AnasayfaBlogGemi İnşaatı Bölümü (MYO)
Bölümler

Gemi İnşaatı Bölümü (MYO)

18 Aralık 2020
Gemi İnşaatı Bölümü

Ülkemiz 3 tarafı denizlerle çevrili bir ülkedir. 3 tarafı denizlerle çevri olmasından dolayı gemicilik sektörü ülkemizde aktif bir sektördür. Her geçen yıl gemicilik sektörü gelişme göstermektedir. Özellikle turizm ve savunma sanayi başta olmak üzere gemicilik sektörü parlamaktadır. Ülkemizin 3 tarafının denizlerle çevirili olması, buna paralele gemicilik sektöründe yaşanan gelişmeler denizcilik faaliyetlerinin artmasını sağlamıştır. Dolayısıyla ülkemize gemi üretecek tersaneler lazım olmaya başlamıştır. Bununla paralel olarak bu tersanelerde görev alacak meslek elemanlarına ihtiyaç artmıştır.

Tam da bu noktada devreye gemi inşaatı alanı girmektedir. Gemi inşaatı alanı, tersanelerde gemi üretimi alanında görev alacak meslek elemanlarını yetiştirmektedir. Sektörün ihtiyaç duyduğu kişileri donanımlı olarak yetişmesini sağlayacak bir alandır. Gemi inşaatı alanı, denizcilik ve gemicilik sektörü için eğitim veren bölümlerden birisi olarak kabul edilir. Bu alan diğer gemicilik bölümlerinden oldukça farklıdır. Çünkü gemi inşaatı alanı, gemide olmayı değil gemiyi inşa etmeyi sağlamaktadır. Alan sektörle ilgili bilimsel araştırma ve incelemelerde bulunmaktadır.

Aynı zamanda bu bölümü okuyan öğrencilerine günümüzdeki teknolojileri kullanarak bir geminin inşasını planlayabilmeyi öğretir. Bunun yanında ise öğrencilerine inşa süreci ile ilgili gerekli eğitimin verilmesini sağlar. Bu alan ülkemizde kıyısı olan şehirlerin birkaçında bulunmaktadır. İnternette belirtilenlere göre gemicilik sektörü için mühendisten daha çok bu alandan mezun olan kişi istihdam edildiği belirtilmektedir. Aktif olarak tersanede görevi başında olan kişilerin yetişmesi için çalışan bir alandır.

Gemi İnşaatı Bölümü (MYO) Nedir?

Gemi inşaatı bölümü, her türlü gemilerin tasarım, üretim, montaj, bakım, onarım ve kalite kontrol aşamasında rol oynayacak kişileri yetiştiren bir bölümdür. Gemi inşaatı bölümü, gemi inşasında profesyonel ve yetkin olarak çalışabilecek kişileri yetiştiren bir bölümdür. Gemi inşaatı bölümü, sektöre son teknolojiyi kullanacak ve yaptığı işi standartlara uygun şekilde tamamlayacak kişileri yetiştiren bir bölümüdür. Gemi inşaatı bölümü, gemi mühendisleri tarafından tasarlanan projelerin bilgisayar ortamında veya kağıt üzerinde hazırlanmasını sağlayacak elemanlar yetiştirmektedir.

Bu bölümü okumak isteyen kişilerin disiplinli, çizim yapabilme ve sorumluluk sahibi olması gerekir. Bu sayede mesleğini daha iyi bir şekilde icra edebilir. Gemi inşaatı bölümü, gemilere ait inşa projelerini bilgisayar ortamında çizebilen, mesleki etik değerleri benimseyen ve verimlilik esaslı çalışabilen kişileri yetiştirir. Gemi inşaatı bölümü, mesleki uygulama ağırlıklı eğitim veren bir bölümdür. Öğrencilerine, sektörün ihtiyaç duyduğu gerekli nitelikleri kazandıran bir bölümdür. Özellikle üretim bilgisi, proje okuma ve çizim yapabilme alanında donanım kazanmaları için çalışan bir bölümdür.

Gemi inşaatı bölümü, sunduğu staj ve alan çalışmaları ile öğrencilerin çalışma yaşamını yakından tanımasını sağlayan bir bölümdür. Ülkemizin son yıllarda yaptığı atılımlar sayesinde ara eleman açığını karşılayan bir bölümdür. Gemi inşaatı bölümü ön lisans derecesine sahiptir. Bu yüzden 2 yıllık bir programdır. 4 eğitim yarıyılından oluşan bir bölümdür. Öğrencilerin 120 AKTS’lik derslerini başarı ile tamamlamaları gerekir. Aynı zamanda stajlarını yapması gerekmektedir. Programın eğitim dili ise Türkçedir. Bölüm hakkında bilgi verdikten sonra gemi inşaatı bölümü iş imkanları hakkında bilgi sahibi olalım.

Gemi İnşaatı Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Gemi inşaatı bölümü iş imkanları arasında özel ve kamu sektörü yer almaktadır. Gemi inşaatı bölümü iş imkanları arasında özel ya da kamu sektörüne ait tersanelerde çalışmak yer alır. Gemi inşaatı bölümü iş imkanları arasında yat inşa eden işletmelerde çalışmak yer alır. Gemi inşaatı bölümü iş imkanları arasında yat tasarım büroları ve mekanik atölyelerde çalışmak yer alır. Ayrıca liman ya da liman işletmelerinde teknik personel olarak çalışmak da yer alır.

