AnasayfaBlogGoogle Jamboard Nedir?
Nedir?

Google Jamboard Nedir?

18 Mart 2020
Google Jamboard Nedir?

Teknoloji tüm hayatımızı kuşatmış durumda. Daha nereye kadar gidebilir diye düşündüğümüz anda tasarlanacak ürünlerin bitmediğini, yeni ürünlerle bir kez daha anlıyoruz. Jamboard da bu ürünlerden biri. Her alanda yerini almayı başaran Google, bu kez de akıllı beyaz tahta konusuna el attı. Bildiğiniz gibi Google; internet araması, çevrimiçi bilgi dağıtımı, reklam teknolojileri ve arama motoru için yatırım yapan anonim bir şirket. Ayrıca internet tabanlı hizmet ve ürünler geliştirmekle de ilgileniyor. Son olarak okul, ofis ya da işyerlerinde sunum yapabilmek adına girişim de bulundu. Jamboard adını verdiği akıllı beyaz tahta modeli cihazıyla bu alanda da kendini göstermeyi başardı. Google jamboard cihazlarının görünümlerine bakıldığında tam bir dev tableti andırmaktalar. Özellikle ofis sunumlarında ve beyin fırtınası gereken durumlarda kullanıcılara büyük kolaylık sağlamaktalar.

Google bu ürünüyle kurumsal pazarı hedeflese de öğrenciler için bile faydalı bir araç dizayn etmiş. Google Cloud tarafından desteklenen Jamboard uygulaması, öğrenciler arasındaki ortak çalışmayı ve etkileşimi güçlendirmeye olanak tanıyor. Tablet kullanan öğrenciler, zengin düzenleme araçlarına erişerek diğer öğrencilerle veya eğitimcilerle ortak çalışma yapma imkanına erişmiş oluyor. Bu uygulamaya bir web tarayıcıdan bile erişim sağlamak mümkün. Tüm bu kullanım kolaylıkları, basit ama etkili bir dizayna sahip oluşu jamboardların çabucak benimsenmesini mümkün kıldı.

Google Jamboard Özellikleri

Google Jamboard ürün açıklaması için interaktif bir yazı tahtası diyenler de var. Jambordlar daha çok Microsoft’un Surface Hub paneline rakip olarak tasarlanmıştır. Bulut altyapısına bağlı olan çarpıcı 55 inçlik 4K dev ekrana sahiptir. Özel bir ekran kalemi barındıran bu akıllı beyaz tahta, yaptığınız her çalışmayı otomatik olarak Google Drive klasörüne kaydetmektedir. Google bu çalışmalara Jam adını vermiştir.

İşyerinde yaratıcılığın odak noktası olarak anılan bu akıllı beyaz tahtalar, amaca uygun taşınabilir standı ve tek kablo kurulumu ile kullanıcılarına büyük kolaylık sunmaktadır. Eşleştirme gerektirmeyen pasif ekran kalemi ve silgiye sahip olan Jamboardlar, dijital kalemlerde yaşanan pil sorununu da ortadan kaldırılmıştır. Jamboard, tek bir cihazda aynı anda 16'ya kadar temas noktasını desteklemektedir. Tüm bir ekip, google jamboard uygulamasına diğer Jamboard'lardan, telefonlardan ve tabletlerden aynı anda katılabilir.

Tahtanın diğer bir önemli özelliği ise gerçek zamanlı olarak ortak çalışmaya imkan tanımasıdır.  Google’ın hali hazırdaki Docs veya Sheet gibi uygulamalarını anlık olarak diğer arkadaşlarınızla birlikte çevrimiçi düzenleme şansına sahip oluyorsunuz. Arkadaşlarınız ister yanınızda olsun ister farklı mekanlarda olsun mobil cihazlarında değişiklikleri anında görebiliyor ve bunlara katkı yapabiliyorlar. Üst kısmında bir web kamerası olan tahtada yaptığınız çalışmaları Hangouts üzerinden de yayınlama şansınız var. Özel uygulamalar yardımıyla Android ve iOS cihazlardan çalışmaya katılabiliyorsunuz. Tüm bunlar çevrimiçi ve anlık olarak gerçekleştiriliyor.

