AnasayfaBlogGemi İnşaatı Bölümü (MYO)
Bölümler

Gemi İnşaatı Bölümü (MYO)

18 Aralık 2020
Etrafına kum ve kayalar saçılmış bir sahilde ahşap bir tekne görülüyor. Yere serilmiş birkaç tahta parçası ve yanına dikilmiş bir iskele yapısıyla inşa aşamasındadır. Teknenin önünde beyaz gömlek ve mavi kot pantolon giymiş bir kişi durmaktadır. Teknenin yakınında mavi zemin üzerinde beyaz bir 'O' harfi ve daha uzakta siyah zemin üzerinde beyaz bir harf görülüyor. Görüntüde ayrıca bir kibritin yakın çekimi ve bir iskele yapısının yakın çekimi de yer almaktadır.
Gemi İnşaatı Bölümü AspectsAçıklamaÖnemli Notlar
Bölümün TanımıHer türlü gemilerin tasarım, üretim, montaj, bakım, onarım ve kalite kontrol aşamalarında rol oynayan kişileri yetiştiren bir bölümdürBölümün eğitim dili Türkçedir, ön lisans derecesine sahip olabilmektir 2 yıllık bir programdır.
Neden ÖnemliTürkiye'nin Üç tarafının denizlerle çevrili olması, gemicilik sektörünün gelişimini hızlandırmıştırBu gelişmelerle birlikte gemi üretecek tersaneler ve bu tersanelerde görev alacak meslek elemanlarına ihtiyaç duyulur
Bölüm FarkıBölüm, gemide olmayı değil gemiyi inşa etmeyi ve bu süreçle ilgili bilgileri öğreten bir alanda odaklanırBölüm öğrencilere gemi inşasını planlama ve inşa süreci ile ilgili gerekli bilgileri aktarır.
Bölümün İçeriğiBu bölümde öğrencilere, gemi inşasında profesyonellik, son teknolojiyi kullanabilme ve işini standartlara uygun şekilde tamamlama yetenekleri öğretilirMesleki uygulama ağırlıklı bir eğitim verilir ve öğrencilere sektörün ihtiyaç duyduğu gerekli nitelikler kazandırılır.
İş İmkanlarıÖzel ve kamu sektöründeki tersaneler, yat inşa eden işletmeler, yat tasarım büroları ve mecankik atölyeler, liman ve liman işletmeciliği ve gemi inşaatı sektörüyle ilgili yan sanayi kuruluşları.Öğrenciler DGS sınavına girerek farklı bölümlere geçiş yapabilir ve çalışma alanını genişletebilir.
Mezunlar Ne İş Yapar?Gemi inşaatı bölümü mezunları çalıştıkları gemi inşaatı firmalarında teknik görevler üstlenirler.Ön lisans diploma derecesi ve “gemi inşaatı teknikeri” unvanı elde ederek bölümden mezun olurlar.
Gerekli NiteliklerÇalışma disiplini, çizim yeteneği ve sorumluluk sahibi olma gibi özellikler bu meslekte başarılı olmak için gereklidir.Ayrıca mesleki etik değerleri benimseme ve verimli çalışabilme yeteneği de aranan nitelikler arasındadır.
Staj ve Alan ÇalışmalarıBölüm, sunulan staj ve alan çalışmaları ile öğrencilerin çalışma yaşamını yakından tanımasını sağlar.Bu özellikle çalışma hayatına uyum ve tecrübe kazanma açısından önemlidir.
Eğitim Süreci2 yıl ve 4 yarıyıllık bir süreç içinde 120 AKTS’lik dersler ve zorunlu staj tamamlanırProgramın eğitim dili Türkçedir.
Bölümün YeriBu bölüm ağırlıklı olarak ülkemizde deniz kıyısına sahip olan şehirlerde bulunmaktadır.Bu da gemicilik sektörünün yoğun olduğu bu bölgelerde eğitim ve iş imkanının daha yüksek olduğunu gösterir.

