AnasayfaBlogHangi Yabancı Dili Öğrenmeliyiz?
Yabancı Dil Eğitimi

Hangi Yabancı Dili Öğrenmeliyiz?

01 Mayıs 2019
Bu görüntü, bir kitap yığınının üzerinde duran bir çift kulaklığı gösteriyor. Kitaplar düzgün bir yığın halinde dizilmiş ve kulaklıklar yığının en üstüne takılmış. Arka planda bir Amerika Birleşik Devletleri haritası görülüyor. Kulaklığın kablosuna bir İngiliz anahtarı takılıdır ve bunun yanında, yakın çekimde birkaç kitap bir araya getirilmiştir. Görüntünün renkleri çoğunlukla siyah ve grinin tonlarıdır ve ABD haritasından kaynaklanan bir miktar kırmızı vardır. Görüntü, edebiyat ve teknolojinin yan yana gelişinin açık ve ilginç bir temsilidir.
İş AlanıÖğrenilmesi Önerilen Yabancı DilNeden?
MühendislikAlmancaAlmanya'nın mühendislik alanında dünya lideri olduğu için
Dış TicaretÇinceÇin'in dünya ticaret hacminde büyük paya sahip olması nedeniyle
BilişimJaponca ve KoreceJaponya ve Güney Kore'nin teknoloji lideri ülkeler olması
Tasarımİtalyancaİtalya'nın tasarım dünyasında öncü ülkelerden biri olması
TurizmRusçaTürkiye'ye gelen yüksek orandaki Rus turist sayısı nedeniyle
GenelİngilizceUluslararası dil olduğu ve dünya nüfusunun çeyreğinin konuştuğu dil olduğu için
Dil Öğrenme YollarıDil Kursları, Online EğitimlerSistematik bir öğrenme süreci için ve pratik imkanları nedeniyle
Etkili Dil Öğrenme YöntemleriYabancı Dizi/Film İzleme, Kitap Okuma, Arkadaşlık EdebilmePratik yapabilmek ve dil seviyesini geliştirebilmek için
Yeni KelimelerCümle İçerisinde KullanmaYeni öğrenilen kelimeleri hafızada tutmak ve dil yeteneklerini geliştirmek için
Öğrenme SüreciSınav ve SertifikaÖğrenme düzeyini belirlemek ve resmi olarak dil bilgisini kanıtlamak için

Ana dilimize ek olarak başka bir dil öğrenmenin faydaları saymakla bitmez! İkinci bir yabancı dil öğrenmek; Yurt dışında eğitim ve çalışma olanakları, farklı kültürleri tanıma, yurt dışı seyahatlerinde doğru ve etkili iletişim gibi birçok alanda işinize yarayacak bir yatırımdır. Eğer siz de yeni bir dil öğrenmek istiyor ama hangi dile yöneleceğinizden emin olamıyor ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız sorularınızın cevaplarını bu yazıda bulabilirsiniz!

Hangi yabancı dili öğrenmeliyim?

Öncelikle hedeflerinizin ve planlarınızın hangi meslek alanını kapsadığından emin olmakta fayda var. 2019 yılındaki verilere göre dünya nüfusunun çeyreği İngilizce konuşmaktadır ve eğer halihazırda İngilizce bilmiyorsanız öncelikle bu dile yönelmelisiniz. İngilizce, genel olarak tüm dünyada kabul görmüş ortak konuşulan dildir. Dünyanın neresine giderseniz gidin İngilizce konuşarak iletişim kurabilme imkânınız yüksektir. Hedefiniz yurt dışına çıkmak olmasa bile Türkiye’deki birçok iş alanında İngilizce bilmek aranan kıstaslar arasında. Eğer İngilizceyi biliyorsanız veya önceliğiniz başka bir dil ise burada devreye yöneleceğiniz iş alanı ve ülke giriyor. Birkaç popüler meslek grubunu inceleyerek o alanlarda hangi yabancı dili öğrenmenin daha gerekli olduğuna bakalım. 

  •  Mühendislik alanında çalışıyorsanız; Almanca,

  •  Dış ticaret ile ilgileniyorsanız; Çince,

  •  Bilişim alanında çalışıyorsanız; Japonca ve Korece,

  •  Tasarım alanında iseniz; İtalyanca,

  •  Türkiye’de turizm sektöründe çalışıyorsanız; Rusça öğrenmek sizin için daha faydalı olacaktır.

