AnasayfaBlogGoogle Trends Nedir? Nasıl Kullanılır?
Nedir?

Google Trends Nedir? Nasıl Kullanılır?

23 Ocak 2020
Google Trends Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Trends ya da Türkçe adıyla Google Trendler, 11 Mayıs 2006 tarihinde Google tarafından ortaya çıkarılan ücretsiz bir hizmettir. Google Trends nedir dediğimizde ise, arama motorunda yapılan arama sorguları üzerinden oluşturulan verilere ulaşabilmemizi sağlayan bir kaynak olarak görebileceğimiz bu hizmet bize internet ortamında doğru içerik ve ürünler için bir yol haritası niteliğindedir şeklinde ifade edebiliriz. Google Trends ile anahtar kelimelerin popülerliğini ölçebilir, hangi zamanlarda daha çok aratıldığını bulabilir ya da Google arama motorunda en çok aranan konu başlıklarına göre yeni içerikler oluşturabilirsiniz.

Örneğin turistik şehirlerde turistlerin en çok ne zaman bu şehirlere geldiğini araştırdığınızda elde ettiğiniz sonuçlara göre günümüz trendinde turistleri daha çok çekmek amacıyla çalışmalar yapabilirsiniz. Google Trends, verilerini yalnızca Google arama motorundan alır, başka arama motorlarından veri alamaz. Ancak Google’ın kullanıcı potansiyelini düşündüğümüzde dünya trendlerini yakalamak için oldukça belirleyici bir kaynak olduğunu söyleyebiliriz.

Google Trends’in en önemli özelliği sadece günümüz trendlerini değil geçmiş tarihlerdeki trendleri ve metrikleri de keşfedebilir olmanızdır. Google Trends’teki filtreleme özelliği sayesinde veri araştırmaları yaparken karışıklıkları giderebilirsiniz. Dijital pazarlamadan, SEO çalışmalarına kadar çok geniş bir alanda kullanımı olan bu ücretsiz hizmetten faydalanabilirsiniz.

Bir e-ticaret sitenizin olduğunu düşünün. Önümüzdeki tarihlere bakacak olursak en yakın ve en özel gün 14 Şubat Sevgililer Günü diyebiliriz. Sevgililer günü için çiçek, aksesuar satışı yapıyorsanız 14 Şubat öncesi hangi zamanlarda reklam çalışmaları yapabileceğinizi Google Trends sayesinde net bir şekilde görebilirsiniz. Ya da eğer bir blog siteniz varsa blog yazılarınız için en popüler anahtar kelimelerini de Google Trends’ten yararlanarak bulabilirsiniz. Bir haber sitesine sahipseniz, yazacağınız bir sağlık haberinin popüleritesini haberin Google News üzerinde kayıtlı olan sitelerdeki haberler ile arama sonuçlarının eşleşmesiyle görebilirsiniz. Şimdi biraz daha bu örnekleri ve Google Trends ile neler yapabileceğinizi yazının devamında detaylandıralım.

Google Trends ile Neler Yapılabilir?

 • Google Trends sunduğu kapsamlı verilerle internet ortamında yapabileceğiniz pek çok çalışmada size öngörü sağlar ve isabetli seçimler yapmanız için yardımcı olur.

 • Google Trends,  ülkelere ve bölgelere göre gün içindeki aramalara göre gündemi takip etmenizi sağlar.

 • Anahtar kelime web sitelerinin kullanıcılara hizmet ve ürünlerini internet ortamında tanıtmak için en belirgin kriterlerden birini oluşturuyor. Kullanıcıların arama sorgularında en sık kullandığı kelimeler ya da kelime öbekleri üzerinden oluşturacağınız anahtar kelimeler ise sizi onlara daha çabuk ulaştırıyor. Google Trends anahtar kelime belirlemede size iyi bir kaynak sağlıyor.

 • Web siteniz için blog yazısı yazarken yapacağınız analize göre konu seçiminde belirleyici olarak Google Trend kullanabilir, site trafiğinizi artırabilirsiniz.

 • Google Trends’te yaptığınız sorguları Excel olarak çıktı alabilirsiniz.

 • Google’da reklam verecekseniz bu sistem ile hedef anahtar kelimenizi daha net bir şekilde belirleyebilirsiniz. Google Ads(Adwords) reklam çalışması için Google Trends verilerinden faydalanarak daha etkili bir reklam çalışması yapabilirsiniz.

 • Trendlere göre istatistiksel ve görsel veriler oluşturarak karşılaştırma yapabilirsiniz.

