AnasayfaBlogFreelance SEO Uzmanı Olup Serbest Çalışın
Meslekler

Freelance SEO Uzmanı Olup Serbest Çalışın

05 Aralık 2019
Freelance SEO Uzmanı Olup Serbest Çalışın

Yirminci yüzyılın en etkili psikologlarından biri olan Abraham Maslow’un psikolojiye en büyük katkısı ihtiyaçlar hiyerarşisini geliştirmesidir. İhtiyaçlar hiyerarşisinde insanın temel ihtiyaçları; fizyolojik, güvenlik ve sevgi/ait olma şeklinde sıralanır. İnsan zihni, her bir seviye gerçekleştikçe bir üst seviyeyi arzular. Bu durum bireyde, önce saygı ihtiyacını sonra da kendini gerçekleştirme isteğini doğurur.

Serbest meslekler, bireylerin üst seviye ihtiyaçlarını karşılamada her zaman etkili olmuşlardır. Serbest icra edilen Freelance SEO Uzmanı olmak, saygınlık ve kendinizi gerçekleştirme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz yeni bir iş modelidir. Tabi ki bunun sırrı, saygı duyulacak bir kişi olduğunuz hususunda insanları ikna edebilmenizde gizlidir. Bunun için gerekli araçlar ise kişisel gelişim eğitimleri ile edindiğiniz bilgi ve tecrübeler sayesinde yeteneklerinizi belgeleyen sertifikalardır.

Örneğin kariyer sitelerinde yayınlanan iş ilanlarını incelemişsinizdir. Kurumların insan kaynakları uzmanı, ihtiyaç duydukları elemanın sahip olması gereken nitelikleri sıralar. Eğitim sertifikası ya da başarı belgeniz varsa başvurunuz kabul edilebilir ve mülakata girebilirsiniz. Saygınlık ihtiyacınızı karşılayacak işe kabul edilme kararı, ancak o kararı verecek kişiyi ikna etmenizle mümkündür.

Freelance SEO Uzmanı Kimdir?

Freelance İngilizce bir kelime olup Türkçe’de serbest anlamına gelmektedir. SEO ise Search Engine Optimization kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır ve Türkçe karşılığı Arama Motoru Optimizasyonu’dur.  Wordpress SEO ve SEO’nun ne olduğunu konu bütünlüğünü sağlamak maksadıyla kısaca özetlersek; içeriğinin ne olduğu konusunda arama motorlarına bir internet sitesini tanıtmak için yapılan ayarların toplamı diyebiliriz.

Hemen hemen her gün arama motoru kullanarak sanal alem dediğimiz internette bir şeyler arıyoruz. Bu işlem sonrası arama motoru tarafından, bulmayı amaçladığımız bilgiyi bize ulaştıracağı kıymetlendirilen siteler, kalitesine göre sıralanarak bize sunuluyor. SEO Uzmanı, internet sitenizin bir nevi kalitesini artırmak maksadıyla arama motorları tarafından uygulanan prosedürleri sitenize uyarlayan sorumlu kişidir. Onun yapacağı ayarlar sayesinde sitenizin, arama sonuç listelerinde rakip sitelerin üzerinde çıkması sağlanır.

Freelance SEO Uzmanı Ne İş Yapar?

Freelance SEO Uzmanı, internet arama motorları çalışma prensipleri ve bu motorların uyguladıkları algoritmalarda uzmanlaşmış kişidir. Yönettiği internet sitesinin, yapılan bir arama sonucunda rakiplerine nazaran üst sıralarda çıkması için ihtiyaç duyulan tüm ayarlama ve düzenlemeleri yapmaktan sorumludur. Google, Bing, Yandex arama motorları gibi arama motoru pazarını elinde tutan büyük markalara yönelik çok daha özen gösterilerek yapılması gereken bu ayarlamaların nasıl yapılacağını ve hangi yöntemlerin izlenmesi gerektiğini, arama motoru markaları güncel olacak şekilde ilan ederler. 

Freelance SEO Uzmanı olan bir kişinin başlıca sorumluluklarını aşağıda sunulan başlıklar altında inceleyebiliriz.

  • Arama Motorlarına Kayıt: İnternet üzerinde yapılan arama işlemi esnasında tüm internet aranmamakta, yalnızca arama motorları tarafından düzenlenmiş veri tabanları taranmaktadır. Bir sitenin yapılan arama sonucunda bulunabilmesi, bu veri tabanlarına SEO Uzmanı tarafından yapılması gereken kayıt işlemi ile mümkün olabilir. Freelance SEO Uzmanı tarafından yapılacak veri tabanına kayıt işlemi belki de en önemli ayarların başında gelir.

  • İnternet Sitesi Teknik Altyapısı: Sayfa başlığı, sitenin açıklanması vb. site altyapısını tanımlamaya yönelik temel bilgilerin SEO Uzmanı tarafından girilmesi, ayarlanması ve düzenlenmesi önemli işlemler arasındadır. Arama motorlarına ait tarayıcı botlar, yaptıkları tarama esnasında bu bilgileri bulmak isterler. Meta adı verilen bu başlıkların oluşturulması, arama sonuçlarının listelenmesi esnasında büyük önem kazanır. 

  • Arama Motoru Görünürlüğünü Artırma: Freelance SEO Uzmanından aslında beklenen internet sitesini üst sıralara çıkararak, belirlenen anahtar kelimelerde arama motoru görünürlüğünü artırmaktır. Zaten bu nedenle SEO Uzmanına ihtiyaç vardır. Freelance SEO Uzmanı, teknik ve altyapı olarak gerekli tüm ayar ve düzenlemeleri yapar. Bu sayede sitenin arama motorlarında görünürlüğü artmış olur.

