AnasayfaBlogİnternet Haber Sitesi Üzerinden Haber Yayınlama Yöntemleri
Meslekler

İnternet Haber Sitesi Üzerinden Haber Yayınlama Yöntemleri

07 Eylül 2021
Bu resim bir masada oturan bir kadını tasvir etmektedir. Siyah beyaz bir gömlek giyiyor ve önünde bir muz var. Arkasında bir dizüstü bilgisayar, yanında ise saksı içinde bir bitki var. Dizüstü bilgisayarın ekranında bir cep telefonunun ekran görüntüsü ve sol üst köşede üzerinde siyah beyaz bir sembol bulunan beyaz bir kare var. Kadın aşağıya bakıyor, masaya odaklanmış ve ellerini masanın üzerine koymuş. Atmosfer huzurlu ve sakin. Kullanılan renkler çoğunlukla siyah ve beyaz, metinde biraz mor ve bitkiden gelen bir miktar yeşil. Genel olarak görüntü huzurlu ve odaklanmış bir atmosfer yansıtıyor.
Haber Yayın KanalıAnlatım Şekliİnternet Ortamındaki Kullanımı
Radyo Haber KanallarıSesli AnlatımPodcast, Radyo Yayınları
TV Haber KanallarıVideo ve Görsel AnlatımCanlı Yayın, Video Paylaşım Siteleri
GazetelerFotoğraf, Grafik, Karikatür, Yazılı AnlatımOnline Gazeteler, Bloglar
İnternet Haber SiteleriMultimedyaWeb Sitesi, Sosyal Medya
Radyo Haber KanallarıSesli AnlatımPodcast, Canlı Yayınlar
TV Haber KanallarıVideo ve Görsel AnlatımYoutube, Netflix gibi Platformlar
GazetelerFotoğraf, Grafik, Karikatür ve Yazılı AnlatımOnline Gazeteler, Bloglar
İnternet Haber SiteleriMultimedya AnlatımWeb Sitesi, Sosyal Medya Yayını
Sosyal MedyaFotoğraf, Video, Yazılı Anlatım, Canlı YayınFacebook, Twitter, Instagram gibi platformlar
BloglarFotoğraf, Video, Yazılı AnlatımKişisel veya Kurumsal Web Siteleri

İnternet haber sitesi üzerinden haber yayınlamak çoklu sistemlerin bir arada kullanılabilmesi avantajını getirir. Geleneksel medya kavramına baktığımızda radyo haber kanallarında esas olan sesli anlatım, tv haber kanallarında video ve görsel olarak bir spikerin sesli anlatımı, gazetelerde ise fotoğraf, grafik, karikatür ve yazılı anlatım vardır. İnternet ortamında ise bir haber için geleneksel medyadaki tüm unsurlar bir arada kullanabilir. Yani artık haberler multimedya olarak yayınlanabilir. Ayrıca haber yayınlama ağınız da sadece web siteniz değildir.

Bu durum internet haber sitelerinde haber yayınlamak için farklı kalıpları getirerek haberin de yeni bir şekle dönüşmesine sebep olur. Bir başka faktörse haber alma, haber oluşum kanallarının teknolojiyle birlikte gelen değişimidir. Kaynaklardaki bu değişim ve çeşitlilik yayınlama yöntemlerine yansımıştır. İnternet haberciliği tekniğinde yenilikler esasen kullanıcılara kişisel tercihlerine göre haber alma özgürlüğü sunmak içindir. Özellikle mobil kullanımın insanlara sunduğu kişisel tercihlerdeki özgürlüğü haber yayınlama yöntemlerinin de gelişmesini sağlamıştır.

İlgili Eğitim: İnternet Haberciliği

İnternet Haber Sitesi Üzerinden Haberler Nasıl Yayınlanır?

Yeni nesil habercilikte haber yayınlama yöntemlerini genel olarak şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Haberler için sadece internet sitesinde yayın yapmak yeterli değildir. Aynı zamanda sosyal medya kanallarında da uygun formatlarda haber yayınlama yöntemleri kullanılır. Artık habercilik bu sayede haber iletmenin ötesine geçerek karşılıklı iletişim formuna bürünüyor.

 • Sosyal medya sayfalarında yapılan yayınların yanı sıra Instagram, Facebook gibi sosyal medya sitelerinin story bölümleri de son dakika haberleri duyurmak ya da sitede yayınlanan bir haberin reklamını yapmak için kullanılan bir format.

