AnasayfaBlogİngiliz ve Rus Dilleri ve Edebiyatları Bölümü
Bölümler

İngiliz ve Rus Dilleri ve Edebiyatları Bölümü

15 Ekim 2020
İngiliz ve Rus Dilleri ve Edebiyatları Bölümü

İngiliz ve Rus dilleri ve edebiyatları bölümü, ülkemizde eğitimi yapılmayan bir akademik disiplin. Bu iki ülkenin dilleri ve edebiyatlarının eğitimi, sadece Moldova’daki bir üniversitede veriliyor. Moldova’daki Gagavuz Özerk Bölgesinde Gagavuz Türkleri yaşamakta. Bu bölgenin başkenti de Komrat’tır. Eski cumhurbaşkanlarımızdan Süleyman Demirel’in, başkentteki Komrat Devlet Üniversitesi’nin kuruluşunda destek verdiği de bilinmekte. Bu üniversitenin eski adının Gagavuz Üniversitesi olarak geçtiğini de eklemeliyiz.

Üniversitenin Milli Kültür Fakültesi bünyesinde bulunan İngiliz ve Rus Dilleri ve Edebiyatları bölümü, sadece ücretli seçeneğiyle eğitim vermekte. Bu bölümün, öğretmen yetiştirme amacıyla kurulmuş olduğunu söylememiz gerekir. Komrat Devlet Üniversitesi kampüsünde, Türk öğrenciler için kurulmuş merkezler bulunuyor. Bu merkezlerde, teknolojik ve sportif imkânlar da öğrencilerimize sunulmakta. Ayrıca öğrencilerimiz için 5 kişilik yurt kontenjanı da bu üniversitenin imkânları arasında sayılıyor. Bölümü seçen adayların yabancılık çekmeyecekleri ve rahatlıkla eğitimlerini göreceklerini söylemek yanlış olmaz. Ayrıca bu sayede, Gagavuz Türklerinin yaşamlarını ve kültürlerini yakından tanımaları da mümkün olacaktır.

Çoğu üniversitemizde olan Erasmus ve çift ana dal uygulamalarının toplamı, bu bölümü okumakla elde edilebiliyor. Bir taşla iki kuş vurmak diye de buna denir. Düşünürsek; Erasmus uygulaması, öğrencilere yurtdışındaki çalışmaları takip etme ve yabancı dil pratiği yapma imkânı veriyor. Çift ana dal uygulaması ise, öğrencilere çift diploma ve iki dalda uzmanlık veren bir imkân. Türkiye’deki sınavla yurtdışında okuma imkânı veren bu bölüm ise, Erasmus ve çift ana dal avantajlarını kapsıyor.

İngiliz ve Rus Dilleri ve Edebiyatları bölümü sayesinde, ülkemiz öğrencileri yurtdışında bu imkânları elde edebileceklerdir. İngilizce ve Rusça öğretmenliğinin yanı sıra, yurtdışındaki önemli devlet kurumlarımızda (konsolosluklar, elçilikler gibi) da çalışabileceklerdir. Mezunların, hem ulusal hem de uluslararası kariyer olanakları bu bölüm sayesinde geniş olacaktır. Şimdi gelin, adaylarımıza başarı kapısını açabilecek bu bölümü biraz daha yakından tanıyalım… 

İngiliz ve Rus Dilleri ve Edebiyatları Bölümü Nedir? 

İngiliz ve Rus Dilleri ve Edebiyatları bölümü, İngilizce ve Rusça öğretmeni yetiştirmeyi hedefleyen bir lisans programıdır. Ayrıca bölümde, İngiliz ve Rus kültürü ile edebî eserleri de inceleniyor. Bölüm, 2020 itibarıyla yurtdışında sadece bir üniversitede mevcuttur. Komrat Devlet Üniversitesi (Moldova) bünyesinde eğitim veren bu bölüme, Dil puanıyla öğrenci kabul ediliyor. Ülkemiz öğrencileri de merkezî yerleştirme sınavındaki dil puanlarıyla bu bölümü tercih edebiliyorlar. Sadece ücretli seçeneği bulunan bu bölüm için, 2020 yılında 10 kişilik kontenjan açılmıştır.

