Close
Mobil Menu Bars

İçerik Nedir?

30 Aralık 2019, 2706 defa okundu.
İçerik Nedir?
içerik, içerik nedir, içerik ne demek, içerik editörü, içerik analizi, seo, seo içerik nedir, 

Günümüzde sıklıkla duyduğumuz içerik kelimesi, bugün birçok kanal üzerinden bir bilgiyi veya amaca dayalı olan bir şeyi paylaşmak üzere, görsel, sesli ya da yazılı olarak anlatan ifadelerin tümünü oluşturmaktadır. Peki içerik nedir? İçerik, sözlük anlamı olarak bir anlatımın, bir yapıtın ya da sanatsal bir yapının bize vermek istediği duygu, düşünce ve imgelerin tümüdür.

Kitapta anlatılan bir bölüm, resimde çizilmiş bir desen, sözlü ifadelerde anlatılan bir mesaj, elektronik dergi, elektronik haberler ya da Instagram fotoğrafı gibi aklımıza gelebilecek dünyayı içine alan her şey bizlere bir içerik sunmaktadır. Çünkü hepsinin bir amacı ve anlatmak istediği bir mesajı bulunmaktadır. İçerik kelimesi ne demektir ve günümüze, teknolojinin gelişmesi ile şekillenerek hangi noktalara geldiği konusunda, gelin kısaca bahsedelim. 

İçerik Ne Demek?

Yukarıda anlattığımız sözlük anlamının yanında, günümüzde içerik denince aklamıza ilk gelen şey, dijital platformlardaki metinler oluyor. Çağımızın teknolojik gelişmeleri ve bu gelişmelere dayalı olarak ilgi duyulan alanların değişmesi ile birçok dijital platform ortaya çıkmıştır. İnternetin hayatımıza girmesiyle ilk olarak haber sitelerinde oluşturulan içerik, daha sonra yerini e-dergi, görsel, görsel ve işitsel yani video ve sadece metin üzerine işlenen tanıtımlara yerini bırakmaktadır. Bu kanalların takip edilme oranları arttıkça da blog sayfaları çoğalmış ve "içerik"  dijital platform üzerinde de yoğunlukla aranan bir meslek haline gelmiş ve geleceğin mesleği olarak gösterilmektedir. Peki nedir bu meslekler? 

içerik, içerik nedir, içerik ne demek, içerik editörü, içerik analizi, seo, seo içerik nedir, 

Kendi içlerinde de bölümlere ayrılan bu üç meslek dalı birbirinden ayrı gibi görünselerde hepsinin yaptığı iş aslında birbirine bağlı ve paket olarak hepsi bir arada barındırılabilir. Bir içerik yazısını yazarken aynı zamanda onu doğru yazmak da önemlidir. Yani içerik yazarken aynı zamanda içerik editörlüğü de yapmış oluruz. İçerik konumuzu belirlerken aynı zamanda yazıyor ve çıkan analiz verilerine uygun stratejiler belirliyorsak eğer, içerik editörlüğü ve içerik yazarlığının yanında içerik yöneticiliğini de yapmış olacağız.

Göründüğü gibi hepsi ayrı ayrı oluşturulabilir ya da yerine göre tek bir çatı altında toplanalabilir. Hepsinin ortak noktası içerik yazarken dikkat edilmesi gereken belli başlı kurallara göre yazmalarıdır. İçerik oluşturan kişi belli bir popülerliğe ulaşmak için arama motorlarında yukarıda görünmelidir. Bunun için SEO denilen içerik kurallarına uygun içerikler yazmalıdır. Muhakkak özgün olmalıdır. Okuyucuyu çekmeli ve etkilemelidir. Var olan bilgi açlığı tatmin edici bir şekilde, doğru verilerle giderilmelidir. 

İçerik Editörü Nedir?