 • Haber sitelerinin aynı zamanda bir video kanallarının olması özellikle az ve özden hoşlanan Y kuşağı için önem teşkil ediyor. Dolayısıyla YouTube üzerinden video ve canlı yayınlar haber sitelerinin kullandığı diğer bir yöntemdir.

 • Haritalar ya da haritalandırma ile haber yapmak için pek çok farklı internet aracı bulunur. Üstelik bu haritalar üzerine ses kaydı, görsel ve videolar eklenerek haber bambaşka bir formatta anlatılır.

 • Grafikler aslında geleneksel medya içerisinde de kullanılan yazılı metni belgeleyen kaynaklardır. Özellikle veri gazeteciliği ve haberciliği içinde verileri habere dönüştürürken yararlanılan grafikler ile bir haberi çok daha etkileyici kılmak kullanılan yöntemlerdendir.

 • Google news üzerinden haber yayınlamak. Bazen öne çıkarılmak istenilen haberler için ya da siteye trafik sağlamak adına tamamen abone olarak haberlerin ulaştırıldığı bir diğer kanal da Google haberlerdir.

 • Animasyonlar, 3D görseller internet haberciliğinde haber anlatımında dikkat çekici öğelerdir. Özellikle yeni nesli hedef alan bir yöntem olarak haberler animasyonlarla hikayeleştirilerek sunulur.

 • Fotoğraflar. Özellikle Google’ın fotoğraflar için geliştireceği arama şekli internet haber sitelerinde fotoğrafçılık çok daha önemli noktaya taşımaktadır.

 • İnternet haber metinleri artık hypertext formatında yayınlanması. Yani haberler artık bir metinden çok daha fazlasını ifade eder hale gelir. Hypertext kavramı internet haber sitelerinin temelini oluşturur.

Aslında yukarıda bahsettiğim maddelerin hepsi bu format ile birbirine bağlanarak bir haber farklı şekillerde okuyucuya sunulabilir. Peki hypertext nedir ve internette haber yayınlama yöntemleri içerisinde neden önemlidir?

İnternet Haber Siteleri İçin Hypertext Anlayışı

Hypertext ya da hiper metin demek metinler arasında ya da haberin video, fotoğraf galerisi gibi farklı formları arasında bağlantı kurularak hazırlanan metinler demektir. Özellikle blog sitelerinde çokça rastlanan hiper metin modeli habercilikteki farklı formlar düşünüldüğünde olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Bir habere ilişkin tüm detayları ve biçimleri tek bir sayfa üzerinde vermek okuyucu açısından da teknik açıdan da zorlayıcıdır. Ancak sayfalar arası geçişlerle haberi detaylandırmadaki sınırlar ortadan kalkar. Öyle ki hyper metin olarak düzenlediğiniz bir haber metni ile okuyucuyu pek çok yere yönlendirebilirsiniz. Hyper metin internet haber sitelerinde nasıl kullanılır? • Bir haber metni oluştururken haberi kullandığınız tüm kanalları birbirine bağlayabilirsiniz. Örneğin sosyal medya hesaplarında kısa bir tanıtımla yazınıza link verebilirsiniz.

 • Haber ile ilgili özel bir fotoğraf galerisi oluşturduysanız, yazının içerisinden bir linkle galeriye yönlendirme yapabilirsiniz.

 • Haber ile ilgili kullandığınız bir kaynak varsa, haber detaylarını merak edenler için kaynak sayfaya yönlendirme verebilirsiniz.

 • Haber konunuz ile alakalı olabilecek arşiv yazılarına okuyucuyu yönlendirmek için kullanabilirsiniz.

 • Videolara, ses kayıtlarına, haritalara, grafiklere, haberin detaylarını içeren farklı bir sayfaya geçişler yapabilirsiniz.

Haber ile ilgili yazmış olduğunuz asıl metin içerisine yerleştireceğiniz köprü kelimeler ile okuyucuyu yönlendirmenize olanak verir. Bunu basılı gazetecilikteki ana sayfada yer alan haberlerde en basit haliyle görebiliriz aslında. İlk sayfada spot şeklinde verilen haberlerin altında devamı 3 üncü sayfada şeklinde yazılan ibarelerin geleneksel gazetelerde kullanılan iç sayfalara bağlantı verme şeklidir. Bu durumun internette kapsam alanı çok daha fazla genişletilerek ve teknik bir çalışmayla bağlantıların metin içerisine yerleştirilmesiyle oluşan metinler hypertext yani hiper metinlerdir.