Nereden Öğrenebilirim?

Günümüzde dil öğrenmek isteyenler için birçok imkân bulunmakta. Bunlardan biri ise klasik yöntemlerden olan yaşadığınız şehirdeki bir dil kursuna kayıt yaptırmak. Kayıt yaptırdığınız göre değişen dil öğrenmek genellikle 4-5 hafta süren yoğun bir ders programı oluyor. Eğer yoğun bir tempoda çalışıyor ve dil öğrenmek için kurslara gitmeye vakit bulamıyorsanız, gelişen teknoloji ve yaygın internet kullanımı sayesinde artık bu sorun da ortadan kalkıyor. Her an her yerde izleyebileceğiniz online yabancı dil dersleri ile dil öğrenmek artık çok kolay! İstanbul İşletme Enstitüsü üzerinden Yabancı Dil Eğitimleri sayfasına göz atarak size en uygun eğitmeni ve ders içeriğini bulabilirsiniz! Canlı dersler sayesinde hem ders eğitmeniyle hem de sınıf arkadaşlarınızla iletişim halinde olabileceğiniz 1 hafta süren bir programla yabancı dilinizi geliştirebilirsiniz. Üstelik 1 hafta sonunda gireceğiniz online sınav ile sertifikaya sahip olabilirsiniz!

Etkili Dil Öğrenme Teknikleri Neler?

Son olarak, her ne kadar eğitiminizi başarıyla tamamlamış olsanız da, öğrendiklerinizi unutmamak için pratik yapmalısınız! Sizlere önereceğimiz birkaç yöntem ile aldığınız eğitimi daha etkili ve başarılı bir hale getirebilirsiniz!

  • Yabancı Dizi ve Filmleri Alt Yazı İle İzleyin: İzlediğiniz dizi ve filmleri dublajlı izlemek yerine orijinal dilinde izlemek yapabileceğiniz en eğlenceli pratik yöntemlerinden biri! Böylece hem o ülkede kullanılan günlük konuşma/sokak dilini öğrenebilirsiniz hem de aksanınızı geliştirebilirsiniz.

  • O Dilde Kitaplar Okuyun: Tabi ki bahsettiğim kitaplar romanlar değil! Birçok yayın evinin yeni bir dil öğrenmek için seviyelere göre hazırlamış olduğu kısa öykü kitapları mevcut. Bu kitapları okuyarak hem yazım dilinizi hem de kelime dağarcığınızı geliştirebilirsiniz.

  • Yabancı Arkadaşlar Edinin / Sosyal Medya: Eğitimini aldığınız dili anadili olarak konuşan bir arkadaşa sahip olmak en büyük avantajlardan biri diyebiliriz. Eğer öyle bir arkadaşa sahip değilseniz de güvenilir olan sosyal medya sitelerinden size dil konusunda yardımcı olacak bir arkadaş edinebilirsiniz.

  • Yeni Öğrendiğiniz Kelimeleri Cümle İçinde Kullanın: Araştırmalara göre, yeni öğrenilen bir kelimeyi unutmamak için onu en az 6 kere farklı cümleler içinde kullanmak gerekiyor.  Kendinize bir kelime defteri edinerek bu alıştırmayı yapabilir ve sonrasında unutmamak için o kelime ve cümleleri tekrar edebilirsiniz.

Günümüzde ana dilinizin dışında yabancı bir dil öğrenmek neredeyse şarttır. Teknolojinin sağladığı kolaylıklar sayesinde evinizin rahatlığında herhangi bir yabancı dil öğrenmek artık çok kolay. Yabancı dil öğrenmenin ücretsiz yolları ile istediğiniz dili öğrenebilirsiniz. İş hayatında yabancı dil bilmenin önemi ile ilgili daha detaylı bilgi için yazımızı okuyun. 