Ülkemiz 3 tarafı denizlerle çevrili bir ülkedir. 3 tarafı denizlerle çevri olmasından dolayı gemicilik sektörü ülkemizde aktif bir sektördür. Her geçen yıl gemicilik sektörü gelişme göstermektedir. Özellikle turizm ve savunma sanayi başta olmak üzere gemicilik sektörü parlamaktadır. Ülkemizin 3 tarafının denizlerle çevirili olması, buna paralele gemicilik sektöründe yaşanan gelişmeler denizcilik faaliyetlerinin artmasını sağlamıştır. Dolayısıyla ülkemize gemi üretecek tersaneler lazım olmaya başlamıştır. Bununla paralel olarak bu tersanelerde görev alacak meslek elemanlarına ihtiyaç artmıştır.

Tam da bu noktada devreye gemi inşaatı alanı girmektedir. Gemi inşaatı alanı, tersanelerde gemi üretimi alanında görev alacak meslek elemanlarını yetiştirmektedir. Sektörün ihtiyaç duyduğu kişileri donanımlı olarak yetişmesini sağlayacak bir alandır. Gemi inşaatı alanı, denizcilik ve gemicilik sektörü için eğitim veren bölümlerden birisi olarak kabul edilir. Bu alan diğer gemicilik bölümlerinden oldukça farklıdır. Çünkü gemi inşaatı alanı, gemide olmayı değil gemiyi inşa etmeyi sağlamaktadır. Alan sektörle ilgili bilimsel araştırma ve incelemelerde bulunmaktadır.

Aynı zamanda bu bölümü okuyan öğrencilerine günümüzdeki teknolojileri kullanarak bir geminin inşasını planlayabilmeyi öğretir. Bunun yanında ise öğrencilerine inşa süreci ile ilgili gerekli eğitimin verilmesini sağlar. Bu alan ülkemizde kıyısı olan şehirlerin birkaçında bulunmaktadır. İnternette belirtilenlere göre gemicilik sektörü için mühendisten daha çok bu alandan mezun olan kişi istihdam edildiği belirtilmektedir. Aktif olarak tersanede görevi başında olan kişilerin yetişmesi için çalışan bir alandır.

Gemi İnşaatı Bölümü (MYO) Nedir?

Gemi inşaatı bölümü, her türlü gemilerin tasarım, üretim, montaj, bakım, onarım ve kalite kontrol aşamasında rol oynayacak kişileri yetiştiren bir bölümdür. Gemi inşaatı bölümü, gemi inşasında profesyonel ve yetkin olarak çalışabilecek kişileri yetiştiren bir bölümdür. Gemi inşaatı bölümü, sektöre son teknolojiyi kullanacak ve yaptığı işi standartlara uygun şekilde tamamlayacak kişileri yetiştiren bir bölümüdür. Gemi inşaatı bölümü, Gemi Mühendisleri tarafından tasarlanan projelerin bilgisayar ortamında veya kağıt üzerinde hazırlanmasını sağlayacak elemanlar yetiştirmektedir.

Bu bölümü okumak isteyen kişilerin disiplinli, çizim yapabilme ve sorumluluk sahibi olması gerekir. Bu sayede mesleğini daha iyi bir şekilde icra edebilir. Gemi inşaatı bölümü, gemilere ait inşa projelerini bilgisayar ortamında çizebilen, mesleki etik değerleri benimseyen ve verimlilik esaslı çalışabilen kişileri yetiştirir. Gemi inşaatı bölümü, mesleki uygulama ağırlıklı eğitim veren bir bölümdür. Öğrencilerine, sektörün ihtiyaç duyduğu gerekli nitelikleri kazandıran bir bölümdür. Özellikle üretim bilgisi, proje okuma ve çizim yapabilme alanında donanım kazanmaları için çalışan bir bölümdür.

