AnasayfaBlogGiyim Üretim Teknolojisi Bölümü (MYO)
Bölümler

Giyim Üretim Teknolojisi Bölümü (MYO)

20 Aralık 2020
Giyim Üretim Teknolojisi Bölümü (MYO)

Giyim Üretim Teknolojisi iç ve dış giyim ile ilgili kalıp çıkarma, üretim öncesinde planlama yapma, tasarım oluşturma gibi önemli çalışmaları içerir. Giyim Üretim teknolojisi çalışanları kadın, erkek ve çocuk giyimi üzerine çalışmalar yürütür. Üretim öncesi planlama süreci, üretim için kalıp oluşturma süreci, üretim aşamalarının denetimi gibi işlemlerin hepsinden sorumludurlar.

Giyim üretim teknolojisi programı 2 yıllık ön lisans eğitimidir. Bölüm öğrencileri giyim ürünlerinin üretimi ve aşamaları, geliştirilmesi ile ilgili tüm bilgilere eğitim sayesinde ulaşır. Giyim Üretim Teknolojisi öğrencileri mezun olduktan sonra giyim sektöründe faaliyet gösteren özel kurumlarında çalışmalarını devam ettirebilir. Kamu kurumlarında çalışma imkanları çok kısıtlıdır.

Özellikle tekstil sektörünün gelişmiş olduğu şehirlerdeki üniversite adaylarının ilgileri doğrultusunda muhakkak tercihleri arasında bulunması gereken bir bölümdür.

Giyim Üretim Teknolojisi Bölümü Nedir?

Giyim üretim teknolojisi bölümünde eğitim süresi 2 yıldır. Öğrencilerin eğitim alabilmesi için TYT puan türüne göre tercih yapmaları gerekir. Tüm ön lisans eğitimleri gibi öğrencilerin başvuru için 150 ve üzeri puan almaları şartı bulunur. Bölüm; çocuk, kadın ve erkek iç ve dış giyiminde üretim planlaması yapabilecek, kalıp çıkaracak, desenleme yapacak, tasarımlar yapacak mezunlar yetiştirmeyi amaçlar. Aynı zamanda kalite kontrol süreci ve üretim aşamalarının tümünde uygulama becerisi gösterecek adayların yetiştiği bir ön lisans eğitimidir.

Tekstil ve hazır giyim sektöründe değer yaratacak düzeyde tekstil ve hazır giyim bilgisine sahip ara elemanların başarıyla mezun verilmesi hedeflenir. Bölümün eğitim dili Türkçe olup, aldıkları teknik bilgilerin yanı sıra zorunlu stajları bulunmaktadır.

Bölümü tercih edecek adaylarda bazı özellikler aranır. Bunlardan en önemlisi dikkatli ve sabırlı olmalarıdır. Ekip çalışmasına uyum göstermeleri, planlı çalışmayı sevmeleri de diğer önemli özelliklerdendir. El ve parmaklarını kullanmakta ustalık gösterebilecek, kendisini sürekli geliştirecek adayların tercih listesinde bölümün mutlaka yer almasını tavsiye ederiz.

Bölümden mezun olanlar eğitimlerine devam etmek isterlerse Dikey Geçiş Sınavı ile lisans eğitimi alabilir. Moda giyim tasarımı, moda tasarımı, tekstil ve moda tasarımı, tekstil, tekstil mühendisliği tekstil tasarımı devam edebilecekleri lisans eğitimleridir.

Giyim Üretim Teknolojisi Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Bölümden başarıyla mezun olanlara ‘’Giyim Üretim Teknikeri’’ unvanı verilir. Mezunlar tekstil fabrikaları, giyim satış mağazalarında yer alabilecekleri gibi kendi iş yerlerini açma olanağına sahip oldukları bir bölümü tamamlamış olur. Devlet kurumuna atanmak isteyen mezunların KPSS oturumlarında en az 90 puan alması şartı bulunur. Bu puanı alan adaylar KPSS atamalarında açılan bazı memurluk kadrolarına başvuru yapabilir normal memurluk statüsü ile çalışmalarına devam edebilirler. Özel sektörde çalışma alanları oldukça geniş olan giyim üretim teknikerlerinin iş imkanlarına örnekler aşağıdaki gibidir.

 • Hazır giyim üretimi yapan fabrikalar

 • Tekstil atölyeleri

 • Tekstil faaliyetinde bulunan fabrikalar

 • Moda evleri

Giyim Üretim Teknolojisi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Giyim üretim teknikeri kadın ve erkek iç-dış giyiminde; üretim öncesi planlamadan sorumlu ara elemanlardır. Bunun yanı sıra tasarım, kalıp-desenleme, kalite kontrol ve üretim süreçlerinin hepsinde uygulama becerileri gösterir. Birçok tekstil firmasında iş fırsatı yakalama şansı mümkün ancak, buldukları iş düşük ücretli olma ihtimali yüksektir.

