AnasayfaBlogGoogle Alerts Nedir? Nasıl Kullanılır?
Nedir?

Google Alerts Nedir? Nasıl Kullanılır?

17 Ocak 2020
Google Alerts Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google ücretsiz araçlarından biri olan Google Alerts düzenli bilgi sahibi olmak istediğiniz konularda, internet üzerinde sizin yerinize arama yapar ve e-mail adresinize sonuçları ulaştırır. Arama motoru üzerinden saatlerinizi hatta günlerinizi alabilecek araştırmaları sizin yerinize yapar. Üstelik arama kriterlerini sizin belirlemenize izin verir. Kısaca kişiselleştirebildiğiniz bir haber alma servisi görevini üstlenir. Google Alerts tez araştırmalarınızdan dijital pazarlama için analizlere kadar herkes tarafından rahatlıkla kullanılabilen bir sistemdir. O halde Google Alerts nedir dediğimizde tüm bunları toparlarsak,  belirlediğiniz kriterlere göre sizin yerinize aramalar yaparak, sonuçları size raporlayan ve bu raporları mail adresinize gönderen bir hizmettir şeklinde tanımlayabiliriz.

Peki Google Alerts nasıl kullanılır? Kullanımı son derece pratik olarak Google Alerts için ilk tek koşul bir g-mail hesabınızın olması. G-mail hesabınız ile kayıt oluşturduktan sonra Alerts web sayfasına gidiyorsunuz. Aratmak istediğiniz anahtar kelime veya kelime öbeğini giriyorsunuz. Create Alert butonuna tıklayarak kişisel ayarlamalar yapıyorsunuz. Bu ayarlamalar;

 • Bildirim alma sıklığı ve zamanlama: Her gün, haftada bir gibi bildirim alma zamanınızı kendiniz ayarlıyorsunuz.

 • Mail adresi: Bildirimleri almak istediğiniz mail adresinizi bu bölüme yazıyorsunuz.

 • Kaynak seçimi: Hangi tür sitelerden, ne tür içerikler arasında arama yapılmasını istiyorsanız, Google Alerts’in sunduğu seçeneklerden bir veya birkaçını seçebileceğiniz gibi hepsini de seçerek tüm kaynaklar üzerinden de arama yaptırabiliyorsunuz. (Haberler, bloglar, videolar gibi)

 • Arama hacmi seçimi: Aramak istediğiniz konu ile ilgili dil, bölge ve kaç kaynak görmek istediğinizi belirliyorsunuz.

Tüm bu ayarlamaların sonunda uyarı oluştur butonuna basıp kayıt ettiğinizde sizin belirlediğiniz zamanlarda sonuçlar mail adresinize gelecektir.

Google Alerts Nerelerde Kullanılır?

İster kişisel ihtiyaçlarınız ister şirketiniz ya da freelance yaptığınız işlerin takibi için bu hizmeti geniş bir alanda kullanabilirsiniz. Her gün aynı konularda yapacağınız araştırmaları sizin yerinize yapan ücretsiz bir araç olan Google Alerts ile faydalı bilgiye kısa yoldan ulaşabilirsiniz. Örneğin ülke gündemini takip etme, özellikle ilgilendiğiniz konularda haber almak için bir uyarı oluşturabilirsiniz.

Habercilikte özel haber oluşturmak için yapacağınız araştırmalarda, yeni iş kurmak istiyorsanız girişimcilik öncesi bununla ilgili sektör ve piyasa araştırmalarında, hazır kurulu işiniz varsa şirketinizin durumu ve nasıl ilerlemeniz gerektiğine dair bilgi edinmek için de Google Alerts size güncel ve nitelikli bilgiler ulaştıracak bir sistemdir. Mesleğiniz ya da kişisel gelişiminiz için online eğitimler ile ilgili bilgi almak için de araştırma kısmını Google Alerts’e bırakabilirsiniz. Kısacası haberdar olmak istediğiniz her konuda, araştırma yapmak istediğiniz konularda, iş hayatınızda rakiplerinize karşı öne çıkmak için oluşturmanız gereken stratejileri belirlemenizi Alerts ile bir bilgi ağı kurabilirsiniz.

