AnasayfaBlogGürcü Dilli ve Edebiyatı Bölümü
Bölümler

Gürcü Dilli ve Edebiyatı Bölümü

05 Aralık 2020
Gürcü Dilli ve Edebiyatı Bölümü

Gürcüler, günümüzde büyük bölümü Gürcistan topraklarında yaşayan Kafkasya halkıdır. Gürcüler, tarihsel olarak incelendiğinde Kafkasya’nın en kadim halklarından kabul edilir. Gürcüler kendilerini Kartveli olarak tanımlamaktadırlar. Gürcüler topraklarını ise Sakartvelo olarak adlandırırlar. Günümüzde Gürcüler, Gürcistan dışında Rusya Federasyonu, Türkiye, İran, Ukrayna, Azerbaycan, Yunanistan, Brezilya, Japonya gibi ülkelerde de yaşamaktadırlar. Günümüzde Gürcistan’ın nüfusu yaklaşık olarak 5 milyon kişidir. Bu nüfusun büyük çoğunluğunu Gürcüler oluşturur. Ardından sırasıyla Azerbaycan Türkleri, Ermeniler, Ruslar, Osetler, Çeçenler ve Abhazlardan oluşmaktadır.

Gürcüler günümüzde Gürcüce konuşmaktadır. Gürcüce, Gürcistan’ın resmi dilidir. Gürcüce, Doğu Gürcücesi temelinde gelişmiş ve 5. yüzyıldan itibaren Gürcistan edebiyatının tek dili olmuştur. Gürcüce, Güney Kafkasya dil ailesinde yer alan bir dildir. Gürcüce, Gürcü alfabesi ile yazılan bir dildir. Gürcüce, oldukça zengin bir edebiyat geleneğine sahiptir. Bu dilin en eski yazılı dili 5. yüzyıla dayanmaktadır. Ülkenin ulusal destanı “Kaplan Postlu Kahraman” olarak bilinir. Gürcülerin kullandığı alfabe 33 harften oluşan bir alfabedir. Bu alfabe Gürcüce içindeki bütün sesleri karşılamaktadır.

Günümüz siyaseti ve tarihine baktığımızda Türkiye ve Gürcistan arasındaki ilişkiler oldukça iyidir. İki ülke arasında ticaret faaliyetleri artış göstermektedir. Yapılan enerji aktarımları ile de iki ülke arasındaki iş birlikler eskilere dayanmaktadır. İki ülke arasındaki sağlam dostluk ve artan iş birliği ülkemizde Gürcü dili ve edebiyatı disiplinin oluşmasına neden olmuştur. Gürcü dili ve edebiyatı disiplinin açılmasıyla Gürcüce öğrenen donanımlı bireylerin yetişmesi amaçlanmaktadır. Aynı zamanda Gürcü dili ve edebiyatı sayesinde iki ülke arasında artan dış ticaret hacminde görev yapacak nitelikli elemanların yetişmesi sağlanmış olacaktır.

Gürcü dili ve edebiyatı belirtilen yönlerin dışında Gürcü dilini, edebiyatını, sosyolojisini ve felsefesini tanımamız açısından da büyük bir önem taşımaktadır. Gürcü dili ve edebiyatı, Gürcü kültürünün tanınmasını ve anlaşılmasını sağlamada büyük rol taşımaktadır. Gürcü dili ve edebiyatı alanına giriş yaptıktan sonra akademik boyutu olan Gürcü dili ve edebiyatı bölümü hakkında bilgi sahibi olalım

Gürcü Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir?

Gürcü dili ve edebiyatı bölümü, öğrencilerin Gürcüce okuma, yazma, anlama ve dinleme becerilerini kazanması için çalışmalar yürüten bir bölümdür. Gürcü dili ve edebiyatı bölümü, Türkiye ve Gürcistan arasında gelişen ticari, ekonomik ve bilimsel ilişkilerde rol oynayacak ve kuruluşlarda görev alacak elemanların yetişmesini sağlayan bir bölümdür. Gürcü dili ve edebiyatı bölümü, öğrencilerine metin analizi ve eleştirisi yapabilme yeteneğini kazandıran bir bölümdür.

