AnasayfaBlogİçerik Yöneticisi Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

İçerik Yöneticisi Nedir? Ne İş Yapar?

28 Mart 2021
Çizgili kazak giymiş ve gözlük takmış bir adam önündeki kitaba bir şeyler yazıyor. Görevine odaklanmış ve konsantre olmuş durumda ve kalemi hızla hareket ediyor. Kitap, siyah ve kırmızı çizgili beyaz bir yüzey üzerinde durmaktadır. Adamın sağında bir masanın üzerinde beyaz bir kağıt ve arka planda kalem tutan bir kişinin bulanık görüntüsü görülüyor. Ön planda ise bir kutunun yakın çekimi görülüyor. Adam tamamen işine dalmış, kendisi için önemli olan bir şeyi yaratıyor.
KonuAçıklamaÖrnek
İçerik Yöneticisi Nedir?İçerik planlaması ve iş bölümünü tek bir alana yüklememek için içeriklerin doğru planlanması görevini üstlenen kişi.Dijital ajanslarda, içerik ve pazarlama stratejileri hazırlanması.
İçerik Yöneticisinin GörevleriHedef kitle analizi, içerik planlama, içeriklerin SEO kurallarına göre düzenlenmesi, içeriklerin site trafiğine etkisini kontrol etme gibi işler.Sosyal medya ve dijital pazarlamaya uygun içeriklerin hazırlanması.
İçerik Yöneticisi ve SEOİçerik yöneticisi SEO hakkında bilgi sahibidir ve bu bilgileri içerik pazarlamasında kullanır.SEO uyumlu yazılı içeriklerin düşünülüp, hazırlanması.
İçerik Yöneticisinin Yetenekleriİçerik pazarlaması, dijital pazarlama stratejileri, SEO ve dil bilgisi konularında bilgi sahibi olması beklenir.İçeriklerin en etkin şekilde hazırlanması ve sunulması.
İçerik Yöneticisinin AnalizleriMarka ve müşterilerin hedef kitlesini analiz etmek ve buna uygun içerikler planlamak.Rakip durumdaki tarafı da analiz ederek son trendlere göre içerik yönetimini yapar.
İçerik Yöneticisinin İletişimiİçerik yöneticisi içerik ekibiyle sürekli iletişim halindedir.İçerik üretimi ve yönetimi sırasında editör ve içerik yazarlarıyla sürekli diyalog içinde olur.
İçerik Yöneticisi ve İçerik Yazarlarıİçerik yöneticisi, içerik yazarlarının ve editörlerin son içeriklerini denetler ve revize eder.İçeriklere son şeklini verir ve sisteme yükler.
İçerik Yöneticisi Maaşlarıİçerik yöneticisi maaşları, deneyime ve çalışılan kuruma göre değişiklik gösterir.Deneyimli bir içerik yöneticisi 3.500-6.000 TL arasında bir maaş alabilir.
Freelance İçerik Yöneticisi MaaşıFreelance olarak çalışan bir içerik yöneticisi genellikle asgari ücret veya asgari ücret altında bir gelir elde eder.Çalışma saatine veya proje başına ücretlendirme yapılır.
İçerik Yöneticisi ve Sektör Trendleriİçerik yöneticisi, sektördeki ve alan içindeki son trendleri takip eder ve içerik yönetiminde bunu nasıl kullanacağını planlar.Sosyal medya ve dijital pazarlama trendlerine göre içerik yönetim stratejileri oluşturur.

İçeriğin her şey olduğunu, günümüzün başarılı marka ve pazarlama stratejilerinde görüyoruz. Görsel ya da yazılı olsun, içerik; bir markanın ya da işletmenin hedef kitlesine ulaşmak için kullanabileceği en kârlı ve az masraflı yollardan biri. Günümüzdeki pazarlama stratejileri de içeriğin kaliteli üretimi için bir dizi hazırlık içeriyor. Pek tabii içeriğin değerinin bu kadar artması bazı meslek dallarını da meydana getirdi. İçerik ile ilgili editörlük, yazarlık ve yöneticilik, aranan meslekler hâline geldi.

