AnasayfaBlogİlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü
Bölümler

İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü

26 Mart 2020
İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü

Öğretmenlik, ülkemizde en çok tercih edilen mesleklerden biridir. Alana özgü öğretmenlik de içeren meslek; sayısal, eşit ağırlık, sözel ve dil puanlarına özgü branşları barındırmaktadır. Branş bazında en çok tercih edilen ve popüler öğretmenliklerden biri de ilköğretim matematik öğretmenliğidir. ilköğretim matematik öğretmenliği, lisans eğitimi içeren bir Eğitim Fakültesi bölümüdür. Sayısal alandan tercih edilen ilköğretim matematik öğretmenliği bölümü, önemli branş öğretmenliklerinden biridir. Temel derslerden biri olan matematik öğrenimini, öğretmenlik becerileri ile birleştiren bölüm, hem devlet hem de özel üniversitelerde bulunmaktadır. 

İlköğretim matematik öğretmenliği,  ilk ve ortaokul düzeyindeki öğrencilere eğitim veren bir görev edinmiştir. Bu eğitimi nitelikli ve doğru bir şekilde aktarmak için de lisans düzeyinde matematik eğitimi görmek zorunludur. Sayısal alanın da en çok tercih edilen bölümlerinden biri olarak ilköğretim matematik öğretmenliği, sıralaması yüksek olan bölümlerden de biridir. Bu popüler ve her yıl sayısal çıkışlı öğrencilerin tercih listelerini dolduran bölümü, biraz daha yakından tanıyalım. 

İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü Nedir?

Sayısal meslekler arasında yer alan ilköğretim matematik öğretmenliği, temel derslerden biri olan matematik dersini çağdaş eğitim anlayışına  göre öğrencilere aktaran bir meslek görevi edinmektedir. Matematik alanına dair temel bilgi, beceri aktarımı ve öğretmenlik uygulamasını barındıran meslek, 4 yıllık eğitim sürecine bağlı olarak icra edilebiliyor. SAY puan türünden öğrenci alan bölüm, alan eğitimi ve öğretmenlik bilgi ile uygulamalarını barındırmaktadır. 4 yıllık eğitim sürecinde, matematik alanı hakkında temel ve ileri düzey eğitim verilmektedir. 

İlköğretim matematik öğretmenliği bölümü, 5.sınıftan, 8.sınıfa kadar eğitim veren bir lisans öğrenimi içermektedir. Bölüm, matematik okur yazarlığını başlatmak ve geliştirmek üzere nitelikli ve yetkin matematik öğretmenleri yetiştirme hedefindedir. Bölümde matematik ve geometri öğrenimine dair geniş bilgiler yer aldığından, pek tabii matematiğe ilgisi olmayan ve olmayacak kişilerin bölümü tercih etmesi önerilmez. Özellikle eğitim sistemi içinde önemli ve değerli bir ders olan matematik, matematik öğretmeninin anlatma ve öğretme metotlarına bağlı olarak öğrenilir. Matematik öğretmeni, matematiğe olan ilgisini kaybetmeden ders anlatır ve öğretmenlik becerilerini kullanır. Bölümü yalnızca atama durumu ve gelir açısından tercih etmemeli, öğretmenliğin bir insan yetiştirme hedefinde olduğunu da unutmamalısınız.

İlkokul Matematik Öğretmenliği Bölümü İş İmkânları Nelerdir?

İlköğretim matematik öğretmenliği bölümü, matematik öğretmeni yetiştirir. Mezunlar, Eğitim fakültelerinden alınan eğitime bağlı olarak kamu ve özel sektörde öğretmenlik yapacak yetkinliğe sahiptir.  Bölüm mezunları, matematiğin temel ders olmasından ötürü bir avantaj yakalamaktadırlar. Hem kamu hem de özel sektör dahilinde matematik hep aranan bir alandır. Bu duruma uygun olarak özel sektör içinde de iş bulunabiliyor. Kamu sektöründe ise KPSS ve Alan sınavı belirleyici olmaktadır. Ayrıca en çok ataması yapılan branş öğretmenliklerinden de biri olan ilköğretim matematik öğretmenliği, haziran 2020 itibariyle KPSS'den en az 70 puan ile atama yapmaktadır. 

İlköğretim matematik öğretmenliği mezunları, özel sektörde de iş bulabilecek bir imkâna sahiptir. Özel okulların, matematiğe verdiği önemden dolayı bu alanda ciddi bir öğretmen arayışı vardır. Ayrıca mezunlar, öğrencilik yıllarından itibaren özel ders vererek de gelir elde edebilmektedirler. Bu iş imkânlarının yanı sıra ders kitabı yazarlığı, matematik branşı editörlüğü ve akademisyenlik de diğer iş alanlarıdır. Yüksek lisans yaparak akademisyenliğe giden yolu açabilir ve alanınızda uzmanlaşma yolunu seçebilirsiniz.

İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Önemli ve değerli bir öğretmenlik olan ilköğretim matematik öğretmenliği, ilk ve orta okullarda nitelikli matematik eğitimi veren bir branştır. Matematiğin öğrenciliğin ilk yıllarından itibaren doğru öğrenilmesi ve sağlam bir matematik alt yapısı edinmek için matematik öğretmenlerinin doğru bir eğitim sunması gereklidir. İlköğretim matematik öğretmeni, mesleğe ve alana ilgisini kaybetmeden temel düzey matematik dersi verir. Matematik öğretmenliği mezunları, analitik düşünmeyi etkinleştirecek ve matematiğin temel kavramlarını anlaşılır kılacak bir eğitim sunar. 

İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

İlköğretim matematik öğretmenliği, sayısal bir meslek olarak eğitim içeriği de sayısal ders ağırlıklı olan bir alandır.  Aynı zamanda bölümde; öğretmenlik beceri ve uygulamalarını içeren dersler de vardır.  Eğitim psikolojisi, eğitim sosyolojisi, okul deneyimi, ölçme ve değerlendirme, sınıf yönetimi, gibi dersler öğretmenlik yetkinliği ve deneyimi için olan ders içerikleridir. Eğitim fakültesinin her bölümünde zorunlu olarak var olan okul deneyimi- staj ile öğrenciler mesleğe hazırlanır ve sınıf yönetimi kavramını deneyimler. Bölümde, matematik öğrenimine dair temel ve genel matematik eğitimi yer almaktadır. Genel olarak ilköğretim matematik öğretmenliği dersleri şu şekildedir:

 • Bilişim Teknolojileri

 • Eğitim Sosyolojisi

 • Matematik Tarihi

 • Matematiğin Temelleri

 • Fizik 1

 • Matris Kuramı

 • Analiz 1,2,3

 • Eğitim Psikolojisi

 • Sınıf Yönetimi

 • Matematik Öğretimi Uygulaması

 • Genel Matematik

 • Geometri

 • Soyut Matematik

 • Analitik Geometri

 • Türk Eğitim Tarihi

 • Mesleki İngilizce

 • Okul Deneyimi

 • Matematik Felsefesi

 • Elemanter Sayı Kuramı

 • İstatistik ve Olasılık 1,2

 • Ölçme ve Değerlendirme

 • Özel Öğretim Yöntemleri

 • Cebire Giriş

 • Topluma Hizmet Uygulamaları

 • Eğitim İstatisliğine Giriş

 • Zeka Oyunları

 • Lineer Cebir

 • Rehberlik 

İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü Taban Puanları ve Sıralama

En çok tercih edilen sayısal mesleklerden biri olan ilköğretim matematik öğretmenliği, en çok ataması yapılan branşlardan da biridir. Bundan dolayı da her yıl talep gören bir bölüm olmakta ve sıralama ile puanlar da buna bağlı artış göstermektedir. İlköğretim matematik öğretmenliği bölümü, hem devlet hem de özel üniversitelerde bulunduğundan, öğrencilerin alternatif üniversite seçimi de artmaktadır. Bölümü tercih edecek öğrencilerin, nitelikli bir eğitim ve köklü bir Eğitim Fakültesi arayışları için öne çıkan üniversiteler ise şunlardır: Boğaziçi Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Hacettepe, ODTÜ,  İstanbul ve Marmara Üniversitesidir. Bu üniversiteler dışındaki üniversiteler de nitelikli eğitim sunarken, sosyal imkân ve olanaklar açısından, sayılan üniversiteler daha ön plandadır. 

İlköğretim matematik öğretmenliği sıralama ve puan açısından yüksek sıralarda yer alan ilk 5 üniversiteyi aşağıda görebilirsiniz, üniversitenin taban puan ve sıralaması için kaç net yapmanız gerektiğini de Yök Atlas uygulamasına bakarak inceleyebilirsiniz. 

ÜniversitePuanSıralama
Boğaziçi Üniversitesi426,4952045.361
Orta Doğu Teknik Üniversitesi422,6978247.987
Hacettepe Üniversitesi420,7893249.252
Gazi Üniversitesi414,3372853.870
Marmara Üniversitesi409,9698657.159
ilköğretim matematik öğretmenliği bölümü ilköğretim matematik öğretmenliği mezunları matematik öğretmeni ilköğretim matematik öğretmenliği sıralama sayısal meslekler
Emine Büşra Kanat
Emine Büşra Kanat
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.