AnasayfaBlogİçerik Yöneticisi Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

İçerik Yöneticisi Nedir? Ne İş Yapar?

28 Mart 2021
İçerik Yöneticisi Nedir? Ne İş Yapar?

İçeriğin her şey olduğunu, günümüzün başarılı marka ve pazarlama stratejilerinde görüyoruz. Görsel ya da yazılı olsun, içerik; bir markanın ya da işletmenin hedef kitlesine ulaşmak için kullanabileceği en kârlı ve az masraflı yollardan biri. Günümüzdeki pazarlama stratejileri de içeriğin kaliteli üretimi için bir dizi hazırlık içeriyor. Pek tabii içeriğin değerinin bu kadar artması bazı meslek dallarını da meydana getirdi. İçerik ile ilgili editörlük, yazarlık ve yöneticilik, aranan meslekler hâline geldi.

Biz de bugünkü yazımızda içerik hazırlama sürecinde etkin bir rol oynayan içerik yöneticisi mesleğini inceleyeceğiz.

İçerik Yöneticisi Nedir?

İçerik yöneticiliği, yeni nesil işlerden biri olarak lanse edilse de daha önce içerik editörünün bazı işleri içerik yöneticiliği kapsamındaydı. Bugün ise içerik ve dijital ajanslarda içeriğin doğru planlanması ve iş bölümünü tek bir alana yüklememek için içerik yöneticiliği mesleği ortaya çıktı. Daha çok dijital içerik yöneticisi olarak bilinen içerik yöneticiliği, dijital pazarlama ve içerik pazarlamasından yararlanarak ilgili içerikleri hazırlar. İçerik yöneticisinin ne iş yaptığına geçmeden önce içerik yöneticisinin neden önemli bir meslek olduğundan bahsetmeliyiz. 

"İçerik kraldır" sözü son yılların en çok tekrarlanan ve doğruluğunu da çeşitli çalışmalarla kanıtlayan yol gösterici bir niteliğe sahip oldu. Gerçekten de dijital pazarlama ile içerik pazarlamasına emek harcayan marka ve işletmeler, hedef kitleyle nasıl etkin iletişim kurulur sorusuna da yanıt verir oldular. Hedef kitle iletişimi için içerik hazırlamak isteyen bir marka da içerik yönetiminden sorumlu bir ekip yaratır. İşte içerik yöneticisi de içerik hazırlama ve sunma sürecinde içerik yönetimini etkinleştiren kişidir. Peki içerik yöneticiliği nasıl bir meslektir?

İçerik yöneticisi, geleneksel ya da dijital mecralar için içeriklerin neler olması ve nasıl hazırlanması gerektiği ile ilgili çalışmalar yürüten içerik ekibinin en yetkili kişisidir. Şunu da bilmekte fayda var. İçerik yöneticiliği mesleği, SEO uzmanlığı ile karıştırılmamalıdır. İçerik yöneticisi SEO hakkında geniş bilgi sahibidir ama SEO'u içerik pazarlamasında kullanmak için gerekli bilgileri uygular. 

Günümüzde daha çok dijital içerik yönetiminden sorumlu olan içerik yöneticisi, birtakım mesleki bilgi ve becerilere de sahip olarak mesleğini yerine getirir. Bir dijital içerik yöneticisinin pek tabii içerik pazarlaması hakkında bilgi sahibi olmasını bekleriz. Aynı zamanda dinamik bir alan olan dijital pazarlama stratejilerini de dönem dönem takip etmesi gerekir. Çünkü içerik yöneticisi, içeriğin hazırlanma ve sunum aşamasında ilgili stratejileri kullanarak en iyisini yaratma peşindedir. 

İçerik Yöneticisi Ne İş Yapar?

Bir web sitesinin ya da bir markanın içerik yönetiminden sorumlu olan içerik yöneticisi; içerik ile ilgili strateji, plan ve analizlerden yararlanır. İçerik yöneticisi yalnızca kendi müşteri ya da markası ile meşgul değildir. Sektördeki ve alan içinde rakip durumda olan karşı tarafı da inceler ve analiz eder. Son trendleri takip eder ve içerik yönetiminde bunu nasıl kullanacağını planlar. İçerik yöneticisi, içerik editörü ve içerik yazarlarıyla sürekli iletişim hâlindedir. İçerik üretimi ve yönetimi sırasında içerik yöneticisinin, aşağıdaki işleri yerine getirmesi beklenir.

  • Marka ve müşterilerin hedef kitlelerini analiz etmek.

  • Hedef kitleyi analiz ederek buna uygun içerikler planlamak.

  • Yazılı ve görsel içerikleri sosyal medya ve dijital pazarlamaya uygun hazırlamak.

