AnasayfaBlogHızlı Yazma Teknikleri
Kişisel Gelişim

Hızlı Yazma Teknikleri

21 Ocak 2021
Hızlı Yazma Teknikleri

Yazmak, birkaç satır karalamak… Günlük tutmak, şiir yazmak, öykü yazmak, hikaye yazmak, blog yazmak, makale yazmak, sunum hazırlarken yazmak, iş için yazışmalar yapmak… Sanki bize çok uzak ancak bir o kadar da hayatımızın içindeki eylem.

Bazıları aklına gelen fikirle kağıt kaleme sarılır, bazıları için kağıt kalem eskilerde kalmıştır. Hemen bilgisayar başına oturur. Çoğu kere bilgisayar başına oturmaya da gerek kalmaz. Telefonun notlar bölümü açılır ve yazmaya başlanır. 

Yazma araçları ve amaçları değişse de eylem hep aynı. Yazarken bazı durumlarda hızlı yazmak gerekir. Özellikle işle ilgili yazışmalar söz konusuysa. Hızlı yazmanın da ustaları var: Daktilo ya da klavye ustaları. Ustaları gördüğümüzde “keşke ben de o kadar hızlı yazsam” diye iç geçirmişliğimiz de çoktur. Ustalar da sonradan öğrendi hızlı yazmayı. Hızlı yazmak öğrenilebilecek bir alışkanlık. Pek çok öğrenilen şey gibi emek istiyor. 

Emekle birlikte hızlı yazmanın da püf noktaları, ipuçları ve teknikleri var. Nedir onlar? Yani hızlı yazma teknikleri? Yazının devamında teknikleri birlikte öğrenelim. Öğrendiklerimiz teoride kalmasın, pratiğe de dökelim, uygulayalım. Uygulamak için çalışmalar yapalım. 

Klavyede Hızlı Yazma Teknikleri

Klavyede hızlı yazmayı öğrenmenin ilk adımı alışkanlıkları değiştirmek. Pek çoğumuzun klavyede yazarken yanlış teknikler kullandığımız bir gerçek. Hemen şöyle ilk öğrendiğimiz günleri hatırlayalım. İki parmakla, harflere baka baka yazdığımız günleri. İşte o dönemden kalma alışkanlıklarımız pek çoğumuzda hala mevcut. Bu sebeple de hızlı yazma tekniklerinin ilk adımı öğrendiğimiz yanlış davranışları bırakmak.

  • Oturma Pozisyonunu Düzeltin 

Yanlış yazı yazma alışkanlıklarımızı bıraktığımızı ya da bırakma kararı aldığımızı var sayarak devam edelim. İlk adım oturma pozisyonunu yani duruşu düzeltmekle başlıyor. Masa başında, sandalyede oturun. Ayaklar yerde ve duruşunuz dik olsun. Bilekleri ve parmakları klavyeyi kapatacak şekilde konumlandırın. Başınızı ekranı tam görebilecek şekilde ayarlayın. Şimdi yazma pratiklerine hazırsınız.

Hemen buraya dipnotumuzu da düşelim. Oturma pozisyonunun doğruluğu sağlık için de önemli. Özellikle masa başında çalışanlar için. Yanlış oturuş sebebiyle bel, boyun ve sırt ağrısı yaşayanların sayısı azımsanmayacak kadar fazla.

  • Klavyeyi Tanıyın

Dijital çağdayız ve işlerimizin çoğu bilgisayar başında. Haliyle bilgisayar ve klavye de iş araçlarımız. Klavyedeki harfler, sayılar, kısayollar, en çok kullanılan noktalama işaretleri ve diğer karakterler hakkında bilgi sahibi olmak önemli. Zira bu bilgiler pratikte fazlasıyla işe yarayacak. 

  • Gözler Klavyede Değil Ekranda Olsun

Gözleriniz "acaba yanlış harfe mi bastım" düşüncesiyle sürekli klavyede mi? Evet diyorsanız bu alışkanlık da yanlış. Hızlı yazmanın önemli noktası, gözlerin klavyede değil ekranda olması. Tuşlara bakarak yazmak yavaşlatır. Gözler ekranda ve tuşlara bakmadan yazmayı denemek de çok uzun sürebilir.

Klavyeye bakmadan yazmanın da birkaç adımı var. Yavaş yavaş tuşlara bakmadan yazmayı dene. Klavyeyi tanıma adımına burada ihtiyaç duyacaksın. Bastığın tuşu sesli söyle, hafızada kalması kolaylaşsın. Deneme amaçlı klavyeye bakmadan tuşların yerini hatırlamaya çalışın. Zorlanacaksınız ancak biraz emekle üstesinden geleceğinize eminim.

  • 10 Parmak Yazmayı Deneyin

Neden 10 parmakla yaratıldık? Parmakların da bir fonksiyonu var. 10 parmağı sadece başka işlerde kullanmak gerekmiyor. Yazarken de 10 parmağa ihtiyaç duyuluyor. Sıkça kullanılan deyimi hatırlatmakta fayda var: 10 parmağında 10 marifet. Çok haklısınız ilk denemede hatta demelerde zorlayacak, zor gelecektir. Ancak klavyede 10 parmağı kullanmak da hızlı yazmanın önünü açacak. Hem Q hem de F klavyede 10 parmak yazmakla ilgili pek çok ücretsiz alıştırma programları var internette. Deneyin derim, o alıştırmalar fazlasıyla işe yarıyor. 