Gemi inşaatı bölümü, sunduğu staj ve alan çalışmaları ile öğrencilerin çalışma yaşamını yakından tanımasını sağlayan bir bölümdür. Ülkemizin son yıllarda yaptığı atılımlar sayesinde ara eleman açığını karşılayan bir bölümdür. Gemi inşaatı bölümü ön lisans derecesine sahiptir. Bu yüzden 2 yıllık bir programdır. 4 eğitim yarıyılından oluşan bir bölümdür. Öğrencilerin 120 AKTS’lik derslerini başarı ile tamamlamaları gerekir. Aynı zamanda stajlarını yapması gerekmektedir. Programın eğitim dili ise Türkçedir. Bölüm hakkında bilgi verdikten sonra gemi inşaatı bölümü iş imkanları hakkında bilgi sahibi olalım.

Gemi İnşaatı Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Gemi inşaatı bölümü iş imkanları arasında özel ve kamu sektörü yer almaktadır. Gemi inşaatı bölümü iş imkanları arasında özel ya da kamu sektörüne ait tersanelerde çalışmak yer alır. Gemi inşaatı bölümü iş imkanları arasında yat inşa eden işletmelerde çalışmak yer alır. Gemi inşaatı bölümü iş imkanları arasında yat tasarım büroları ve mekanik atölyelerde çalışmak yer alır. Ayrıca liman ya da liman işletmelerinde teknik personel olarak çalışmak da yer alır.

Gemi inşaatı bölümü iş imkanları arasında gemi inşa sektörüyle ilgili yan sanayi kuruluşlarında çalışmak yer alır. Gemi inşaatı bölümü iş imkanları arasında DGS sınavına girmek yer alır. Bu sayede öğrenciler imalat mühendisliği bölümü, makine mühendisliği bölümü, gemi ve yat tasarımı bölümü, gemi ve deniz teknolojisi mühendisliği, gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği bölümü okuyabilir. Öğrenciler belirtilen bölümlerden birini okuduğunda sahip olacağı çalışma alanı da genişleyecektir. Gemi inşaatı bölümü iş imkanları hakkında bilgi sahibi olduktan sonra şimdi de gemi inşaatı bölümü mezunları ne iş yapar başlığını inceleyelim.

Gemi İnşaatı Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Gemi inşaatı bölümü mezunları, ön lisans diploma derecesi ve “gemi inşaatı teknikeri” unvanı elde ederek bölümden mezun olurlar. Mezunların yaptıkları işler;

 • Gemi inşaatı bölümü mezunları, çalıştıkları tersanelerde proje tasarımı ve çizimini yaparlar.

 • Gemi inşaatı bölümü mezunları, inşa aşamasında kullanılacak olan malzemeleri sınıflandırır ve bu malzemelerin muayene edilmesini sağlarlar.

 • Gemi inşaatı bölümü mezunları, ölçme ve kontrol aletlerini kullanarak doğru ve hassas ölçme ve kontrol işlemlerinin yapılmasını sağlarlar.

 • Gemi inşaatı bölümü mezunları, soğuk şekillendirme makinelerinde kesme, bükme vb. uygulamaların yapılmasını sağlarlar.

 • Gemi inşaatı bölümü mezunları, boru bağlantı elemanlarını kullanarak gerekli görülen boru bağlantılarını kurarlar.

 • Gemi inşaatı bölümü mezunları, boya, raspa vb. işlemlerinin yapılmasını ve kontrol edilmesini sağlarlar.

 • Gemi inşaatı bölümü mezunları, inşaatta tasarım, üretim, bakım, kalite kontrol vb. işlemlerin yapılmasını sağlarlar.

 • Gemi inşaatı bölümü mezunları, öğrendikleri kaynak yöntemleri sayesinde temel kaynak işlemlerinin yapılmasını sağlarlar.

 • Çeşitli ölçüm araçlarını kullanarak arıza teşhisini bulmaya çalışırlar.

 • Yapacakları işi tamamlayabilmek için gerekli süreyi belirleme konusunda mühendis ile iletişim kurup ortak verirler.

