AnasayfaBlogGeoteknik Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Geoteknik Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar?

24 Nisan 2021
Bu görüntü, topraktaki bir matkap ucunun yakın çekimini göstermektedir. Uç gümüş renginde ve yakın zamanda toprakta kullanılmış gibi görünüyor. Matkap ucunun sağında büyük bir burgu ve arka planda mavi bir kamyon görülüyor. Toprak tümseği toprakla dolmuş ve ucun etrafına dağılmış. Ayrıca bir lastiğin, bir tekerleğin ve bir insanın boynunun yakın çekimi de var. Sağ üst köşede mavi bir sandalyenin bulanık bir görüntüsü var. Bu görüntü benzersiz bir bakış açısı sağlar ve bir görüntü başlığı veri kümesi hazırlamak için kullanılabilir.
BaşlıkAçıklamaNotlar
Geoteknik Mühendisi Nedir?Zemin özelliklerini tespit eden, zemine uygun yapıları belirleyen bir mühendislik disiplinidir.En az üniversite mezunu olması gerekir.
Geoteknik Mühendisi Ne İş Yapar?Zemin özelliklerini tespit eder, zemine uygun yapıları planlar, zemin mekaniği ve zemin dinamiği gibi alanlarda çalışmalar yürütür.Yüksek lisans eğitimi ile uzmanlık eğitimleri tamamlanmış olmalıdır.
Geoteknik Mühendisi MaaşlarıTecrübe ve kuruma bağlı olarak değişiklik gösterir.Ortalama olarak, yeni mezun bir geoteknik mühendisi 2.900 TL, tecrübeli bir geoteknik mühendisi 5.500 TL, en yüksek kazananlar ise 9.000 TL maaş kazanır.
Geoteknik Mühendisi EğitimiMühendislik Fakültesi inşaat mühendisliği bölümü mezunu olmaları, ardından geoteknik dalında yüksek lisan yapmaları gerekir.Gelişen teknolojileri yakından takip etmek başarılı olmalarında önemli bir role sahip.
Geoteknik Mühendisliği AlanlarıZemin mekaniği, bina temeli ve zemin dinamiği gibi bilim alanlarını içerir.Özellikle inşaat sektöründe yoğun olarak iş imkanları bulunmaktadır.
Geoteknik Mühendisliği ÖnemiZeminle ilgili karmaşık problemlerin çözümünde önem taşıyan bir mühendislik dalıdır.Bu alanda çalışmalar yürüten kişilere geoteknik mühendisi adı verilir.
Tünel PlanlamaTünel güzergâhlarının planlanmasında geoteknik mühendisler rol alır.Bu alanda da tecrübe ve bilgi birikimi önemlidir.
Baraj TasarımıBarajların tasarımı ve inşası sırasında kullanılabilecek uygun zemin türlerini belirlerler.Geoteknik mühendisler aynı zamanda su sızma ihtimallerini de tespit eder.
Geoteknik Deprem MühendisliğiDeprem mühendisliğinden çıkan sonuçları ile temel zemin göçme riskini karşılaştırır.Bu alandaki çalışmalar, yapıların dayanıklılığını ve emniyetini artırmak için önemlidir.
Yapı TasarımıYapı tasarımı yapılırken, temel zeminin güvenle taşıyabileceği yükü belirlerler.Bu hesaplamalar, yapıların uzun ömürlü ve emniyetli olması için gereklidir.

Mühendislik mesleğini seçmek isteyen adaylar, kariyer yaşamlarında nasıl bir yol alacaklarına karar verirken; yeteneklerini, ilgi alanlarını ön planda bulundurmalıdır. Kendi yeterlilikleri ve becerileri doğrultusunda bir alana yönelmelidir. Geoteknik mühendisliği; zemin mekaniği, bina temeli ve zemin dinamiği gibi önemli bilim alanlarını inceleyen bir mühendislik disiplinidir.