Biz de bugünkü yazımızda içerik hazırlama sürecinde etkin bir rol oynayan içerik yöneticisi mesleğini inceleyeceğiz.

İçerik Yöneticisi Nedir?

İçerik yöneticiliği, yeni nesil işlerden biri olarak lanse edilse de daha önce içerik editörünün bazı işleri içerik yöneticiliği kapsamındaydı. Bugün ise içerik ve dijital ajanslarda içeriğin doğru planlanması ve iş bölümünü tek bir alana yüklememek için içerik yöneticiliği mesleği ortaya çıktı. Daha çok dijital içerik yöneticisi olarak bilinen içerik yöneticiliği, dijital pazarlama ve içerik pazarlamasından yararlanarak ilgili içerikleri hazırlar. İçerik yöneticisinin ne iş yaptığına geçmeden önce içerik yöneticisinin neden önemli bir meslek olduğundan bahsetmeliyiz. 

"İçerik kraldır" sözü son yılların en çok tekrarlanan ve doğruluğunu da çeşitli çalışmalarla kanıtlayan yol gösterici bir niteliğe sahip oldu. Gerçekten de dijital pazarlama ile içerik pazarlamasına emek harcayan marka ve işletmeler, hedef kitleyle nasıl etkin iletişim kurulur sorusuna da yanıt verir oldular. Hedef kitle iletişimi için içerik hazırlamak isteyen bir marka da içerik yönetiminden sorumlu bir ekip yaratır. İşte içerik yöneticisi de içerik hazırlama ve sunma sürecinde içerik yönetimini etkinleştiren kişidir. Peki içerik yöneticiliği nasıl bir meslektir?

İçerik yöneticisi, geleneksel ya da dijital mecralar için içeriklerin neler olması ve nasıl hazırlanması gerektiği ile ilgili çalışmalar yürüten içerik ekibinin en yetkili kişisidir. Şunu da bilmekte fayda var. İçerik yöneticiliği mesleği, SEO uzmanlığı ile karıştırılmamalıdır. İçerik yöneticisi SEO hakkında geniş bilgi sahibidir ama SEO'u içerik pazarlamasında kullanmak için gerekli bilgileri uygular. 

Günümüzde daha çok dijital içerik yönetiminden sorumlu olan içerik yöneticisi, birtakım mesleki bilgi ve becerilere de sahip olarak mesleğini yerine getirir. Bir dijital içerik yöneticisinin pek tabii içerik pazarlaması hakkında bilgi sahibi olmasını bekleriz. Aynı zamanda dinamik bir alan olan dijital pazarlama stratejilerini de dönem dönem takip etmesi gerekir. Çünkü içerik yöneticisi, içeriğin hazırlanma ve sunum aşamasında ilgili stratejileri kullanarak en iyisini yaratma peşindedir. 

İçerik Yöneticisi Ne İş Yapar?

Bir web sitesinin ya da bir markanın içerik yönetiminden sorumlu olan içerik yöneticisi; içerik ile ilgili strateji, plan ve analizlerden yararlanır. İçerik yöneticisi yalnızca kendi müşteri ya da markası ile meşgul değildir. Sektördeki ve alan içinde rakip durumda olan karşı tarafı da inceler ve analiz eder. Son trendleri takip eder ve içerik yönetiminde bunu nasıl kullanacağını planlar. İçerik yöneticisi, içerik editörü ve içerik yazarlarıyla sürekli iletişim hâlindedir. İçerik üretimi ve yönetimi sırasında içerik yöneticisinin, aşağıdaki işleri yerine getirmesi beklenir.

  • Marka ve müşterilerin hedef kitlelerini analiz etmek.

  • Hedef kitleyi analiz ederek buna uygun içerikler planlamak.

  • Yazılı ve görsel içerikleri sosyal medya ve dijital pazarlamaya uygun hazırlamak.

  • Hazırlanan içeriklerin brieflerini SEO kurallarına göre düzenlemek.

  • Briefleri editör ve içerik yazarlarıyla paylaşmak.