  • Hazırlanan içeriklerin brieflerini SEO kurallarına göre düzenlemek.

  • Briefleri editör ve içerik yazarlarıyla paylaşmak.

  • SEO uzmanı ve dijital pazarlama analisti ile birlikte çalışarak SEO uyumlu yazılı içerikler düşünmek.

  • Görsel veya yazılı içeriklerin mecrasını belirlemek.

  • İçerik yazarlarının ve editörlerin son içeriklerini denetlemek ve gerekirse revize istemek.

  • İçeriklere son şeklini vermek ve sisteme yüklemek.

  • İçeriklerin web sitesi trafiğine etkisini kontrol etmek.

İçerik yöneticisi çeşitli görevleri ve işleri yerine getirirken dijital pazarlama ve içerik ekibiyle iletişim içindedir. İçerik yöneticisi içerik yönetimindeki içeriklerden sorumlu olarak yazılı, görsel ve işitsel içeriklerin nasıl olması gerektiğini, sektördeki strateji ve yeniliklere göre belirler. Aynı zamanda içerik pazarlaması, dijital pazarlama, SEO ve dil bilgisi konulardaki bilgileri de editör ve yazarlar ile paylaşarak en uygun içeriğin hazırlanmasını destekler. 

İçerik Yöneticisi Maaşları

İçerik yöneticisi maaşları; freelance, tam zamanlı ve yarı zamanlı çalışmaya göre değişiklik gösterir. İçerik ve sosyal medya ajanslarında çalışan bir içerik yöneticisi, deneyimli olmasına da bağlı olarak 3.500-6.000 TL arasında değişen bir maaş alabilir.

Uzun süreli deneyime sahip olmayan ve freelance çalışan bir içerik yöneticisi ise asgari ücret veya asgari ücret altında bir gelir elde edebilir. Tabii ki tüm bu maaş aralıkları, çalışılan kurum veya ajansın ücret politikasına ve kurumun iş yaptığı markalara göre değişir. Fakat ister freelance çalışma, isterse tam zamanlı çalışma olsun, hizmet sağladığınız markaların sayısı arttıkça gelirinizde de ciddi bir artış görülecektir. 

İçerik Yöneticisi Nasıl Olunur?

İçerik yöneticisi olmak için okunması zorunlu bir bölüm yoktur. Fakat alana ve mesleğe aşina olmak için bazı bölümler daha ön plandadır. İçerik, daha çok pazarlama, reklamcılık ve halkla ilişkiler odaklı bir alan olduğu için bu tür alanları kapsayan bölümleri okumak bir avantaj sunar. Ayrıca saydığımız alanları kapsayan bölümleri okuyarak yazarlık, pazarlama ve SEO hakkında ciddi deneyim ve aşinalık kazanabilirsiniz. Yine de dediğimiz gibi belirli bölümleri okuma şartı, içerik yöneticiliği için geçerli değildir. 

İçerik yöneticiliği pratik ve teorik bilgi birikimi isteyen bir meslektir. İlgili bölümleri okumaktan ziyade kişinin alan içi eğitimleri alması ve bilgisini artırması gerekir. İçerik yöneticisi olmak için işletme eğitimleri, pazarlama eğitimleri ve en önemlisi SEO eğitimi, bilgi birikimini artıran uygulamalar öğretmektedir. İçerik yöneticisi bir pozisyonun adıdır ve bazı durumlarda içerik editörlüğünden sonra yöneticiliğe yükselme gerçekleşir. Yani içerik yöneticiliği için yeterli deneyiminiz ve bilginiz yoksa içerik editörlüğü ve içerik yazarlığı pozisyon için iyi bir başlangıç noktasıdır.

İçerik ile ilgili yöneticilik, editörlük ve yazarlık meslekleri için ilgili içerik-yazarlık eğitimleri almanız ve alandaki yenilikleri takip etmeniz gerekir. Enstitü bu konuda size yardımcı olacak içerik-yazarlık eğitimleri sunmakta. Eğer içerik yöneticiliğine varan bir kariyer hedefliyorsanız en tepeden değil de en alttan başlayarak mesleğe adım adım yükselir ve bilgi birikiminizi de adım adım artırabilirsiniz. Ayrıca içerik yöneticisi olmak için freelance iş ilanlarını da değerlendirebilirsiniz. Sektörde belli bir deneyim elde edene kadar freelance çalışabilirsiniz. 

İçerik Yöneticisi İçerik Yöneticisi nedir İçerik Yöneticisi ne iş yapar İçerik Yöneticisi maaşları İçerik Yöneticisi nasıl olunur
Emine Büşra Kanat
Emine Büşra Kanat
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.