Close
Mobil Menu Bars

Girişimcilik Nedir? Girişimciliğin Avantajları Neler?

29 Ekim 2019, 3888 defa okundu.
Girişimcilik Nedir? Girişimciliğin Avantajları Neler?
girişimci, girişimcilik, Girişimcilik ve Değer Yaratma Stratejileri Eğitimi, online eğitim, sertifika, iş hayatı, kariyer

Girişimcilik, özgür bir ruha sahip olmaktır. Risk alabilmek, krizleri yönetebilmek ve bu süreçte kendi potansiyelini sonuna kadar açığa çıkarmaktır. Girişimci insanlar sıradanlığı değil farklı olmayı hedeflemekten çok yaşarlar. Doğuştan bir ilgi, yetenek ve alaka olabilmekle birlikte girişimcilik sonradan da öğrenilebilir. 

Girişimcilik ve Değer Yaratma Stratejileri Eğitimi gibi eğitimler sayesinde temel girişimcilik konularına adapte olabilir ve gereken becerileri elbette kazanabilirsiniz. İş dünyasının üretime dayalı olduğu evreden rekabete ve inovasyona, girişimciliğe, yeniliklere dayalı evreye geçiş yapıldı. Yaratıcılığın ve farklılığın ön plana çıktığı yeni dönemden geride kalmamak için kendimizi sürekli geliştirmeli ve yeniliklere açık olmalıyız.

girişimci, girişimcilik, Girişimcilik ve Değer Yaratma Stratejileri Eğitimi, online eğitim, sertifika, iş hayatı, kariyer

Girişimci Kimdir?

Girişimci, dünyayı değiştirme hayalleri kuran, hedefler koyan ve o yolda kendini daima geliştiren kişidir. Günlük hayatta karşılaştığı sorunlara dahi etkin çözümler üretmek de onun işidir. Yani yalnızca kar elde ettiği bir işi kuran değil, dünyada değişimi yaratabilecek olan kişilerdir. Normal insanların sıradan gördüğü konuları girişimciler fırsat ve çözüm olarak görürler. 

Girişimciler bağımsızdır. Girişimciler kendilerinin patronları olmak, kendi hedeflerini özgürce belirlemek, kendi ilerlemelerini kontrol etmek ve işlerini en uygun gördükleri biçimde yürütmek isterler. İşleri neticesinde başarıları kadar başarısızlıklarını da kabul ederler. Bu sorumluluğu bir yük olarak görmek yerine özgürlüklerinin bir göstergesi ve parçası olduğunu bilirler.

Girişimcilerin birçoğu başarmak istedikleri şeylerin vizyonuna sahiptir. Sahip oldukları vizyonları gerçekleştirmek ve hayata geçirebilmek için yorulmadan çalışmaya mecbur hissederler. Durağanlık ve sıradanlık onlar için değildir. Hareketsiz kaldıklarında başarısız olacaklarının bilincine sahiplerdir.

Girişimci, kendisini belli bir kurumla sınırlandırmıyor. Kendilerini bu kısıtlamalardan kurtararak iş-yaşam dengesini daha iyi kurmayı ve farklı çalışma biçimleri ile çalışmayı hedefliyorlar. Bu, daha az süre çalıştıkları anlamına gelmiyor. İşletmenin büyümesinin ilk aşamalarında daha uzun süreli ve çok çalışıyorlar. Burada önemli olan bir emir altında değil, doğal ve içgüdüsel biçimde çalışıyorlar.

Girişimcilerin çoğu, bir gecede milyoner olamayacağının farkındadır. Ancak bu durum, bu paraları kazanmak için istekli olmadıkları anlamına gelmez. Bazı girişimciler kendilerini ve ailelerini finansal açıdan sağlama almak isteyebilir ya da bir sonraki girişimlerini meydana getirerek yeniden büyük karlar elde etmek isteyebilirler.

