AnasayfaBlogIELTS Sınavına Hazırlanmanın En İyi Yolu 
Yabancı Dil Eğitimi

IELTS Sınavına Hazırlanmanın En İyi Yolu 

26 Haziran 2020
IELTS Sınavına Hazırlanmanın En İyi Yolu 

IELTS “International English Language Testing System” uluslararası İngiliz dili sınav sistemi olarak 1989 senesinden itibaren düzenlenmektedir. Dünya genelinde İngilizce konuşulan ülkeler ilk sırada gelmek üzere 145 ülkede ve binlerce kurum tarafından kabul görmektedir. Yurtdışında eğitim almanın ve çalışmanın en önemli unsurlarından biri olan IELTS; üniversiteler, devlet ve özel kuruluşlar tarafından değerlendirme içinde tutulmaktadır.

Eğitim kurumları öğrencinin eğitim almak istediği bölüm için devlet kurumları göçmenlik başvuruları için özel şirketler ise çalışanlarının dil yeterliliğini tespit etmek için IELTS sonucunu değerlendirir. IELTS sınavına hazırlanmanın en iyi yolu kurumlar tarafından verilen online eğitimlere katılmaktır. Öncelikli olarak belli bir İngilizce seviyesine ulaşılması gerekir. Bu süreçte yine kendinizi geliştirmeniz için online eğitim en büyük yardımcınız olacaktır. Alınan eğitimler sayesinde siz de IELTS sınavında istediğinizi başarıyı elde edebilir ve hedeflerinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

IELTS Eğitimi Nasıl Alınır?

IELTS iki şekilde düzenlenmektedir. Bunlar; IELTS akademik, İngilizce eğitim almayı planlayan kişiler için uygundur. IELTS genel eğitim ise iş deneyimi edinmek isteyenler ve göçmenlik programları için uygundur. 4 bölümden oluşan sınav; dinleme, okuma, yazma ve konuşma şeklinde 2 saat 45 dakika sürmektedir. Dinleme bölümü 30 dakika, okuma bölümü 60 dakika, yazma bölümü 60 dakika ve tek aşamadan meydana gelir. Konuşma sınavı ise aynı gün, 3 gün önce veya 3 gün sonra da yapılabilmektedir. Konuşma sınavı yüz yüze olacak şekilde gerçekleştirilir ve 11 ila 14 dakika arasında tamamlanır. Tüm bu becerileri kazanabilmek için online eğitimler doğru seçenek olacaktır.

Enstitü IELTS eğitimi ile IELTS sınavına hazırlanmanın en iyi yolu ile buluşmanızı sağlamaktadır. Eğitim 4 aşamadan meydana gelen sınavda ihtiyacınız olan becerileri kazanmanıza olanak tanır. Eğitim 40 saat sürmektedir. Eğitime kayıt olmanızla birlikte 3 aylık aboneliği elde edersiniz. Eğitimi videolarla veya canlı yayınlarla tamamlama şansına sahip olursunuz. Eğitmenler belirlenen bazı saatlerde canlı dersler verecektir. Canlı yayınlara katılamamanız durumunda tekrarlarını izleyebilirsiniz aynı zamanda site içi mesaj aracılığı ile eğitmene sorularınızı yöneltebilirsiniz. Eğitim tamamlandıktan sonra sınava tabi tutulursunuz. Özel ve resmî kurumlarda geçerli olabilecek başarı sertifikası da elde edebilirsiniz.

IELTS Hazırlık Süreci

Dil seviyesini kapsamlı bir şekilde ölçen IELTS, ancak yoğun olarak hazırlanmış bir çalışma temposuyla üstesinden gelinecek bir sınavdır. Aldığınız eğitimlerin yanı sıra her bir bölüm için nasıl bir çalışma programı takip etmelisiniz birlikte inceleyelim.

  • Dinleme bölümü; bu bölümde sınava katılan adaylar 4 farklı ses kaydı dinler. Bu ses kayıtları ile ilgili yanıtları, cevap anahtarına geçirirler. Sınav bölümünün son 10 dakikası yanıtların cevap anahtarına geçirilmesi için verilen süredir. Bu durum şöyle bir olanak sunar. Dinleme esnasında zaman kaybetmeden kitapçığa minik notlar alabilir, son 10 dakikada toparlayıp cevap anahtarına yanıtlayabilirler. Dinleme bölümünde günlük yaşamdan daha teknik bilgilere kadar pek çok alandan ses kayıtları çıktığı için IELTS hazırlığı yaparken bol bol farklı kaynakları dinlemeniz isabetli olacaktır. Bunlar; film, dizi, televizyon söyleşileri, İngilizce sesli kitap uygulamaları olabilir. Tüm bunları belli bir İngilizce seviyeye ulaştıktan sonra alt yazısız olarak dinlemelisiniz.

  • Okuma bölümü; bu bölümde adaylara 3 farklı okuma metni verilir. Bunlarla ilgili verilen soruları yanıtlamaları beklenir. Akademik sınavda pek çok farklı genel konuları kapsayan içerikler bulunur. Genel eğitim sınavında ise günlük yaşam, iş yaşamı ve yine genel konuları içeren 3 farklı içerik bulunur. Okuma bölümü hazırlığı için bol bol okumalı, akademik yayınları takip etmelisiniz. Farklı farklı makaleler okumak her geçen gün gelişmenize destek olacaktır.

