Close
Mobil Menu Bars

İnternet Arama Motorları Nasıl Çalışır?

29 Kasım 2019, 2366 defa okundu.
İnternet Arama Motorları Nasıl Çalışır?
İnternet Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Teknoloji çağında yaşıyoruz ve hemen hemen her gün sahip olduğumuz akıllı cihazları kullanarak dijital tüketim gerçekleştiriyoruz. Merak ettiğimiz her türlü bilgiye arama motorlarını kullanarak ulaşabileceğimizi hatta yapacağımız arama sonrası listelenecek sonuçların belli bir kalite sıralamasına göre yapılacağını biliyoruz. Ancak sanal dünyada web sitesi sahibi birçok kişi/kurumun gözden kaçırdığı ya da dikkate almadığı çok önemli bir konu var!

Yazdığımız bir anahtar kelime ile ulaşmak istediğimiz bilgiyi anında bizlere sunan arama motorları nasıl çalışır? Eğer bir blog yazarı veya web sitesi yöneticisi iseniz arama motorlarının nasıl çalıştığını anlamanız çok önemlidir. Neden mi? Çünkü web sitenizin arama motorlarında üst sıralara çıkmasını istiyorsanız arama motorlarının nasıl çalıştığını bilmeniz gerekir! Bu yazımızda arama motorlarının nasıl çalıştığını adım adım inceleyeceğiz.

En Sık Kullanılan Arama Motorları Nelerdir?

En iyi arama motoru olarak Google, internet arama motorları arasında açık ara liderdir. Bu nedenle diğer arama motorları ekseriyetle kendi aralarında rekabet etmektedirler.  En sık kullanılan 5 arama motorunu kısaca inceleyelim.

Google

Google arama motoru, dünyanın en iyi arama motorudur ve aynı zamanda Google markasının en popüler ürünlerinden biridir. Arama motoru pazarının neredeyse yüzde 70'i Google tarafından satın alınmıştır. Teknoloji devi her geçen gün evrim geçiriyor ve son kullanıcıya daha iyi sonuçlar sunmak için arama motoru algoritmasını sürekli geliştiriyor.

Bing

Bing arama motoru, Microsoft firması tarafından Google arama motoruna rakip olarak 2009 yılında geliştirilmiştir. Bing, Microsoft’un web tarayıcısında varsayılan arama motoru yer almaktadır. Microsoft’un arama motoru, haritaların yanı sıra resim, web ve video araması dahil olmak üzere çeşitli başlıklarda arama hizmetleri sunmaktadır.

Yahoo

Yahoo ve Bing arama motorları Google’dan çok birbirleriyle daha fazla rekabet etmektedirler. Yahoo, arama motoru pazarının yüzde 7,68’ine sahiptir. Ücretsiz e-posta sağlayıcısı olarak lider olmasına rağmen, geçtiğimiz yıllarda kullanıcı bilgilerine yönelik gerçekleşen siber saldırı nedeniyle gün geçtikçe üzerindeki ilgiyi kaybetmektedir.

Baidu

Çinli girişimci Eric Xu tarafından 2000 yılında kurulan Baidu, Çin’in nüfus yoğunluğu nedeniyle kullanımı yaygın bir arama motorudur.

Yandex

1997 yılında piyasaya sürülen Yandex, Rusya'da en çok kullanılan arama motorudur. Yandex, Ukrayna, Kazakistan, Belarus ve Türkiye'de de büyük bir varlığa sahiptir. Yandex Haritalar, Yandex Çeviri gibi birçok hizmet vermektedir. 

İnternet Arama Motorları Neler?

Gerçek kullanıcı istatistiklerini bot kullanmadan toplayan NetMarketShare web sitesine kayıtlı internet arama motorları aşağıda listelenmiştir.

 • Google
 • Bing
 • Yahoo
 • Baidu
 • Yandex
 • Ask
 • DuckDuckGo
 • Naver
 • Ecosia
 • Seznam
 • AOL
 • Qwant
 • Daum
 • Dogpile
 • Other
 • Rambler
 • Goo
 • Excite
 • WebDE
 • Entireweb
 • Ilse
 • Search.com
 • EarthLink
 • Lycos
 • Biglobe

Google Nasıl Çalışır? 

Arama motorlarının çalışma teknikleri konusunda Google en iyi arama motoru olup öncü bir dünya markasıdır. Öyle ki İngilizce sözlükte Google bir fiil olarak yerini almıştır. Küresel piyasada arama motoru pazarının neredeyse yüzde 70'i Google tarafından satın alınmıştır. Hepimizin günlük hayatta sıklıkla kullandığı, “Bir de Google amcaya soralım” şeklinde espriler türettiğimiz Google arama motoru acaba nasıl çalışıyor? Google arama motorunun çalışma prensibinde, aslında basit diyebileceğimiz iki temel süreç vardır. 

Tarama: Öncelikle veri tabanlarına ekleyeceği sayfaları bulmak için internette tarama yapar.

İndeksleme: Ardından sonuçlar indekslenir yani düzenlenir ve veri tabanlarına kaydedilir.

Tarama Nedir?

Google arama motorunu kullanarak yaptığınız bir aramada, Google tarafından o anda tüm internetin arandığını düşünebilirsiniz. Aslında gerçekte, Google tarafından indekslenmiş yani düzenlenmiş olan veri tabanı aranmaktadır, tüm internet değil!

