AnasayfaBlogGrafik Tasarımcısı Ne İş Yapar?
Meslekler

Grafik Tasarımcısı Ne İş Yapar?

25 Mart 2021
Grafik Tasarımcısı Ne İş Yapar?

Bugün sizlere Grafik Tasarım mesleğinden bahsetmek istiyorum. Karşılaşılan bazı sorunları sondan başa doğru anlatarak, sorundan çözüme doğru bir yol izleyeceğiz. Aslında bu mesleğe dair aklınıza gelebilecek birçok soruya bu yazıda cevap bulabileceğinizi düşünüyorum. 

Grafik Tasarımcının ne iş yaptığından önce, ilk olarak işverenlerin veya temsilcilerinin karıştırdığı bazı noktalara değineceğim. İş ilanlarındaki Grafik Tasarımcılardan beklenilen oldukça ilginç talepler, son zamanlarda meslektaşlarımın iş bulma çabasını oldukça zorlamaya başladı. Çünkü ülkemizde "tasarım" denildiğinde akla ilk gelen şey, içeriği bilinmeyen "Grafik Tasarım" oluyor. Halbuki “tasarım” kelimesi genel bir kavramdır ve birçok alanda meslek bölümleri bulunmaktadır.

Ülkemizde Güzel Sanatlara ait bölümlerin, ne iş yaptıkları konusunda yeni yeni bilgi sahibi olmaya başladığımızdan dolayı, ne yazık ki her tasarımcı birbirine karıştırılıyor. Bizim dönemimizdeki mezunların mesleklerini ailelerine anlatamadığı, ne iş yaptığımız sorulduğunda en anlaşılır şekilde “reklamcı” tabiri ile anlatılmaya çalışıldığı bir nesile denk gelmişler olarak, durumun espirili özet iş tanımını yapabiliriz. O zaman hep beraber bu sorunlara, sorundan tanıma doğru başlıklar altında bir bakalım. 

Grafik Tasarım İş İlanlarındaki Sorunlar

Profesyonel hayatta iş veren ya da iş vereni temsil eden İnsan Kaynakları mesleğini icra eden kişilerin bir çoğu, ne yazık ki bazı mesleklerin ne iş yaptığı konusunda doğru bilgiye sahip değiller. Hepsi demiyorum ama, iş ilanlarındaki talepleri belirleyen çoğu kişi bu şekilde diyebilirim. İhtiyacı olan hizmetlerin sorumlu olduğu mesleğin doğru tespit etmek ve içeriklerini bulmak yerine, “tasarım” kelimesi altında irdeleyerek, 'bunların hepsini her tasarımcı bilir' düşüncesi,, reklam ajansları haricindeki firmaların bu departmanlarında tam olarak başarı sağlanamıyor.

Çok basit bir iş ilanında Video Editörü ya da bir Fotoğrafçının görevi, Grafik Tasarımcı olarak beklendiği gibi Grafik Tasarımcıdan profesyonel fotoğrafçılık ya da video edit uygulamalarına hakim olması beklenebiliyor. Yani göründüğü üzere Grafik Tasarım öyle bir boyut aldı ki ben bile, bir Grafik Tasarımcısı olmama rağmen, gördüğüm ilanlara şaşırıyorum. İstenilen talepler bir Grafik Tasarımcıda mevcut olacak ise, diğer bölümler için ‘üniversitelerde bölüm açılmasının sebebi nedir’ diye soruyorum kendime. Tek elemandan birden çok diploma gerektiren iş isteniyor. Bu kadar diplomaları varsa güzel tabi. Ama bir Grafik Tasarımcı kendini sadece basılı mecralar ve dijital tasarım alanlarında iş yapmak üzere eğitimini almışsa, bu karmaşık iş ilanlarında bulunan yanlış talepler yüzünden, işin ehlini görmezden gelmek büyük hata! 

Grafik Tasarımcılar meslekleri hariç her konuya hakim olmak zorundadırlar. Estetiği, görüş açıları gelişmiş olmak zorunda. Çünkü, işin tasarımını doğru yapmak için işin pazarlamasını, sunumunu, günceli, insanlar üzerindeki sosyolojik ve psikolojik boyutlarına kadar olabilecek birçok konuya hakim olması gerek. Ama bu demek değildir ki; kendi mesleğinin ya da pozisyonunun iş tanımı haricinde başka bir sektöre ait işi de yapmakla görevli! Peki, Grafik Tasarımcı nedir? sorusunun cevabına bakalım mı?

