AnasayfaBlogİç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü
Bölümler

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü

15 Ağustos 2020
İç mimarlık ve çevre tasarımı bölümü kapalı alanların iç tasarımlarının yanı sıra dış mekan çalışmaları da yürütülen bir alandır. Her türlü mimari ve tasarımsal çalışmalar yapılır.

İç mimarlık ve çevre tasarımı; bir alanı veya bir mekânı, kişilerin ihtiyaçları ve ayırdıkları bütçeyle bağlantılı olarak, sanatsal bilgileri kullanarak düzenler ve yeni bir oluşum meydana getirir. Özellikle son yıllarda iç mimari büyük gelişim göstermiştir. İç mimarlık ve çevre tasarımı, sanat ve tekniği harmanlayan bir meslek dalıdır. Meslek çalışanları düşüncelerini önce kâğıda sonrasında teknolojiyi kullanarak somut bir tasarım haline getirir. İç mimarlık ve çevre tasarımı; insan, mekân ve çevre unsurları ile çağdaş tasarım çözümleri üretir. İç mimarlık ve çevre tasarımının en temel anlamı ile amacı; evrensel tasarım ilkelerini, bilimsel ve teknik yenilikleri ve kişinin yaratıcılığını kullanarak tasarım yapmak, tüm bunları yaparken tüketicinin beklentilerini en doğru ve gerçeğe yakın şekilde karşılamaktır. Bu aşamada proje başlamadan önce tüketicinin isteklerini doğru analiz etmek çok önemlidir.

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Nedir?

İç mimarlık ve çevre tasarımı bölümü üniversitelerin mimarlık ve mühendislik fakültelerinin içinde yer alır. Bölüm 4 yıllık lisans eğitimi verir. Bölümü başarı ile tamamlayan mezunlar lisans diploması almaya hak kazanır. İç mimarlık ve çevre tasarımı bölümü; herkes için yaşanabilir, devam ettirilebilir, sağlık açısından uygun ve etik değerleri koruyan, estetik duygusunu en iyi şekilde yansıtabilen, iç mekan ve çevre tasarımları yapabilecek mezunların yetişmesini hedefleyen disiplinler arası bölümdür.

İç mimarlık ve tasarım bölümü hem iç hem dış mekana ihtiyaç duyulan tüm mimari ve tasarım çalışmalarını gerçekleştirmek üzere hazırlanmış bir programdan oluşmaktadır. İç mimarlık demek aslında tasarım demektir. Dolayısı ile iç mimarlık ve çevre tasarımı okumak isteyen bir öğrencinin; yetenekli olması gerekir. Tasarım konusunda kendini geliştirmeye açık olmalı, renk uyumu ve dekorasyon ilgi alanı olmalı, gelişimi sevmeli, tüm yenilikleri yakından takip etmelidir.

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı İş İmkanları Nelerdir?

İç mimarlık ve çevre tasarımını tercih edecek öğrenciler, öncelikli olarak iş imkanlarını araştırır. Mezunlar için geniş bir yelpaze sunan bir meslek dalıdır. Sadece iç mimarlık değil çevre tasarımı bilgisi de dahil olduğu için farklı iş alanları ile karşılaşma şansları vardır. Birçok kurum çalışmaları için imkanlar sunar. Kamuda; belediyeler, şehir estetik kurulları gibi devlet kurumlarında görev alabilirler.

Devlet çatısı altında çalışmak isteyen mezunların KPSS’den beklenen puanı almaları doğrultusunda başvuruları değerlendirilir. Aşağıda diğer çalışma imkanlarını sizler için sıraladık.

 • İnşaat firmalarında geniş bir çalışma alanı bulunmaktadır.

 • Yapı dekorasyon şirketleri iç mimarlık ve çevre tasarımı mezunları için iş imkanı yaratan önemli kuruluşlardır.

 • İç dekorasyon markaları da iç mimarlık ve çevre tasarımı mezunları için önemli bir seçenektir.

 • Mimari danışmanlık firmaları ve dekorasyon şirketleri de iç mimar ve çevre tasarımcıları ile çalışır.

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Mezunları Ne İş Yapar?

İç mimarlık ve çevre tasarımı bölümü mezunları için geniş iş imkanından bahsettik. Aynı şekilde kurumlarda çalışma alanları da fazla olduğu için görevleri de çeşitlilik göstermektedir.