Google Alerts’i Bireysel Olarak Nasıl Kullanırsınız?

Google Alerts bireysel araştırmalarınızda en verimli ve güncel kaynaklara kısa sürede ulaşmanızı sağlar. Böylece araştırma yaparken zaman kaybından kurtulmuş olursunuz. Örneğin bir öğrenciyseniz hazırlayacağınız bir ödev ya da tez için yapmanız gereken araştırmaları çok daha kısa sürede yapabilirsiniz. Ayrıca arama yaptığınız bir konu ile ilgili tek tek sayfalara girip işinize yarar bilgi arayışına gerek kalmadan Google Alerts tarafından filtrelenerek size hazır sunulan en faydalı içerikler üzerinden çalışabiliyorsunuz.

İlgi duyduğunuz konularda gündemi, trendleri takip etmek ve bilgi sahibi olmak için de Alerts’i kullanabilirsiniz. Eğer blog yazarlığı yapıyorsanız işinizin en önemli parçalarından birini de araştırmalar oluşturur. Güncel ve kapsamlı bilgilere ulaşmak için Google Alerts’in yardımına başvurabilirsiniz. Ayrıca bir blog siteniz varsa aynı tarz içerikler ürettiğiniz rakiplerinizi de bu sistemle takip edebilirsiniz.

Google Alerts için sadece bireysel araştırmalarınız için değil sektörel ve işletme bazlı olarak da kullanılan çok yönlü bir araştırma sistemidir diyebiliriz. Ünlü bir kişiyseniz hakkınızda çıkan olumlu olumsuz tüm haberlerin bir listesini Google Alerts sizin için raporlayabilir. Aynı durum markalarınız için de geçerlidir. Rakip analizleri, sektörel gelişmeler, markanız ile ilgili çıkan haberler, blog yazıları, inceleme videoları ya da yazıları, müşteri yorumları gibi bilginiz dahilinde olmayan ve sizinle ilgili internet ortamında yer alan her içerik için Alerts’in yardımına başvurabilirsiniz. Peki bunu nasıl yapmalısınız?

Markalar Google Alerts’i Nasıl Kullanmalıdır?

Google Alerts ile internet ortamında markanızın adının geçtiği her içerik hakkında bilgi toplayabilirsiniz. Alerts bir nevi markanızın sizin için izini sürer diyebiliriz. Dijital pazarlama, ürün gelişimi, marka bilinirliği gibi konular için iyi bir araştırma aracı olarak kullanılan Google Alerts’i önemli olan etkin bir şekilde nasıl kullanacağınızı bilmektir. Öncelikle markanız için hangi konularda bilgi sahibi olabilirsiniz onları belirtmekle başlayalım.

 • Markanız hakkında çıkan haberler

 • Markanızla ilgili yazılmış blog yazıları

 • Forum sayfalarında markanız ile ilgili yer alan kullanıcı yorumları

 • Markanıza ait ürünlerle ilgili yapılan inceleme videoları ya da inceleme yazıları

 • Markanız, şirketiniz ya da herhangi bir ürün veya hizmetinizle ilgili yer alan şikâyetler

 • Aynı şekilde sizi öven ve teşekkür eden bağımsız sayfalardaki yorum ve içerikler

 • Rakip analizleri ile uygun dijital pazarlama stratejileri oluşturmak için rakip firmaların isimleri ya da kullandığınız ortak anahtar kelimeler üzerinden yapılan aramalar

 • Sektörünüze ait gelişmeleri takip ederek markanızı ve ürünlerinizi son trendlere uyarlamak

 • Rakiplerinizin web sayfaları ve blog içeriklerini düzenli takip etme

 • Sektörünüz ya da markanız ile ilgili uzman isimlerin görüş ve yorumlarını takip etme

