AnasayfaBlogİntro Ne Demek? İntro Ne İşe Yarar?
Nedir?

İntro Ne Demek? İntro Ne İşe Yarar?

26 Ekim 2021
İntro Ne Demek? İntro Ne İşe Yarar?

Teknoloji hayatımızın bir parçası haline geldiğinden beri etrafımızdaki somut ortamların çoğu soyut olarak imgelendi ve sanal dünyada yerini aldı. Bu değişimin sonucu olarak da mağazalar, resmi kurumlar, eğitim kurumları, marketler gibi somut ortamlar sanal hayata uyum sağlayarak evrildiler ve bir internet kadar yakınımıza konumlandılar. Bu duruma paralel olarak; sanal dünyanın sunduğu sosyal platformlar, internetin yaygınlaşması ve kullanıcı artışındaki potansiyel, sanal içerik üretiminde inanılmaz bir artış yaşanmasına sebep oldu. Özellikle günümüzde video formundaki içerikler giderek popülerleşmeye başladı. Bunca içerik yığını içerisinde etiket bulutu sistemi, kullanıcılara her ne kadar yol gösterse de kullanıcılar, içeriğe dair spesifik ipuçları veren başka yönlendirmelere ihtiyaç duymaya başladı. Çünkü yanıltıcı etiketler, clickbait yöntemleri, kalitesiz içerikler kullanıcıları istediklerini bulma konusunda fazlasıyla yoruyordu. Bu nedenle videolarda, içeriğe dair ön bilgi verme imkanı sunan ve kullanıcıya; “Evet, bunu arıyorum.”, dedirterek kullanıcıyı izlemeye yönlendiren intro kullanımının öne çıktığını söyleyebiliriz. İntro; ingilizce karşılığı giriş anlamına gelen bir kelime. Kelime anlamından yola çıkarak ne işe yaradığına dair fikir üretmek de mümkün. Kısaca bir tanımlama yaparak bu kavram ve etkileri üzerinde durabiliriz. İntrolar özellikle videoların başlangıç noktalarında izleyicilere sunulan bir ara kesittir.  Burada amaç izleyicileri içeriğe dair yönlendirmek, dikkat çekmek ya da bilgilendirmektir. İntrolar; içeriklerinize, kendinize ve markanıza dair bilgileri izleyenlere saniyeler içinde sunmaya olanak tanır.

İntro Nedir?

Video kurgularına baktığımızda intro ve outro kesitlerinin video kompozisyonunun ayrılmaz bir parçası olduğunu görüyoruz. Burada intro giriş aşamasında izleyiciyle buluşan geçiş kesitini temsil ederken outro da bitiş kısmındaki ara kesiti temsilen kullanılıyor. İntro, özellikle multimedya diye ifade edebileceğimiz içeriklerin giriş kısmında genellikle kısa tutulan bir nevi tanıtım kesitleri olarak da bilinir. Buradaki tanıtım aşaması; introyu kullanma amacınıza bağlı olarak değişebilir: intro; videoda bahsedilen içerikle ilgili olabilir, içeriği hazırlayanla ilgili olabilir ya da içeriğin atfedildiği kişi ya da olayları açıklamak için hazırlanabilir. İntrolar; filmler, diziler, müzikler ya da sıradan videolarda kullanılabilir.

Hangi tür içerik olursa olsun, o içeriği dikkate değer kılan unsurlar giriş ve sonuçtur. Youtuber gibi video türünde içerik üretenler için ise girişlerin, ayrıca önem taşıdığını söyleyebiliriz. Bu yeni nesil meslek grubundaki kişilerin video tasarlama üzerine inovasyon gerçekleştirdiği de apaçık ortada. Hatta intro için “videoya başlama tarzı” şeklinde bir tanımlama ile de karşılaştım ve “İntro nedir?”, denildiği zaman bilinen bir marjinal açıklama çok hoşuma gidiyor. Bu tanım; günümüz videolarında intronun nasıl olmazsa olmaz bir noktaya taşındığını gösteren bir durum bana göre.

İntro Ne İşe Yarar?

İntrolar; müziklerde, filmlerde, oyunlarda, dizilerde, kurumsal sunumlarda, webcastlerde, podcastlerde hatta sıradan internet videolarında bile karşınıza çıkabilir. Çünkü introlar video dünyasında fark yaratmanın günümüzde en yaygın yollarından biri olarak görülüyor. Müziklerde ve oyunlarda karşılaşılan introlar için durum biraz daha farklı ele alınabilir. Müziklerde amaç tanıtım üzerine odaklıyken oyunlarda küçük bir demo sizi karşılayabilir. İntrolar kimileri için gereksiz gelse bile sadece intro müziğiyle akıllara kazınan birçok film bulunduğu göz ardı edilmemelidir. Yani intro, izleyenleri etkilemekle kalmayıp uzun yıllar adından söz ettirecek kadar popülerlik kazandırabilir. İntoroları, içeriğe dair merak uyandırmak ya da içeriğe dair bilgi vermek için de kullanmak mümkün. Bu noktada intro mantığını şöyle düşünebilirsiniz; bir kitapçıda kitap seçerken, çok satılanlar dışında kitap aradığınızı varsayalım, kitabın başlığı ya da arka kapak yazısı; sizin kitaba olan tutumunuzu etkileyecektir. Çünkü iki unsur da size kitabın içeriğine dair bilgiler sızdırmakta bunun yanında ayrıca merak uyandırmaktadır. Dilerseniz videolarınız için etkili bir intro hazırlayarak kişilerde merak uyandırabilir ve içeriğinize ulaşan hedef kitleyi genişletebilirsiniz.