Freelance SEO Uzmanı Ne Kazanır?

Burada size şunu sormak istiyorum. Beklentiniz maddi bir kazanç mı yoksa manevi mi? Açıkçası Freelance SEO Uzmanı olarak bir sitenin sorumluluğunu aldığınızda çok keyifli ancak bir o kadar da zor bir yolculuğa çıktınız demektir. Yapılan her iş, harcanan her emek karşılığını bulacağına göre mutlaka hatırı sayılır bir gelir elde edeceksiniz. Bu gelirin katsayısı ise saygınlığınızla doğru orantılıdır.

Yani ortaya koyduğunuz kalite gelirinizi hızlı bir şekilde artıracaktır. Onlarca işletme, hayallerine ulaşabilmek ve rakiplerini geride bırakabilmek maksadıyla Freelancer SEO Uzmanı kullanıyor. Bu büyük pastadan ne kadar pay alacağınız tamamen size kalıyor. İnsan zihni, ihtiyaçlar hiyerarşisinde her bir seviye gerçekleştikçe bir üst seviyeyi arzular demiştik. Geliriniz artıyorsa saygınlığınız da artıyor demektir. Artık durdurulamaz bir duyguya kapılır ve kendinizi gerçekleştirmek için yola çıkarsınız.

SEO Uzmanı Sertifikanıza Enstitü ile Sahip Olun

Kendinizi gerçekleştirmek için yola çıktığınız andan itibaren eğitim için ayıracağınız her dakika kıymetli olmaya başlar. Kişisel gelişiminiz için zamanınızı verimli kullanmak ve en kısa sürede kariyer planınızda hedeflediğiniz konumda yani Freelancer SEO Uzmanı olmak istersiniz. Bunun için size eğitim verecek en doğru kurumu ararsınız. Özgür ruhlu insanlar olarak, yine özgür olarak iştirak edebileceğimiz eğitimler bizim için daha caziptir.

Kişisel gelişim maksadıyla alacağınız eğitimler genellikle beklentilerinizin çok çok üzerinde faydalar sağlar. Öğrenmekle birlikte sahip olacağınız bilginin gücü özgüveninizi artırır. Özgüven, daha cesur kararlar almanıza vesile olur. Bu da doğrudan SEO Uzmanı olmak için tasarladığınız plana olumlu yönde etki eder. Freelance SEO Uzmanı olmak maksadıyla yola çıkarken hayal ettiğiniz hedef, aldığınız eğitimler sonrasında artık sizi tatmin etmez. Yani vizyonunuz ve perspektifiniz bir anda genişleyiverir. Artık yola çıkarken belirlediğiniz hedefin çok daha ötesine ulaşmak istersiniz.

Enstitü Online Eğitimleri ile Kendinizi Gerçekleştirin

Freelance SEO Uzmanı olmak istiyorsanız Enstitü tarafından verilen ücretsiz SEO Eğitimi mutlaka alınmalı. Online eğitim olarak verilen bu eğitimde SEO nedir?, Google algoritması nasıl çalışır?, SEO özellikleri  ve hazırlanacak içeriklerde başlık, etiket ve görsellerin doğru kullanımı anlatılıyor. Ayrıca arama motoru görünürlüğünü artırmak maksadıyla kaliteli ve doğru içeriğin nasıl oluşturulacağı vb. konularda birçok değerli bilgi öğreneceksiniz. Bu eğitimin kendimi gerçekleştirme yolunda bana olan en büyük katkısını sorarsanız, özellikle anahtar kelimelerin etkin kullanıldığı takdirde ne kadar güçlü araçlar olduğunu, yalnızca site yönetimi değil instagram ve youtube gibi birçok sosyal medya platformunda sahip olduğum kişisel hesaplarıma da doğrudan fayda sağladığını öğrendim. 

Yalnız Freelancer SEO Uzmanı olmak için değil, ihtiyaçlar hiyerarşisinde en tepede bulunan kendinizi gerçekleştirme ihtiyacınızı karşılamak maksadıyla aldığınız ve alacağınız her online eğitim farkındalığınızı artırmaya başlar. Görmediklerinizi görmeye, duymadıklarınızı duymaya, ağzınızdan çıkacak her kelime ise değişmeye başlar. Hayata dair her şey sizin için bir anda farklı bir ahenge bürünür. Aslında değişim başlar. Eğitimle gelen değişim. Kariyer yolculuğunuzda bu değişimle birlikte gelen başarılar sonrasında hissedeceğiniz tek şey ise herkes tarafından size saygı duyulduğudur.

freelance seo uzmanı freelance seo uzmanı enstitü online eğitim seo
Murat Çelik
Murat Çelik
Blog Yazarı

Çalıştığı resmi kurumda halen Şube Müdürü olarak görev yapmakta olup liderlik, etkili iletişim ve ekip çalışması konularında yeterli tecrübeye sahiptir. Elektrik-Elektronik Mühendisliği mezunudur. Editör ve blog yazarı kimliğinin yanısıra amatör fotoğrafçı ve satranç hakemidir.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Web sitenizin trafiğini ve arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için SEO konusunda uzmanlaşın. SEO kursumuz temel bilgilerden ileri düzey tekniklere kadar her şeyi kapsamaktadır, sitenizi nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
269179
SEO Uzmanlığı Eğitimi
5
(3)

SEO Uzmanlığı

5 Konu15 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
470279