Girişimciler genellikle kendilerini aşacak bir şeyleri meydana getirme isteği taşır. Bazıları ise daha uzun ömürlü ve kurumsallaşmış bir marka yaratmayı hedefliyor. Bazı girişimciler ise, mirasçılarına bir gelir ve güvenlik kaynağı bırakmak istiyor. Tüm bunların ötesinde, dünyada kalıcı bir etki bırakmayı ve insanların hayatlarına dokunacak, somut etkilerle hayatı iyileştiren bir inovasyon meydana getirmek isteyen girişimciler de mevcut.

girişimci, girişimcilik, Girişimcilik ve Değer Yaratma Stratejileri Eğitimi, online eğitim, sertifika, iş hayatı, kariyer

Girişimcilerin Sahip Olması Gereken Özellikler Neler?

Öğrenme arzusu, merak ve araştırma isteği bir girişimci için olmazsa olmaz. Merak ettiği, aklına gelen konuları araştırmaya istekli olmalıdır. Çünkü nereden ne ilham alacağı, ne öğreneceği belli olmaz. Her an her şey onun için harika bir fikir ve fırsat olabilir. 

Çözüm odaklı olmak. Günlük olarak karşılaştığı olumsuz durumlar karşısında problemin çözüme ulaşması için çözüm odaklı olmak da girişimcinin sahip olması gereken özelliklerden biri.

"Müşterilerin veya çalışanların görüşlerine göre dinleyebilme yeteneği de başarının ayrılmaz bir parçasıdır. Kendi seçimlerinizi yapma konusunda kendinize güveniyor olsanız da, ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştığınız insanlardan kopmamak için hala çok önemli." - Tirath Kamdar

İnsan ilişkileri ve iletişimi güçlü olmalıdır. Gerek networkler gerekse müşteri ya da ortakları ile iletişimi en iyi seviyede kurabilme yeteneğine sahip olmalıdır. Elbette herkes doğuştan harika bir iletişimci olarak dünyaya gelmez. Girişimci, İletişim Eğitimleri sayesinde kendini daima geliştirmelidir.

Girişimcilik, risk almaktır. Finansal, psikolojik ve sosyal riskleri beraberinde getirir. Girişimci, risk alma konusunda cesaretli olmalıdır. Hayatını ve işlerini dengede tutabilmelidir. Başarısız olduğu anlarda dahi kendi sorumluluğunu alabilmelidir.

Temposu yüksek ve bilgilerle dolu dünyada dikkatin dağılması son derece kolaydır. Girişimci, yaptığı işe odaklanabilmelidir ve dikkatinin kolayca dağılabilmesini önleyebilmelidir. Başarılı girişimciler neyin nasıl sonuç getireceğine odaklanır.

Girişimci Nasıl Olunur?

Başarılı bir girişimci olmak için büyük ya da ünlü biri olmak zorunda değilsiniz. Dünya, bir fikri olan ve bunu başarılı, kârlı bir işe dönüştüren, hiç duymadığınız girişimcilerle doludur. Bir araç icat eden ya da bir yaşam tarzı blogu başlatan anneler olduğu gibi,  kendi YouTube şovlarında yer alan gençler de vardır. Yaşam boyu deneyimini koçluk ya da danışmanlık hizmetine dönüştüren pek çok insanla da karşılaşmışsınızdır. Girişimci olmak zor değildir ancak büyük bir çaba ve sabır ister. 

Girişimci olmak için yazımda bahsettiğim özelliklerin olması ve geliştirilmesi gerekir. Ayrıca:

İnsanların parasını ödediği harika bir fikir

Bir başarı planı ve planın tutarlı bir şekilde yerine getirilmesi de önemlidir. 

Girişimcilik konusunda online eğitimlerden faydalanabilir, kendinize bir yol çizebilirsiniz. İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından verilen Girişimcilik ve Değer Yaratma Stratejileri Eğitimi sayesinde siz de hayallerinize adım adım yaklaşarak ulaşabilirsiniz. Üstelik eğitim sonrası uygulanan sınavdan başarı elde etmeniz halinde sertifikanız ücretsiz olarak tarafınıza iletilir.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!