Grafik Tasarımcı Nedir? 

Grafik Tasarımcı, reklam, sanat ve tasarım alanlarında; bir firma ya da ajansın üretim alanında kurumsal kimlik, kitap, dergi, katalog, basın ilanı, logo tasarımı, ambalaj tasarımı, font tasarımı gibi basılı mecralarla birlikte web sitesi ara yüzü tasarımı, banner, retouch gibi dijital tasarımları, bilgisayar programı aracılığı ya da el çizimleri ve uygulamaları ile görsellerini tasarlayan kişidir. 

Grafik Tasarımcı, pazarlama ekibinden gelen markaya ait bilgiler doğrultusunda (brief) istenilen kampanyanın görsel tasarımını yapar. Verilmesi istenilen mesajları doğru olarak hedef kitleye yansıtan tasarımlar oluşturur. Bu detaylara uygun kullanılacak renk, şekil ve görsel hiyerarşik bilgilere sahip olan kişidir.

Grafik Tasarımcısı baskı öncesi ve sonrası işlere hakim olmalıdır. Böylelikle doğru renk kodlarını kullanarak işin doğru şekilde kağıda aktarılmasını sağlar. Dijital mecralarda kullanılacak renk bilgisi ve uygulanacak ölçü bilgilerine hakimdir. Bazı Grafik Tasarımcılar tamamen işlerini dijital üzerine taşımayı tercih eder, bazıları sadece basılı mecra üzerine profesyonelliğini geliştirir. Bazı Grafik Tasarımcılar ise, her iki yönde de bilgiye sahiptir. Bu tamamen kişinin kendi çizeceği yol ile alakalıdır. Gelelim Grafik Tasarımcısının ne iş yaptığına. 

Grafik Tasarımcı Ne iş Yapar?

Grafik Tasarım, kendi içinde branşlara ayrılır. Basılı mecralar, afiş, kartvizit, kurumsal kimlik, ilan, broşür, katalog, dergi, kitap, basın ilanı, ambalaj tasarımı gibi birbirine bağlı elemanlardan meydana gelir. Basılı mecrayı grafik tasarımda bir branş olarak düşünebiliriz. Kimi Grafik Tasarımcı basılı mecrayı tercih ederek, bu bölümdeki matbaa teknikleri gibi baskı öncesi ve sonrası işler üzerinde deneyimli olur. Kendilerini bu alan üzerinde ilgili programlarda geliştirirler.

Grafik Tasarımcılar ise, dijital mecrada var olmak isterler. Yani web sitesi ara yüzü tasarımı yapar. İnternet sitelerine banner, hareketli banner, mailing, uygulama ara yüz tasarımları, sosyal medya görselleri ya da bilgisayar oyunlarında gördüğümüz görsellerin tasarımları, 3D modelleme gibi dijital tasarımlar üzerine kendilerini geliştirirler. Font tasarımları yaparlar ya da illüstratif çizimler üzerine kendilerini geliştirirler. Bazı Grafik Tasarımcıları da kendi yollarını çizerek ilgi duydukları alanlar üzerine, kendilerini geliştirip çoklu branş alanlarında freelance olarak çalışmayı tercih edebilirler. Peki, bir Grafik Tasarımcı hangi programları kullanır? Kısaca bundan da bahsedelim.

Tasarım sektörünün dev markalarından olan Adobe firması, yaratıcılık dünyasına ışık tutan bir program markasıdır. Her sektöre hitap eden programlar üretir ve bu programları kullanıcıların daha kaliteli görüntüler elde etmesi için, pratik kullanım güncellemeleri yapmaktadır. Bu güncellemeler o kadar çoktur ki neredeyse her ay, her hafta ve her gün bir güncelleme yapılarak kullanıcının var olan bilgisi üstüne yeni bir bilgi katması gerekmektedir. Bu güncellemelerin kaçırıldığı an sektörde geri kalınabilir, ekip içerisinde kopukluklar yaşanabilir. Çoğu zaman da tercih edilme noktasında daha alt sıralara düşürebilir. 