 • Son olarak, iş organizasyonu ve takım çalışması becerileri ile işlerin halledilmesini sağlarlar.

Gemi İnşaatı Bölümü Dersleri Nelerdir?

 • Gemi İnşaatına Giriş

 • Gemi Makineleri Elemanları

 • İmalat İşlemleri

 • Teknik Resim

 • Bilgisayar Programlama

 • Matematik

 • Kimya

 • Teknolojinin Bilimsel İlkeleri

 • Gemi Elektrik Sistemleri

 • Gemi Geometrisi

 • Gemi Makineleri

 • Malzeme Bilgisi

 • Bilgisayar Destekli Tasarım

 • Mesleki Resim

 • Bilgisayar Destekli Çizim

 • İleri Kaynak Teknolojisi

 • Gemi Ana ve Yardımcı Sistemleri

 • Endüstriyel Malzemeler

 • İş Sağlığı ve Güvenliği

 • Tersane Organizasyonu

 • Uluslararası Denizcilik Sözleşmeleri

 • Gemi Mukavemeti

Yukarıda belirtilen dersler genel olarak verilmiştir. Dersler üniversiteden üniversiteye göre değişiklik gösterebilir.

Gemi İnşaatı Bölümü Taban Puanları ve Sıralama

Bu bölümü okumak isteyen öğrenciler ilk önce TYT sınavına girmek zorundalar. Ardından bu sınavdan aldıkları taban puan ve başarı sıralamasına göre tercih işlemlerini yapabilirler. Tercih yaparken başarı sıralamasının belirleyici bir etken olduğu unutulmamalıdır. Aşağıda sizlere hazırlamış olduğum liste en iyi üniversiteler gemi inşaatı bölümü taban puanları ve sıralamasını içermektedir. Liste, en güncel verileri içermektedir.