Merak uyandırmak dışında introda, içeriğe dair bilgiler de verebilirsiniz. Diyelim ki reklamlarla ya da çeşitli yöntemlerle izleyiciye ulaştınız. İzleyici, videoyu sonuna dek neden izleyecek? Ona bu sorunun cevabını intro ile saniyeler içinde verebilirsiniz. Çünkü kullanıcılar, bir arayış içindeyken içeriğe dair spesifik özellikleri videonun ilk saniyelerinde görmeyi bekliyor. Bunun nedeni insanların; aradığı sonuca ulaşana kadar saçmalık diye niteleyebileceğimiz birçok videoyu izlemeye mecbur kalabiliyor olması. O zaman içeriğin izleyiciyi ile ilk buluşan kesiti introda, içeriğe dair keskin ipuçları bırakabilirsiniz. Bu sayede izleyici “Evet, aradığım bu.”, diyerek videonuz için vaktini ayırmak isteyecektir. Yani amaç potansiyel izleyiciyi, ilk saniyelerde izlemeye ikna edecek bir video hazırlamak ise içerik kalitesi yanında mükemmel bir intro şart. Videonuzun başlangıcında güçlü bir temel oluşturmak için intro hazırlamak en mantıklı seçeneklerden biri olarak görülüyor.

İntro Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Öncelikle intro ne demek bilmeli ve çerçeve kurallarını fark etmelisiniz. Bunun yanında esnetilebilir kuralları, kendinize göre düzenlemeyi öğrenmelisiniz. Örneğin intro; giriş demek ve bu yüzden videonun en başında olmalı. İşte size esnetilebilir bir kural. Yine videonun başlangıç kısımlarında kullanmak kaydıyla hemen en başa introyu koymazsanız da olur. Kullanım amacınızı gözeterek İntronuza, videonuzun ilk saniyeleri dışında bir noktada yer verebilirsiniz. Örneğin videonuza bir intro yerine dikkat çekici bir soru ile başlarsınız, bir süre sonra ise logonuzu içeren bir intro ile akıllarda kalıcılık sağlayabilirsiniz. Yeri gelmişken outro için de bir not eklemek istiyorum. Videolarda son sözü söyleme şeklinde algılanan outro da hemen en sonda olmak zorunda değil. Yaptığım araştırmalar da outro’nun birbirinden farklı ve ard arda gelen video kesitlerini birbirinden ayırmak için kullanıldığını gördüm. Yani outro’yu bir bitiş kesiti değil de bir ayırıcı kesit olarak da kullanmanız mümkün.

İntroyu güçlü kılacak bir diğer püf nokta: onu hazırlarken yararlandığınız her türlü çoklu ortam materyali. İntro, sadece video girişindeki görsellerden ibaret değildir. Animasyonlar, müzikler, ses efektleri, çeşitli yazı fontları, logolar, dijital çizimler, dramatize edilmiş arka fon, dikkat çekici yazılar gibi birçok alternatifiniz var. Bunlardan birkaçını kullanarak hazırlanan bir intro kompozisyonu videonuza izleyici çekebilir.

İntolarda karmaşık yapılara yer vermemeye ve net olmaya çalışın. Çünkü farklı olacağım diye her alternatifi introda kullanmak kafa karıştırarak izleyici konsantrasyonunu bozabilir. Ki bu, izleyici çekmek yerine izleyici kaçırdığından istemediğimiz bir durumdur. Bu yüzden intro hazırlamaktaki asıl amacınıza odaklanmayı deneyin. Amaç marka bilinirliği artırmak logonuzu kullanmayı ihmal etmeyin. Ayrıca görsel seçiminde markayı sembolize eden görselleri kullanmayı tercih edebilirsiniz. Böylece intronuz kişiselleşecek ve benzerlerinden kolayca ayırt edilmenizi sağlayacakıtır.

İntro için kritik noktalardan biri de süre. İntro süresini olabildiğince kısa tutmaya çalışın. Ne kadar harika olursa olsun, uzun bir intro; aradığı sorulara cevap bekleyen bir izleyen için sıkıcı gelecektir. Konuyla ilgili yaptığım araştırmalarda intro süresi için birbirinden farklı görüş ve önerilere rastladım. Net bir süre verememekle birlikte çoğunluğun uzlaştığı nokta, olabildiğince kısa tutulması üzerine. Ayrıca internet dizileri ya da oyunlar dışında introyu atla gibi bir seçenek bulunmadığı ve insanların mecburen introyu izlemek zorunda kaldığı göz önüne alınırsa; izleyiciyi sıkmamak ve izleyici kaybetmemek adına videolardaki intro sürelerinin kısa tutulması en mantıklı olanı.

video hazırlama video editörlüğü intro nedir intro intro nasıl hazırlanır
Tuba Uyar
Tuba Uyar
Blog Yazarı

1989 Aralık doğumdur. İskenderun/ Hataylıdır. Konya Necmettin Erbakan üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Öğretmenliği (BÖTE) bölümünden mezun olmuştur. 2019 yılında Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne başlamıştır, halen devam etmektedir. Yüz yüze İş güvenliği, online olarak içerik editörlüğü eğitimleri almıştır. Dijital İllüstratör çizimleri yapmakta ve yazar olarak çalışmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.