  • SEO uzmanı ve dijital pazarlama analisti ile birlikte çalışarak SEO uyumlu yazılı içerikler düşünmek.

  • Görsel veya yazılı içeriklerin mecrasını belirlemek.

  • İçerik yazarlarının ve editörlerin son içeriklerini denetlemek ve gerekirse revize istemek.

  • İçeriklere son şeklini vermek ve sisteme yüklemek.

  • İçeriklerin web sitesi trafiğine etkisini kontrol etmek.

İçerik yöneticisi çeşitli görevleri ve işleri yerine getirirken dijital pazarlama ve içerik ekibiyle iletişim içindedir. İçerik yöneticisi içerik yönetimindeki içeriklerden sorumlu olarak yazılı, görsel ve işitsel içeriklerin nasıl olması gerektiğini, sektördeki strateji ve yeniliklere göre belirler. Aynı zamanda içerik pazarlaması, dijital pazarlama, SEO ve dil bilgisi konulardaki bilgileri de editör ve yazarlar ile paylaşarak en uygun içeriğin hazırlanmasını destekler. 

İçerik Yöneticisi Maaşları

İçerik yöneticisi maaşları; freelance, tam zamanlı ve yarı zamanlı çalışmaya göre değişiklik gösterir. İçerik ve sosyal medya ajanslarında çalışan bir içerik yöneticisi, deneyimli olmasına da bağlı olarak 3.500-6.000 TL arasında değişen bir maaş alabilir.

Uzun süreli deneyime sahip olmayan ve freelance çalışan bir içerik yöneticisi ise asgari ücret veya asgari ücret altında bir gelir elde edebilir. Tabii ki tüm bu maaş aralıkları, çalışılan kurum veya ajansın ücret politikasına ve kurumun iş yaptığı markalara göre değişir. Fakat ister freelance çalışma, isterse tam zamanlı çalışma olsun, hizmet sağladığınız markaların sayısı arttıkça gelirinizde de ciddi bir artış görülecektir. 

İçerik Yöneticisi Nasıl Olunur?

İçerik yöneticisi olmak için okunması zorunlu bir bölüm yoktur. Fakat alana ve mesleğe aşina olmak için bazı bölümler daha ön plandadır. İçerik, daha çok pazarlama, reklamcılık ve halkla ilişkiler odaklı bir alan olduğu için bu tür alanları kapsayan bölümleri okumak bir avantaj sunar. Ayrıca saydığımız alanları kapsayan bölümleri okuyarak yazarlık, pazarlama ve SEO hakkında ciddi deneyim ve aşinalık kazanabilirsiniz. Yine de dediğimiz gibi belirli bölümleri okuma şartı, içerik yöneticiliği için geçerli değildir. 

İçerik yöneticiliği pratik ve teorik bilgi birikimi isteyen bir meslektir. İlgili bölümleri okumaktan ziyade kişinin alan içi eğitimleri alması ve bilgisini artırması gerekir. İçerik yöneticisi olmak için işletme eğitimleri, pazarlama eğitimleri ve en önemlisi SEO eğitimi, bilgi birikimini artıran uygulamalar öğretmektedir. İçerik yöneticisi bir pozisyonun adıdır ve bazı durumlarda içerik editörlüğünden sonra yöneticiliğe yükselme gerçekleşir. Yani içerik yöneticiliği için yeterli deneyiminiz ve bilginiz yoksa içerik editörlüğü ve içerik yazarlığı pozisyon için iyi bir başlangıç noktasıdır.

İçerik ile ilgili yöneticilik, editörlük ve yazarlık meslekleri için ilgili içerik-yazarlık eğitimleri almanız ve alandaki yenilikleri takip etmeniz gerekir. Enstitü bu konuda size yardımcı olacak içerik-yazarlık eğitimleri sunmakta. Eğer içerik yöneticiliğine varan bir kariyer hedefliyorsanız en tepeden değil de en alttan başlayarak mesleğe adım adım yükselir ve bilgi birikiminizi de adım adım artırabilirsiniz. Ayrıca içerik yöneticisi olmak için freelance iş ilanlarını da değerlendirebilirsiniz. Sektörde belli bir deneyim elde edene kadar freelance çalışabilirsiniz. 