ÜniversiteBölümTaban PuanlarıSıralama
Çanakkale On Sekiz Mart ÜniversitesiGemi İnşaatı261,86002797.355
Muğla Sıtkı Koçman ÜniversitesiGemi İnşaatı254,70249874.387
Kocaeli ÜniversitesiGemi İnşaatı253,14464891.793
Karadeniz Teknik ÜniversitesiGemi İnşaatı248,02056950.551
Bandırma On Yedi Eylül ÜniversitesiGemi İnşaatı243,618281.002.165
Bölümün Tanımı, Her türlü gemilerin tasarım, üretim, montaj, bakım, onarım ve kalite kontrol aşamalarında rol oynayan kişileri yetiştiren bir bölümdür, Bölümün eğitim dili Türkçedir, ön lisans derecesine sahip olabilmektir 2 yıllık bir programdır, Neden Önemli, Türkiye'nin Üç tarafının denizlerle çevrili olması, gemicilik sektörünün gelişimini hızlandırmıştır, Bu gelişmelerle birlikte gemi üretecek tersaneler ve bu tersanelerde görev alacak meslek elemanlarına ihtiyaç duyulur, Bölüm Farkı, Bölüm, gemide olmayı değil gemiyi inşa etmeyi ve bu süreçle ilgili bilgileri öğreten bir alanda odaklanır, Bölüm öğrencilere gemi inşasını planlama ve inşa süreci ile ilgili gerekli bilgileri aktarır, Bölümün İçeriği, Bu bölümde öğrencilere, gemi inşasında profesyonellik, son teknolojiyi kullanabilme ve işini standartlara uygun şekilde tamamlama yetenekleri öğretilir, Mesleki uygulama ağırlıklı bir eğitim verilir ve öğrencilere sektörün ihtiyaç duyduğu gerekli nitelikler kazandırılır, İş İmkanları, Özel ve kamu sektöründeki tersaneler, yat inşa eden işletmeler, yat tasarım büroları ve mecankik atölyeler, liman ve liman işletmeciliği ve gemi inşaatı sektörüyle ilgili yan sanayi kuruluşları, Öğrenciler DGS sınavına girerek farklı bölümlere geçiş yapabilir ve çalışma alanını genişletebilir, Mezunlar Ne İş Yapar?, Gemi inşaatı bölümü mezunları çalıştıkları gemi inşaatı firmalarında teknik görevler üstlenirler, Ön lisans diploma derecesi ve “gemi inşaatı teknikeri” unvanı elde ederek bölümden mezun olurlar, Gerekli Nitelikler, Çalışma disiplini, çizim yeteneği ve sorumluluk sahibi olma gibi özellikler bu meslekte başarılı olmak için gereklidir, Ayrıca mesleki etik değerleri benimseme ve verimli çalışabilme yeteneği de aranan nitelikler arasındadır, Staj ve Alan Çalışmaları, Bölüm, sunulan staj ve alan çalışmaları ile öğrencilerin çalışma yaşamını yakından tanımasını sağlar, Bu özellikle çalışma hayatına uyum ve tecrübe kazanma açısından önemlidir, Eğitim Süreci, 2 yıl ve 4 yarıyıllık bir süreç içinde 120 AKTS’lik dersler ve zorunlu staj tamamlanır, Programın eğitim dili Türkçedir, Bölümün Yeri, Bu bölüm ağırlıklı olarak ülkemizde deniz kıyısına sahip olan şehirlerde bulunmaktadır, Bu da gemicilik sektörünün yoğun olduğu bu bölgelerde eğitim ve iş imkanının daha yüksek olduğunu gösterir
gemi inşaatı bölümü gemi inşaatı bölümü mezunları gemi inşaatı gemi inşaatı bölümü iş imkanları
Kalın, koyu renk sakallı bir adam beyaz bir duvara yaslanmış duruyor. Otuzlu yaşlarında görünüyor ve yüzünde ciddi bir ifade var. Sakalları dolgun ve gür, yüzünün ve boynunun büyük bir kısmını kaplıyor. Üzerinde açık gri desenli siyah bir tişört ve mavi bir kot pantolon var. Adamın kısa, koyu renk saçları var ve gözleri koyu kahverengi. Sert bir ifadeyle dosdoğru karşıya bakıyor. Arka plan beyaz bir duvar ve ışık görüntünün sol tarafından geliyor.
Sezer Açiler
Blog Yazarı

Sezer AÇİLER, 19 Haziran 1995 tarihinde Sakarya’da dünyaya geldi. 2018 yılında Sakarya Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdi. Gayrimenkul danışmanı, stajyer sosyolog ve Felsefe Grubu öğretmeni olarak çalıştı. Sertifika programlarına katıldı. 2019 yılında İstanbul İşletme Enstitüsünde blog yazarı olarak çalışmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bu görüntü kırmızı ve siyah ekose pazen gömlekli bir adamı gösteriyor. Tam sakallı ve saçları yüzünün yanlarından görünüyor. Gömlek yakasına kadar düğmeli ve kırmızı renk gömleğe hakim. Gömleğin kumaşı dokulu ve küçük siyah ve beyaz karelerle dokunmuş. Adam düz beyaz bir arka plan üzerinde durmaktadır. Hafifçe sola bakıyor ve ifadesi nötr. Kolları yanında dik durmaktadır ve elleri görüntüde görünmemektedir.
4.7
(26)

