AnasayfaBlogİngilizce Seviye Tespit Nasıl Yapılır?
Yabancı Dil Eğitimi

İngilizce Seviye Tespit Nasıl Yapılır?

27 Eylül 2019
İngilizce Seviye Tespit Nasıl Yapılır?

Yabancı dil öğrenmek isteyen adaylar, sahip oldukları bilgi ve donanıma uygun ders programı eşliğinde daha başarılı sonuçlar elde edebilirler. Seviye tespit sınavlarının temel amacı; doğru içerik ve kaynak belirlenmesinde adayın tanınmasının sağlanmasıdır. Aynı ortamda eğitim alan öğrencilerin benzer seviyelerde olması da sürece katkı sağlar.

Kuruma Özel Seviye Tespit Uygulamaları Nelerdir?

Kurumlar İngilizce seviye tespit sınavlarını farklı şekillerde ölçer. İhtiyaç yazılı sınav, sözlü mülakat ya da online programlar eşliğinde karşılanabilir. Hazırlanan testlerde adayın; okuma, okuduğunu anlama, boşluk doldurma ve kelime yeterliliği ölçülür. 

Sözlü mülakatlarda ise temel amaç; öğrencinin dil becerilerinin pratik yapılarak ölçülmesidir. Özellikle ana dili İngilizce olan adaylarla yapılacak kısa bir sohbet dahi öğrencinin dil bilgisi hakkında yeterli geri dönüşü verir. Başlangıç seviyesindeki bir adayın;

  • Basit tanımlamalara hakim olması

  • Yeterli sayıda kelime bilmesi

  • Cümle kurabilmesi

  • Yazılı metinleri okuyabilmesi ve

  • Telaffuz açısından beklenen yeterlilikte olması gerekir.

İngilizce Seviye Tespit Sınavının Önemi

Özellikle ülkemizde yabancı dil eğitimi gelişen teknolojilerden destek alarak çok ileriye taşınmıştır. Buna rağmen okuyan, okuduğunu anlayan ancak konuşamayan bireylerin sayısı da oldukça fazladır. Durum böyle olunca iienstitu online eğitim planlamasının doğru ve adayın ihtiyaçlarına uygun olarak yapılması büyük önem taşımaktadır. 

Adaylara verilen online eğitim sadece akademik boyutta kalmaz ve pratik olarak da desteklenir. Bu aşamada benzer bilgi birikimine sahip olan adayların aynı ortamda bulunması son derece önemlidir. Öğrenciler arasında seviye farklılıkları olması derslerin verimi ve adayın motivasyonu üzerinde olumsuz sonuçlar doğurur. 

Ders ortamında kendini iyi ifade edemediğini düşünen öğrenciler derslere katılmamayı tercih eder. Eğitim sürecinin bu aşamadan sonra desteklenmesi mümkün değildir. Bu nedenle İngilizce kursuna başlamadan önce yapılacak seviye tespit sınavlarına önem verilmesi zorunluluktur. Yine aynı şekilde eğitim materyallerinin doğru seçilmesi başarıya giden yolda en büyük yardımcı olacaktır.

İngilizce Seviye Tespit Sınavları Nasıl Yapılır?

Sınavlar genellikle test usulüdür. Belirlenen süre zarfın adayın verilen soruları cevaplaması beklenir. Doğru ve yanlış sayısı sonucu belirler. Sorular adayın okuma, anlama, yazma ve boşluk doldurma becerilerini ölçer. Sınavdan başarılı sonuç elde edebilecek olan adayların yeterli sayıda kelime bilmesi şarttır. Sınavların bazılarında öğrencilere yabancı dilde okunan bir metin dinletilir ve ardından metinle ilgili soruları cevaplaması ya da boşlukları doldurması beklenir. 

Pek çok adayın mevcut bilgisini pratiğe dökemediği düşünüldüğü zaman öğretmen ve öğrenci arasında geçecek diyalog online eğitim içeriğinin belirlenmesinde de fayda sağlayacaktır. Online testler ise hızlı, ücretsiz ve çevrimiçi olarak kısa sürede tamamlanabilir. Çoktan seçmeli sorulardan oluşan testlerde süre sınırlaması olabilir de olmayabilir de.

Test Puanları ve Dil Seviyeleri

Test sonucunda alınan puanlar hemen değerlendirmeye alınabilir. Burada adayların bilmesi gereken en önemli ayrıntı, elde edilen puanın dil seviyesini belirlemekte etkili olacağıdır. Bu nedenle sınavın dikkatli bir şekilde yapılması son derece önemlidir. Yeterlilik sınavlarında alınan puanlar herhangi bir dil yeterliliğine kanıt olarak kullanılamaz.

Seviye tespit soruları farklı dil seviyeleri ve yaş grupları için özel olarak hazırlanır. Dil eğitimini online ortamda devam ettirmek isteyen adaylar seviyelerini belirledikten sonra kendileri için özel olarak planlanan derslere devam edebilirler. Adayın zayıf ve güçlü olduğu alanların belirlenmesinde önemli bir faktör olan seviye tespit sınavları kaliteli bir sertifika destekli yabancı dil eğitiminin temel taşıdır.

İngilizce Dil Eğitiminde Hedef Belirleme Nasıl Olmalı?

İngilizce dil eğitimi öncesinde adayın hedefini belirlemesi motivasyon kaynağıdır. Yabancı dilin hangi amaçla öğrenilmek istendiği hedef belirlemenin en önemli kriterler arasında sayılabilir. Testler yetişkinler, öğrenciler, iş İngilizcesi ve çocuklar için ayrı ayrı hazırlanır. İletişim becerilerin ölçülmesinde etkili olan sınavlar, dil yeterliliğini somut bir şekilde ölçmeye yarar. Dil yeterliliği tanımı kelime haznesi ve gramer konularını kapsar.

Zayıf noktaların geliştirilmesinde zaman kayıplarının önüne geçen yeterlilik sınavları, konuşma ve yazma seviyelerinin ölçülmesini de sağlar. Adayın aktif ve pasif becerilerinin gelişmesine odaklanan eğitimler ile kısa süre içinde İngilizce bilgisi istenen yere çekilebilir. Adayın kaydettiği ilerlemenin düzenli olarak takip edilmesi motivasyon üzerinde en etkili yardımcı olacaktır. 

dil eğitimi ingilizce seviye online eğitim sertifika seviye
Korcan Evin
Korcan Evin
İçerik Editörü

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
IELTS kursu
5
(4)

IELTS Kursu

5 Konu20 Saat
Magdalini TimouMagdalini Timou
1100209
TOEFL Kursu
5
(3)

TOEFL Kursu

5 Konu20 Saat
Magdalini TimouMagdalini Timou
750209
YDS Sınavına Hazırlık Kursu (Hızlandırılmış Kurs)
5
(24)

YDS Kursu

16 Konu80 Saat
Esra AydınEsra Aydın
500259