AnasayfaBlogHangi Yabancı Dili Öğrenmeliyiz?
Yabancı Dil Eğitimi

Hangi Yabancı Dili Öğrenmeliyiz?

01 Mayıs 2019
Hangi Yabancı Dili Öğrenmeliyiz?

Ana dilimize ek olarak başka bir dil öğrenmenin faydaları saymakla bitmez! İkinci bir yabancı dil öğrenmek; Yurt dışında eğitim ve çalışma olanakları, farklı kültürleri tanıma, yurt dışı seyahatlerinde doğru ve etkili iletişim gibi birçok alanda işinize yarayacak bir yatırımdır. Eğer siz de yeni bir dil öğrenmek istiyor ama hangi dile yöneleceğinizden emin olamıyor ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız sorularınızın cevaplarını bu yazıda bulabilirsiniz!

Hangi yabancı dili öğrenmeliyim?

Öncelikle hedeflerinizin ve planlarınızın hangi meslek alanını kapsadığından emin olmakta fayda var. 2019 yılındaki verilere göre dünya nüfusunun çeyreği İngilizce konuşmaktadır ve eğer halihazırda İngilizce bilmiyorsanız öncelikle bu dile yönelmelisiniz. İngilizce, genel olarak tüm dünyada kabul görmüş ortak konuşulan dildir. Dünyanın neresine giderseniz gidin İngilizce konuşarak iletişim kurabilme imkânınız yüksektir. Hedefiniz yurt dışına çıkmak olmasa bile Türkiye’deki birçok iş alanında İngilizce bilmek aranan kıstaslar arasında. Eğer İngilizceyi biliyorsanız veya önceliğiniz başka bir dil ise burada devreye yöneleceğiniz iş alanı ve ülke giriyor. Birkaç popüler meslek grubunu inceleyerek o alanlarda hangi yabancı dili öğrenmenin daha gerekli olduğuna bakalım. 

  •  Mühendislik alanında çalışıyorsanız; Almanca,

  •  Dış ticaret ile ilgileniyorsanız; Çince,

  •  Bilişim alanında çalışıyorsanız; Japonca ve Korece,

  •  Tasarım alanında iseniz; İtalyanca,

  •  Türkiye’de turizm sektöründe çalışıyorsanız; Rusça öğrenmek sizin için daha faydalı olacaktır.

Nereden Öğrenebilirim?

Günümüzde dil öğrenmek isteyenler için birçok imkân bulunmakta. Bunlardan biri ise klasik yöntemlerden olan yaşadığınız şehirdeki bir dil kursuna kayıt yaptırmak. Kayıt yaptırdığınız göre değişen dil öğrenmek genellikle 4-5 hafta süren yoğun bir ders programı oluyor. Eğer yoğun bir tempoda çalışıyor ve dil öğrenmek için kurslara gitmeye vakit bulamıyorsanız, gelişen teknoloji ve yaygın internet kullanımı sayesinde artık bu sorun da ortadan kalkıyor. Her an her yerde izleyebileceğiniz online yabancı dil dersleri ile dil öğrenmek artık çok kolay! İstanbul İşletme Enstitüsü üzerinden Yabancı Dil Eğitimleri sayfasına göz atarak size en uygun eğitmeni ve ders içeriğini bulabilirsiniz! Canlı dersler sayesinde hem ders eğitmeniyle hem de sınıf arkadaşlarınızla iletişim halinde olabileceğiniz 1 hafta süren bir programla yabancı dilinizi geliştirebilirsiniz. Üstelik 1 hafta sonunda gireceğiniz online sınav ile sertifikaya sahip olabilirsiniz!

Etkili Dil Öğrenme Teknikleri Neler?

Son olarak, her ne kadar eğitiminizi başarıyla tamamlamış olsanız da, öğrendiklerinizi unutmamak için pratik yapmalısınız! Sizlere önereceğimiz birkaç yöntem ile aldığınız eğitimi daha etkili ve başarılı bir hale getirebilirsiniz!

  • Yabancı Dizi ve Filmleri Alt Yazı İle İzleyin: İzlediğiniz dizi ve filmleri dublajlı izlemek yerine orijinal dilinde izlemek yapabileceğiniz en eğlenceli pratik yöntemlerinden biri! Böylece hem o ülkede kullanılan günlük konuşma/sokak dilini öğrenebilirsiniz hem de aksanınızı geliştirebilirsiniz.

  • O Dilde Kitaplar Okuyun: Tabi ki bahsettiğim kitaplar romanlar değil! Birçok yayın evinin yeni bir dil öğrenmek için seviyelere göre hazırlamış olduğu kısa öykü kitapları mevcut. Bu kitapları okuyarak hem yazım dilinizi hem de kelime dağarcığınızı geliştirebilirsiniz.

  • Yabancı Arkadaşlar Edinin / Sosyal Medya: Eğitimini aldığınız dili anadili olarak konuşan bir arkadaşa sahip olmak en büyük avantajlardan biri diyebiliriz. Eğer öyle bir arkadaşa sahip değilseniz de güvenilir olan sosyal medya sitelerinden size dil konusunda yardımcı olacak bir arkadaş edinebilirsiniz.

  • Yeni Öğrendiğiniz Kelimeleri Cümle İçinde Kullanın: Araştırmalara göre, yeni öğrenilen bir kelimeyi unutmamak için onu en az 6 kere farklı cümleler içinde kullanmak gerekiyor.  Kendinize bir kelime defteri edinerek bu alıştırmayı yapabilir ve sonrasında unutmamak için o kelime ve cümleleri tekrar edebilirsiniz.

Günümüzde ana dilinizin dışında yabancı bir dil öğrenmek neredeyse şarttır. Teknolojinin sağladığı kolaylıklar sayesinde evinizin rahatlığında herhangi bir yabancı dil öğrenmek artık çok kolay. Yabancı dil öğrenmenin ücretsiz yolları ile istediğiniz dili öğrenebilirsiniz. İş hayatında yabancı dil bilmenin önemi ile ilgili daha detaylı bilgi için yazımızı okuyun. 

Yazar: Deniz Akkaya

yabancı dil öğrenmek yabancı dil eğitimi ingilizce almanca ortak dil
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Yabancı Dil Öğrenmenin Faydaları
Yabancı Dil Eğitimi

Yabancı Dil Öğrenmenin Faydaları

26 Aralık 2020
Kısa Yoldan Yabancı Dil Öğrenmek
Yabancı Dil Eğitimi

Kısa Yoldan Yabancı Dil Öğrenmek

17 Eylül 2019
En iyi okullardan dahi mezun olsak dil bilmiyorsak iş bulmakta zorlu çekiyoruz. Bu alanda kendimizi tamamladığımızda hayal ettiğimiz kariyer dünyasına yaklaşmış oluyoruz.
Yabancı Dil Eğitimi

Yabancı Dil Eğitimi ve Kariyer Planı

10 Ekim 2019
Almanca Kursu (A1-A2)
4.8
(189)

Almanca Kursu (A1-A2)

4 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
750299
YDS Sınavına Hazırlık Kursu (Hızlandırılmış Kurs)
5
(24)

YDS Kursu

16 Konu80 Saat
Esra AydınEsra Aydın
500259