Ads (Adwords) Eğitimi

27 Konu5 Saat
Genç bir adam, parlak kırmızı ve siyah ekose bir gömlek giymiş, düz bir arka planın önünde duruyor. Kısa siyah saçları var ve kollarını kavuşturmuş hafifçe gülümsüyor. Siyah kot pantolon ve siyah ayakkabı giyiyor. Duruşu kendinden emin ve rahat. Yirmili yaşlarının sonunda ya da otuzlu yaşlarının başında, genç ve sağlıklı bir ten rengine sahip gibi görünüyor. Dörtte üçlük bir pozda duruyor ve doğrudan kameraya bakıyor. Yüzünde dostça bir ifadeyle anın tadını çıkarıyor gibi görünüyor.Oğuzhan Yılmaz
1138411
Bu görüntü SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) hakkında bir çevrimiçi kursu yansıtıyor. Bir ekranın önünde konuşan takım elbiseli bir adam görülüyor. Adam gözlük ve kahverengi bir gömlek giyiyor ve sağ eliyle bir şeyi işaret ediyor. Arka planda, beyaz metinli bir tabelanın yakın çekimi ve beyaz zemin üzerinde sarı bir sayı var. SEO eğitimi ve kursları, işletmelerin web sitelerini ve içeriklerini arama motorları için nasıl optimize edeceklerini daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir. Doğru SEO teknikleri sayesinde işletmeler arama motoru sonuç sayfalarında daha üst sıralarda yer alarak web sitelerine daha fazla trafik çekebilir ve daha fazla müşteri kazanabilirler. SEO kurslarının yardımıyla işletmeler, anahtar kelimeleri stratejik olarak nasıl kullanacaklarını, arama motoru algoritmalarına hitap eden içerikleri nasıl oluşturacaklarını ve çevrimiçi pazarlamanın nüanslarını nasıl anlayacaklarını öğrenebilirler.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Gözlüklü ve kırmızı ceketli beyaz bir adam mavi bir duvarın önünde durmaktadır. Yüzünde ciddi bir ifadeyle dosdoğru ileriye bakıyor. Saçları kısa ve kahverengidir ve gözleri gözlüklerin arkasında gizlidir. Kırmızı ceketinin altında açık mavi bir gömlek, siyah pantolon ve siyah ayakkabılar giyiyor. Kollarını önde kavuşturmuş ve ayaklarını hafifçe açarak ayakta duruyor. Yirmili yaşlarının sonunda ya da otuzlu yaşlarının başında gibi görünüyor.Yemliha Toker
550419
Bu çevrimiçi kurs görselinde elinde bir mektupla gülümseyen takım elbiseli bir adam görülüyor. Bu muhtemelen bir içerik yazma kursu almanın başarısını temsil ediyor ve öğrenilen becerilerin değerini gösteriyor. Adamın etrafı saksıda bir bitki, bir logo ve bir sprey kutusu gibi diğer nesnelerle çevrilidir. Bu unsurlar muhtemelen adamın başarıya ulaşmak için çeşitli içerik yazma stillerini öğrenmesi ve bunlarda ustalaşması gerektiğini ifade ediyor. Bu görsel, içerik yazma kursu almak isteyen herkes için harika bir motivasyon kaynağıdır ve elde edebilecekleri başarıyı hatırlatır.
5
(1377)

İçerik Editörlüğü

10 Konu5 Saat
Şık, koyu renk bir takım elbise giymiş bir adam bir konferans salonunun ortasında durmaktadır. Gözlük takmış ve ciddi bir ifadeyle dosdoğru önüne bakıyor. Elleri iki yanındadır. Görüntünün odağında o var ve arka plan hafifçe bulanık. Bir iş adamı gibi görünüyor ve arkasındaki siyah yazılı dikdörtgen beyaz tabela bunu gösteriyor olabilir. Sağ üst köşede bir sandalye ve sol alt köşede bir masa var, her ikisi de odak dışı.
5
(3)

SEO Uzmanlığı

5 Konu15 Saat
Gözlüklü ve kırmızı ceketli beyaz bir adam mavi bir duvarın önünde durmaktadır. Yüzünde ciddi bir ifadeyle dosdoğru ileriye bakıyor. Saçları kısa ve kahverengidir ve gözleri gözlüklerin arkasında gizlidir. Kırmızı ceketinin altında açık mavi bir gömlek, siyah pantolon ve siyah ayakkabılar giyiyor. Kollarını önde kavuşturmuş ve ayaklarını hafifçe açarak ayakta duruyor. Yirmili yaşlarının sonunda ya da otuzlu yaşlarının başında gibi görünüyor.Yemliha Toker
1242767