AnasayfaBlogHer İçerik Yazarının Bilmesi Gerekenler
İçerik Yazarlığı

Her İçerik Yazarının Bilmesi Gerekenler

05 Şubat 2022
Takım elbiseli bir adam kameranın önünde durmaktadır. Adamın orta uzunlukta kahverengi saçları vardır ve siyah bir gömlek giymektedir. Yüzünde ciddi bir ifade vardır ve çenesi hafifçe kalkıktır. Dudakları hafifçe ayrıktır ve gözleri ileriye odaklanmıştır. Yakın çekimde kulakları görünür ve boynu hafifçe bükülmüştür. Adamın üzerinde tam takım bir elbise, altında beyaz bir gömlek ve siyah bir ceket vardır. Elleri birbirine kenetlenmiş ve duruşu diktir. Takım elbisesi tam oturmuş ve kendinden emin ve sakin görünüyor. Arka plan bulanıklaştırılarak odağın adamda kalması sağlanmış. Uzun boylu ve güçlü duruyor, önündeki her türlü zorluğu üstlenmeye hazır.
BecerilerAçıklamaÖrnek
Kitlenizi TanıyınKimin için yazdığınızı bilmek çok önemlidir. Hedef kitlenizi tanırsanız içeriği yazarken onları yönlendirebilirsiniz.Ör. bir Z kuşağına hitap ediyorsanız, dili ve anlatım tarzını daha genç ve daha yenilikçi tutabilirsiniz.
Doğru Ses TonuKitlenizin hangi ses tonundan etkileneceğini bilmeniz size yazınızın daha etkili olmasını sağlar.Ör. resmi bir makale yazmak yerine, daha samimi ve rahat bir ton kullanabilirsiniz.
İçerik SeçimiHedef kitlenize hitap eden konuları bulmalı ve yazmanız gereken önemli noktaları belirleyin.Ör. bir teknoloji blogu yazıyorsanız, en son teknolojik trendler ve gelişmeler üzerine yazabilirsiniz.
Bilgilendirici İçerikBilgi vermekte olduğunuz konuda uzman olduğunuzu göstermelisiniz. İçeriğinizi bilgilendirici ve yararlı kılın.Ör. bir ürün incelemesi yazıyorsanız, okuyucularınıza ürünün özelliklerini ve avantajlarını ayrıntılı bir şekilde anlatın.
Belirsiz İfadelerden KaçınınNet ve anlaşılır olmaya çalışın. Mümkün olduğunca belirsiz ifadelerden kaçının.Ör. 'Birçok insan bu ürünü seviyor' yerine 'Bu ürün, kullanıcılar arasında yüksek olumlu geri bildirim aldı' diyebilirsiniz.
5N1K KullanımıKim, ne, nerede, neden, ne zaman ve nasıl sorularını cevaplayarak konuya hızlı bir giriş yapın.Ör. 'Kim bu ürünü kullanmalı?', 'Bu ürün ne işe yarar?' gibi soruları cevaplayın.
Kısa ve Önemli İçerikOkuyucunun ilgisini çeken kısa ve önemli noktaları hedefleyin. Yazdıklarınızı okuyucularınızın değerlendirileceğini unutmayın.Ör. uzun bir blog yazısı yerine, önemli noktaları öne çıkaran kısa bir bilgi notu yazabilirsiniz.
Araştirma Yapmaİçerik oluştururken yapılacak araştırma çok önemlidir. Kitlenizin kim olduğunu ve ne istediğini bilin.Ör. Y kuşağına göre içerik oluştururken, ilgilendikleri konular ve tercih ettikleri dil hakkında araştırma yapmak.
Tutarlılıkİçeriğinizin uygun ve tutarlı bağlamda ifade edilmiş olmalıdır. Okuyucunun kolaylıkla anlaması ve takip edebilmesi için içeriğin mantıklı ve tutarlı olmalıdır.Ör. konu ile alakasız bilgiler vermekten kaçının. Her paragrafın ve cümlenin içeriğe değer katan bir şey söylemesine dikkat edin.
Son Değerlendirmeyi Okuyucuya Bırakmaİyi bir içerik yazarı hedef kitlesini anlar ve içeriği onların değerlendirmesine sunar.Ör. okuyucunuzun sizi sosyal medyada paylaşmasını ve yorum yapmasını teşvik edin.

merhaba, ben sertaç dalgalıdere içerik yazarlığı eğitmeni ve öğretim görevlisiyim. bu videoda, içerik yazarlarının başarılı olmak için sahip olması gereken beş temel beceriyi sizinle paylaşacağım. bu nedenle, ister yazarlığa yeni başlıyor olun, ister yıllardır içerik yazıyor olun, bu ipuçları içerik oluşturma becerilerinizi bir üst seviyeye çıkarmanıza yardımcı olacaktır.