Bu sınırsız bağlantı kurabilme özelliğini kullanırken dikkat edilmesi gereken nokta, haberin çok fazla dışına taşmadan konu ile ilgili farklı içerik ve farklı kanallara bağlantı verilmesidir. Aksi halde okuyucuyu çok fazla konu dışına taşarak ilgi alanı dışında yapacağınız yönlendirmeler başarılı sonuçtan uzak okuyucunun ilgisini dağıtacak şekilde sonuçlanabilir. Hiper metinin asıl amacı okuyucuya kapsamlı bilgi verebilmek ve bu bilgiyi verirken de site içerisinde daha fazla kalmasını sağlayacak trafik almaktır. Dolayısıyla internet haberciliğinde haber yazanların hiper metin oluşturmada ustalaşması gerekir.

İnternet Haberciliğinde Yakın Geleceğin Haber Yayınları

Teknolojik imkânlar geliştikçe internet üzerinde haber yayınlama yöntemlerine yeni modeller eklenmeye de devam ediyor. İnternet haber siteleri bugünden Y kuşağı ve arkadan gelen diğer kuşakları hedef alan haber modelleri geliştiriyor. İnternet haber sitelerinin var olabilmek için yapmaları gereken en önemli şeylerden birisi de bu. Bu anlamda dünya üzerinde yapılan yayınlar da var. Örneğin haberi sanal gerçeklik üzerinden yayınlayan internet haber siteleri birkaç yıldır sistemlerini buna göre oturtarak gelecekteki yerlerini sağlama alıyorlar. Böylece Y kuşağı için haberleri çok daha ilgi çekici hale getirmeyi hedefliyorlar. Haberin olduğu ortamdaymış gibi haber izleyebilmeyi sağlayan sanal gerçeklik üzerine kurgulanan haberler henüz deneme aşamasında.

Bir başka yöntem ise oyunlar. Haberleri oyunlar ile birleştirerek eğlenceli ve heyecanlı hale getirerek genç kuşakları habere çekmek için uygulanan bu sistem henüz çok yeni. Ne kadar başarılı olacağı belli olmasa da haber siteleri farklı hedef kitlelere farklı yöntemlerle ulaşabilmenin yollarını arıyor. Özellikle video formatlarına ilgi gösteren yeni nesiller için video haberler üzerine de yapay zeka robotların spikerlik yaptığı modeller de yaygın kullanıma girmesi planlanan bir başka format. Televizyon kanalları için kullanımı olan robot spikerlerin haber sitelerinin video kanallarında da kullanımı yakın gelecekte sıkça karşılaşabileceğimiz ilgi çekici haber yayınları arasında yer alacak.

İnternet haber siteleri haberciliğin tamamen internet ortamına taşınmasını hedefleyerek, haber yapabilecekleri tüm ortam ve araçları etkin bir şekilde kullanmalı ve sistemlerini bunun üzerine kurmalı ya da sürekli olarak yenilemelidir. Bugünün teknolojilerini kullanmanın yanı sıra gelecek kuşakları düşünerek yeni haber yayınlama yöntemleri üzerine çalışmalar yapmalı bünyelerinde bir AR-GE ekibi bulundurmalıdır.

İnternet ve teknoloji ile birlikte bir değişim içerisinde olan haberciliği gelenekselden internete dönüştürürken kalıcı olabilmek için sürekli yenilikçi olmak ve yeni yöntemler için çalışmalar yapmak varlıklarını sürdürebilmek açısından önemlidir. Aynı sebeplerle haberciliği bir meslek olarak gören herkesin hedeflerini internet haberciliğine yöneltmesi ve kendisini yeni nesil habercilik konusunda geliştirmesi gereklidir. Bugünden habercilik konusunda kendisine yatırım yapmak ve mesleğin yeni oluşumunu öğrenmek isteyenler Enstitü internet haberciliği eğitimine kaydolabilir, kariyer hedefleri için önemli bir atılım yapabilirler.