Geoteknik mühendisi ise; zemin özelliklerini tespit eden, bu alanda ölçümler yapması gereken ve zemine uygun yapıları tespit eden kişilere verilen addır. Geoteknik mühendisi olmak isteyenlerin en az üniversite mezunu olması gerekir. Üniversitelerin Mühendislik Fakültelerinde bulunan inşaat mühendisliği bölümünden mezun olmaları şartı aranır. Lisans eğitimini başarıyla tamamlayan mezunlar, geoteknik alanında yüksek lisan eğitimi almaları gerekir.

Geoteknik mühendisi nedir? Geoteknik mühendisi ne iş yapar? Geoteknik mühendisi ne kadar maaş kazanır? Sorularına yanıt bulabileceğiniz bir yazı hazırladık.

Geoteknik Mühendisi Nedir?

Geoteknik Mühendisliği inşaat mühendisliğinin ana bilim dalları arasında yer alır. Geoteknik bir inşaat aşamasının zemin davranış özelliklerini inceleyen alt uzmanlık alanı olarak adlandırılır. Gelişen yeni teknolojiler, karmaşık problemlerin çözümü için belirli bilim dallarının birlikte çalışmasını mecbur kılmaktadır. İşbirliği İçinde olmak daha verimli sonuçlar alınmasını da sağlayacaktır. Bu işbirliği için Geoteknik Mühendisi olan kişiler; Jeoloji ve Jeofizik Mühendisliği ile etkileşim halinde çalışmalarını yürütmelidir.

Geoteknik mühendisi; almış olduğu teknik ve uzmanlık bilgileri ışığında, bina temeli inşaat süreci, zemin mekaniği ve zemin dinamiği gibi bilim alanlarını inceler. Bu alanlar üzerinde ölçümler yapar, zemin özelliklerini tespit eder ve zemine en uygun olan yapıları belirler. İnşaat mühendisliği eğitimlerini tamamladıktan sonra yüksek lisans eğitimi ile uzmanlık eğitimlerini tamamlamış olurlar.

Gelişen teknolojileri yakından takip etmeleri başarılı üzerinde önemli role sahiptir. Yetenekleri doğrultusunda, kendilerini geliştirmeye devam eden adaylar, işverenler tarafından bir adım önde görülmektedir. Oldukça ilgi gören mühendislik dalları içinde yer alması bu alana ilgisi olan adaylar tarafından ilk sıralarda tercih edilmesini sağlar.

Geoteknik Mühendisi Ne İş Yapar?

Geoteknik alanında kariyer planı olan kişiler mesleki sorumluluklarının neler olacağını da merak eder. Pek çok önemli sorumluluğa sahip olan mühendislerin, görevleri de çeşitlilik gösterir. Kurumun beklentilerini karşılamaya yönelik, bilgi ve donanımlarını aktarmak en önemli sorumlulukları arasında yer alır. Geoteknik anabilim dalında görevlerini yerine getiren geoteknik mühendisinin görev ve sorumlulukları aşağıdaki gibi sıralanmaktadır.

 • Yapı tasarımı yapılırken, temel zemininin güvenle taşıyabileceği yükü belirlemekten sorumludur.

 • Zemin emniyet gerilmesini belirler.

 • Uygulanan yüklere göre temellerinde zamana bağlı olarak ortaya çıkabilecek oturmaları belirler.

 • Müsaade edilen sınırlar çerçevesinde tahkik yapar.

 • Oturma şartlarına ve taşıma gücüne bağlı olarak en uygun temel tipini belirler ve onu boyutlandırır.

 • Dayanma yapıları tasarımı yapar ve sürşarj, zemin yükleri nedeniyle dayanma yapılarında etki yaratan toprak basınçlarını hesaplar.

 • Dayanma yapılarını projelendirir.

 • Toprak baraj tasarımı sırasında ve inşasında kullanılabilecek uygun zemin türlerini belirler.

 • Zemin dolgusunun en uygun şekilde teşkil edilmesini sağlar.

 • Barajlardan sızma ihtimali olan su miktarını tespit eder.

 • Toprak barajlarının boyutlarını belirler.

 • Su taşmasının ardından meydana gelecek sıkıntıları saptar.

