eğitim aldığınızı ve ne tür bir SEO sertifikasına sahip olduğunuzu belirtmelisiniz. Bu bilgileri özgeçmişinize ekleyerek potansiyel işverenlerin niteliklerinizi daha iyi anlamasını sağlayabilirsiniz.

İlgili Eğitim: SEO Kursu

Başarılarınızı vurgulayın.

Eğer şirkete katabileceğiniz değeri işverenlerin görmesini istiyorsanız, özgeçmişinizde sadece yaptığınız işleri sıralamak yerine başarılarınızı da sergileyin. Çalıştığınız her görevde neler başardınız? Öncülük ettiğiniz önemli projeler var mı? Aldığınız herhangi bir ödül veya takdir var mı? İşverenlere nasıl bir çalışan olduğunuz ve neler yapabileceğiniz konusunda daha iyi bir fikir vereceği için bu bilgileri mutlaka ekleyin. Bu bilgilerle, sadece işe uygun olduğunuzu değil, aynı zamanda başarılı olmak için her şeyin ötesine geçecek biri olduğunuzu da göreceklerdir.

Modern bir özgeçmiş formatı kullanın.

Özgeçmişiniz, işveren nezdinde iyi bir izlenim bırakmak için ilk fırsattır. Açık, özlü ve okunması kolay olmalıdır. Ne yazık ki, birçok özgeçmiş eski format ve kafa karıştırıcı bir dille yazılmış durumda. Özgeçmişinizin diğerlerinden farklı olmasını istiyorsanız, modern bir özgeçmiş şablonu kullanmanız şarttır.

Modern özgeçmiş şablonlarının çoğu sadelik dikkate alınarak tasarlanmıştır. Niteliklerinizi etkili bir şekilde ifade edebilmek için sade tasarımlar ve anlaşılır yazı tiplerini kullanırlar. Buna ek olarak, isminiz, iletişim bilgileriniz ve eğitiminiz gibi kritik bilgileri öne çıkarırlar. Sonuç olarak, işverenler özgeçmişinizi hızlı bir şekilde gözden geçirebilir ve deneyim ve becerileriniz hakkında bir fikir edinebilir.

Özgeçmişinizi nasıl biçimlendireceğinizi bilmiyorsanız, çok sayıda online kaynak bulabilirsiniz. İhtiyaçlarınıza uygun bir şablon bulmak için "modern özgeçmiş şablonları" araması yapabilirsiniz. Beğendiğiniz bir şablonu bulunca, lütfen bilgilerinizi ekleyin ve göndermeden önce belgeyi dikkatlice gözden geçirin. Biraz çaba göstererek özgeçmişinizin harika bir ilk izlenim bırakmasını sağlayabilirsiniz.

Belgelerinizi gözden geçirin.

Günümüzün rekabetçi iş piyasasında, başvuru materyallerinizin hatasız olması her zamankinden daha önemlidir. Yazım ve dilbilgisi hataları sizi dikkatsiz ve profesyonel olmayan biri gibi gösterebilir ve potansiyel işvereninize detay odaklı olmadığınız veya iş konusunda ciddi olmadığınız izlenimini verebilir. Herhangi bir materyal göndermeden önce, bunları dikkatlice okuyarak düzeltin. Her belgeyi yavaşça okuyun, her kelimeye ve cümleye dikkat edin. Mümkünse, bir arkadaşınızdan veya aile üyenizden başvuru belgelerinizi okumasını isteyin; sizin gözden kaçırdığınız hataları onlar fark edebilir. Dikkatli bir şekilde okuyarak başvurunuzun mümkün olan en iyi izlenimi bırakmasını sağlayın.

Başvuru yaptıktan sonra takip edin.

İş başvurunuzu gönderdikten sonra şirketle irtibata geçmeniz çok önemlidir. Bu, pozisyona olan ilginizi gösterir ve elinizden gelenin fazlasını yapmaya istekli olduğunuzu gösterir. İş görüşmesinden sonra bir teşekkür notu göndererek, işe alım müdürüyle görüşerek veya başvuru durumunuzu sorarak bu konuyu gündemde tutabilirsiniz. Bu ekstra adımları atarak iş başvurunuzun diğer başvurular arasında öne çıkmasını sağlayabilirsiniz. Biraz çaba göstererek mülakata girme ve istediğiniz işi alma şansınızı artırabilirsiniz.

Günümüzün fazlasıyla rekabet dolu iş dünyasında, CV'nizi öne çıkarmak için her şeyi yapmanız şart. Yukarıda bahsedilen ipuçları bunu başarmanıza yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer şey de profesyonel bir sertifika almaktır. Birçok işveren sürekli eğitime inanan adayları tercih ediyor. Başvurduğunuz pozisyonla ilgili sertifika alırsanız iş başvurularında öne çıkmak için çok güçlü bir silahınız olur. Yukarıdaki maddeleri yapacak zamanım yok diyorsanız özgeçmişinize sertifika eklemek işinizi kolaylaştırır. Bugün bir programa katılmak için eğitimlerimizi inceleyin. İş başvurularında sizi öne çıkaracak birçok sertifikamız var.

mülakat iş başvurusu iş başvurusu yapmak
Bilal Şentürk
Bilal Şentürk
Blog Yazarı

Celal Bayar Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesinde Lisans eğitimleri, Yıldız Teknik Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi ve Beykent Üniversitesinde İşletme Yönetimi üzerine Tezli Yüksek Lisans yapmıştır. Halen insan kaynakları üzerine doktora tezi yazmakta ve işletmelere insan kaynakları üzerine danışmanlık yapmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Mülakat Nedir?
Mülakat Teknikleri

Mülakat Nedir? Teknikleri Nelerdir?

16 Ocak 2020
Video Mülakat
Video Mülakat

Online Mülakat Nasıl Yapılır?

06 Şubat 2020
Sinir Bozucu Mülakat Soruları
Mülakat Soruları

Sinir Bozucu Mülakat Soruları

21 Nisan 2020
Video Mülakat Nedir?
Video Mülakat

Video Mülakat Nedir?

03 Şubat 2016