AnasayfaBlogEngelli Bakımı ve Rehabilitasyon Bölümü (MYO)
Bölümler

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Bölümü (MYO)

21 Aralık 2020
Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Bölümü (MYO)

Doğuştan ya da sonradan farklı nedenlerle yaşamının bir ya da birden fazla alanı kısıtlanan bireylere, “engelli” denilir. Kısıtlama kişinin işitsel, görsel, bedensel, zihinsel ve sosyal alanında gelişebilir. 

Verilere göre(OECD-AB) dünya nüfusunun %15’i engelli bireylerden oluşuyor. Bu oran hiç de küçümsenecek gibi görünmüyor.

Ülkemizde ise farklı kurumlar engelli birey oranını % 6,9-13 aralığında açıklamaktadırlar. Engelsiz Yaşam Derneği, 2020 yılı temmuz ayı ulusal engelli veri tabanına kayıtlı 2 milyon 530 bin engelli olduğunu açıklamıştır. İlk çağlardan beri haksız muameleye maruz bırakılan engelli bireylerin belki de en rahatsızlık duydukları konu suçlayıcı ve yargılayıcı sıfatlandırmalardır.

Şöyle bir hafızamızı yoklayalım isterseniz! Adı hiç önemli değil. Hangimizin mahallesinde adı topal, deli, sağır, dilsiz, kör gibi kelimelerin arkasına yapıştırılmış biri yoktur? Ya da okulumuzda, işyerimizde… Bir şehre, mahalleye taşındığımızda ilk öğrendiğimiz adların onlara ait olduğunu hiç düşündünüz mü? Peki sizin adınızın önüne böyle bir sıfat gelsin ister misiniz? Tam bu noktada sizi empati kurmaya davet ediyorum. Hiçbirimizin sağlığının garanti belgesi yok sonuçta değil mi!

Neyse ki 25.04.2013 tarihli resmî gazetede yayınlanan 6462 numaralı kanun ile sakatlık, çürüklük ve özürlülük gibi terimler resmi yazışmalardan kaldırılmıştır. Son yıllarda engelli bireylerle ilgili ciddi çalışmalar yapılmaktadır. Geliştirilen yeni projeler ve yasal düzenlemeler engelli bireyler için umut vericidir. Yeterli olduğunu söyleyemesek de kamu kurumları, lokantalar, alışveriş merkezleri, tiyatro ve sinema gibi alanlarda iyileştirmeler yapılmakta.

Engellilerin tedavi, bakım ve rehabilitasyon ihtiyaçları sağlık alanında da bir dizi düzenlemenin yolunu açmıştır. Engelli bireylere hizmet verebilecek nitelikli personel açığı bu alanda eğitim veren üniversiteleri harekete geçirmiştir. Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon MYO bu alanda nitelikli personel yetiştirilmesi amacıyla açılmıştır. Gittikçe de yaygınlaşmaktadır. Yine de mezunlar çalışma alanlarında yeterli sayıda bulunmamaktadır. Bu nedenledir ki doktor, hemşire, tıbbi sekreter gibi meslek üyeleri, eğitimler yolu ile açığı kapatmaya çalışmaktadırlar. Bu kapsamda işaret dilinin önemini ön plana çıkaran eğitimler kıymetlidir.

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Bölümü (MYO) Nedir?

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon (MYO)’nun amacı ile başlayalım isterseniz. Bu öğretimin amacı: Yetersizliği ve özel gereksinim ihtiyacı olan bireylerin bakımını üstlenecek, farklı alanlardaki problemlerine çözüm üretecek sağlık teknikerleri yetiştirmektir. Bölüm mezunları aynı zamanda uzman sağlık profesyonellerinin çalışmalarını desteklerler.

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon (MYO), TYT puanı ile öğrenci kabul eden 2 yıllık ön lisans programıdır. Bölümün, örgün öğretim, ikinci öğretim ve uzaktan öğretim seçeneği vardır. Öğrenimini tamamlayanlar, “sağlık teknikeri" unvanını alırlar.

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon (MYO)’na Hemşire Yardımcısı, Ebe Yardımcısı ve Sağlık Bakım Teknisyenleri ek puan avantajıyla kabul edilirler.

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon (MYO) mezunları, DGS (Dikey Geçiş Sınavı) ile farklı bölümlere geçiş yaparak lisans diplomasına sahip olabilirler. Bunun için DGS şartlarını dikkatli araştırmanız önemlidir. Hedef belirleme başarının ilk adımıdır. Şayet hedefiniz lisans bölümüne geçmek ise kredi, istediğiniz bölümün puan türü gibi kriterleri karşılamalısınız.

DGS ile geçiş yapabileceğiniz bölümleri sıralamak gerekirse:

Bölümün lisans programlarına geçiş haklarının Yaşlı Bakımı Hizmetleri (MYO) ve Evde Hasta Bakımı Hizmetleri MYO ile aynı olduğuna dikkatinizi çekmek isterim.

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Bölümü İş imkanları Nelerdir?

