AnasayfaBlogHedeflerimiz İçin Neler Yapıyoruz?
Hedef Belirleme

Hedeflerimiz İçin Neler Yapıyoruz?

23 Mayıs 2019
Hedeflerimiz İçin Neler Yapıyoruz?

Hedef, insanlar tarafından bilinçli olarak seçilen saptanan ve düşünce yoluyla belirlenip aktif eylem yoluyla ulaşması mümkün olan durumdur. Her insanın bulunduğu konum dahil olmak üzere mutlaka bir hedefi olmalı.

Hayatınızı yönlendiren hedeflerinizi belirlerken ulaşılabilir ve gerçekçi olmasına özen gösterin. Bu süreçte engeller ile karşılaşabilir olduğunuzu unutmayın ve motivasyonunuzu her zaman yüksek tutun.

Siz sadece yolunuza bakın böyle yaparsanız hedefe kendiliğinden varmış olursunuz. İniş çıkışlı zorlu yaşam koşullarında istikrarlı ve bilinçli şekilde davranmak ulaşmak istediğiniz hedefe sizi yaklaştırır. 

Hedefinize Ulaşmak Hayatınızı Nasıl Etkiler?

Hedeflere ulaşmanın yolları nedir? Hedefleriniz için gerekli donanıma sahip misiniz? Hedefler ihtiyaçlara göre belirlenir. Hedef belirleme başarıyı arttırıyor, unutmayın.

Hedefinizi yazın. Hedeflerinizi küçük maddeler ile belirleyin ve zamanlı hedefleriniz olsun. Bunları haftalık, aylık ve yıllık zaman dilimleri doğrultusunda doğru değerlendirin. Hedefleriniz beklentilerinize uygun olmalıdır. 

Gideceğiniz yeri bilmiyorsanız vardığınız yerin bir önemi de yoktur. Hedefleriniz ne zaman, kiminle, nerede ve nasıl gibi sorulara cevap verebilsin. Hedeflerinize başlangıç ve bitiş tarihleri belirleyin.

Senin cesaret edemediğin riskleri alanlar senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar.

Doğru şekilde çalışan her insan başarı elde eder. Mükemmeliyetçi olmak sizin başarılı ve her daim mutlu olmanız demektir.

Karamsar olmak karartılmış hayatların imzasını taşır. Sürekli yenilikçi olun çaba sarf edin ve başarıya odaklanın. 

Spor nasıl zinde tutuyorsa bilgi de insanı geliştirir, güzelleştirir ve paylaştıkça çoğalır. Herkes iyi bir performans sergileyebilir ve başarılı da olabilir. İşte bu sen de olabilirsin.

Hedef Aşamasında Karar Verme Ve Sorumluluk

Düşünce ve kararlarınız doğrudan doğruya ruh halinize bağlıdır. Her kararınız doğru olmayabilir ve hüsran ile sonuçlanabilir. Asla vazgeçmeyin yeni hedefleriniz her zaman olsun.

Vereceğiniz doğru kararlar çizdiğiniz yolda doğru bir şekilde engelleriniz aşmanızı ve hedefinizin başarılı olmasına neden olacaktır. Sonuçlarını mutlaka değerlendirin ve kararınızı ona göre verin. 

Vaktinden önce karar alın. Aldığınız sorumluluk için elinizden gelenin fazlasını yapın ve işe yoğunlaşın. Düzgün bir insan sorumlulukları üstlenir ve sahip çıkar.

Umutsuz olmayın umutsuzluk kaybetmenin ilk basamağıdır. Hiç kimse hem sorumluluk hem de umutsuzluk hissine aynı anda kapılamaz.

Aldığınız kararları başarabileceğinize inanın. Hedefinizi sahiplenip sonuç odaklı ve amacınıza uygun kararlar verin.

Hedeflerinize ulaşmak istiyorsanız sorumluluğunuzdaki görevleri planlı ve programlı bir şekilde hazırlayın. Vereceğiniz karara güvenin ve inanın.