Kendini geliştirmeye devam eden mezunlar rakiplerine göre öne geçme şansı elde edebilir. Aynı zamanda işi öğrenip kendi işini yapmayı düşünenler için iyi bir fırsat olarak değerlendirilebilir. Hazır giyim ve tekstil fabrikalarında, moda evlerinde ve atölyelerde görevlerini sürdüren çalışanların sorumlulukları aşağıdaki gibidir.

 • Giyim üretim teknikerinin en temel görevi üretimi planlamaktır.

 • İş ve zaman etüdü yapmaktan sorumludur.

 • Yeni giysi modelleri tasarlar, desenler.

 • Tasarlanan modellerin kalıplarını hazırlar.

 • Dikime hazırlanacak giysinin kumaşının kalitesinin, renginin, miktarının üretime uygunluğu kontrol eder, test yapar.

 • Model için ihtiyaç duyulacak malzeme ve süsleme araçlarını seçmekten sorumludur. Örnek giysi hazırlığı yapar.

 • Ürünün farklı vücut ölçülerine göre seri üretimi için gerekli işleri hazırlar veya yaptırılmasını sağlar.

 • Seri üretime girmiş olan ürünün en başından sonuna kadar takibini ve kontrolünü yapmaktan sorumludur.

 • Ürünün hazırlanması aşamasında; paketlenmesi depolanması ve pazarlanması ile alakalı tüm işlemleri yürütür.

Giyim Üretim Teknolojisi Bölümü Dersleri Nelerdir?

Giyim üretim Teknolojisi bölümü üniversitede 2 yıllık eğitim verir, eğitim şekli ön lisanstır. Eğitim yaşamları süresince giyim üretim teknolojisi ile alakalı tüm temel dersleri öğrenme şansı elde ederler. Aynı zamanda mesleki gelişimlerini arttıracak ve teorik olarak gördükleri dersleri uygulamada görmelerine olanak sunan zorunlu staj yapmaları gerekir. Stajlarını çalıştıkları kuruma onaylatan bölüm öğrencileri ardından üniversitenin belirlediği tarihte staj komitesine staj defterini iletir.

Giyim Üretim Teknolojisi bölümünü başarıyla bitiren öğrenciler ön lisans diploması alır. Giyim üretim teknolojisi bölümünü tercih edecek adayların 4 dönem boyunca karşılaşacakları temel dersler aşağıdaki gibidir.

 • Kadın giysi kalıpları

 • Kadın giysi ürerimi

 • Temel sanat eğitimi

 • Tekstil teknolojisi

 • Giysi malzemeleri

 • Giysi teknik çizimi

 • Geometri

 • Moda resmi ve illüstrasyonu

 • Erkek giysi kalıp hazırlama teknikleri

 • Giyim sanayi makineleri

 • Çocuk giysi kalıpları

 • İş giysi kalıpları

 • Kostüm tasarımı ve üretimi

 • Giysi aksesuarları

Giyim Üretim Teknolojisi Bölümü Taban Puanları ve Sıralama

Giyim üretim teknolojisi bölümü 2020 taban puanları ve başarı sıralaması belirlenmiştir. Aşağıdaki tablodan sizler için hazırladığımız puanlara erişebilirsiniz. Burada düzenlenen puanlar ve sıralamaların hepsi bu yıl yerleşen adaylara aittir. Yazımızda ilk 4 eğitim kurumuna ait bilgileri sizlerle paylaştık. Yazımızdaki verilerin hepsi ÖSYM-YÖK tarafından belirlenmiş olan son güncel puanları kapsar.

Üniversite  Bölüm  Taban Puan  SıralamaMİMAR SİNAN GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ  Giyim Üretim Teknolojisi  276,94617 591169MARMARA ÜNİVERSİTESİ Giyim Üretim Teknolojisi 256,86144 800850ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ Giyim Üretim Teknolojisi 227,49679 1173629EGE ÜNİVERSİTESİ Giyim Üretim Teknolojisi 226,72236 1184643

giyim üretim teknolojisi tekstil hazır giyim tasarım ön lisans giyim üretim teknolojisi bölümü (MYO)
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Terzi Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Terzi Nedir? Ne İş Yapar?

11 Mayıs 2021
Moda Tasarımı Bölümü
Bölümler

Moda Tasarımı Bölümü

05 Ağustos 2020
Tekstil Tasarımı Bölümü
Bölümler

Tekstil Tasarımı Bölümü

29 Kasım 2020
Moda Editörü Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Moda Editörü Nedir? Ne İş Yapar?

15 Haziran 2021
Yalın Üretim Eğitimi
5
(123)

Yalın Üretim Eğitimi

5 Konu5 Saat
Bahadır AtmacaBahadır Atmaca
855209
Üretim Yönetimi Eğitimi
4.9
(16)

Üretim Yönetimi Eğitimi

24 Konu5 Saat
Bahadır AtmacaBahadır Atmaca
775209