 • E-ticaret açısından bölgesel alışverişlerin nerelerde olduğunu keşfedebilirsiniz. Ayrıca ürün satışını artırmada oldukça etkilidir.

 • Google Trends ile birlikte marka bilinirliği ve tanınırlığınızı ölçebileceğiniz gibi rakiplerinizin de ortaya koyduğu çalışmaları ölçerek taktik geliştirebilirsiniz.

 • Google Trends’te araştırdığınız bir kelimenin günlük, haftalık, aylık ve yıllık aranma zamanını gözlemleyerek bu verileri rapor halinde çıktı olarak görebilirsiniz.

 • Google Trends verileri ile SEO çalışmalarınızda iyileştirme yapabilirsiniz.

 • Kullanıcı davranışlarını göz önüne alarak dijital pazarlama stratejilerinizi trendlere göre belirleyebilirsiniz.

 • Haber sektöründe en çok okunan haberler ile ilgili elde edeceğiniz veriler ile internet haber siteniz için belirleyici konular seçebilirsiniz.

 • Ürünleriniz için pazar araştırmaları yapabilirsiniz.

 • Markanızın bilinirliğini ölçebilir, rakipleriniz ile karşılaştırma yapabilir ve üst sıralara çıkmak için neler yapabileceğiniz hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Google Trends Nasıl Kullanılır?

Yukarıda saydığımız tüm bu başlıkları uygulamak için bu hizmeti nasıl kullanmanız gerektiğiyle devam edelim. Google Trends sayfasına girerek işe başlıyorsunuz. Kullanımı son derece kolay olan bu hizmet için önemli olan doğru kriterleri girebilmek, bir anlamda buradaki verileri en verimli şekilde kendiniz için özelleştirerek kullanabilmek. Google Trends sayfasını açtıktan sonra arama yapmak istediğiniz lokasyonu belirleyin. Dünya genelinde, belirli ülkelerde ya da sadece Türkiye üzerinde arama yapabilirsiniz. Ayrıca aramalarınızı bölgesel bazda da yapabilirsiniz. İkinci olarak tarih aralığı seçimlerini yapmanız.

Dilerseniz son 1 saat içerisinde olan trendleri dahi tespit edebileceğiniz kadar kapsamlı bir veri analizi yapabilirsiniz. Yıl, ay, hafta, gün bazında farklı aramalar ile dilediğiniz konuda en popüler aramaları bulabilirsiniz. Kategori seçimi ile çok daha spesifik aramalar yapabilirsiniz. Farklı sektörler üzerinden yapabileceğiniz aramalar için bu alanı kullanabilirsiniz. Sadece kelime ya da kelime öbekleri üzerinden değil resim, haber ve videolar üzerinden de arama yapabilmeniz Google’ın sağladığı avantajlardan bir tanesi.

Kelime araması yaparken noktalama işaretlerinden faydalanarak arama hacminizi de belirleyebilirsiniz. Örneğin arattığınız kelime veya kelime grubunun farklı yazım şekillerini bir arada aratmak için, her birim yazım şekli arasına + işareti koyarak hepsi ile ilgili sonuçları bir arada görebilirsiniz. Ya da – işareti ile aramada çıkmasını istemediğiniz bir kelimeyi de belirtebilirsiniz.

Google Trends ile elde ettiğiniz verileri karşılaştırma imkanınız da var. Rakipleriniz ve kendiniz ile ilgili verileri aratarak, bunlar üzerinden bir değerlendirme yapabilirsiniz. Elde ettiğiniz tüm verileri sosyal medya üzerinden doğrudan paylaşabilir, kendinizle ilgili çıkan başarılı trend sonuçlarını bir reklam çalışması gibi kullanabilirsiniz. Ayrıca tüm verileri bilgisayarınıza indirebilir ve kendiniz için bir arşiv oluşturabilirsiniz.

Google Trends SEO 

Google Trends ile SEO ilişkisine geçmeden önce SEO’yu tanımlamakta yarar var. SEO (Search Engine Optimization) yani Türkçe adıyla “Arama Motoru Optimizasyonu”, Google gibi arama motorlarında görünebilmeniz için yaptığınız çalışmalardır. SEO’yu biraz daha açacak olursak; kendinize ait bir web sitenizin arama motorlarına uygun bir şekilde görünmesini ve arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlamaktır.