Sıkça duyduğumuz ve günümüzde de oldukça yoğun ilgi duyulan içerik editörlüğü, artık bir iş dalı haline gelmiştir. İnternet siteleri ya da bloglar için içerik üreten, ürettiği içerikleri dil, cümle ve imla kurallarına uygun düzenleyen ve ardından yayınlayan kişiye içerik editörü denir. Kurumsal çalışma şeklinin yanı sıra bağımsız olarak da evlerinden veya oldukları mekanlardan da bir internet ve bilgisayar eşliğinde yapılabilecek bir iş olması, üzerinde oluşan talebin daha da artmasına etki etmektedir. Ama dışardan göründüğü kadar kolay değildir.

Okunurluğun ve takibin artması için düzenli olarak içerik üretmek durumundadır. Yazacağı konu hakkında fikir üretmeli ve konsept geliştirmelidir. Her zaman özgün ve orijinal içerikler yazmalıdır. Hedef kitleye uygun stratejiler düşünerek, sürekli yeniliklerden haberdar olmalıdır. Web trafiğine uygun anahtar kelimeler kullanmalı, arama motoru optimizasyonuna uygun "SEO" uyumlu içerikler yazmalıdır. 

Yani gördüğünüz gibi sadece iş sevdiğimiz konuları yazmakla bitmiyor. Diğer bağlantılı yürünen konular üzerinde de bilgi sahibi olunması ve başarılı bir içerik oluşturmak için tüm bunların yazı sırasında düşünülerek kullanılması da gerekiyor. İyi gözlemleyip, sonuçları iyi analiz etmek önemli. İyi bir içerik oluşturmak için yazmanın yanında neleri gözlemleyip analiz etmeliyiz?

içerik, içerik nedir, içerik ne demek, içerik editörü, içerik analizi,

İçerik Analizi Nedir?

Oluşturulan birçok içerik içinde başarıya yükselmek iyi bir analiz kabiliyetini gerektirir. Yazılan hangi konunun, ne kadar ilgi gördüğü, kimlere hitap ettiği, hangi cihazlardan ulaştığı gibi detayları öğrendikten sonra ona uygun içerik kategorileri oluşturulur. Hedef kitlenin bilgiye aç olduğu konular bu şekilde daha kolay bulunur ve talep artışı sağlanır. İçerik editörlüğü bir firmaya bağlı olarak yapılıyor ise, içeriklerin satışlara olan etkisi analiz edilir. Kısacası eski verilerle eldeki verilerin, doğru okunup özetlenmesiyle karşılaştırılarak sonuçlanmasını sağlayacak bir yöntemdir. Etkili bir içerik, hedef kitleyi yakalamakla birlikte sabit kitleye ulaşımın yanı sıra yeni kitlelerinde dahil olmasını sağlayacaktır. İçeriklerdeki beklentilerin ne derece karşılandığı "içerik analizleri" sonucunda sayısal verilerle ortaya çıkar.  Özgün ve bilgi verici olmalıdır. 

İçerik analizinin doğru okunmasının yanı sıra sıradanlık ya da aynı içerik konuları üzerinde işlenen döngü, oluşturulan içeriğin olumsuz dönüş almasına da neden olabilir. Bu noktada iş, içerik yazarı veya içerik editörünün kendini yenileyerek, arama motorlarında yazılarını bir üst sıraya yükseltecek SEO özelliklerini iyi bilmesine kalıyor. Bir içerik analizinde SEO bu kadar önemli ise "SEO içerik nedir?" sorusunu açıklayalım.

SEO İçerik Nedir?