İçerik Yöneticisi Nedir?, İçerik planlaması ve iş bölümünü tek bir alana yüklememek için içeriklerin doğru planlanması görevini üstlenen kişi, Dijital ajanslarda, içerik ve pazarlama stratejileri hazırlanması, İçerik Yöneticisinin Görevleri, Hedef kitle analizi, içerik planlama, içeriklerin SEO kurallarına göre düzenlenmesi, içeriklerin site trafiğine etkisini kontrol etme gibi işler, Sosyal medya ve dijital pazarlamaya uygun içeriklerin hazırlanması, İçerik Yöneticisi ve SEO, İçerik yöneticisi SEO hakkında bilgi sahibidir ve bu bilgileri içerik pazarlamasında kullanır, SEO uyumlu yazılı içeriklerin düşünülüp, hazırlanması, İçerik Yöneticisinin Yetenekleri, İçerik pazarlaması, dijital pazarlama stratejileri, SEO ve dil bilgisi konularında bilgi sahibi olması beklenir, İçeriklerin en etkin şekilde hazırlanması ve sunulması, İçerik Yöneticisinin Analizleri, Marka ve müşterilerin hedef kitlesini analiz etmek ve buna uygun içerikler planlamak, Rakip durumdaki tarafı da analiz ederek son trendlere göre içerik yönetimini yapar, İçerik Yöneticisinin İletişimi, İçerik yöneticisi içerik ekibiyle sürekli iletişim halindedir, İçerik üretimi ve yönetimi sırasında editör ve içerik yazarlarıyla sürekli diyalog içinde olur, İçerik Yöneticisi ve İçerik Yazarları, İçerik yöneticisi, içerik yazarlarının ve editörlerin son içeriklerini denetler ve revize eder, İçeriklere son şeklini verir ve sisteme yükler, İçerik Yöneticisi Maaşları, İçerik yöneticisi maaşları, deneyime ve çalışılan kuruma göre değişiklik gösterir, Deneyimli bir içerik yöneticisi 3500-6000 TL arasında bir maaş alabilir, Freelance İçerik Yöneticisi Maaşı, Freelance olarak çalışan bir içerik yöneticisi genellikle asgari ücret veya asgari ücret altında bir gelir elde eder, Çalışma saatine veya proje başına ücretlendirme yapılır, İçerik Yöneticisi ve Sektör Trendleri, İçerik yöneticisi, sektördeki ve alan içindeki son trendleri takip eder ve içerik yönetiminde bunu nasıl kullanacağını planlar, Sosyal medya ve dijital pazarlama trendlerine göre içerik yönetim stratejileri oluşturur
İçerik Yöneticisi İçerik Yöneticisi nedir İçerik Yöneticisi ne iş yapar İçerik Yöneticisi maaşları İçerik Yöneticisi nasıl olunur
Resimde uzun, siyah saçlı, gözleri kapalı ve yüzünde geniş, içten bir gülümseme olan bir kadın görülüyor. Sırtını dik tutmuş, kolları iki yanında, saçları omuzlarından ve sırtından aşağı dökülüyor. Yirmili yaşlarında görünüyor ve ten rengini tamamlayan beyaz bir bluz giyiyor. Memnun ve neşeli görünüyor, bir güven ve duruş havası yayıyor. İfadesi ve duruşu huzur ve dinginlik hissi veriyor. Uzun saçları güzelliğine ve kadınsılığına katkıda bulunarak mutlu ve kaygısız bir kadın resmini tamamlıyor.
Emine Büşra Kanat
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bir kadın elinde fotoğraf makinesiyle kanepede oturuyor. Yüzünde parlak bir gülümseme var ve sanki fotoğraf çekmeye hazırmış gibi ellerini uzatmış. Yan tarafında sepet içinde bir bitki ve bileğinde siyah bir elastik bant görülüyor. Fotoğraf makinesinin bir ekranı var ve onu tutan el yana doğru uzanıyor. Kadının boynuna yakın çekim yapılmış ve gülüyor gibi görünüyor. Kamera, kanepenin ve bitkinin sıcak, canlı renkleriyle büyük bir kontrast oluşturuyor. Bu görüntü bir neşe ve rahatlama anını tasvir ederken, teknolojinin önemini ve zaman içinde bir anı yakalamayı da ihmal etmiyor.
Meslekler