 • Tünel güzergâhlarını planlar.

 • Geoteknik deprem mühendisliğinden çıkan çalışma sonuçları ile temel zemin göçme riskini karşılaştırır.

Geoteknik Mühendisi Maaşları

Geoteknik 1900 yıllarında oluşmaya başlamış; temel inşaat bilimlerini ve zemin mekaniğini içine alan anabilim dalıdır. Teknolojinin ilerlemesiyle beraber inşaat mühendisliği problemlerinin çözümünde önem taşıyan bir alandır. Geoteknik; zemin üzerine oturacak şekilde inşa edilecek her yapının ergonomik ve güvenli bir şekilde oluşturulması için çalışmalar yürütür. Geoteknik alanında çalışmalar yürüten kişilere geoteknik mühendisi adı verilir. Bu alanda yapılan çalışmalar kurumlara göre değişiklik gösteriyor. Dolayısı ile mühendislerin de üstlendikleri görevler çeşitlilik gösteriyor.

Eğitimlerine, tecrübelerine, kendilerini geliştirmelerine bağlı olarak maaş gelirleri de farklılık gösteriyor. Maaşlarını belirleyen bir diğer önemli unsur ise çalıştıkları kurumun özellikleridir. Kurumlar maaş gelirlerinin yanı sıra çalışanlarına kendilerini geliştirmeleri için eğitim imkanları da sunmaktadır. Geoteknik mühendisi maaşlarını inceleyelim.

 • Yeni mezun iş yaşamına yeni başlamış bir geoteknik mühendisi 2.900 TL maaş ile başlayabilir.

 • Zamanla tecrübe sahibi olmuş bir geoteknik mühendisi ortalama 5.500 TL maaş kazanır.

 • En yüksek kazanan geoteknik mühendisin ise 9.000 TL kadar kazandığı görülmektedir.

Geoteknik Mühendisi Nasıl Olunur?

Zemin ve arazi yapısı ile ilgili çalışmalar yürüten bu meslek mensuplarının çalışma sahasının oldukça geniş olduğu görülmektedir. Günümüzde popüler bir meslek olarak ön sıralarda yer alan bu meslek grubu zemin etütleri gibi önemli işleri yerine getirerek, daha sağlıklı yapıların ortaya çıkmasına katkıda bulunur. Proje tasarımında rol oynadıkları gibi güvenlik risklerinin ortadan kaldırılması gibi önemli görevleri de yerine getirirler. Aynı zamanda zemin yapılarının güçlendirilmesi, çeşitli coğrafi yerlerin konumlandırılması gibi görevleri yerine getiren kişiler yine geoteknik mühendisleridir.

Geoteknik mühendisi önemli iş kollarından biri olarak faaliyetlerini yürütür. Bu meslek oldukça ilgi gören bir meslek olduğundan, geometrik mühendisi olma şartları araştırılır. Geoteknik mühendisi olmak için en az üniversite mezunu olma şartı aranır. Üniversitelerin Mühendislik Fakültesi çatısı altında yer alan İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun olmaları gerekir. Sonrasında İnşaat Mühendisliğinin Anabilim dalı olan Geoteknik Mühendisliği bölümünde yüksek lisans eğitimlerini tamamlamaları gerekir. Eğitimlerini başarıyla tamamlayan mezunlar iş yaşamı için hazır olarak başvurularını yapmaya başlar. Geoteknik mühendislerinin eğitimlerinin yanı sıra bazı önemli niteliklere de sahip olmaları beklenir. Bu özellikler aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Teknolojiyi yakından takip etmeli, sektörel gelişmeleri izlemeli ve kendini geliştirmeye devam etmelidir.

 • Araştırma yapmayı sevmeli, sayısal derslere ilgi duymalıdır.

 • Özverili, dikkatli, titiz çalışmalar yürütmelidir.

 • İnovatif fikirler üretmeye açık olmalı, analitik ve sonuç odaklı yaklaşım sergileyebilmelidir.

 • Planlama ve organizasyon becerisi sergileyebilmelidir.