  • Yazma bölümü; bu bölüm iki kısımdan meydana gelir. Adaylardan ilk kısımda bir yazı hazırlamaları beklenir. Bu yazı kendilerine verilen grafik, resim veya tablo hakkında olacaktır. İkinci kısımda seçilmiş olan bazı başlıklarla ilgili yazı yazmaları beklenir. Yazma bölümünde gramer büyük bir öneme sahiptir. Bu nedenle öncelikle gramer konusunda eksiklerinizi tamamlamalısınız. Bir diğer önemli konu ise seçilen kelimelerdir. Kelime dağarcığınız ne kadar geniş olursa o kadar başarılı olursunuz. Bol bol okumalı, bilmediğiniz kelimeleri not almalı, yazma pratikleri yapmalısınız. Tüm bu çalışmalar kendinizi geliştirmenize fayda sağlayacaktır.

  • Konuşma bölümü; bu kısımda ise adayların 11-14 dakika süresince 3 farklı aşama ile bilgileri farklı alanlarda sınanır. Konuşma kısmının ilk bölümü günlük konuşma şeklindedir. İkinci bölümde bir konu verilerek belirlenen düşünme süreci ardından konu ile alakalı konuşma yapması istenir. Son bölümde ise ikinci bölümde verilen konu ile alakalı karşılıklı münazara oluşturulur. Hazırlık sürecinde bol bol pratik yapmanız faydalı olur. Çevrenizde size yardımcı olacak kişilerle veya kendi kendinize sık sık farklı konularda konuşmalar yapmalısınız. IELTS sınavında daha önce verilmiş konularla alakalı konuşma metinleri oluşturabilir, konuşmanızdaki yol haritası üzerine strateji oluşturabilirsiniz.

IELTS Sınavının Avantajları

IELTS sınavı eğitim, kariyer ve hedefleri gerçekleştirmede önemli unsurlar içinde yer alır. IELTS sınavının avantajları nelerdir, inceleyelim.

  • Yurtdışına çıkma aşamasında gereklidir; yurtdışı eğitim hedefi olan öğrenciler için resmi IELTS puanı en önemli ön koşullardandır. Eğitimin yanı sıra sınav vize başvuruları, göç formları ve yabancı ülke iş başvuruları için de öneme sahiptir.

  • Dünya genelinde kabul gören bir sınavdır; 135 ülke ve binlerce kurum IELTS’i kabul etmektedir. IELTS İngilizce dilinde doğru iletişim kurabilmenin ispatı olarak görülür.

  • Sınavlar küreseldir; IELTS bu özelliği ile insanlara zaman kazandırır. IELTS global tanıma sistemi ile dünya genelinde kurumların sınav sonuçlarını içeren güncel veri tabanına sahip bir sistemdir.

  • İngiliz ve Amerikan İngilizcesi içerir; her iki İngilizcede bariz farklar bulunmaktadır. IELTS, her ikisini de kapsayacak şekildedir.

  • Yüz yüze sınav uygulanır; IELTS, gerçek yaşam içinde gelişen durumları kapsayacak şekilde tasarlanmıştır. Sınavın yüz yüze gerçekleştirilmesini sağlayan konuşma bölümü vardır. Bu durum ilk başta tedirgin edici gibi gözükse de sınavın özel olmasını sağlar.

IELTS sınavına hazırlanmanın en iyi yolu nedir?

IELTS sınavına hazırlanmanın en iyi yolu kurumlar tarafından verilen online eğitimlere katılmaktır. Öncelikli olarak belli bir İngilizce seviyesine ulaşılması gerekir. Bu süreçte yine kendinizi geliştirmeniz için online eğitimler en büyük yardımcınız olacaktır.

IELTS sınavına hazırlanırken dinleme bölümü için nelere dikkat etmelisiniz?

Dinleme bölümünde günlük yaşamdan daha teknik bilgilere kadar pek çok alandan ses kayıtları çıkar. IELTS sınavına hazırlanırken bol bol farklı kaynakları dinlemeniz isabetli olacaktır. Bunlar; film, dizi, televizyon söyleşileri, İngilizce sesli kitap uygulamaları olabilir.

IELTS sınavının avantajları nelerdir?

Yurtdışına çıkma aşamasında gereklidir. Dünya genelinde kabul gören bir sınavdır. IELTS global tanıma sistemi ile dünya genelinde kurumların sınav sonuçlarını içeren güncel veri tabanına sahip bir sistemdir aynı zamanda sınavın yüz yüze gerçekleştirilmesini sağlayan konuşma bölümü vardır.

ielts ielts sınavı İngilizce eğitim üniversite İELTS eğitimi IELTS Kursu IELTS
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
IELTS kursu
5
(4)

IELTS Kursu

5 Konu20 Saat
Magdalini TimouMagdalini Timou
268149
TOEFL Kursu
5
(3)

TOEFL Kursu

5 Konu20 Saat
Magdalini TimouMagdalini Timou
350179
YDS Sınavına Hazırlık Kursu (Hızlandırılmış Kurs)
5
(24)

YDS Kursu

16 Konu80 Saat
Esra AydınEsra Aydın
698225