Jamboardlarda 1mm ölçeğine kadar ince yazılar yazabildiğiniz gibi parmağınızla da tahtayı kontrol etmeniz mümkün. Bu akıllı beyaz tahta tam 16 noktadan dokunmatik. Tahtanın alt kısmında pasif ekran kalemi ve silgi için bir tezgah yer alıyor. Ayrıca bu alt kısma bir de hoparlör yerleştirilmiş. Tahtanın hem standı hem de duvara asma aparatı mevcut. USB ve HDMI bağlantıları ile tahtanın harici bir ekran olarak da kullanıma olanak tanınmıştır.

Google Jamboard Ne İşe Yarar?

Google geri bildirim vermeyi basitleştirirken ortaklaşa doküman düzenlemeyi de kullanıcıları için daha kolay hale getiriyor. Jamboard, gerçek zamanlı özellikleri ile ekibinizin yaratıcı potansiyelini ortaya çıkarmayı sağlar.  Engelsiz bir verimliliği ön gören Jamboard, dünyanın her yerinden erişim imkanı sunar. Jamboard, ekibinizdeki işbirliğini çok daha kolay hale getirmek için tasarlanmış Google'dan yeni bir üründür. Mobil cihaz üzerinden de google jamboard uygulamasını kullanmanız mümkün. Jamboardlar inanılmaz derecede duyarlı bir ekrana sahip. Bu da geleneksel bir beyaz tahtada yaptığınız gibi çizim yapmanıza olanak sağlarken size doğal hissettiriyor.  Peki, jamboard ile ne gibi şeyler yapabilirsiniz? Web'den resim ve içerik alabilir ayrıca bunları doğrudan ekranınıza getirebilirsiniz. Dokümanlar, e-tablolar ve slaytlar'dan çalışmalarınızı kullanabilirsiniz. Google Drive üzerinde depolanan fotoğrafları bile jam’a ekleyebilirsiniz.

Jamboard, tek bir akıllı ekrandan oluşur. Bir google aramasında bulduğunuz resimleri hızlı bir şekilde alıp çalışmayı otomatik olarak buluta kaydedebilirsiniz. Okunması kolay bir el yazısını ve şekil tanıma aracını kullanabilirsiniz. Ekran kalemiyle yazı yazabilir ve tıpkı beyaz tahtada olduğu gibi silebilirsiniz. Birçok özelliği bulunan Google Jamboard ile yapışkan notlar ekleyerek, kalem, fosforlu kalem, keçeli kalem, fırça ile farklı çizimler gerçekleştirebilirsiniz.  Bu çalışmalarınızı renklendirebilirsiniz. Mouse ile dilediğiniz şekilleri ve yazıları farklı pencerelere taşıyabilirsiniz. Yapmış olduğunuz çizimleri, PDF olarak veya resim formatında kayıt edebilirsiniz. Dilerseniz çizimlerinizi diğer kullanıcılarla kolaylıkla paylaşabilirsiniz.

Basit ama güzel bir uygulama olan Google Jamboard online yazı tahtası niteliğinde kabul edilebilir. Bulut depolama tarafından tam olarak desteklenen ve bulutla entegre olan Jamboard, sıkışmayı zenginleştirmek için web'den veya Drive'ınızdaki dokümanlar, e - tablolar, slaytlar ve fotoğraflar'dan içerik almanıza olanak tanır. Jamboardlarda Hangouts Meet ile entegrasyon ise ortak çalışanları görebileceğiniz ve onlarla konuşabileceğiniz veya sunum moduna geçebileceğiniz anlamına gelir.