Arama motorlarının hızlı gelişmesi ile dijital platformun arka yazılımlarıyla birbirini destekleyici şekillerde ilerlenmesi kaçınılmaz hale gelmiştir. Çünkü; bu yazılımlara uygun oluşturulan içerikler sayesinde internetteki yerimiz ilk sayfalara kadar yükselmemizde etki etmektedir. İnternet sayfamız ilk sayfalarda çıkıyorsa popülerlik ve tıklama oranı da o kadar artacaktır. Gerek kişisel blog, gerek bir firmanın internet sayfası, gerekse de paylaştığımız bir görselin altındaki etiketler olsun hepsinin SEO ile bağlantısı mevcuttur. Arama motoru optimizasyonu (SEO) sayesinde arama motoru, aranan kelimeleri sıklığına göre bir sıraya sokar.

 içerik ne demek, içerik editörü, içerik analizi, seo, seo içerik nedir, 

Yazılan içerik içinde bu kelimeler ne oranda kullanılmışsa, yapay zeka yazıyı bu analize göre konumlandırır. Bu kelimelere anahtar kelime denir. Anahtar kelimeleri doğru yerde ve oranda kullanmak, bizi yukarı sıralara taşıması ve popülerliğimizin artması için önemlidir. SEO içerik yazılarında  başlığın içinde  anahtar kelime bulunması SEO açısından önemlidir. Birinci başlık (H1) altına yazılacak metin içerisinde yine anahtar kelimenizin tanımı ve anahtar kelimenin cümle içinde geçmesi gerekir.

Ardından gelecek olan başlıklarda ise anahtar kelimenin yanında konu ile ilgili etiketler kullanılabilir. İnternet arama motorları arasında üst sıralarda bulunmak istiyorsanız içeriğinizde anahtar kelimeler kalın, italik ve altı çizili olmalıdır. Başta ve sonda ilk 50-100 kelime arasında muhakkak geçmelidir. %1 ve %3 arasında bir oranda kullanılması SEO içerikler için ideal olanıdır. 

Sizlerde içerik üzerine kendi işinizi yapmak, bir kurumda çalışmak ya da kendi bloğunuzu oluşturmak istiyorsanız yapacağınız şey çok basit. Enstitü tarafından verilen online eğitimler tam size göre. İnternet ve bilgisayarınızla birlikte veya akıllı telefonlarınız ve tabletinizi kullanarak, bulunduğunuz yerden anında canlı derslere katılabilirsiniz. Bu dersler sonucunda da bilginizi ölçen bir sınav sonrasında sertifika alabilir, profesyonel olarak da CV'nize artı katabilirsiniz. 

SEO ile ürettiğim ürünler için pazarlama gelişimi de sağlanabilir mi?

Ürettiğiniz ürünü ya da markanızı SEO kurallarına uygun ve doğru olarak kullanmanız sonucu pazarlama artışınız da orantılı olacaktır, elbette. Bunun için bir internet sitenizin ya da internet uygulamalarından birine sahip olmanız yeterlidir. Ürün ya da markanızı destekleyici doğru içerikler paylaşarak, hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. 

Instagram, Facebook, YouTube gibi kanallarda içerik oluşturulabilir mi?

İnternet üzerinde bulunan her kanalda içerik oluşturabilirsiniz. Instagramda paylaştığınız bir fotoğrafın anlamından tutun, altına yazılan bir metin bile içerik oluşturmaktadır. Youtube ve facebook için de aynı şeyler geçerlidir. 

İçerik editörlüğü eğitimini nereden alabilirim?

Enstitü'nün sizlere sunduğu "içerik editörlüğü" online eğitimini tavsiye ederim. İnterneti olan bir akıllı telefon ya da bilgisayar ile bulunduğunuz her yerden rahatça derslere katılabilirsiniz. Canlı dersleri kaçırmanız durumunda da tekrarlarını izleyebilirsiniz.   

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Kadir Has Üniversitesi Grafik tasarım bölümü mezunudur. Bir süredir ilgi duyduğu alanlarla ilgili kendi oluşturduğu blogda yazmaya başladıktan sonra mesleğinde başarılı işlere imza atmanın yanında, içerik üreten alanda da kendini geliştirerek birçok blog sitesinde yazarlık yapmaktadır. 

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!