İngiliz ve Rus Dilleri ve Edebiyatları bölümü mezunlarına bu iki dilde de öğretmenlik diploması veriliyor. Ayrıca üniversitenin verdiği diploma, Avrupa Birliği ülkeleri, Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri tarafından tanınıyor. Üniversitenin, ülkemizde Süleyman Demirel Üniversitesi ile anlaşması bulunmakta.

Bölümün öncelikli amacı; İngilizce ve Rusça alanında öğretmenlik yapacak donanımlı uzmanlar yetiştirmektir. Hazırlık sınıfı da bulunan bölümün dersleri, İngilizce ve Rusça olarak yapılıyor. Ayrıca dönem sonlarındaki başarı derecelerine göre, Türk öğrencilere Moldova devlet bursu da verilmekte.

İngiliz ve Rus Dilleri ve Edebiyatları Bölümünün İş İmkânları Nelerdir?

İngiliz ve Rus Dilleri ve Edebiyatları bölümü mezunları, hem yurtdışındaki ülkelerde hem de ülkemizde iş bulabilmekte. Mezunlar özellikle; bu dillerin öğretmenliği, çeviri ve tercümanlık gibi mesleklerde çalışabilmekteler.

Mezunlar için uygun işyerleri şunlardır:

 • Üniversiteler

 • Dil eğitim merkezleri,

 • Kamu okulları ve özel okullar

 • Dışişleri Bakanlığı

 • Turizm ve Kültür Bakanlığı

 • Büyükelçilik

 • Konsolosluklar

 • Gümrük kurumları

 • Turizm işletmeleri 

 • Dış ticaret kuruluşları

 • Tercüme ve çeviri ofisleri

Kamu kurumlarında çalışmak isteyen mezunların, KPSS puanıyla tercih yapmaları gerekiyor. Özel üniversiteler içinse, yüksek lisans mezuniyeti ve ALES puanı şartı bulunuyor. 

Akademik kariyer yapmak isteyen mezunlar, gerekli şartları tamamladıktan sonra, üniversitelerde akademisyen olarak çalışabilmekteler. 

İngiliz ve Rus Dilleri ve Edebiyatları Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

İngiliz ve Rus Dilleri ve Edebiyatları bölümü mezunlarının yapabilecekleri işler; öğretmenlik çevirmenlik ve tercümanlıktır. 

Mezunların çalıştıkları kurumlarda yaptıkları işler şunlardır:

 • Yabancı dil eğitim platformlarında İngilizce ve Rusça dilinin eğitimini vermek,

 • Üniversitelerde ve diğer okullarda bu dilleri ve edebiyatları öğretmek, 

 • Devlete bağlı ilgili kurumlarda, çeviri ve tercümanlık işlerini yapmak,

 • İngiliz ve Rus edebiyatına ait edebî eserleri Türkçeye çevirmek, 

 • Araştırma merkezlerinde, İngiliz ve Rus edebiyatı üzerine araştırmalar yapmak, 

 • Medya sektöründe, bu dillerdeki haberleri ve metinleri çevirmek, tercümanlık yapmak,

 • Dış Ticaret şirketlerinde İngilizce ve Rusça metin çevirileri ve tercümanlık yapmaktır.

İngiliz ve Rus Dilleri ve Edebiyatları Bölümü Dersleri Nelerdir?

İngiliz ve Rus Dilleri ve Edebiyatları bölümü ders plânında, ilk yıl Rusça hazırlık sınıfı okunmakta. Rusça için yeterlilik sınavında başarılı olan öğrenciler, birinci sınıfa başlayabilmekteler. Ders plânlarında, İngiliz ve Rus dilinin gramer yapılarına, bu kültürlerin tarih ve edebiyatlarına ait dersler bulunmakta.