Gemi inşaatı bölümü iş imkanları arasında gemi inşa sektörüyle ilgili yan sanayi kuruluşlarında çalışmak yer alır. Gemi inşaatı bölümü iş imkanları arasında DGS sınavına girmek yer alır. Bu sayede öğrenciler imalat mühendisliği bölümü, makine mühendisliği bölümü, gemi ve yat tasarımı bölümü, gemi ve deniz teknolojisi mühendisliği, gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği bölümü okuyabilir. Öğrenciler belirtilen bölümlerden birini okuduğunda sahip olacağı çalışma alanı da genişleyecektir. Gemi inşaatı bölümü iş imkanları hakkında bilgi sahibi olduktan sonra şimdi de gemi inşaatı bölümü mezunları ne iş yapar başlığını inceleyelim.

Gemi İnşaatı Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Gemi inşaatı bölümü mezunları, ön lisans diploma derecesi ve “gemi inşaatı teknikeri” unvanı elde ederek bölümden mezun olurlar. Mezunların yaptıkları işler;

 • Gemi inşaatı bölümü mezunları, çalıştıkları tersanelerde proje tasarımı ve çizimini yaparlar.

 • Gemi inşaatı bölümü mezunları, inşa aşamasında kullanılacak olan malzemeleri sınıflandırır ve bu malzemelerin muayene edilmesini sağlarlar.

 • Gemi inşaatı bölümü mezunları, ölçme ve kontrol aletlerini kullanarak doğru ve hassas ölçme ve kontrol işlemlerinin yapılmasını sağlarlar.

 • Gemi inşaatı bölümü mezunları, soğuk şekillendirme makinelerinde kesme, bükme vb. uygulamaların yapılmasını sağlarlar.

 • Gemi inşaatı bölümü mezunları, boru bağlantı elemanlarını kullanarak gerekli görülen boru bağlantılarını kurarlar.

 • Gemi inşaatı bölümü mezunları, boya, raspa vb. işlemlerinin yapılmasını ve kontrol edilmesini sağlarlar.

 • Gemi inşaatı bölümü mezunları, inşaatta tasarım, üretim, bakım, kalite kontrol vb. işlemlerin yapılmasını sağlarlar.

 • Gemi inşaatı bölümü mezunları, öğrendikleri kaynak yöntemleri sayesinde temel kaynak işlemlerinin yapılmasını sağlarlar.

 • Çeşitli ölçüm araçlarını kullanarak arıza teşhisini bulmaya çalışırlar.

 • Yapacakları işi tamamlayabilmek için gerekli süreyi belirleme konusunda mühendis ile iletişim kurup ortak verirler.

 • Son olarak, iş organizasyonu ve takım çalışması becerileri ile işlerin halledilmesini sağlarlar.

Gemi İnşaatı Bölümü Dersleri Nelerdir?

 • Gemi İnşaatına Giriş

 • Gemi Makineleri Elemanları

 • İmalat İşlemleri

 • Teknik Resim

 • Bilgisayar Programlama

 • Matematik

 • Kimya

 • Teknolojinin Bilimsel İlkeleri

 • Gemi Elektrik Sistemleri

 • Gemi Geometrisi

 • Gemi Makineleri

 • Malzeme Bilgisi

 • Bilgisayar Destekli Tasarım

 • Mesleki Resim

 • Bilgisayar Destekli Çizim

 • İleri Kaynak Teknolojisi

 • Gemi Ana ve Yardımcı Sistemleri

 • Endüstriyel Malzemeler

 • İş Sağlığı ve Güvenliği

 • Tersane Organizasyonu

 • Uluslararası Denizcilik Sözleşmeleri

 • Gemi Mukavemeti

Yukarıda belirtilen dersler genel olarak verilmiştir. Dersler üniversiteden üniversiteye göre değişiklik gösterebilir.

Gemi İnşaatı Bölümü Taban Puanları ve Sıralama

Bu bölümü okumak isteyen öğrenciler ilk önce TYT sınavına girmek zorundalar. Ardından bu sınavdan aldıkları taban puan ve başarı sıralamasına göre tercih işlemlerini yapabilirler. Tercih yaparken başarı sıralamasının belirleyici bir etken olduğu unutulmamalıdır. Aşağıda sizlere hazırlamış olduğum liste en iyi üniversiteler gemi inşaatı bölümü taban puanları ve sıralamasını içermektedir. Liste, en güncel verileri içermektedir.

ÜniversiteBölümTaban PuanlarıSıralama
Çanakkale On Sekiz Mart ÜniversitesiGemi İnşaatı261,86002797.355
Muğla Sıtkı Koçman ÜniversitesiGemi İnşaatı254,70249874.387
Kocaeli ÜniversitesiGemi İnşaatı253,14464891.793
Karadeniz Teknik ÜniversitesiGemi İnşaatı248,02056950.551
Bandırma On Yedi Eylül ÜniversitesiGemi İnşaatı243,618281.002.165
gemi inşaatı bölümü gemi inşaatı bölümü mezunları gemi inşaatı gemi inşaatı bölümü iş imkanları
Sezer Açiler
Sezer Açiler
Blog Yazarı

Sezer AÇİLER, 19 Haziran 1995 tarihinde Sakarya’da dünyaya geldi. 2018 yılında Sakarya Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdi. Gayrimenkul danışmanı, stajyer sosyolog ve Felsefe Grubu öğretmeni olarak çalıştı. Sertifika programlarına katıldı. 2019 yılında İstanbul İşletme Enstitüsünde blog yazarı olarak çalışmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.