Kitlenizi tanıyın

O zaman, bir içerik yazarının yapması gereken ilk şeyi anlatarak başlıyorum. Öğrencilerimle konuşurken buna "gizli süper gücünüz" diyorum. Kimin için yazdığınızı bilmek, harika içerik oluşturmanıza yardımcı olacak en önemli şeydir. İster bir ister binlerce hedef kitle olsun, hedef kitlenizi tanırsanız, içeriği yazarken onları yönlendirmeniz kolay olur. Böylece ne yazacağınızı ve nasıl yazacağınızı bilirsiniz.

Kitlenizi tanımak araştırmayla başlar. Neyi araştıracağız?

Kitle demografisi (örneğin yaş aralıkları), psikografikler (örneğin kişilik, yetenekler, nitelikler) ve davranış (örneğin, onlarla tanıştığınızda ne yaptıkları) gibi şeylere bakarak başlayabilirsiniz.

Araştırma için zamanınız yoksa, yazmaya başlamadan önce hedef kitleyi genel hatlarıyla düşünün. Onlar kim? Neye önem veriyorlar? Neden senin ürünlerini önemsesinler? Bu içerik sorunlarını çözmelerine veya hedeflerini gerçekleştirmelerine nasıl yardımcı olacak?

Bu tüm sorunları çözecek mi? Hayır! Ancak sürecin başından itibaren kiminle konuştuğunuzu bilmek, içeriği oluştururken sizi yönlendirecektir. Konu seçiminden cümle yapısına ve manşetlere kadar, okuyucularınızın kafalarının içine girmek, onlar için ve sizin için yararlı ve etkili içerik yazmanıza yardımcı olacaktır!

Doğru ses tonunu kullanın

Kitlenizi tanımak gizli süper gücünüz olabilir, ancak hangi ses tonunu kullanacağınızı bilmek sadece profesyonellerin işidir. Kitlenizi tanıdığınızda onların hangi ses tonundan etkileneceğini bilirsiniz. Yani anlattıklarınızla anlatım tarzınız arasında bir bağlam olması önemli bir konudur. Hangi kelimeleri seçeceğiniz ve tam olarak ne anlamda kullandığınız sizin profesyonelliğinize kalmış bir durumdur. 

Resmi, gayri resmi ve tarafsız olarak bilgilendirici (çoğu kurumsal blog gönderisi gibi) olmak üzere üç farklı ton türü vardır.

Bir konu hakkında bilgi verecekseniz seçeceğiniz ton tamamen kime yönelik olduğunu belirlemek. Okuyucu kim, Z veya Y kuşağı mı, başka bir demografik özelliği var mı, günlük konuşmalarda duymaya alışık olduğu sözcükler ne? Bu sorulara yanıt verdikten sonra en iyi tonu ayarlamanız gerekiyor. Eğer Z kuşağına bir içerik hazırlıyorsanız onların duymak istedikleri genelde resmi olmayan tonlar olacaktır. Daha geleneksel bir kuşak için yazıyorsanız da resmi bir ton tercih etmeniz en iyi seçiminizdir.

Kitleniz sosyal medyada çok fazla zaman harcamayan üst düzey yöneticiler veya yönetici adayları da olabilir. Onların umursadıkları konular daha çok tarafsız ve profesyonel bir dille ele alınmış içerikler olacaktır. Onlara bir Z kuşağına hitap ettiğiniz gibi içerik oluşturamazsınız. Bilgilendirici bir üslup onları memnun edecektir. 

Eğer hedef kitlenizi bilmeden yazıyorsanız işiniz gerçekten çok zor. Ne yazacağınızı, kime içerik ürettiğinizi bilmiyorsanız pratik düşünebilirsiniz. Eminim hepiniz bu sözü duymuşsunuzdur: “Az çoktur.”

İçerik için de bu geçerlidir. İyi bir içerik yazarıysanız aklınızdaki her şeyi yazmanızın doğru olmadığını bilirsiniz. Gerçekten önemli olanı ele almanız gerektiğini de bilirsiniz. Bu yüzden bir içerik yazmaya başlamadan önce hedef kitlenizi tanımanız gerektiği gibi onları hangi konuya çekmeniz gerektiğini, vermek istediğiniz önemli noktaları da bilmeniz gerekir.