 • Anahtar kelime takibi

Tüm bunları ve daha fazlasını istediğiniz şekilde detaylandırarak Google Alerts’i kullanabilirsiniz. Bunu yaparken her bir kriter için ayrı bir Google uyarısı oluşturarak çıkan sonuçlar üzerinden müşteri politikası, dijital pazarlama stratejileri, reklam stratejileri geliştirebilir, sektörünüze ait yenilikleri takip ederek rakiplerinize göre öne çıkmak için bu raporlardan faydalanabilirsiniz. İnternet üzerinde bu araştırmaları kendiniz yapmaya kalktığınızda çok daha uzun süreler harcamanız ve düzenli olarak vakit ayırmanız gerekir. Ayrıca size bağlantı vermeden hakkınızda yazılan yorumlar, yazılar ile ilgili Google Alerts sayesinde günlük raporlar alarak daha çabuk bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bunu kendi web siteniz için de bir fırsata çevirebilirsiniz. Markanızdan bahseden bu bağlantılar ile karşılıklı backlink çalışması yaparak SEO açısından da önemli bir gelişme sağlayabilirsiniz. Alerts ile oluşturacağınız uyarı konularını dilediğiniz zaman iptal edip yenilerini ekleyebilme şansınızın olması bu uygulama ile dilediğiniz zaman istediğiniz sorulara yanıt alabilme şansını size her zaman sağlayacaktır. Ayrıca Google sıralamalarında da üst sıralarda olmak bilindiği gibi web dünyasının en önemli kavramlarından biridir. Doğru anahtar kelimeler ile kendinizi tanımlamanız sizi üst sıralara taşıyacak önemli kriterlerden bir tanesidir.

Google Alerts ile doğru anahtar kelimeleri bulabilme şansını da yakalarsınız. Kendi anahtar kelimenizi Google Alerts’e girerek kişilerin bu anahtar kelimeleri nasıl kullandığını görebilir, bu sayede daha güçlü anahtar kelime stratejileri oluşturabilirsiniz. Ayrıca sizinle alakalı diğer anahtar kelimeleri bulabilir, buna göre farklı içerik çalışmaları yapabilirsiniz.

Oluşturduğunuz uyarılarda farklı online içerik tipleri için de sınıflandırma yapabilmeniz sizin açınızdan atılan her adımı ayrı ayrı takip edebilme şansı da sunar. Örneğin bir spor ayakkabı markasıysanız ürününüz hakkında yapılan inceleme videoları için ayrı bir uyarı oluşturabilirsiniz. Sadece haber sitelerinde sizinle ilgili çıkan içerikler ya da adınızın geçtiği haberleri de sınıflandırarak basındaki konumunuz hakkında fikir sahibi olabilir, bu konuda yapmanız gereken çalışmalar açısından bu raporlardan faydalanabilirsiniz.

Alerts size markanız için pazarlama stratejileri belirlemek açısından bir kaynak sağlar. Bu kaynağı doğru bir şekilde kullanabilmek içinse dijital pazarlamaya hakim olmanız önemlidir. Enstitü tarafından ücretsiz olarak sunulan dijital pazarlama kursu ile markanız için doğru stratejileri kurabilme becerisi kazanabilirsiniz.

Google Alerts nedir dediğimizde bizim için web üzerinde belirlediğimiz kriterlere göre kapsamlı ve nitelikli araştırma raporları hazırlayan ve bizi bu iş yükünden kurtaran yardımcı bir sistemdir şeklinde tanımlayabiliriz. Ücretsiz bir sistem olan Alerts’in Türkçe dil desteğinin geliştirilmesi ülkemizde de kullanımını daha kolay hale getirilmiştir.

google Alerts google Alerts Nedir google alerts online eğitimler dijital pazarlama
Banu Cantekin
Banu Cantekin
İçerik Editörü

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişim ve eğitimlerle ilgili içerik hazırlıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Web sitenizin trafiğini ve arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için SEO konusunda uzmanlaşın. SEO kursumuz temel bilgilerden ileri düzey tekniklere kadar her şeyi kapsamaktadır, sitenizi nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
550209
Ads (Adwords) Eğitimi
4.7
(26)

Ads (Adwords) Eğitimi

27 Konu5 Saat
Oğuzhan yılmazOğuzhan Yılmaz
875209
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259
SEO Uzmanlığı Eğitimi
5
(3)

SEO Uzmanlığı

5 Konu15 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
955359