Yazar: Deniz Akkaya

Mühendislik, Almanca, Almanya'nın mühendislik alanında dünya lideri olduğu için, Dış Ticaret, Çince, Çin'in dünya ticaret hacminde büyük paya sahip olması nedeniyle, Bilişim, Japonca ve Korece, Japonya ve Güney Kore'nin teknoloji lideri ülkeler olması, Tasarım, İtalyanca, İtalya'nın tasarım dünyasında öncü ülkelerden biri olması, Turizm, Rusça, Türkiye'ye gelen yüksek orandaki Rus turist sayısı nedeniyle, Genel, İngilizce, Uluslararası dil olduğu ve dünya nüfusunun çeyreğinin konuştuğu dil olduğu için, Dil Öğrenme Yolları, Dil Kursları, Online Eğitimler, Sistematik bir öğrenme süreci için ve pratik imkanları nedeniyle, Etkili Dil Öğrenme Yöntemleri, Yabancı Dizi/Film İzleme, Kitap Okuma, Arkadaşlık Edebilme, Pratik yapabilmek ve dil seviyesini geliştirebilmek için, Yeni Kelimeler, Cümle İçerisinde Kullanma, Yeni öğrenilen kelimeleri hafızada tutmak ve dil yeteneklerini geliştirmek için, Öğrenme Süreci, Sınav ve Sertifika, Öğrenme düzeyini belirlemek ve resmi olarak dil bilgisini kanıtlamak için
yabancı dil öğrenmek yabancı dil eğitimi ingilizce almanca ortak dil
Bu resimde ikisi de gözlük takan bir erkek ve kadın görülüyor. Adam mavi bir gömlek ve siyah bir pantolon giyerken, kadın beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Her ikisinin de gözlükleri takılı ve dümdüz ileriye bakıyorlar. Adamın kolu kadının beline dolanmış ve yüzleri birbirine yakın göründüğü için birlikte bir anı paylaşıyor gibi görünüyorlar. Arka plan yumuşak, kirli beyaz bir renktedir. Işık hafif loş, görüntüye yumuşak ve sıcak bir his veriyor. Gözlüklerine rağmen, gözleri hala bir duygu belirtisi gösteriyor. Birbirlerinin varlığından memnun ve mutlu görünüyorlar.
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bir kişi, içinden çeşitli renk ve desenlerde bayraklar çıkan bir kutuyu açıyor. Kişinin üzerinde siyah uzun kollu bir gömlek var ve kutuyu iki eliyle tutuyor. Sol kolunu da bir bilgisayarın üzerine uzatmıştır. Ön planda açık kahverengi tenli ve siyah uzun kollu gömlekli bir kadının kolunun yakın çekimi görülüyor. Kol, siyah dikdörtgen bir nesne tutmaktadır. Kutunun içindeki bayraklar farklı boyutlarda ve tasarımlarda görünüyor. Bayrakların renkleri kırmızı, sarı, mavi, yeşil ve beyazdır.
Yabancı Dil Eğitimi

Yabancı Dil Öğrenmek

29 Nisan 2019
Ahşap bir masanın üzerinde mavi beyaz bir kürenin yanında farklı boyut, renk ve desenlerde bir dizi kitap duruyor. En yakındaki kitap beyaz sırtlı mavi ciltli bir kitapken, diğer kitaplar mavinin çeşitli tonlarında, bazıları beyaz sırtlı, bazıları da sarı sırtlı. Arka planda, hepsi beyaz sırtlı ve bazıları sarı sayfalı birkaç mavi kitabın yakın çekimi görülebiliyor. Daha arkada, hepsi mavi kapaklı ve bazıları beyaz sırtlı birkaç kitabın başka bir yakın çekimi görülüyor. Son olarak, mavi kapaklı ve sarı sırtlı bir kitabın yakın çekimi görülebilir. Tüm kitaplar ve küre açık kahverengi bir masanın üzerinde durmaktadır.
Yabancı Dil Eğitimi

Yabancı Dil Öğrenmek Zorunluluk Mudur?

30 Temmuz 2019
Bu, beyaz bir halka ile çevrili, siyah arka planlı dairesel bir kadranın yakın çekim görüntüsüdür. Kadranın ortasında beyaz arka planlı ve siyah harfli bir logo bulunmaktadır. Kadranın sol tarafında gümüş renkli bir zincir bulunmaktadır. Sağ tarafta ise beyaz bir yüzey üzerine boyanmış bir bayrak bulunmaktadır. Bayrak, beyaz yıldızlar ile kırmızı ve beyaz şeritlerin bulunduğu mavi bir alandan oluşur. Kadran sola doğru hafifçe ortalanmıştır ve logo ve zincir gibi detaylar görülebilir. Görüntü net ve keskindir.
Yabancı Dil Eğitimi

Yabancı Dil Öğrenmek Neden Önemli?