Radyo Haber Kanalları, Sesli Anlatım, Podcast, Radyo Yayınları, TV Haber Kanalları, Video ve Görsel Anlatım, Canlı Yayın, Video Paylaşım Siteleri, Gazeteler, Fotoğraf, Grafik, Karikatür, Yazılı Anlatım, Online Gazeteler, Bloglar, İnternet Haber Siteleri, Multimedya, Web Sitesi, Sosyal Medya, Radyo Haber Kanalları, Sesli Anlatım, Podcast, Canlı Yayınlar, TV Haber Kanalları, Video ve Görsel Anlatım, Youtube, Netflix gibi Platformlar, Gazeteler, Fotoğraf, Grafik, Karikatür ve Yazılı Anlatım, Online Gazeteler, Bloglar, İnternet Haber Siteleri, Multimedya Anlatım, Web Sitesi, Sosyal Medya Yayını, Sosyal Medya, Fotoğraf, Video, Yazılı Anlatım, Canlı Yayın, Facebook, Twitter, Instagram gibi platformlar, Bloglar, Fotoğraf, Video, Yazılı Anlatım, Kişisel veya Kurumsal Web Siteleri
internet haber siteleri haber yayınlama yöntemleri internet haberciliği y kuşağı hypertext hiper metin internet haberciliği eğitimi
Omuz hizasında kahverengi saçları olan genç bir kadın, yüzünün önünde tuttuğu beyaz bir akıllı telefonla selfie çekiyor. Parlak, neşeli bir gülümsemesi var ve gözleri tamamen açık. Sağ eli telefonu desteklerken sol eli yüzünün yan tarafında duruyor. Mavi beyaz çizgili bir tişört ve bir çift kot şort giymektedir. Saçları hafifçe dağılmış ve rahat, kaygısız bir pozu var. Gri bir duvarın önünde duruyor ve etrafı parlak, güneşli bir atmosferle çevrili. Bu neşeli an, anı yaşamanın sevincini yakalıyor.
Banu Cantekin
İçerik Editörü

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişim ve eğitimlerle ilgili içerik hazırlıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Çerçevenin ortasındaki ahşap masanın üzerinde bir dizüstü bilgisayar ve kalem duruyor. Dizüstü bilgisayar açık ve beyaz tuşları olan açık gri bir klavyeye sahip. Dizüstü bilgisayarın sağ tarafında yanında siyah bir kalem duruyor, kalemin kapağı çıkarılmış. Dizüstü bilgisayarın ekranında beyaz bir arka plan ve üst kısımda yatay olarak uzanan tek bir siyah çizgi görülmektedir. Dizüstü bilgisayarın sol tarafında, içinde birkaç parça kağıt bulunan bir not defteri var. Masa hafif bir ahşaptan yapılmış ve üzerinde birkaç çizik ve ezik var. Çerçevenin sağ tarafından gelen ve dizüstü bilgisayarın sağ tarafına parlak bir ışık veren bir ışık kaynağının yansıması var.
Meslekler

İnternet Haberciliği Nedir?

04 Kasım 2019
Bu bir klavyenin yakın çekimidir ve tuşlar görüntünün büyük kısmını kaplamaktadır. Tuşlar beyazdır ve her birinde bir harf ya da rakam vardır, bazı tuşlarda ise her ikisi bir arada bulunur. Tuşlar koyu mavi bir arka plan üzerine yerleştirilmiştir. Üst kısımdaki tuşlar hafif kavisli, alt kısımdaki tuşlar ise düzdür. Yanlardaki tuşlar hafifçe yükseltilmiştir. Görüntü klavyenin merkezine odaklanmıştır ve merkezdeki tuşlar biraz daha büyük görünmektedir.
Meslekler

Veri Gazeteciliği Nedir?

17 Aralık 2019
Görüntüde gözlüklü ve pembe gömlekli bir kadın görülüyor. İki eliyle elinde beyaz bir kupa tutmaktadır. Yüzü hafifçe sağa eğiktir ve yüzünde küçük bir gülümseme vardır. Saçları topuz yapılmış ve doğrudan kameraya bakıyor. Arkasında siyah çizgiler olan beyaz bir yüzey ve solunda beyaz zemin üzerinde siyah bir Y harfi var. Kadın görüntünün ön planında yer alıyor ve kupa elinde net bir şekilde görülebiliyor. Duruşu rahat ve ifadesi memnun.
Nedir?

İnternet Haber Yazım Teknikleri

25 Ağustos 2021