Gürcü dili ve edebiyatı bölümü, öğrencilerinin kendilerini Gürcüce ifade etmelerini ve o dilin metinlerini anlamalarını sağlayan bir bölümdür. Gürcü dili ve edebiyatı bölümü, Gürcü dilinin yapısı ve gelişimi, edebiyatının dönemleri ve özellikleri ve kültürü konusunda bilgi sahibi olan kişiler yetiştiren bir bölümdür. Bölüm, yaratıcı düşünceye sahip, mesleki yeterlilik kazanmış ve sorumluluk sahibi araştırmacıların yetişmesini sağlamaktadır. Güçlü bir alt yapıya donanmış, uluslararası düzeyde bilimsel araştırma yapabilen, yeni gelişmeleri takip eden ve kendisini etkin bir dille ifade edebilen kişiler yetiştiren bir bölümdür.

Gürcü dili ve edebiyatı bölümü, dilbilimi ve dilin kullanımı üzerine araştırmalar yapılmasını sağlayan bir eğitim anlayışı sunmaktadır. Gürcü dili ve edebiyatı bölümü çok iyi derecede Gürcü dilini öğretmesinin yanında iyi derecede İngilizce ve Rusça da öğrencilerine öğretmektedir. Öğrencilerine filoloji alanında büyük kazanımlar sağlayan bir bölüm olarak tanımlanır. Bölüm hakkında bilgi sahibi olduktan sonra şimdi de Gürcü dili ve edebiyatı bölümü iş imkanları hakkında bilgi sahibi olalım.

Gürcü Dili ve Edebiyatı İş İmkanları Nelerdir?

Gürcü dili ve edebiyatı bölümü iş imkanları kamu ve özel sektörü kapsamaktadır. Gürcü dili ve edebiyatı bölümü iş imkanları arasında yüksek lisans ve doktora yaparak akademik kariyer yapmak yer alır. Yabancı dil merkezlerinde ya da okullarda öğretmenlik yapabilirler. Gürcü dili ve edebiyatı bölümü iş imkanları arasında Dış İşleri Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığında çalışmak yer alır. Çeviri ve mütercim tercümanlık işlerini yapabilirler. Turizm sektöründe çalışmak da Gürcü dili ve edebiyatı bölümü iş imkanları arasında yer alır.

Gürcü dili ve edebiyatı bölümü iş imkanları arasında TRT ve özel medya kuruluşlarında çalışmak yer alır. Gürcü dili ve edebiyatı bölümü iş imkanları arasında çevirmenlik bürolarında, büyükelçiliklerde ve konsolosluklarda çalışmak yer alır. Gürcü dili ve edebiyatı bölümü iş imkanları arasında Gürcistan ile dış ticaret yapan şirketlerde çalışmak yer alır. Son olarak Türkiye-Gürcistan gümrük kapılarında çalışmak yer alır. Bölümün sunduğu çalışma imkanlarından sonra şimdi de Gürcü dili ve edebiyatı bölümü mezunları ne iş yapar başlığını inceleyelim.

Gürcü Dili ve Edebiyatı Mezunları Ne İş Yapar?

Gürcü dili ve edebiyatı bölümü mezunları, Gürcü dili ve edebiyatı lisans diploması ve “filolog” unvanı alarak mezun olurlar. Mezunların yaptıkları işler;

 • Gürcü dili ve edebiyatı bölümü mezunları, öğrencilerine Gürcücenin temel dil becerilerini kazandırırlar.

 • Gürcü dili ve edebiyatı bölümü mezunları, bu dili öğrenmek isteyen kişilere dili öğretmek için uğraşırlar.

 • Gürcü dili ve edebiyatı bölümü mezunları, yazınsal metinler, edebiyat kuramı ve eleştirisine ilişkin metinlerin çözümlenmesi için çalışırlar.

 • Gürcü dili ve edebiyatı bölümü mezunları, yaptıkları edebiyat çalışmalarıyla ortaya çıkan sosyolojik, kültürel ve diğer bağlamların oluşturduğu geniş yelpaze arasındaki ilişkiyi açıklarlar.

 • Gürcü dili ve edebiyatı bölümü mezunları, yabancı dil bilgisini ve anlayışını arttırarak, düşüncelerini yazılı ve sözlü olarak daha iyi ifade ederler.

 • Gürcü dili ve edebiyatı bölümü mezunları, uluslararası bilimsel standartları yakalayarak bilimsel araştırmalar yaparlar.