Grafik Tasarımcısı yoğunlukla Photoshop, Illustrator, Indesign, Dreamweaver gibi programlar kullanır. Pratik bazı yan kullanımlar için de Adobe Creative Cloud’un Dimension, XD gibi programlar sunmuştur ama, bu programlar Grafik Tasarımcısı için kullanıp kullanmamak tercih meselesidir. İş veren tarafında da aranan Grafik Tasarımcısındaki asıl özellikler, dijital ya da baskı olarak ayırdığı ihtiyaca göre Photoshop, Illustrator, Indesign ve Dreamweaver programlarının üzerine olmalıdır. 

Tüm bu kısımdan sonra Grafik Tasarımcısı ne tür sektörlerde çalışır? Merak ediyorsanız aşağıdaki başlıkla devam edelim. 

Grafik Tasarımcı Nerelerde Çalışır? 

Bir Grafik Tasarımcı, yetkinliklerine göre tekstil fabrikalarında, ürün ve hizmet pazarlayan çeşitli ajanslarda, reklam ajanslarında, firmaların Kurumsal İletişim ve Pazarlama Direktörlüklerine bağlı Tasarım Departmanlarında, matbaalarda ya da birçok dijital hizmet veren ajanslarda çalışabilir. Her markada olmasa da bazı büyük perakende markaların kendi tasarım departmanlarında da iş imkanı bulabilmektedirler.

Kitap kapağı tasarımı yaparak yayın evlerinde çalışabilir veya. Bir ayakkabı markasının kurumsal ayağında görsel ilanlarını, banner tasarımlarını ve ambalaj tasarımlarını yapabilirler. Ya da bir reklam ajansında markaların afişlerini, billboard görsellerini tasarlayabilirler. Bu yerlerde çalışmak istemeyen Grafik Tasarımcılar, daha özgür bir platformda kendi işlerini kurabilir, markalara tasarım danışmanlığı verebilirler. 

Gördüğünüz gibi aslında bir grafik tasarım deyip geçmemek lazım. Grafik Tasarım sektörü oldukça geniş bilgilere sahip olup, sadece grafiksel tasarım işini gerçekleştirmek üzerine kurulu bir meslektir. Her alana hakim ve her alanı, yaptığı tasarımda harmanlayarak mesleğini icra eder. Yani, bir Grafik Tasarımcı hem basılı alanda hem de dijital alanda bir arada olmak zorunda değildir. Kendini geliştirdiği programlara ve alanlara göre yeteneklerini kullanırlar. Bu şekilde de “Tasarım Departmanı” adı altında birden çok Grafik Tasarımcı, şirketin ihtiyacına göre farklı branşlar üzerine bulunabilir. Yani bir Tasarım Departmanında, Indesign programında profesyonel bir mizanpaj, photoshop ve Illustrator programlarını profesyonel seviyede kullanan bir grafik ve dreamweaver programında kendini geliştirmiş bir dijital tasarım gibi birden fazla profesyonel çalışabilir. Peki Grafik Tasarımcı, başarılı olmak için günlük hayatta nelere dikkat etmeli? Nasıl kendini geliştirmeli? Bu soruları da aşağıdaki paragrafta cevaplayalım.

Grafik Tasarımda Başarılı Olmak 

Bir Grafik Tasarımcısının başarılı olması için programları iyi bilmek kadar gündemi de iyi takip etmesi gerekir. Reklamlarda kullanılan uygulamalar, verilen mesajlar, yaş aralıklarının tercih ettiği çeşitli konseptler, dünya gündemindeki markaların ne tarz tasarım uygulamalarına yöneldiği, pazarlama stratejilerinde kullanılan tasarım dili gibi konular hakkında üzerine ekleyebileceğiniz daha birçok bilgi toplar. Bu bilgileri kendi işi ile harmanlayarak istenilen tasarımı doğru şekilde karşı tarafa aktarır.

Kullanmış olduğu programlara gelen güncellemeleri takip etmeli, kendi çalışmaları üzerinde de deneyimlemelidir. Böylece kendi bulunduğu sektörü de geliştirmiş olmakla birlikte, iş hayatında tercih edilen bir Grafik Tasarımcı olur. Bu biraz göz korkutabilir. Çünkü, her gün programlarda bir güncelleme, her gün bir yenilik ve bu yeniliklere hakim olabilmekle çalıştığı departmanları bu gelişmelere uygun yönlendirmek büyük bir çaba gerektirir. Bazen bu çaba görmezden gelinse de doğru yolu sunmak için pratik yöntemler geliştirmek gerekebilir. 