07 Ekim 2019
Bu fotoğrafta ahşap bir masanın üzerinde duran bir kitap yığını görülüyor. En üstteki kitap açık kahverengi sırtlı koyu kahverengi bir renktedir. Hemen altında sarı bir yüzey üzerinde siyah dikdörtgen bir harf görülüyor. Kitap yığınının arkasında, üzerinde beyaz yazılar olan kırmızı dikdörtgen bir kutu var. Sağ tarafta, üzerinde siyah yazılar olan sarı bir tüp var. Bunun hemen altında beyaz yazılı kırmızı bir tabela vardır. Arka planda siyah yazılı sarı bir tabela var. Son olarak, bordo kapaklı ve beyaz metinli bir kitabın yakın çekimi var. Tüm bu öğeler açık kahverengi bir arka planla aynı yüzey üzerinde konumlandırılmış.
Yabancı Dil Eğitimi

Kısa Yoldan Yabancı Dil Öğrenmek

17 Eylül 2019
Bu çevrimiçi kurs görüntüsünde bir kadın beyaz tahtaya yazı yazıyor. Sarı saçları var ve odaklanmış ve kararlı görünüyor. Bu, öğretilen bir ders ya da bir beyin fırtınası oturumu olabilir. Arka planda kırmızı, beyaz ve mavi bir bayrak olması muhtemeldir, bu da konunun vatanseverlik veya ulusal gururla ilgili olduğunu düşündürebilir. Resimde ayrıca bir miktar bulanıklık var, bu da kişinin hareket halinde olduğunu gösteriyor olabilir. Genel olarak resim bir öğrenme ve faaliyet hissi uyandırıyor.
Bu görüntü, içinde bir insan olan siyah bir daireden oluşuyor. Kişi kollarını iki yana açmış, kameraya dönük bir şekilde durmaktadır. Kişi beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Arka plan gri tonda. Kişinin açık kahverengi gözleri ve kısa siyah saçları var. Daire pürüzsüz, kavisli bir dokuya ve parlak bir yüzeye sahip. Kişi kendinden emin ve güçlü görünüyor. Çemberin ortasında dururken kararlı bir ifadesi var. Resmin atmosferi davetkâr ve sıcak.Ders Eğitmeni
913464
Bu görselde, bilgisayar ekranı olan bir çalışma masasının önünde duran bir kadın görülmektedir. Kadın kamera tarafına doğru bakmakta ve sade beyaz bir tişört giymektedir. Saçları açık kahverengi, omuzlarından biraz aşağı uzanır şekildedir ve yüzü ciddi bir ifade taşımaktadır. Görselin sol tarafında, masanın üstünde çeşitli ev bitkileri ve kırtasiye malzemeleri vardır. Duvarın açık mavi renkte olduğu ve çerçeveli bazı tablolar asılı olduğu görülüyor. Görselin sağ tarafında, masanın üzerinde daha fazla bitki ve çerçeveli bir fotoğraf yer almakta. Görselin alt kısmında turuncu ve beyaz renkte, "KORECE EĞİTİMİ" yazısı bulunmaktadır. Bu metin, bir tür eğitim veya kurs reklamı olduğunu düşündürebilir. Genel olarak görsel, düzenli ve profesyonel bir çalışma ortamını yansıtmaktadır.
5
(35)

Korece Eğitimi

7 Konu5 Saat
Resimdeki kadının omuzlarına dökülen uzun, siyah saçları var. Yakalı ve kolları üç çeyrek uzunlukta beyaz bir gömlek giyiyor. Yüz ifadesi nötrdür. Beyaz bir duvarın önünde durmaktadır. Doğrudan kameraya bakıyor, gözleri konsantrasyon içinde hafifçe kısılmış. Dudakları hafifçe ayrılmış ve kaşları hafifçe kalkmıştır. Elleri önündedir, avuç içleri yukarı bakmaktadır. Kendinden emin ve sakin görünüyor. Duruşu rahat ve kendinden emin. Yüz hatları belirgin ve cilt tonu açık bronz.Asuhan Turhal
11020