 • Gürcistan’ın dilini, tarihini öğrenir, Gürcistan ülke bilgisini, demografik yapısını, coğrafyasını tanır ve tanıtmaya çalışırlar.

 • Gürcistan edebiyatından edebi eserleri Türkçeye, Türk edebiyatından eserleri Gürcüceye çevirirler.

 • Son olarak Türkiye ve Gürcistan arasında ticari ilişkilerin şekillenmesi konusunda rol oynarlar.

Mezunların yaptıkları işleri öğrendikten sonra şimdi de bölüm derslerini tanıyalım.

Gürcü Dili ve Edebiyatı Dersleri Nelerdir?

 • Gürcüce Okuma ve Yazma

 • Gürcüce Dinleme ve Konuşma

 • Gürcü Dilbilgisi

 • Gürcü Dilinin İletişim Aspektleri

 • Gürcü Kültür Tarihi

 • Çağdaş Gürcü Edebiyatı

 • Gürcistan Tarihi

 • Yakın Dönem Gürcü Edebiyatı

 • Gürcüce-Türkçe Çeviri

 • Gürcistan Folkloru

 • Eski Gürcü Dili

 • Dilbilim

 • Rusça

 • Cümle Bilgisi

 • Medyatik Dil ve Çevirisi

 • Karveloloji

 • Fonoloji

 • Sözdizimi

 • Sözlü Edebiyat

Yukarıda verilen dersler Düzce Üniversitesi ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi sayfalarından alıntılanmıştır. Belirtilen dersler hakkında detaylı bilgi almak isteyen kişiler üniversitelerin sayfalarından ulaşabilirler.

Gürcü Dili ve Edebiyatı Bölümü Taban Puanları ve Sıralama

Bu bölümü okumak isteyen kişiler YKS (TYT-AYT) sınavına girmek zorundadırlar. Bölüm, dil alanından öğrenci almaktadır. Bu bölüm, ülkemizde sadece iki üniversitede bulunmaktadır. Bu yüzden sizlere hazırladığım liste oldukça kısadır. Liste, en güncel verilere sahiptir.

Üniversite

Bölüm

Taban Puanı

Sıralama

Düzce Üniversitesi

Gürcü Dili ve Edebiyatı

DOLMADI

DOLMADI

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi

Gürcü Dili ve Edebiyatı

DOLMADI

DOLMADI

Gürcü Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir?

Öğrencilerine temel dil becerilerini kazandırmayı amaçlayan bir bölümdür. Türkiye ve Gürcistan arasında gelişen ticari, ekonomik ve bilimsel ilişkilerde rol oynayacak ve kuruluşlarda görev alacak elemanların yetişmesini sağlayan bir bölümdür. Dilin yapısı ve gelişimi, edebiyatının dönemleri ve özellikleri ve kültürü konusunda bilgi sahibi olan kişiler yetiştiren bir bölümdür.

Gürcü Dili ve Edebiyatı Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Akademik kariyer ve öğretmenlik yapabilirler. Dış İşleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, büyükelçilikler, konsolosluklar, gümrük kapıları vb. yerlerde çalışabilirler. Son olarak turizm ve medya sektöründe, dış ticaret şirketlerinde ve çevirmenlik ofislerinde çalışabilirler.

Gürcü Dili ve Edebiyatı Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Bu dili öğrenmek isteyen kişilere dili öğretmek için uğraşırlar. Uluslararası bilimsel standartları yakalayarak bilimsel araştırmalar yaparlar. Türkiye ve Gürcistan arasında ticari ilişkilerin şekillenmesi konusunda rol oynarlar.

gürcüce gürcistan gürcü dili ve edebiyatı bölümü gürcü dili ve edebiyatı bölümü mezunları gürcü dili ve edebiyatı gürcü dili ve edebiyatı bölümü iş imkanları gürcüler
Sezer Açiler
Sezer Açiler
Blog Yazarı

Sezer AÇİLER, 19 Haziran 1995 tarihinde Sakarya’da dünyaya geldi. 2018 yılında Sakarya Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdi. Gayrimenkul danışmanı, stajyer sosyolog ve Felsefe Grubu öğretmeni olarak çalıştı. Sertifika programlarına katıldı. 2019 yılında İstanbul İşletme Enstitüsünde blog yazarı olarak çalışmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.