Eğitimde Jamboard

Ortak öğrenim ve inovasyon süreci içinde jamboard eğitimci ve öğrencileri de destekleme amacı güderek dizayn edilmiş bir araçtır. Eğitimciler, geleneksel bir sınıfta, bir grup seminerinde veya uzaktan eğitim yoluyla tüm öğrencileri öğrenme sürecine dahil edebilir. Android ve İOS için Jamboard uygulaması öğrencilerin ve eğitimcilerin telefonlarından, tabletlerinden veya Chromebook'larından yaratıcı çalışmalara katılmasını kolaylaştırır. Ayrıca, öğrenciler de istedikleri yerden jam oluşturabilir. Beyin fırtınalarında veya derslerde fikirleri paylaşmayı kolaylaştırıp eğlenceli hale getirir. Jamboard; öğrenimi, jam oturumundaki tüm katılımcılar için görünür ve erişilebilir kılar. Dahası, kolay paylaşım olanakları ve gerçek dünyaya bağlantılar sağlayarak jam'lerinizi Hangouts üzerinden gerçek zamanlı olarak sunmanızı da kolaylaştırır.

İş Yerlerinde Jamboard

Dijital bir tahtadan çok daha fazlası olan jamboardlar ekip çalışması konusunda harikalar yaratabiliyor. Google Drive’e kaydedilmiş oturumlara katılarak akıllı tahta üzerinden ortak çalışmalar yürütülmeniz oldukça kolay. Bulut tabanlı depolama özelliklerinden faydalarından sonuna kadar yararlanan jamboardlar kullanıcılarına, tam manasıyla gerçek zamanlı bir çalışma ortamı sunuyor. İş dünyasında, ekip çalışmaları yoğun yapılan kurumlarda bu akıllı beyaz tahtalar verimli, hızlı ve daha etkili çalışmalara olanak sağlıyor. En önemli özelliği farklı mekanlarda bulunan ekip arkadaşlarınız ile mobil cihazlar üzerinden buluşarak aynı içerik üzeride online çalışabilmeniz. Jamboardların bir diğer özelliği ise kamerası. Dijital tahtanın üst kısmına yerleştirilmiş olan HD kamera sayesinde ofiste bulunmayan ekip arkadaşlarınız tahtadaki bilgileri görebiliyor. Aynı zamanda var olan mikrofon ve dahili hoparlörü sayesinde görüşmeleri sesli olarak duyup karşılık verebilme imkanına da sahip oluyorlar. Wi-Fi bağlantı özelliği ile Hangouts üzerinden yaptığınız çalışmaları da paylaşmanıza olanak tanıyor.

Ayrıca jamboardlar sadece ekip ile değil müşteri görüşmelerinde de etkili sunum yapımına olanak sağlıyor. Google E- tablolar üzerinden verileri çekip anında grafikler çizmek ve bu bilgiler ile müşteriyi görsel olarak etkilemek oldukça kolay hale getirilebiliyor. “Anında çizim yapamam, o kadar yetenekli değilim.”, diyorsanız endişe etmeye gerek yok. Jamboardlar çizdiğiniz şekilleri hemen düzeltme becerisine de sahip.

google jamboard jamboard akıllı beyaz tahta jam gerçek zamanlı
Tuba Uyar
Tuba Uyar
Blog Yazarı

1989 Aralık doğumdur. İskenderun/ Hataylıdır. Konya Necmettin Erbakan üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Öğretmenliği (BÖTE) bölümünden mezun olmuştur. 2019 yılında Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne başlamıştır, halen devam etmektedir. Yüz yüze İş güvenliği, online olarak içerik editörlüğü eğitimleri almıştır. Dijital İllüstratör çizimleri yapmakta ve yazar olarak çalışmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Web sitenizin trafiğini ve arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için SEO konusunda uzmanlaşın. SEO kursumuz temel bilgilerden ileri düzey tekniklere kadar her şeyi kapsamaktadır, sitenizi nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
15069
Ads (Adwords) Eğitimi
4.7
(26)

Ads (Adwords) Eğitimi

27 Konu5 Saat
Oğuzhan yılmazOğuzhan Yılmaz
14939
SEO Uzmanlığı Eğitimi
5
(3)

SEO Uzmanlığı

5 Konu15 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
27079