Kısa yoldan mesleğe atılmak isteyenler için avantajlı bir bölümdür. Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon MYO mezunları sağlık teknikeri unvanını alırlar. Kamu ve özel sektörde istihdam alanları vardır. Bireysel olarak çalışmayı da tercih edebilirler.
Çalışma alanlarını aşağıda sıralıyorum:

 • İlgili Bakanlığa Bağlı Resmi ve Özel Engelli Bakım ve Rehabilitasyon Merkezleri 

 • Fakülteler, Kamu ve Özel Hastaneler

 • Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezleri

 • Kreşler

 • Özel Okulların Revirleri

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon, kamu ataması yönünden dezavantajlı bir bölümdür. Kontenjanlardaki kısıtlamalar taban puanın yükselmesine neden olmaktadır. (KPSS 2019/1 atamalarında en düşük taban puan 90,086 / en yüksek taban puan 97,651 olmuştur.)

Kamuda çalışanlar, sabit ek ödeme dahil 4000TL üzerinde maaş alırlar. (Çalıştıkları kuruma göre alabilecekleri sabit dışı ek ödeme farklılık gösterecektir.) Özel sektörde alabilecekleri ücret, 2600-2900TL aralığındadır.

Bireysel çalışmayı düşünenler için engelli bakımı talep edenlerin günlük 150-250TL arasında ödeme teklif ettiklerini söyleyebiliriz. Mezunların İŞKUR ve diğer iş ilanlarını takip etmesinde fayda vardır.

Engelli bakımı teknikerlerinin sabırlı ve şefkatli olması çok önemlidir. Görevlerini etik kurallar çerçevesinde yerine getirmelidirler.

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? 

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Bölümü mezunları:

 • Görme, işitme engeli,

 • Konuşma ve dil sorunu,

 • Dikkat eksikliği ve hiperaktivite,

 • Öğrenme güçlüğü,

 • Nörolojik bozukluğu,

 • Otizm

Gibi sorunları olanların yanı sıra sikolojik problemi olan bireylerin de bakım ve rehabilitasyonundan sorumludurlar. Engellilerin sosyal dışlanmışlık ile mücadelelerinde önemli rol üstlenirler. Yaptıkları işlerden bazılarını sizler için sıralıyorum:

 • Engellilerin bakım gereksinimlerini değerlendirirler.

 • İletişimle ilgili problemlerin çözümü için çaba gösterirler.

 • Engelli bireylerin yaşam alanlarının düzenlenmesini sağlarlar.

 • Beslenme, boşaltım, egzersiz gibi ihtiyaçlarını desteklerler.

 • Kullanılan malzemelerin düzeni, temizlik ve dezenfeksiyonundan sorumludurlar. 

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Bölümü Dersleri Nelerdir?

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon MYO mesleki ağırlıklı ders içeriğine sahiptir. Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon bölümünde zorunlu staj uygulaması vardır. Öğrenciler, engelli bakımı teknikerlerinin görev yaptığı kurumlarda uygulama yapabilirler. Öğrenciler bu kurumlarda hekim, sosyal çalışmacı, psikolog, pedagog, çocuk gelişimci, ergoterapist ve hemşire gözetiminde stajlarını yaparlar.

Bölümün dersleri fakültelere göre değişiklik gösterebilir. Temel mesleki dersleri aşağıda bulabilirsiniz: 

 • Temel Bakım ve Rehabilitasyon

 • Engelli Psikolojisi

 • Halk Sağlığı

 • Engellilerde Ruh Sağlığı

 • Engelli Bakımı ve Rehabilitasyonunu Planlama

 • Çoklu Engellilerin Bakım ve Rehabilitasyonu

 • Temel İlkyardım Bilgisi

 • Temel İlaç Bilgisi

 • İletişim

 • Ortopedik Rehabilitasyon

 • Gelişim Yetersizliklerinde Rehabilitasyon

 • Yaşlılıkta Nörolojik Temelli Durumların Bakım ve Rehabilitasyonu

 • Temel Beslenme

 • Engelli Mevzuatı ve Meslek Etiği

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Bölümü Taban Puanları ve Sıralama

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Bölümü en düşük taban puanı ve TBS (Taban Başarı Sıralaması) ile öğrenci alan üniversite, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi (İÖ) olmuştur. (Taban puan: 215,32760/ TBS: 1.345.54)

En yüksek taban puan ve sıralama ile öğrenci alan ilk beş üniversite aşağıda sıralanmıştır: (Sıralamada YÖK Atlas verileri kullanılmıştır.)

Üniversite  Bölüm  Taban Puan  SıralamaEge Üniversitesi  Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon  272,79935 624225Üsküdar Üniversitesi Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon(Burslu)  271,25841 639162Yıldırım Beyazıt Üniversitesi  Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon 261,00546 746803Ege Üniversitesi  Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon (İÖ) 259,91093 759139Selçuk Üniversitesi Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon 257,64284  785295 

Engelli engelli bakımı engelli bakımı ve rehabilitasyon bölümü (MYO) üniversite tekniker
İlknur Işık
İlknur Işık
Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.