 • İç mimar ve danışmalık görevi; günümüzde pek çok mekan estetik değerleri taşıması amacı ile iç mimarlık danışmanlığı alarak tamamlanır. Bu sebeple de mezunların bir çoğu danışmanlık görevi üstlenerek; bilgilerini ve tasarım zevklerini yapılara yansıtma fırsatı yakalar.

 • Tasarım grubunda yer almak; birçok kuruluşta şirketin tasarım grubu içinde tecrübelerinle doğru orantılı olarak; ekip elemanı ya da ekip yöneticisi olarak çalışır.

 • Mekân düzenlemeleri; alışveriş merkezi, okul, mağaza gibi kuruluşların içinde mekân düzenlemesini üstlenen koordinatör olarak görev alır.

 • Mobilya tasarım; eğitimleri boyunca tasarıma yönelik birçok teorik ve uygulamalı eğitim şansı yakalayan mezunlar, serbest tasarımcı veya mobilya tasarımı firmalarında tasarımcılık görevi üstlenir.

 • Şov dünyası; sanatla arası çok iyi olan mezunlar, sinema veya televizyon dünyasında; sanat yönetmeni, ışıklandırma sorumlusu olarak çalışabilir.

 • Kostüm ve dekor; televizyon, sinema veya tiyatro alanlarında kostüm ve dekordan sorumlu koordinasyon görevini üstlenebilir.

 • Restorasyon; ülkemizde özellikle özel mülkiyetlerin restorasyonlarında iç mimarlar özel danışmalık yapabilir. Mekanın son haline ulaşana kadar gerekli tüm tasarım ögelerinin birleştirilmesinde rol üstlenirler.

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Dersleri Nelerdir?

İç mimarlık ve tasarım bölümü öğrencileri 8 yarıyıl boyunca birçok teorik ders görecektir. Bunun yanı sıra uygulamaya yönelik çok fazla dersi de bünyesinde bulunduran bir bölümdür. Tüm dersleri başarı ile tamamlayan öğrenciler, iç mimarlık ve çevre tasarımı lisans diploması almaya hak kazanır.

Mezunlara “iç mimar ve çevre tasarımcısı” unvanı verilmektedir. Öğrencilerin 8 yarı yıl boyunca göreceği dersler aşağıdaki gibidir.

 • Teknik Çizim,

 • Mekan Tasarım,

 • İç Mekanda Malzeme ve Yapı,

 • Maket Yapımı,

 • Bilgisayar Destekli Teknik Resim,

 • Renk ve Doku,

 • İç Mekan Tasarımında Kavramsal Yaklaşımlar,

 • Çevre Psikolojisi,

 • Mobilya Tasarımı için Malzeme ve Üretim Teknikleri,

 • İç Mekanda Yaratıcı Yapım Teknikleri ve Malzeme,

 • Bilgisayar Tabanlı Modelleme,

 • İş Sağlığı ve Güvenliği,

 • İç Mimari Proje Yönetimi,

 • Mesleki Pratikler ve Portfolyo

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Taban Puan ve Sıralama

2020 İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Taban Puanları ve İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Başarı Sıralamaları aşağıdaki gibidir. Sizler için ilk 5 eğitim kurumunun taban puanlarını ve başarı sıralamalarını listeledik. Yazımızdaki verilerin tamamı ÖSYM ve YÖK tarafından açıklanmış olan güncel puanlardır.

ÜniversiteBölümTaban PuanSıralama
ÖZYEĞİN ÜNİ. (İSTANBUL)İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı (İngilizce)393,1322863
İHSAN DOĞRAMACI BİLKENT ÜNİ. (ANKARA)İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı (İngilizce)382,343532018
BAHÇEŞEHİR ÜNİ. (İSTANBUL)İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı (İngilizce)373,867840482
KADİR HAS ÜNİ. (İSTANBUL)İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı (İngilizce)369,389245522
İZMİR EKONOMİ ÜNİ.İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı (İngilizce)366,264749135
iç tasarım iç mimar iç mimarlık ve tasarım çevre tasarımı iç mimarlık ve çevre tasarımı mimarlık çevre tasarımcısı
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
3D Görselleştirme Eğitimi
Şerife DemirŞerife Demir
775209
3D Studio Max Eğitimi
5
(7)

3D Studio Max Eğitimi

26 Konu16 Saat
Şerife DemirŞerife Demir
775209
Vray Render Kursu
5
(2)

Vray Render Kursu

11 Konu12 Saat
Şerife DemirŞerife Demir
500209
Marvelous Designer Eğitimi
Şerife DemirŞerife Demir
500209