AnasayfaBlogGirişimci Kadınların Ticaret Hayatı
İş Hayatında Kadınlar

Girişimci Kadınların Ticaret Hayatı

29 Ağustos 2019
Girişimci Kadınların Ticaret Hayatı

Günümüzde hala iş dünyasında kadınlar erkeklere göre daha az yer almaktadır. Bunun sebebi olarak anne olmak gibi işten bağımsız başka sorumluluklarında kadınlara ait olması gösterilebilir. Kadınların birçoğu belirli bir yaşa kadar işe alınmakta anne olduklarında ise çocuğunu bırakamayarak iş dünyasına tekrar geri dönememektedir. Ama iş dünyasının eğitimli becerikli kadınlara her daim ihtiyacı vardır.

E-Ticaret Dünyası

İnternet kullanımının oldukça arttığı günümüz koşullarında e-ticaret ve kadın girişimciler iş dünyasında oldukça büyük bir yer edinmektedir. İnsanlar ihtiyaçlarının çoğunu internetten alışveriş yaparak hızlı ve kolay bir yolla gidermektedirler.  Bu kadar büyüyen bir pazar ve sektör ile birlikte tabi ki birçok kişiye de iş olanağı sağlanmış olmaktadır. Bunların arasında girişimci kadınlar da yer almaktadırlar. 

İster ev hanımı olup kazanç sağlamak isteyin, hali hazırdaki işinizi bırakıp kendi işinizin patronu olmak isteyin. E-ticaretin büyük bir satış ve ulaşım ağı bulunmakta. Şu an hayatında hiçbir zaman çalışmamış bir kadın dünyanın uzak bir noktasına e-ihracat yapabilmektedir. Eğer siz de kendi işimin patronu olmak, üretimlerimi tüm ülkeyle hatta dünyayla paylaşmak, girişimci kadınların arasında ben de yerimi almak istiyorum diyorsanız inanın çok basit bir şekilde başlayabilirsiniz.

İlk İş Üretim

İşe ilk olarak üretim ile başlayabilirsiniz. Hali hazırda ürettiğiniz bir ürün veya markanız yoksa yeteneğiniz ve aklınızı kullanarak küçük bir araştırmayla çok güzel fikirler bulabilirsiniz. Unutmayın siz girişimci bir kadınsınız ve tüketicilerin birçoğu da alışveriş yaparken sizin gibi düşünen hem cinsleriniz.

Sosyal Medyada E-ticaret

E-ticaretin büyük bir kısmını da Instagram ve Facebook gibi mecralar oluşturmaktadır. Instagramda iş ve marka hesabınızı kolayca açarak ürün resimlerinizi yükleyip, müşterilerinizle iletişimde bulunarak ürün satışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Çok uçuk olmayan fiyatlarla reklam vererek sayfanızın tanıtımını yapabilirsiniz. 

Sosyal medyada reklam vermek için eğitim var mı?

E-ticaret konusunda İstanbul İşletme Enstitüsü ücretsiz online eğitimler veriyor. Dijital pazarlama açısından Facebook ve Instagram Reklamcılığı eğitimi size büyük fayda sağlar.

E-ticaret Siteleri

Kendi dükkanımızı açarak kazanç elde edebileceğimiz birçok site bulunmaktadır. 

E-Ticaret siteleri hangileridir ve bize ne gibi yarar sağlar?

N11, HepsiBurada ve GittiGidiyor gibi sitelerin ziyaretçisi oldukça fazla. Milyonlarca müşteriye ulaşmanızı sağlayabilme hizmetini sizlere sunarlar. Karşılığında sattığınız ürün başına komisyon ya da listeleme kira bedeli alırlar. Dikkatli kullanıldığında bu sitelerden büyük bir gelir elde edebilirsiniz.

E-İhracat

Benim e-ticaretim ülke sınırları içerisinde kalmasın diyorsanız tabi ki yurtdışına da gönderim sağlayabilirsiniz.  Günümüzde artık bu da çok kolay. Ebay, Etsy, Amazon, Aliexpress gibi birçok sitede yine kendi dükkanınızı açarak dünyanın her yerinden milyonlarca insana ulaşabilirsiniz. Paypal ülkemizden çekilmiş olabilir ama Shopier gibi başka alternatif ödeme yöntemleriyle ödeme alabilirsiniz.

El yapımı Ürünler

Hanımların dikkatine artık el emeğiniz göz nurunuz da size kazanç getirmekte. Bazı platformlarda el yapımı ürünlerinizin satışını gerçekleştirebilirsiniz. Bunlardan en bilineni Etsy’dir. Etsy sadece el yapımı tasarım ürünler ve bunların malzemelerinin ek olarak da 30 seneden eski eşyalarınızı vintage kategorisinde satışını gerçekleştirebilirsiniz.  

Etsy’nin en iyi yönü müşterilerin el emeğine önem vermesi ürünlerinizin fiyatı yüksek olmasına rağmen alıcı bulabilmeniz ve el emeğinizin karşılığını alabilmenizdir. Girişimci bir kadın olarak Etsy sayesinde el örgülerinizi, yağlı boya resimlerinizi, el yapımı tüm üretimlerinizi satışa çıkarabilirsiniz. Böylece sanatınız ve hobinizle e-ticaret içerisinde bulunarak kazanç sağlayabilirsiniz.

Kendi İşim Kendi E-Ticaret Sitem

Yukarıda bahsettiklerime ek olarak kendi web sitenizi kurabilirsiniz. Bununla ilgili ileri düzey bir bilginiz yoksa eğer e-ticaret sitesi kurmak için eğitimler alabilirsiniz. Hem de ücretsiz.

Kendi sitemi kurmak için nereden eğitimi alabilirim?

WordPress ile ilgili sıralanan tüm özellikler ve yapısı konusundaki bilgiler ışığında bu alanda bir web sitesi, e-ticaret sitesi ya da blog oluşturmak istiyorsanız İstanbul İşletme Enstitüsü bünyesinde ücretsiz şekilde verilen WordPress Eğitimi programına göz atmanızı tavsiye ederiz. 

Sizler de evden para kazandıran işler ile e-ticaret dünyasına giriş yaparak kendi parasını kazanan özgüvenli girişimci kadınlar arasında yerinizi alabilirsiniz.

Yazar: Zeynep Karamık

girişimci kadınlar e ticaret ticaret dijital pazarlama online eğitimler facebook ve instagram reklamcılığı
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Kadın Girişimcilerin Başarıları
Girişimcilik

Kadın Girişimcilerin Başarıları

11 Mart 2019
E-Ticaret Ve Kadın Girişimciler
İş Hayatında Kadınlar

E-Ticaret Ve Kadın Girişimciler

03 Temmuz 2019