İçeriklerinizi kısa ve önemli olan çizgide tuttuğunuzda okuyucuların ilgisini artırır. Ayrıca her noktanın uygun ve tutarlı bağlamda ifade edilmesine yardımcı olduğundan, içeriğinizin üzerinde uzun süre düşünülmesine gerek kalmadan daha anlaşılır bir şey ortaya çıkmasını sağlar. Yapmanız gereken şey kendiniz için değil, okuyucularınız için yazmak.

Okuyucularınızın son değerlendirici olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Bir içerik yazarı olarak yazınızın beğenilmesini ve paylaşılmasını istersiniz. Bu yüzden her cümlede ve paragrafta onlarla iletişime geçtiğiniz ilgi çekici konuları bulmayı unutmayın. Bunu yaparken de mümkün olduğunca belirsiz ifadelerden kaçının. 

Konuya hakim olduğunuzu belli edin.

5N1K yöntemi kullanarak kim, ne, nerede, neden veya nasıl ile başlayın ve konuya hızlı bir giriş yapın. Bunu neden yapıyoruz? Çünkü yazdığımız konuda uzman olduğumuzu göstermeye çalışıyoruz. Amacımız bu.

Ayrıca yazma becerilerinizde de uzman olduğunuzu gösterin. Bunu nasıl yapacağız peki?

İşte bunu da içerik yazarlığı dersimde ayrıntılarıyla anlatıyorum. Herhangi bir içeriğin nasıl yazılacağına dair adım adım talimatlarımı izlerseniz, bundan 30 gün sonra hayatınızın eskisinden tamamen farklı olacağını göreceksiniz. İhtiyacınız olan şey bir bilgisayar ve internet.

Derste görüşmek üzere. Hoşçakalın.

Kitlenizi Tanıyın, Kimin için yazdığınızı bilmek çok önemlidir Hedef kitlenizi tanırsanız içeriği yazarken onları yönlendirebilirsiniz, Ör bir Z kuşağına hitap ediyorsanız, dili ve anlatım tarzını daha genç ve daha yenilikçi tutabilirsiniz, Doğru Ses Tonu, Kitlenizin hangi ses tonundan etkileneceğini bilmeniz size yazınızın daha etkili olmasını sağlar, Ör resmi bir makale yazmak yerine, daha samimi ve rahat bir ton kullanabilirsiniz, İçerik Seçimi, Hedef kitlenize hitap eden konuları bulmalı ve yazmanız gereken önemli noktaları belirleyin, Ör bir teknoloji blogu yazıyorsanız, en son teknolojik trendler ve gelişmeler üzerine yazabilirsiniz, Bilgilendirici İçerik, Bilgi vermekte olduğunuz konuda uzman olduğunuzu göstermelisiniz İçeriğinizi bilgilendirici ve yararlı kılın, Ör bir ürün incelemesi yazıyorsanız, okuyucularınıza ürünün özelliklerini ve avantajlarını ayrıntılı bir şekilde anlatın, Belirsiz İfadelerden Kaçının, Net ve anlaşılır olmaya çalışın Mümkün olduğunca belirsiz ifadelerden kaçının, Ör 'Birçok insan bu ürünü seviyor' yerine 'Bu ürün, kullanıcılar arasında yüksek olumlu geri bildirim aldı' diyebilirsiniz, 5N1K Kullanımı, Kim, ne, nerede, neden, ne zaman ve nasıl sorularını cevaplayarak konuya hızlı bir giriş yapın, Ör 'Kim bu ürünü kullanmalı?', 'Bu ürün ne işe yarar?' gibi soruları cevaplayın, Kısa ve Önemli İçerik, Okuyucunun ilgisini çeken kısa ve önemli noktaları hedefleyin Yazdıklarınızı okuyucularınızın değerlendirileceğini unutmayın, Ör uzun bir blog yazısı yerine, önemli noktaları öne çıkaran kısa bir bilgi notu yazabilirsiniz, Araştirma Yapma, İçerik oluştururken yapılacak araştırma çok önemlidir Kitlenizin kim olduğunu ve ne istediğini bilin, Ör Y kuşağına göre içerik oluştururken, ilgilendikleri konular ve tercih ettikleri dil hakkında araştırma yapmak, Tutarlılık, İçeriğinizin uygun ve tutarlı bağlamda ifade edilmiş olmalıdır Okuyucunun kolaylıkla anlaması ve takip edebilmesi için içeriğin mantıklı ve tutarlı olmalıdır, Ör konu ile alakasız bilgiler vermekten kaçının Her paragrafın ve cümlenin içeriğe değer katan bir şey söylemesine dikkat edin, Son Değerlendirmeyi Okuyucuya Bırakma, İyi bir içerik yazarı hedef kitlesini anlar ve içeriği onların değerlendirmesine sunar, Ör okuyucunuzun sizi sosyal medyada paylaşmasını ve yorum yapmasını teşvik edin
içerik içerik yazarı
Koyu renk takım elbiseli bir adam iyi aydınlatılmış bir odada duruyor. Gülümsüyor, kendinden emin ve gururlu görünüyor. Siyah, iki parçalı, özel dikim bir takım elbise giyiyor ve altında beyaz bir gömlek var. Saçları düzgünce şekillendirilmiş ve duruşu kendinden emin. Elleri cebinde ayakta duruyor ve dümdüz karşıya bakıyor. Bakımlı ve profesyonel görünüyor. Parlayan bir çift siyah elbise ayakkabısı giymiş, kemerini ve kravatını uyumlu bir şekilde takmış. Sofistike ve başarılı görünüyor.
Dr. Sertaç Dalgalıdere
Gazeteci - Akademisyen