Sosyal Medya Meslekleri

06 Mayıs 2021
Mor gömlekli ve gözlüklü bir adam gözlerini hafifçe kısarak gülümsüyor. Saçları kısa ve düzgün kesilmiş, gözlükleri burnunun üzerine rahatça oturuyor. Gömleğinin düğmeleri boynuna kadar iliklenmiş, kumaşı pürüzsüz ve kırışıksız. Kollarını önünde kavuşturmuş, dümdüz karşıya bakıyor. Gömleğinin mor tonu canlı ve göz alıcı, resme renk katıyor. Resimdeki aydınlatma yumuşak ve doğal, adamın yüz hatlarının ayrıntılarını ortaya çıkarıyor.
Liderlik

Yöneticiliğe İlk Adım

19 Şubat 2016
Uzun siyah saçları sırtından aşağı dökülen bir kadın mikrofonun önünde duruyor. Yüzünde parlak ve kendinden emin bir ifade var. Kollarını vücudunun yanında rahat bir pozisyonda tutuyor ve ellerini önünde kavuşturmuş. Siyah bir gömlek giyiyor ve arka planda sağ elinde bulanık bir nesne görülebiliyor. İçinde durduğu oda loş bir şekilde aydınlatılmış ve önünde durduğu mikrofon sıcak ve davetkâr bir atmosfer yansıtıyor. Bu, mesajını dünyayla paylaşmaya hazır, kendinden emin ve dengeli bir kadının görüntüsüdür.
Nedir?

Halkla İlişkiler Nedir?

