AnasayfaBlogGoogle Play Hizmetleri
Nedir?

Google Play Hizmetleri

28 Ocak 2020
Google Play Hizmetleri

Google, arama motoru... Evet Google dediğimizde onun hakkında aklımıza ilk gelen fikir bir arama motoru olduğudur. Aslında tanıdığımız zaman ne kadar çok yanıldığımızı sizlerde göreceksiniz. Herkes için Google web tarayıcısına yazınca bizlere internette bilgi sağlayan bir uygulama olarak bilir. Fakat iş bununla sınırlı değil.

Google, öncelikle bir web tarayıcısıdır. Ancak bunun yanında teknolojinin ve farklı sektörlerinde öncülüğünü yapmaktadır. Google play, Google play hizmetleri, Google akıllı telefonlar,tabletler ve bilgisayarlar, Google araba, Google robot gibi birçok sektörel alanda da kendiden bahsettirmeyi bilmiştir. Google dediğimizde bir arama motorundan daha fazlasını konuşmak gerek. Şimdi hep birlikte bu devasa şirketin tarihinde kısa bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz?

Google neredeyse bundan 21 yıl önce ''Don't be evil'' yani ''Kötü olma'' sloganıyla yola çıktı. İki kafadar üniversite öğrencisi böyle bir girişimcilik başlattı. Üzerinde çok çalıştıkları arama motorunu 4 Eylül 1998 yılında kurmayı başardılar. Amerika menşeili bir şirket olan Google Kaliforniya bölgesinde kurulmuştur. Öncelikle çıktığı dönemde sadece bir internet arama servisi olarak bilinmekteydi. Şirket 2004 yılına gelindiğinde halka arz edildi.

Dünya çapında nerdeyse hiç rakibi olmayan arama motorunun, bu konuda internete ambargo koyduğunu söyleyebiliriz. Dünya genelinde düşünüldüğü zaman, bir milyonun üzerinde data merkezi olarak çalışan sunucuları bulunur. Bu verilerin günlük olarak oluşturulması yine Google tarafından gerçekleşmekte. Bir günde 24 petabayta eş değerdir. Şirket daha sonra kendini birçok alanda geliştirdi ve yeni teknolojik gelişmeler insanların beğenisine sundu. Sadece bir arama motoru olarak kalmayıp farklı alanlarda da devrim niteliğinde değişiklikler yaptı. Bunlardan biride Google play ve Google play hizmetleri.

Google Play Nedir?

Akıllı cihazların vazgeçilmezi, Google Play. Adeta kullandığımız teknolojik cihazların beyni konumunda. Google Play hayatımıza ilk olarak 2008 yılında merhaba demiştir. Android işletim sistemine uygulamalar temin edebilen bir sistem olarak karşımıza çıkmıştır. İlk çıktığında Android Market adını kullanmıştır. Hem Android hem de Play Store geliştiricisi Google tarafından gerçekleşmiştir. Elbette ilk olarak Android işletim sistemi tanıtılmıştır. Anca her iki uygulamada aynı seneye hatta neredeyse aynı döneme denk gelmiştir. 2008 yılının Eylül ayında Android sistemi tanıtılırken, aynı senenin Ekim ayında da Play Store tanıtılmıştır.

Google Play günümüze kadar gelen süreçte kendini sürekli güncellemiş ve yenilemiştir. Eksikleri ve hataları düzeltirken aynı zamanda yeni gelişimleri de getirmeyi ihmal etmemiştir. Piyasada yer alan birçok akıllı cihazların Android işletim sistemi ile çalıştığı bir gerçek. Bu işletim sisteminin içini doldurmak da yine Google şirketine düştü. Kurduğu play store sayesinde bilgisayarlarda olan birçok programı ufacık telefonlara sığdırmayı başardı. Şunu söyleyelim Play Store sadece bir mağaza. Yani sanal mağaza. Buradan giriş yaparak ücretli ya da ücretsiz uygulamalar yer almaktadır. Bu uygulamaların bir kısmını Google bir kısmını ise farklı firmalar geliştirmektedir. Play Store üzerinden sizlerde uygulama yapabilirsiniz. Bu konuda birçok girişimciler mevcut.

Akıllı cihazların vazgeçilmezi olan uygulamalar, Google Play sayesinde daha kolay erişebilirlik durumuna geldi. Örnek vermek gerekirse, bir haber okumak veya sosyal medyada dolaşmak için internet sitesine girip, daha sonra arama yapmanız ve giriş sağlamanız gerekir. Ancak Google play sayesinde istediğiniz uygulamayı indirerek bir tıkla her şeye ulaşmak mümkün. Arama motoru üzerinden Google Play indir işlemi oldukça kolaydır. Akıllı cihazlara birçok uygulama telefon ile birlikte gelmektedir. Ancak farkı Google play yükle işlemleri için internet sitesi üzerinden ya da cihazlardan temin edilebilir.

Google Play Hizmetleri Nedir?