Google bunu neden yapıyor?

 • Kendisine ait olması sebebiyle veri tabanlarına erişim güvenlidir.
 • İnternete göre daha düzenli olması, hızlı ve kullanıcı dostu bir deneyim sunar.
 • Google, indekslediği sayfaları etiketleyerek daha kolay bulunmasını sağlar.

Google ilk olarak veri tabanlarına ekleyeceği sayfaları bulmak için internette tarama yapar demiştik.

O zaman bu taramalar nasıl gerçekleşmektedir?

Google, interneti araştırmak için kullandığı tarayıcı botlara (örümcek olarak da bilinmektedir) sahiptir. Tarayıcı botların 2 görevi vardır. Dizine eklenecek yeni sayfalar bulmak ve bulduğu yeni sayfalar hakkında bilgi toplamak. Ancak web sitelerini nasıl bulurlar, buldukları sitelerin bilgilerine nasıl erişirler? 

Tarayıcı Botlar Nasıl Çalışır?

Tüm web siteleri, temelde büyük bir örümcek ağına benzeyen www (world wide web) adlı bir şebekenin parçasıdır. Gerçek bir örümcek ağından farkı web’in (www), bir sayfadan diğerine geçişini sağlayan bağlantılar (linkler) tarafından bir arada tutulmasıdır. İşte, tarayıcı botlar (veya örümcekler) bu bağlantıları web’de dolaşmak ve yeni sayfalar keşfetmek için kullanır. Tarayıcı bot yeni bir sayfa bulduğunda, sayfanın tüm içeriğini ve kodunu okumaya başlar.

İndeksleme Nedir?

Bir web sitesi tarandıktan sonra, veri tabanına eklenmesinin zamanı gelmiştir. İndeksleme, bir arama motorunun bulduğu sayfayı veri tabanına eklemesi ve etiketlemesidir. Google arattığınız kelimeyi kendi veri tabanında arar ve tarayıcı botların yaptığı etiketleme sayesinde birkaç saniye içerisinde sonuçları size listeler. Sonuçlar, Google tarafından belirlenen kriterlere göre sıralanırlar. (Google yaptığınız arama ile Bing’de yaptığınız arama sonuçlarının farklı şekilde sıralanarak karşınıza çıkması, firmaların belirlediği sıralama kriterlerinin farklı olmasından kaynaklanmaktadır.)

Diğer Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Google ile karşılaştırıldığında diğer arama motorları nasıl çalışır? Hemen hemen internet arama motorlarının tamamı Google’a benzer ilkelerle çalışır. Arama sonuçlarında kullanmak üzere web sayfalarını tarayacak ve dizine ekleyeceklerdir. Unutmamak gerekir ki farklı tür ve amaçlarla çalışan arama motorları da var. Youtube, Amazon, EBay, Alibaba, Etsy, Quora vb. sitelerin tümü kendi içinde arama motorları olarak çalışır.

Yaani Yerli Arama Motoru 

Yaani yerli arama motoru Turkcell tarafından geliştirilmiş, yerli kullanıcıların ihtiyaçlarına göre tasarlanmış, kullanıcı verilerinin yurtiçinde tutulduğu, yerli içeriklere önem veren, ayrıca dijital reklam hizmeti sunan mobil öncelikli bir arama motorudur. Yaani arama motoru yalnızca Turkcell değil tüm operatör abonelerine internette aradığı tüm içeriklere kolaylıkla ve hızlıca ulaşmasını sağlar. 

Bununla birlikte Turkcell, kendi müşterilerine özel avantajlar sunmaktır. Yerli arama motorunun en belirgin özelliği sade ve basit ara yüze sahip olmasıdır. Yaani arama motoru ile internette arama yapabilir, son dakika gelişmeleri takip edebilir, bulunduğunuz bölgedeki anlık hava durumunu öğrenebilirsiniz.

Bu yazımızı okumayı bitirdiğinizde Wordpress SEO başlıklı yazımızda anlatılan hususları ve sitenizin SEO özellikleri ne maksatla yapılıyor daha iyi kavrayacaksınız. SEO konusunda kendinizi geliştirmek için online eğitimler veren Enstitü  kapsamındaki ücretsiz SEO Eğitimi mutlaka alınmalı.

Google arama motorunun çalışma prensibinde iki temel süreç nelerdir?

Tarama ve İndeksleme. Öncelikle veri tabanlarına ekleyeceği sayfaları bulmak için internette tarama yapar.Ardından sonuçlar indekslenir yani düzenlenir ve veri tabanlarına kaydedilir.

Google’ın interneti araştırmak için kullandığı tarayıcı botların görevleri neler?

Dizine eklenecek yeni sayfalar bulmak ve bulduğu yeni sayfalar hakkında bilgi toplamak.

En sık kullanılan internet arama motorları nelerdir?

Google, Bing, Yahoo, Baidu ve Yandex.Yandex, Rusya'da en çok kullanılan arama motorudur.Yahoo ve Bing arama motorları Google’dan çok birbirleriyle daha fazla rekabet etmektedirler.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Çalıştığı resmi kurumda halen Şube Müdürü olarak görev yapmakta olup liderlik, etkili iletişim ve ekip çalışması konularında yeterli tecrübeye sahiptir. Elektrik-Elektronik Mühendisliği mezunudur. Editör ve blog yazarı kimliğinin yanısıra amatör fotoğrafçı ve satranç hakemidir.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!