07 Ocak 2020
Bu görüntü SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) hakkında bir çevrimiçi kursu yansıtıyor. Bir ekranın önünde konuşan takım elbiseli bir adam görülüyor. Adam gözlük ve kahverengi bir gömlek giyiyor ve sağ eliyle bir şeyi işaret ediyor. Arka planda, beyaz metinli bir tabelanın yakın çekimi ve beyaz zemin üzerinde sarı bir sayı var. SEO eğitimi ve kursları, işletmelerin web sitelerini ve içeriklerini arama motorları için nasıl optimize edeceklerini daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir. Doğru SEO teknikleri sayesinde işletmeler arama motoru sonuç sayfalarında daha üst sıralarda yer alarak web sitelerine daha fazla trafik çekebilir ve daha fazla müşteri kazanabilirler. SEO kurslarının yardımıyla işletmeler, anahtar kelimeleri stratejik olarak nasıl kullanacaklarını, arama motoru algoritmalarına hitap eden içerikleri nasıl oluşturacaklarını ve çevrimiçi pazarlamanın nüanslarını nasıl anlayacaklarını öğrenebilirler.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Gözlüklü ve kırmızı ceketli beyaz bir adam mavi bir duvarın önünde durmaktadır. Yüzünde ciddi bir ifadeyle dosdoğru ileriye bakıyor. Saçları kısa ve kahverengidir ve gözleri gözlüklerin arkasında gizlidir. Kırmızı ceketinin altında açık mavi bir gömlek, siyah pantolon ve siyah ayakkabılar giyiyor. Kollarını önde kavuşturmuş ve ayaklarını hafifçe açarak ayakta duruyor. Yirmili yaşlarının sonunda ya da otuzlu yaşlarının başında gibi görünüyor.Yemliha Toker
5500
Bu online Satış Liderliği ve Ekip Çalışması Kursu, becerilerini artırmak ve rekabette bir adım önde olmak isteyen profesyoneller için paha biçilmez bir kaynaktır. Bu kurs sayesinde katılımcılar, etkili satış stratejilerinin yanı sıra ekiplerini başarıya nasıl yönlendireceklerini daha iyi anlayacaklardır. Sunulan materyali inceleyerek, müşterileriyle etkili bir şekilde nasıl iletişim kuracaklarını, ekip üyeleriyle nasıl ilişki kuracaklarını ve satışlarını en üst düzeye çıkarmak için doğru tutumu nasıl geliştireceklerini öğrenecekler. Ayrıca, katılımcılar ekip çalışmasının önemini ve işbirliği ve ortak çalışma ortamının nasıl teşvik edileceğini anlayacaklardır. Eğitimin sonunda katılımcılar, satış liderliği ve ekip çalışması konularında güçlü bir temele sahip olacak ve ekiplerini güvenle başarıya taşıyabileceklerdir.
Bu, siyah tişört giyen bir adamın görüntüsüdür. Beyaz bir arka planın önünde duruyor. Yüzünde ciddi bir ifade ile dümdüz karşıya bakıyor. Kolları yanlarında rahat bir şekilde duruyor. Yakası v yakalı, vücuda oturan siyah bir tişört giyiyor. Koyu kahverengi saçları yüzünden uzakta geriye taranmış. Koyu renk gözleri yoğun ve odaklanmış görünüyor. Güçlü bir çene çizgisi ve ince bir bıyığı var. Cildi hafif bronzlaşmış. Sol koluna gümüş bir saat takıyor. Kendinden emin ve kontrollü görünüyor.Ali Kayacan
4640
Açık kahverengi ceket giyen ve yuvarlak, siyah çerçeveli gözlük takan bir kadın kapalı bir ortamda duruyor. Yüzünde hoş bir ifade var, dudakları hafifçe gülümseme şeklinde kıvrılmış. Saçları kısa ve kıvırcıktır ve boynuna altın bir kolye takmaktadır. Arka plan, üzerinde beyaz yazılar olan mor bir duvardır. Arka planda bir bitkinin bulanık bir görüntüsü var.
Yuvarlak gözlüklü, mavi kot ceketli ve beyaz gömlekli bir kadın resmi. Saçları kahverengi ve at kuyruğu şeklinde geriye doğru toplanmış, yüzü dümdüz karşıya bakıyor. Arka planda birkaç dekoratif bitkinin göründüğü bej renkli bir duvarın önünde duruyor. Yirmili yaşlarının başında olduğu anlaşılıyor ve gözlerinde kararlı ve odaklanmış bir ifade var. Kendinden emin bir pozda duruyor, kolları iki yanında ve çenesi yüksekte. Kıyafetleri şık ve modern, ifadesi ise kararlı ve güçlü.Göksel Yılmaz
11020
Bu görüntü bir fotoğraf için gülümseyen bir adamı gösteriyor. Takım elbise giyiyor ve profesyonel bir ortamda olduğu anlaşılıyor. Boynunun ve yüzünün yakın çekimi neşeli ifadesini gösteriyor ve sakalı ona seçkin bir görünüm veriyor. Ayrıca siyah zemin üzerinde beyaz bir metin var, muhtemelen üretim yönetimi kursuyla ilgili. Genel olarak, bu görüntü kursun önemini aktarıyor ve konuyla ilgili bir güven ve gurur duygusu veriyor.
4.9
(16)

Üretim Yönetimi Eğitimi

24 Konu5 Saat
Parlak bir gülümsemeye sahip genç bir adam doğrudan kameraya bakıyor. Açık ten rengine sahip ve kahverengi gözleri mutlulukla parlıyor. Koyu renk saçları düzgünce kesilmiş ve yüzü rahat ve memnun. Beyaz arka planla güzel bir tezat oluşturan mavi bir tişört giyiyor. Yüz ifadesi neşeli ve olumlu tavrı bulaşıcı. Gerçekten mutlu ve o andan memnun görünüyor. Bu görüntü bir neşe anını yakalıyor ve öznenin duygusunu aktarıyor.Bahadır Atmaca
12870