İkna kabiliyeti yüksek, sunum yeteneğinin iyi olması beklenir. Bu yetenek Grafik Tasarımcısını müşteri karşısında daha güçlü kılar. Buna bağlı olarak sosyolojik ve psikolojik bilgilere de hakim olmalıdır. Kullanılan renkler, şekiller, temalar… Hepsinin insanlar üstündeki ayrı birer etkiye sahip. Pazarlama ve iletişim konularında muhakkak bilgili olmalıdır. Çünkü, bir tasarımın sektördeki pazarlama kriterlerine göre başarılı olup olamayacağı, ancak bu bilgiler ışığında belirlenebilir. Yani kişisel gelişimi yüksek bir Grafik Tasarımcısı ileriyi görmede her zaman diğer rakiplerinden önde olarak sektöre başlayacaktır. Sergileri takip etmeli, globali iyi anlamalıdır. Kısacası kafalarını kaşıyacak pek vakitleri olmadığı bir gerçektir. 

İşte! Bir Grafik Tasarımcı kolay yetişmiyor ülkemizde. Birçok tasarımcıyım diyen Grafik Tasarımcısı var ama kaliteli olanını bulmak zor. Hele ki iş verenin verdiği ilanlarla daha da zor. Bu gidiş de sektörü bitirmeye, kalitesizleştirmeye, iyi olanı da düşük versiyonlarla kıyaslamaya kadar götürüyor. O yüzden kariyerinizde iyi yerlere gelmeyi amaçlayan yeni nesil Grafik Tasarımcılar okuyorsa bu yazıyı, kendinizi geliştirmekten kaçmayın. Firmaların, başarılı ve yetenekli çalışan Grafik Tasarımcılarından olun. Ülkemizin, tasarımın her alanını temsil edecek yeteneklere ihtiyacı var. Her zaman daha da ilerlemek en güzeli. 

O zaman IIENSTITU’nün kariyeriniz için kişisel gelişimlerinize katkıda bulunacağı online eğitim programlarına bir göz atın derim. Üstelik sertifikalı olan bu eğitimlerin çoğu ücretsiz! Bununla birlikte blog okumayı seviyorsanız, IIENSTITU Blog sayfasından binlerce başlıkta içeriğe ulaşabilirsiniz. Kendimizi her alanda geliştirmek, her alandan biraz bile olsa bilgimizin olması bizi farkında olmadan da olsa bir adım öne taşıyabilir.

Grafik Tasarımcısı Ne İş Yapar Grafik tasarımcı grafik tasarım grafik tasarımcı nedir grafik tasarımcı ne iş yapar grafik tasarımcı nerelerde çalışır
Dilara Şimşek Yılmaz
Dilara Şimşek Yılmaz
Blog Yazarı

Kadir Has Üniversitesi Grafik Tasarım mezunudur. Yaklaşık on iki yıldır pazarlama, kurumsal iletişim ve perakende gibi büyük markaların direktörlüklerine bağlı olarak çalışmıştır. Yaklaşık üç sene öncesinde hobi olarak başladığı blog/içerik yazarlığının eğitimlerini almıştır. IIENSTITU başta olmak üzere, çeşitli blog sitelerinde karma ve mesleki konularda içerik yazarlığı yapmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Grafik Tasarımı Bölümü (MYO)
Bölümler

Grafik Tasarımı Bölümü (MYO)

10 Eylül 2020
Grafik Tasarım Bölümü
Bölümler

Grafik Tasarım Bölümü

06 Ağustos 2020
Grafik tasarım nedir sorusuna detaylı bir şekilde yanıt verilen bu yazıda, grafik tasarım programları, ürünleri nelerdir gibi sorulara da cevap verildi.
Nedir?

Grafik Tasarım Nedir?

12 Temmuz 2020
3D Görselleştirme Eğitimi
Şerife DemirŞerife Demir
775209
Photoshop Eğitimi
5
(59)

Photoshop Eğitimi

18 Konu5 Saat
Kemal KaluçKemal Kaluç
750209
Adobe After Effects Eğitimi
Esmanur BayarEsmanur Bayar
750209
Scratch Eğitimi
5
(3)

Scratch Eğitimi

28 Konu5 Saat
Erkan VarolErkan Varol
750209