AnasayfaBlogİmaj ve İtibar Yönetimi Nedir?
İtibar Yönetimi

İmaj ve İtibar Yönetimi Nedir?

20 Kasım 2019
İmaj ve İtibar Yönetimi Nedir?

Teknoloji ve ekonomi sayesinde kurumlar hedef kitlesine oluşturabilme adına birçok sosyal medya aracına ihtiyaç duyar. Kurumsal firmalar, marka itibarı ve imajını geliştirebilmek için kendi iç bünyesinde çalışanlarına eğitimler sağlar. 

İmaj Yönetimi Nedir?

Kişilerin veya kurum veya kuruluşların, marka itibarı ve tüketim odak noktalarını hedef alarak oluşturulan algı ve davranışları yönetimine denir. Şirketler kendi organizasyonları içinde bir kimlik ve kültür oluşturabilmek için sosyal medya araçları üzerinden markalarını daha fazla göz önüne çıkarmak istemektedir. 

Karşı taraf üzerinde imaj ve davranışlarımız ile olumlu algılar yaratmak mümkündür. Bunun doğru şekilde yapılabilmesi için farklı etkilerin bir arada kullanılması gerekmektedir. İmaj ve yönetimi birçok firmada aranan ve gerekli olan bir etmendir. Ayrıca bu yönetim kişisel olarak hem iş hem sosyal hayatta kullanılabilir. İmaj yönetiminde birkaç etken vardır. 

  • Şirketlerin kendi iç organizasyonda hedef müşteri kitlesini belirlemesi,

  • Hedef müşteri portföyü davranışları, tutumları ve tüketim eğilimleri belirlenmesi,

  • Marka ve kurumsal kültürünün oluşturulması,

  • Piyasadaki rakipler konusunda ve müşteri portföyünün artmasına yönelik geri bildirim oluşturulması,

  • Tüketim davranışlarına göre ürün/hizmet kalitesini ve kapasitesini artırması,

İtibar Yönetimi Nedir?

İtibar yönetimi iyi bir iş itibarı elde etmek için müşterilerle iletişim içinde olmaktır. Onlarla iletişim içinde olmayı içinde olduğunuz sistemler ile ele alın. İletişim halindeyken hizmet ve ürünlerinizin geri bildirimlerini alın. İş satışta olan bir markanız ile alakalı negatif bir içerik ile ilgilenmeye geldiğinde en iyi savunma iyi bir kusurdur. 

Hedef kitlesini memnun edemeyen bir işletme için itibardan söz edilemez. Ürün veya hizmeti ne kadar iyi olursa olsun yönetim kalitesindeki aksaklıklar gün gelir tüm dengeleri alt üst eder. İyi bir iletişim olmadan doğru müşteri veya tüketiciye ulaşmak mümkün değildir. Daha bilinçli müşteri portföyü için kurumsal itibar yönetimi ile imaj yönetimi birbirini destekleyen en önemli özelliklerden biridir.

Kurumsal İmaj Yönetimi Nedir?

Kurumsal imaj için sosyal medya araçları ile birlikte algı oluşturma ve yönetme sürecine denir. Şirketler avantajlı yönlerinin tanınmasını ve tercih edilmesini ister. Bu yüzden markalarının artı ve eksi yönleri araştırır. Bu sayede müşterilerden daha hızlı ve anlaşılır bir şekilde geri bildirimler alınmaktadır. Tüketim noktası itibarı müşterinin gereksinimleri ve davranışlarına göre hedef kitlesini, markanın yüzünü tanıtabilme adına yöneleceği sosyal medya araçları, pazar payını artırma, ar-ge (araştırma ve geliştirme) gibi birçok etkeni göz önünde bulundurmaktadır.

İmaj Yönetimi Eğitimi Nedir?

Profesyonel İmaj ve Algı Yönetimi Eğitimi müşteri portföyü ve markanın tanınması anlamında destekleyici ve geliştirici etmenlerden biridir. Bu eğitim sayesinde hedeflenen imaja ulaşılması sağlanmaktadır. Kurumsal firmalar markalarının kendi organizasyonları içerisinde daha bilinçli ve doğru yönetilmesi konusunda dışardan imaj yönetimi eğitimi ile çalışanlarını desteklerler.  

Bu online uzaktan eğitimleri Enstitü üzerinden alabilmektedirler. Enstitü imaj yönetimi konusunda deneyimli ve etkin öğretme teknikleri sayesinde bu alandaki en iyi online eğitim siteleri arasında yer almaktadır. Online eğitim kurumların veya kişilerin ihtiyacı doğrultusunda alınabilmektedir. 

Kişiler hem daha iyi bir özgeçmiş hem de kariyer basamaklarını istikrarlı bir halde tırmanmak için sertifika veren eğitim kuruluşlarına başvurmaktadır. Online eğitim bireysel anlamda kariyer için büyük bir vizyon taşımaktadır. Eğitimin ihtiyaç olanı bütün materyalleri bilen gelişime daima açık ve yenilikçi online eğitim sistemi ile Enstitü konusunda bir ilk olma özelliğini taşımaktadır. Ücretsiz online eğitim veya uzaktan eğitim, kişilere kariyer, kurumsal kültür, yüz oluşumu için şirket içi/dışı ihtiyaçlarına göre eğitim alternatifleri sunmaktadır.

imaj imaj yönetimiimaj yönetimi eğitimi itibaritibar yönetimi online eğitim sertifika
Korcan Evin
Korcan Evin
İçerik Editörü

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İtibar Yönetimi Neden Önemli?
Marka Yönetimi

İtibar Yönetimi Neden Önemli?

21 Ocak 2021
Online İtibar Yönetimi Hakkında Her Şey
İtibar Yönetimi

Online İtibar Yönetimi Hakkında Her Şey

28 Aralık 2020
Kurumsal İtibarı Oluşturan Unsurlar
İtibar Yönetimi

Kurumsal İtibarı Oluşturan Unsurlar

13 Ağustos 2021
İtibar Yönetimi Araçları
İtibar Yönetimi

İtibar Yönetimi Araçları

25 Ekim 2021