 • Kurum yöneticileri, diğer mühendis ekibi ve kurum çalışanları ile işbirliği içinde olacağı için güçlü iletişim becerisi göstermesi beklenir.

 • Takım çalışmasına uyumlu olmalı, gerekli durumlarda yöneticilik becerisi sergileyebilmelidir.

 • Yabancı dil bilmesi özellikle iyi derecede İngilizce bilgisine sahip olması istenir.

İlgili eğitimler: İngilizce Kursları

 • Erkek adayların askeri yükümlülüğünü tamamlamış olması beklenir.

Geoteknik Mühendisi Nedir?, Zemin özelliklerini tespit eden, zemine uygun yapıları belirleyen bir mühendislik disiplinidir, En az üniversite mezunu olması gerekir, Geoteknik Mühendisi Ne İş Yapar?, Zemin özelliklerini tespit eder, zemine uygun yapıları planlar, zemin mekaniği ve zemin dinamiği gibi alanlarda çalışmalar yürütür, Yüksek lisans eğitimi ile uzmanlık eğitimleri tamamlanmış olmalıdır, Geoteknik Mühendisi Maaşları, Tecrübe ve kuruma bağlı olarak değişiklik gösterir, Ortalama olarak, yeni mezun bir geoteknik mühendisi 2900 TL, tecrübeli bir geoteknik mühendisi 5500 TL, en yüksek kazananlar ise 9000 TL maaş kazanır, Geoteknik Mühendisi Eğitimi, Mühendislik Fakültesi inşaat mühendisliği bölümü mezunu olmaları, ardından geoteknik dalında yüksek lisan yapmaları gerekir, Gelişen teknolojileri yakından takip etmek başarılı olmalarında önemli bir role sahip, Geoteknik Mühendisliği Alanları, Zemin mekaniği, bina temeli ve zemin dinamiği gibi bilim alanlarını içerir, Özellikle inşaat sektöründe yoğun olarak iş imkanları bulunmaktadır, Geoteknik Mühendisliği Önemi, Zeminle ilgili karmaşık problemlerin çözümünde önem taşıyan bir mühendislik dalıdır, Bu alanda çalışmalar yürüten kişilere geoteknik mühendisi adı verilir, Tünel Planlama, Tünel güzergâhlarının planlanmasında geoteknik mühendisler rol alır, Bu alanda da tecrübe ve bilgi birikimi önemlidir, Baraj Tasarımı, Barajların tasarımı ve inşası sırasında kullanılabilecek uygun zemin türlerini belirlerler, Geoteknik mühendisler aynı zamanda su sızma ihtimallerini de tespit eder, Geoteknik Deprem Mühendisliği, Deprem mühendisliğinden çıkan sonuçları ile temel zemin göçme riskini karşılaştırır, Bu alandaki çalışmalar, yapıların dayanıklılığını ve emniyetini artırmak için önemlidir, Yapı Tasarımı, Yapı tasarımı yapılırken, temel zeminin güvenle taşıyabileceği yükü belirlerler, Bu hesaplamalar, yapıların uzun ömürlü ve emniyetli olması için gereklidir
geoteknik mühendisi inşaat mühendisliği jeofizik mühendisliği lisans yüksek lisans geoteknik mühendisi nedir geoteknik mühendisi ne iş yapar geoteknik mühendisi maaşları geoteknik mühendisi nasıl olunur
Bu, canlı mavi gömlek giymiş bir kadının görüntüsüdür. Yüzünü çerçeveleyen uzun, koyu renk saçları var. Ten rengi açık ve yüz ifadesi kararlı. Beyaz duvarlı ve aydınlık pencereli bir odada duruyor. Gömleğinin mavisi beyaza karşı öne çıkıyor ve güçlü bir kontrast hissi veriyor. Kadın kollarını vücudunun önünde kavuşturmuş, kendinden emin bir havaya sahip. Gözleri ileriye odaklanmış ve kararlılığını gösteriyor. Önüne ne çıkarsa çıksın üstesinden gelmeye hazır görünüyor.
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.