Marmara Üniversitesi Bilişim Teknoloji Doktorası yapan Dalgalıdere, uzun süren gazetecelik deneyiminin ardından Mustafa Kemal Üniversitesi ve Kırklareli Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak görev almıştır. Halen dijital alanda çalışmalar yapmakta ve bilişim ve içerik üzerine eğitmenlik yapmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bir deftere yazı yazan bir kişinin yakın çekimi. Kişi elinde bir kalem tutmakta ve dikkatle bir kâğıt parçasına yazı yazmaktadır. Defter açık, kelimeler ve çizgilerle dolu bir sayfa ortaya çıkıyor. Arka plandaki dizüstü bilgisayar hafif bulanık ve sağ alt köşede bir fincan kahve görülüyor. Arka planda, bir kase yemek ve gümüş bir nesnenin bulanık bir görüntüsü var. Sağ tarafta beyaz bir ampul zar zor görülebiliyor. Kişi odaklanmış ve niyetli ve atmosfer huzurlu.
İçerik Yazarlığı

Özgün İçerik Oluşturma Rehberi

07 Aralık 2019
Beyaz bir kalem pürüzsüz, sarı renkli bir kağıt yüzey üzerinde durmaktadır. Metal ucu yukarı bakıyor ve kalemin kendisi kameraya dönük. Arka plan odak dışıdır ve kalem görüntünün ana odağıdır. Kağıt hafifçe kırışmış gibi görünüyor ve kalem kağıdın sürtünmesiyle yerinde tutuluyor. Kağıdın dokusu görülebiliyor ve kalem keskin bir şekilde odakta. Kalem ve kağıdın renkleri kontrast oluşturarak kalemin öne çıkmasını sağlıyor. Kalem ortasından tutulur ve kalemin ucu kavislidir, bu da ona benzersiz bir şekil verir.
İçerik Editörlüğü

Metin Yazarı Olmak İsteyenler İçin 3 Öneri

28 Mayıs 2020
Mavi elbiseli bir kadın ayakta duruyor ve kameraya gülümsüyor. Arkasında siyah metinli ilginç gri dikdörtgen bir tabela var. Görüntünün odak noktası, beyaz bir atletle kaplı olan göğsünün yakın çekimi gibi görünüyor. Görüntünün köşesinde beyaz bir kare içinde siyah bir x ve beyaz ve gri bir sembol var. Ayrıca kadının altında simgelerle dolu beyaz bir ızgara var. Kadın gülümsüyor ve görüntünün alt kısmına yakın bir yerde siyah bir kare ile beyaz dikdörtgen bir nesne var gibi görünüyor.
İçerik Editörlüğü

İçerik Yazarı Nasıl Olunur?

07 Eylül 2021
İçerik Yazarlığı internet üzerindeki metinlerin oluşturulmasıdır.
İçerik Yazarlığı

İçerik Yazarlığı Kavramları ve Anlamları

09 Mart 2023