Bölümün ilk döneminde, sadece Rusça eğitimi üzerine yoğunlaşan bir ders plânı bulunuyor. İkinci dönem ise İngilizce ağırlıklıdır. İkinci dönemde, Gagavuz tarihi ve kültürü ile Moldova tarihi ve kültürü üzerine dersler mevcuttur. Bölümün diğer dönemlerinde ise İngilizce ağırlıklı dersler bulunuyor. 

İngiliz ve Rus Dilleri ve Edebiyatları bölümünde verilen derslerden bazıları şunlardır: 

 • Dilbilgisine Giriş

 • Temel Dilbilgisi

 • Temel Sesbilgisi

 • Temel Sözdizimi

 • Tümce Kalıpları

 • Sözdizimine Giriş

 • Bilgi ve İletişim Teknolojileri

 • Yazılı Anlatım

İngiliz ve Rus Dilleri ve Edebiyatları Bölümü Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 

İngiliz ve Rus Dilleri ve Edebiyatları bölümü; ülkemizdeki üniversitelerde bulunmayan bir akademik programdır. Bu bölüm sadece Komrat Devlet Üniversitesi’nde bulunmakta. 2017-2020 yılları arasında bu bölümün kontenjanları dolmamış, dolayısıyla 2020-2021 eğitim-öğretim yılı öncesinde taban puanları oluşmamıştır.

2020 yılında bölümün tek taban puanı Komrat Devlet Üniversitesi’nin 10 kontenjanlı ve ücretli seçeneğine aittir. Bu seçeneğin taban puanı 274,01605 ve başarı sıralaması da 78900 olarak açıklanmıştır. 

İngiliz ve Rus Dilleri ve Edebiyatları Bölümü Nedir?

İngiliz ve Rus Dilleri ve Edebiyatları bölümü, İngiliz ve Rus dili üzerine öğretmen yetiştiren bir lisans programıdır. Bu bölüm sadece Moldova’daki bir üniversitede bulunmakta. Ülkemiz adaylarının, merkezî sınav sistemimizdeki Dil puanıyla girebildikleri bu bölümün eğitim dili İngilizce ve Rusçadır. Mezunlar, bu dillerde öğretmenlik diploması almaktalar.

İngiliz ve Rus Dilleri ve Edebiyatları Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

İngiliz ve Rus Dilleri ve Edebiyatları bölümü mezunlarının yaptıkları işlerin başında, İngilizce ve Rusça öğretmenliği bulunuyor. Yaptıkları işlerden biri de; bu dillerdeki edebî eserlerin çevirisidir. Ayrıca mezunlar, kamu ve özel kurumların ilgili birimlerinde metin çevirileri ve tercümanlık işlerini de yaparlar.

İngiliz ve Rus Dilleri ve Edebiyatları Bölümü Taban Puanları ve Sıralamaları Nasıldır?

İngiliz ve Rus Dilleri ve Edebiyatları bölümünün kontenjanları, 2020 akademik yılı öncesinde dolmamıştır. Bölümün kontenjanları 2020 yılında dolduğu için, taban puanları da bu sene oluşmuştur. Bölümün 2020 yılındaki açıklanan tek taban puanı 274,01605, başarı sıralaması ise 78900’dür (Komrat Devlet Üniversitesi, ücretli)

İngiliz Rus İngiliz ve Rus İngilizce ve Rusça İngiliz ve Rus dilleri İngiliz ve Rus dilleri ve edebiyatları İngiliz ve Rus dilleri ve edebiyatları bölümü.
Emel Keskin
Emel Keskin
Blog Yazarı

1998-1999 yılları arasında, Yalova'da bulunan bir reklam ajansının Koleksiyon adlı dergisinde; reklam koordinatörü ve köşe yazarı olarak çalıştı. 2003’te Mimar Sinan Üniversitesi, Sanat Tarihi Bölümü'nden mezun oldu. Halen İstanbul Üniversitesi, Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencisi.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
IELTS kursu
5
(4)

IELTS Kursu

5 Konu20 Saat
Magdalini TimouMagdalini Timou
1100209
YDS Sınavına Hazırlık Kursu (Hızlandırılmış Kurs)
5
(24)

YDS Kursu

16 Konu80 Saat
Esra AydınEsra Aydın
500259