Plan Oluşturmak Ve Değerlendirmek 

Yapacağınız her şeyi ilk olarak kafanızda tasarlayın güçlendirin ve çeşitlilik katarak plan oluşturun.

Düşünce ve planlamayı gerektiren bir işi yaparken üzülmek mümkün değildir. Plan yaparken stratejik olup uygulanabilir planlar gerçekleştirin. Her zaman gözlemci ve araştırmacı olun.

Hedefinizi harekete geçirmek için en doğru zamanı bekleyin. Yapılan planın mükemmel olmadığını asla düşünmeyin. Planlar hata yapmamak için değil daha az hata yapmak için oluşturulur.

Mükemmelleştirmek sizin elinizde önce farkı yaratırsın sonra fark yaratırsın. Gerilim ve stresten uzak durun çünkü doğru yapılan planlamada karmaşıklık olmaz tam tersine sizi daima başarıya götürür.

Hedefleriniz için olağanüstü planlar uygulayın, farklılık yaratın.

Hedefleriniz İçin Kendinizi Ödüllendirin

Hedeflerinizde kendinizi ödüllendirmek her zaman sizi motive eder. Bu sayede özgüveniniz güçlenecek ve hedefleriniz devamlı büyücek. Kendine verebileceğin en güzel hediye başarının kendisidir. Küçük ödüller de büyük hedeflerin habercisi olabilir.

Gerçekleştirdiğiniz hedefleri yazın, söyleyin ve paylaşın. Daha büyük adımlar atmak ve başarmak hatta buna inanmak her zaman yeni hedeflerinizin başında gelmeli. Hedeflerinize ulaşırken mutlu olabilmek için pozitif enerjinizi öne çıkarın.

Kendinize hep doğru zaman ayırın. Hedefi olmayan bir gemiye hiçbir rüzgâr yardım etmez. (Montaigne) İş hayatında hedeflerine ulaşmak için birbirinden farklı ücretsiz online eğitimler alabilirsiniz. Örneğin, Kariyer Hedefinize Yardımcı Olan Sertifikalar neler bunları bilmenizde fayda var.

Hedef Nedir?

Hedef, insanlar tarafından bilinçli olarak seçilen saptanan ve düşünce yoluyla belirlenip aktif eylem yoluyla ulaşması mümkün olan durumdur. Her insanın bulunduğu konum dahil olmak üzere mutlaka bir hedefi olmalı.

Hedeflere Ulaşmak İçin Karar Verme Neden Önemli?

Her kararınız doğru olmayabilir ve hüsran ile sonuçlanabilir. Asla vazgeçmeyin yeni hedefleriniz her zaman olsun. Vereceğiniz doğru kararlar çizdiğiniz yolda doğru bir şekilde engelleriniz aşmanızı ve hedefinizin başarılı olmasına neden olacaktır. 

Hedefler Nasıl Olmalıdır?

Hedefinizi yazın. Hedeflerinizi küçük maddeler ile belirleyin ve zamanlı hedefleriniz olsun. Bunları haftalık, aylık ve yıllık zaman dilimleri doğrultusunda doğru değerlendirin. Hedefleriniz beklentilerinize uygun olmalıdır. 

Yazar: Tarık Karanfil

hedef ödül kariyer planlama başarı hedef belirleme sorumluluk online eğitimler
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Zaman Yönetimi Eğitimi
4.9
(61)

Zaman Yönetimi Eğitimi

17 Konu5 Saat
İş hayatında ve eğitim sürecinde sık karşılaşılan konsantrasyon problemini ortadan kaldırın. Konsantrasyon eğitimi odak seviyenizi arttırmaya yardımcı olur.
5
(82)

Konsantrasyon Eğitimi

6 Konu5 Saat
Zeynep KökdenZeynep Kökden
12080
Motivasyon Eğitimi
5
(4)

Motivasyon 3.0 Eğitimi

8 Konu4 Saat
Sultan CüneyitSultan Cüneyit
18669