Android tabanlı cihazlarda Google Play hizmetleri otomatik olarak yüklü gelir. Çok nadir cihazlarda bu hizmet yer almaz. Eğer sizlerinde elektronik cihazlarında bu hizmet yoksa play strore üzerinden temin edebilirsiniz.Google Play hizmetleri Play Store'dan tamamen farklıdır. Hizmetler direk Android sistemine dahildir Google Play hizmetleri, ilk yayın hayatına 2012 yılında başladı. Kısa sürede sağladığı hizmet ile birlikte 2014 yılından sonra dünya çapında 1 milyardan fazla Android cihaz Google Play hizmetleriyle buluştu.

Hizmetin sağladığı en büyük imkan Android cihazlarda yer alan uygulamaları sorunsuz şekilde çalıştırır. Sadece sorunsuz şekilde çalışmasını değil aynı zamanda uygulamarı güncel tutmasına da olanak sağlar. Google Play hizmetleri bulunduğu cihazda herhangi bir olumsuzluk oluşturmaz. Akıllı cihazların ne pil ne de mobil internet gibi verilerin çok kullanılmasına izin vermez. Google Play hizmetleri kimlik doğrulama başta olmak üzere, cihazlarda bulunan kişiler, bireysel ayarların hepsine erişim ve yüksek kalite imkanları sağlar. Google firmasının geliştirdiği birçok uygulama bu hizmetlerden yararlanır.

Google Play hizmetleri normal şartlarda kaldırılmaz veya durdurulmaz. Ancak bazı cihazlarda buna izin verilir ya da farklı yöntemlerle kaldıran kullanıcılar olabilir. Bu gibi durumlarda kullanıcılar hizmet almaktan mahrum kalabilir. Uygulamalar daha doğru şekilde çalışmaz. Google Play hizmetleri, kullandığımız cihazlar için birçok işlemi kolaylaştırır. Silmek yerine yaşanan problemler karşısında güncelleme yapılarak çözümlere ulaşmak daha iyi bir tercih olacaktır. Google Play hizmetleri APK şeklinde indirerek sahip olunabilir.

Google Play İçin Uygulama Üretmek

Akıllı cihazların teknolojinin büyük çoğunluğunu oluşturdu. Koca koca bilgisayarlar artık cebimize kadar çoktan girdi. Bu durumda yeni teknolojiler için program oluşturmak neredeyse zorunlu bir hale geldi. İnsanların ihtiyaçlarını ve oluşan talebi karşılamak gerekir. Oluşan ihtiyaca girişimciler ve büyük firmalar sessiz kalmayarak farklı uygulamalar sürekli geliştirmekte.

Avucumuzun içine kadar giren teknoloji için sizlerde uygulama üretebilirsiniz. Kendinize ait şirketinizin uygulamasını geliştirebilirsiniz. Bu sayede daha fazla kişiye ulaşma imkanı olur. Mobil uygulamaların avantajını kullanarak kitlenizi genişletebilirsiniz. Mobil uygulama için en büyük avantaj, bütçe dostu internet kullanımıdır. Uygulamalarla birlikte insanlar, daha az internet harcaması ile karşılaşır. Kullanıcıların bunu bilmesi akıllı cihazlara yansır. Yani internete girmek yerine aynı sektörde yer alan ürünün ya da hizmetin uygulaması varsa onu öncelikle tercih eder.

Uygulama üretimine gelecek olursak, kodlama bilen veya bu işte becerikli olan bireyler için yapmak çocuk oyuncağı olacak. Eğer bilmiyorsanız internet üzerinden uygulama üretmek için ücretsiz birtakım web siteler bulunmaktadır. Bunlara giriş yaparak faydalanabilirsiniz.

Programlama ya da uygulama yapmak için eğitim almak isteyen kullanıcılarda Enstitü üzerinden eğitim alabilirler. Temel programlama kursu sayesinde merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz. Eğitim boyunca kodlama nasıl yapılır, programlama nedir, algoritma nedir? Gibi konuların yanıtlarını bulacaksınız. Online eğitimler sayesinde sizlerde birer programlama uzmanı olabilirsiniz. Daha fazla kendinizi geliştirmek istiyorsanız, HML5 ve CSS3 eğitimi alabilirsiniz. İki eğitimi bir hafta içinde alarak, eş zamanlı derslere giriş yapma hakkınız da var. Eğitimlerin son haftası sınava tabii tutuluyorsunuz. Gösterdiğiniz başarıya göre sizlere sertifika verilmektedir.

google play google play hizmetleri play store indir play store yükle google play hizmetleri apk google play hizmetleri indir
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Ads (Adwords) Eğitimi
4.7
(26)

Ads (Adwords) Eğitimi

27 Konu5 Saat
Oğuzhan yılmazOğuzhan Yılmaz
875209
Web sitenizin trafiğini ve arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için SEO konusunda uzmanlaşın. SEO kursumuz temel bilgilerden ileri düzey tekniklere kadar her şeyi kapsamaktadır, sitenizi nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
550209