Google Trends, SEO verileri ve pazar araştırmalarının sentezlenmesi için kullanılır. Tek başına optimizasyon için yeterli değildir, ancak SEO için verimli bir kaynaktır. Anahtar kelime belirleme, konu başlığı belirmeme gibi konularda yardımcı bir araçtır. Google Trends üzerinde araştırma yapacağımız zaman çoğuldan tekile gitmeliyiz. Yani geniş kapsamlı bir araştırma yaparak trende göre konu araştırmasını daraltmalıyız. Bunun yanı sıra Google Trends’i SEO’ya uyarlamak için SEO’daki yani Google’daki algoritma değişikliklerini takip ederek sürekli SEO konusunda kendimizi geliştirmeliyiz.

Google’da yapılan aramalara göre popüleritesi yüksek olan konularda her zaman bilgi sahibi olmalıyız. Hedeflediğimiz bir konu hakkında içerik hazırlamak için seçtiğimiz anahtar kelime web aramasında farklı, arama motorunun haberler, YouTube, alışveriş gibi kısımlarında farklı trend değerine sahip olabilir. Buna göre içeriğimizi hangi arama kısmında daha iyi trend alıyorsa o kısma göre hazırlamalıyız. Yani bir anahtar kelimenin trendi eğer “Haberler” kısmında daha iyiyse içeriğimizi haber şeklinde yazmalıyız. Sitenin yapısal tasarımında da en çok trafik alan siteler üzerinden yapacağınız karşılaştırmalarla tasarımı da optimize  hale getirmek için veriler toplayabilirsiniz.

Google Trends’te geriye dönük aramalar yapmamız bizim için yararlı olacaktır. Bu konuda dönemsel trendler son derece önemlidir. Bu şekilde Google Trends’te yaptığımız aramalar, e-ticaret formatındaki bir sitemizde ürün pazarlama için hazırlayacağımız ürün içerikleri sayesinde ürünün satılmasını da kolaylaştırır.

Sonuç olarak Google Trends nedir dediğimizde tek bir tanımdan söz etmek çok da mümkün değil. Anahtar kelime aramalarından popüler haberler yapmaya, blog siteleriniz için konu tespitinden dijital pazarlamada etkin bir strateji oluşturmaya, Google reklamlarından SEO çalışmalarına, rakip analizlerine ve kendi sitenizin analizlerine kadar geniş kapsamlı bir kullanım ile Google Trends size pek çok konuda yol gösterir.

Google Trends Nedir?

Google Trends arama motorunda yapılan arama sorguları üzerinden oluşturulan verilere ulaşabilmemizi sağlayan bir kaynak olarak görebileceğimiz bu hizmet bize internet ortamında doğru içerik ve ürünler için bir yol haritası niteliğindedir şeklinde ifade edebiliriz. Google aramalarında neyin ne kadar popüler olduğunu görmemizi sağlayan bu araç bize hem kendi oluşturduğu trendleri hazır halde sunar, hem de kendi belirleyeceğimiz kriterlere göre trendleri analiz etmemizi sağlar. Ücretsiz olarak sunulan bu hizmet ile kelimeler, kelime öbekleri, haberler, resim ve videolar üzerinden de aramalar yapılabilir.

Google Trends Nerelerde Kullanılır?

Google Trends aracılığıyla elde ettiğimiz verileri pek çok alanda kullanabiliriz. Google reklamları, dijital pazarlama, SEO çalışmaları, anahtar kelime tespiti, rakip analizi, içerik üretimi, haber kaynağı bulma gibi internet üzerinde yapacağımız her çalışmada bir rehber olarak buradan elde edilen verilerle çalışabiliriz. Ayrıca marka bilinirliğini tespit etmek için de Google Trends’i kullanabiliriz.

Google Trends Nasıl Kullanılır?

Farklı arama metriklerini kullanarak kişisel ve spesifik sonuçlara ulaşmak mümkün. Bunun için Google Trends arama bölümüne lokayson, zaman, kategori bölümlerine hedef aldığımız değerleri girebiliriz. SEO çalışmalarına yardımcı olması açısından hem anahtar kelime aramalarında fayda sağlarız hem de genelden özele yapacağımız aramalarla elde etiğimiz değerleri karşılaştırarak etkin bir optimizasyon sağlayabiliriz.

google trends google trends nedir trend google ads dijital pazarlama anahtar kelime seo
Banu Cantekin
Banu Cantekin
İçerik Editörü

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişim ve eğitimlerle ilgili içerik hazırlıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Ads (Adwords) Eğitimi
4.7
(26)

Ads (Adwords) Eğitimi

27 Konu5 Saat
Oğuzhan yılmazOğuzhan Yılmaz
875209
Web sitenizin trafiğini ve arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için SEO konusunda uzmanlaşın. SEO kursumuz temel bilgilerden ileri düzey tekniklere kadar her şeyi kapsamaktadır, sitenizi nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
550209