  • Kısayolları Kullanın

Hayatta pek çok şeyde olduğu gibi klavyede de kısayollar var. İşletim sistemi fark etmeksizin bu kısayollar boşuna değil elbette. Hepsini öğrenmek mümkün olmayabilir ancak işiniz gereği en çok ihtiyaç duyduklarınızı öğrenmek yazma hızınızı epey artıracaktır. Mesela benim için Ctrl+ bazı tuşlarla yapılan kısayollar olmazsa olmaz.

  • Pratik Yapın

Teorikte öğrenilen pek çok bilgi pratik de istiyor. Çünkü öğrenilenlerin hayatta kullanılabilir olması gerekiyor. Hızlı yazma teknikleri de öyle. Öğrenmek için pratik yapmalısınız, yapmalıyız. Pes etmek yok, günlük pratiklerle hızlı ve doğru yazacaksınız. 

Pratik yapmanın bir başka yolu da dinleyerek yazmaktır. Özellikle ne yazacağını bilmediğin durumlarda bu yöntem fazlasıyla işe yarayacak. Bu pratiği online dersle, e-kitap aracılığıyla ya da YouTube yayınını, televizyon programını dinleyerek yapabilirsin.

Pratik yapmanın eğlenceli hali olan uygulama ve oyunlar da mevcut: TypeRacer, Typingmaniac, Touchtypingstudy. Bu oyun ve uygulamalar sıklıkla kullanılıyor. 

  • Zaman Tutarak Deneme Yapın

Hayatta öğrenilen pek çok şey gibi hızlı yazmak da küçük adımlarla başlıyor. Önce şöyle bir soru sorun kendinize; “Ne kadar hızlı yazmalıyım?” aldığınız cevapla da pratiklerinizi yapın. Dakika tutarak yazmayı deneyin. Hemen hızlı yazamayabilirsiniz, peş etmeyin. Dikkatiniz mi dağıldı? Kalkın bilgisayarın başından, mola verin. Sonra tekrar dönüp denemeye devam edebilirsiniz.

Kendi kendine öğrenme konusunda zorluk yaşıyor olabilirsin. Yazma yeteneğini geliştirecek pek çok workshop ve online eğitimler var. O eğitimlerden uygun olanı alabilirsin.

  • Taslak Oluşturun

Makale, hikaye, anı ya da rapor yazıyor olabilirsiniz. Yazıyı tek seferde yazıp bitirmeniz de mümkün değildir haliyle. Saatlerinizi, günlerinizi hatta aylarınızı alabilir. Hızlı yazı yazıyor olmanız da de işe yaramaz. Böyle durumlarda süreci hızlandıracak olan taslak hazırlamaktır. Konuyla ilgili ilk hatırladıklarınızı yazın ve ilk taslağınız olsun. Taslağın üzerinden bir de hedef belirleyin. Sonrasında hedefiniz doğrultusunda hazırladığınız taslağın madde madde ya da konu konu geliştirin. En son tekrar gözden geçirin.

Hızlı Yazma Teknikleri Neden Önemli?

Hayatımız bir yarış gibi, her yere koşturarak gidiyoruz. Kiminle yarışıyoruz peki? Kendimizle, zamanla. Aslında zamanla yarışıyoruz. Zamanın hızına yetişemiyoruz. Bu sebeple de hayatı kolaylaştıracak pratiklere ihtiyaç duyuyoruz. Hızlı yazma teknikleri de bunlardan biri.

Özellikle masa başında çalışan, masa başında olmasa da yazmak ve not tutmak zorunluluğu bulunanlar için, gazeteciler gibi bu teknikler vazgeçilmezdir. Katiplik gibi bu alanda kariyer planlayanlar da hızlı yazmayı öğrenmeli. Bütün hızlı yazma teknikleri önemli ancak tek başına teknikleri bilmek yetmiyor. Yazının başında muhakkak ifade etmişimdir. Pek çok şey gibi emek istiyor. Pes etmeden, adım adım devam edin, pratikler yapın. Sabırla çalışın, sonra da hızlı yazmanın tadını çıkarın.

hızlı yazma teknikleri klavyede hızlı yazma teknikleri yazı yazma hızlı yazı yazma hızlı yazma
Neşe Polat
Neşe Polat
Blog Yazarı

Bayburt'ta doğdu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldu. Medya sektöründe çalıştı. Yayınevlerinde editörlük yaptı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Haber Yazma Teknikleri
Nedir?

Haber Yazma Teknikleri

18 Ocak 2021
Senaryo Yazma Teknikleri 
Nedir?

Senaryo Yazma Teknikleri 

01 Haziran 2020
Öykü Yazma Teknikleri
Kişisel Gelişim

Öykü Yazma Teknikleri

18 Şubat 2021