Close
Mobil Menu Bars

GMROII Nedir?

19 Ocak 2016, 3562 defa okundu.
GMROII Nedir?
GMROII Nedir?

Ürün yönetimi nedir? Doğru ürünü, doğru zamanda, doğru miktarda, doğru fiyat ile doğru lokasyonda bulundurmak olarak tanımlanır. Bu tanım 5D prensibidir. Ürün yönetimi prensiplerinden biri olan "doğru fiyat" politikası için GMROII parametresini kullanacağız. GMROII nedir, nerede kullanılır? Gross Margin Return on Inventory Investment (stok yatırımı brüt kar marjı) kısaltılmış adı ile GMROII yaygın olarak perakende matematiğinde kullanılmakta olup, ortalama stok maliyeti başına brüt kar marjını ortaya çıkartabilmek için kullanılan bir parametredir. Nihai tüketici noktalarında yer alacak olan her bir ürünün brüt kar marjını hesaplamak için kullanılır. Mağaza m2 si içinde stok devir hızı yüksek olan ve fazla sayıda stok adetine sahip ürünler, karlı olması muhtemel ürünlerin yerini işgal ederler. GMROII sistemi bu oranı saptayarak m2 ciro verimliliğini arttırmak için de kullanılır. Çarpan etkisi olarak düşünülürse TL bazında yatırımı planlanan tutarın belirlenen dönem içerisinde etki ile kaç TL lik getiri sağlayacağı bu parametre ile hesaplanır. GMROII ölçümü aylık ve yıllık olarak iki parametrede hesaplanır. Kullanılacak olan verilerin formülleri aşağıda yer almaktadır.

GMROII nasıl hesaplanır?

Ortalama stok  x Ortalama ürün birim maliyeti  = Ortalama stok maliyeti

Toplam ciro – Toplam ürün maliyeti = Brüt kar

Brüt kar / Ortalama Stok Maliyeti = GMROII

Aşağıdaki satış noktası verilerine göre aylık ve yıllık GMROII yi hesaplayalım,

  • Aylık ciro = 210.000 TL
  • Mark-up = 1,20 (%20)
  • Ortalama stok maliyeti TL= 600.000 TL

Aylık GMROII Hesaplaması

Satılan malın maliyeti (SMM) = 210.000 / 1.20 = 175.000 TL

Brüt kar = 210.000 – 175.500 = 35.000 TL

GMROII = 35.000  / 600.000 = 0,058

Yıllık GMROII Hesaplaması

Brüt kar = 35.000 x 12 = 420.000 TL

GMROII = 420.000 / 600.000 = 0,7

Karlı ve faydalı ürün, kendisi için öngörülmüş olan karlılığı elde eden üründür. Bir ve birden fazla ürünün başarı sağlaması, brüt kar marjını ve stok devir hızını aynı esnada hesaplayabildiğimiz GMROII ile mümkün olur. Öngörülen ürünün marjı ile stok devir hızı ne kadar iyi ise  GMROII oranı o kadar yüksek çıkar.

Özetlememiz gerekirse yapılan yatırımın geri dönüşümünün ölçüm aracı olmamakla beraber mevcut envanterin ciro bazlı geri dönüşümünü ölçmek için GMROII kullanılır. Amortisman giderlerinde satılan malın maliyeti noktasında, diğer finans bazlı departmanlar olan satın alma ve pazarlamanın takibinde olamayan varlıkların ve giderlerin ölçümünde önemli bir parametre aracıdır.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!