AnasayfaBlogBulut Teknolojisi Nedir?
Teknoloji

Bulut Teknolojisi Nedir?

24 Mayıs 2019
Bulut Teknolojisi Nedir?

Sahip olunan bütün bilgi, veri, program ve uygulamalarınızın sanal bir sunucuda depolanması sistemine bulut bilişim veya bulut teknolojisi denmektedir. Bulut bilişim (cloud computing), kuruluma ihtiyaç duymadan kullanılmasıyla büyük avantaj sağladığı gibi depolanan bilgilerin bilgisayarlar ve diğer bilişim aygıtlarıyla, internete erişimin olduğu her yerde istendiği zaman erişilen ve kullanılabilen internet tabanlı bilişim teknolojisidir. Bulut bilişim bir ürün değil, hizmettir.

Kimler Bulut Teknolojisi Kullanıyor?

Aslında farkında olmadan bulut teknolojisini hepimiz kullanmaya başladık. E-posta göndermek, film veya TV izlemek, müzik dinlemek, resimleri veya diğer dosyaları depolamak için çevrim içi bir hizmet kullanıyorsanız işte tüm bunların alt yapısı bulut bilişim tarafından sağlanıyor. Bulut teknolojisini küçük işletmeler, küresel şirket ve kuruluşlar, devlet kurumları gibi çok sayıda kuruluş, farklı amaçlara dayanarak benimsemiş durumdalar.

Bulut Bilişim, daha fazla depolama alanı, hızlı veri transferi, maliyet tasarrufu demektir. İş gücünden ve zamandan tasarruf etmeyi sağlayan ve verilerin güvende olmasına olanak sunan bulut ile büyük şirketler için veri depolama işlemi daha kolay hale geliyor. 

Bulut bilişimin İnternet’in geleceğini şekillendireceği iddia ediliyor. Bu durumda bilgisayar hard disklerinin yerini çevrimiçi bulutlar alacak. Bu sektörün gelişmesiyle rekabetin hukuksal sorunlara neden olabileceği tartışılmaktadır. Çünkü tüm bu bilgi-işlem uygulamalarının çevrimiçi alt yapıya dönüştürülmesi, gizlilik tehlikesini ortaya çıkarmaktadır. Kişisel bilgilere izinsiz erişim ya da bilgilerin izinsiz paylaşılması tehlikesini taşımaktadır.

Bulut Bilişimi Geliştirme Modelleri

Bulut teknolojisi farklı alanlarda farklı sistemlerle karşımıza çıkmaktadır. Halihazırda 4 farklı modele sahip olan bulut bilişimde, bu modeller kullanım şekline ve alanlarına göre farklılık göstermektedir. Public Cloud (genel bulut) diye adlandırılan modeli çoğunlukla küçük ve orta ölçekli şirketler kullanır.

Private Cloud (özel bulut) ise daha büyük verilere sahip büyük şirketlerin kullandığı bir modeldir. Erişimde güvenlik ve gizlilik yüksek seviyededir. Diğer bir modelleme olan Hybrid Cloud (Melez bulut) aslında Public ve Private modellerinin birleşimidir. Şirketlerin hacmine göre birleşme oranları değişiklik gösterir. Son olarak, birkaç şirketin ortak olarak kullandığı bulut modeli ise Community Cloud (Topluluk bulutu)‘dur.

Bulut Teknolojisinin Getirdiği Avantajlar Neler?

Bulut sistemleri API’ler ile hızlı kullanım kolaylığı sağlıyor. Daha fazla depolama alanı, daha hızlı veri transferi ve fazlasıyla maliyet tasarrufu yapabilme gibi olanaklar sağlıyor. Bulut yazılım ve bilişim hizmetini veren şirketler, verilerin tutulduğu sunuculara yazılımsal ve donanımsal olarak üst düzey güvenlik uyguladıkları için ana bilgisayardan daha güvenlidir.

Dosya saklama ve saklanan dosyalara ulaşma problemlerinden kurtaran bulut teknolojisi, yaşadığımız hayatın orta yerine yerleşen akıllı teknolojilerin daha aktif ve verimli kullanılmasını sağlıyor ve hiçbir platforma bağımlı kalmadan istediğimiz veriye erişebiliyoruz

Bulut Teknolojisinin Dezavantajları Neler?

Güvenlik açıklarının fazla olması kullanıcıların verilerini, gizliliğini riske atması anlamına gelebilmektedir. Alt yapı tamamen İnternet ile olduğundan verilere ulaşabilmek için internet bağlantısı gerekir. Aynı zamanda veri alış-veriş hızı da internet hızıyla doğru orantılıdır. Bu durumda yavaş internet bağlantısına sahip kullanıcıların veri aktarım hızı da oldukça yavaş olacaktır.

Bilgi Teknolojisi (BT) uzmanlarının iş sahasının daralması söz konusu olabilir. Verilen hizmetlerin gelişmesi sonucu yazılımsal ve donanımsal bakım ve tamir maliyetlerinin düşmesi bu duruma ön ayak olacak gibi görünüyor. Ücretli ve ücretsiz seçenekleriyle bulut bilişim, hayatımızı kolaylaştıran teknolojiler arasında yerini aldı.

Bu hizmete yatırım yapan firmaların, sistemi kendi bünyelerinde kurmak istemeleri büyük maliyetler ve donanım gerektirir. Her açıdan maliyetlerin karşılanabilir olması nedeniyle, hizmetten kiralama yoluyla faydalanılması en mantıklı seçenek olarak görülüyor. 

Yazar: İsmail Bilal Devlez

bulut bilişim bulut teknolojisi bulut sistemi cloud icloud bulut sistemleri güvenlik açıkları
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bulut Bilişim Nedir?
Bilişim

Bulut Bilişim Nedir?

28 Ocak 2020
Bulut Depolama Nedir?
Bilişim

Bulut Depolama Nedir?

04 Mart 2020