AnasayfaBlogElektrik Mühendisliği Bölümü
Bölümler

Elektrik Mühendisliği Bölümü

05 Mart 2020
Elektrik Mühendisliği Bölümü

Elektrik mühendisliği bölümü başlı başlına bir alandır. Bunu ilk başta belirtmek istedim. Çünkü elektrik mühendisliği, elektrik – elektronik mühendisliği ile karıştırılabilmektedir. Temelde birbirine benzer gibi gözükebilir. Ancak her bir bölümü kendi başımıza ele aldığımızda aradaki farklar ortaya çıkmaktadır. Öncelikle elektrik mühendisi güç üretim, iletim ve dağıtım gibi alanlarda faaliyet göstermektedir. Elektrik – elektronik ise ağırlıklı olarak elektronik üzerine kuruludur. Öğrenciler genelde elektrik – elektronik mühendisliği bölümü seçeneğini kullanmaktadır. Fakat elektrik mühendisliği de kendi içinde büyük getirisi olan meslek dalı arasındadır.

İlgili bölüm: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü

Elektrik mühendisliği, velilerin ve öğrencilerin henüz tam olarak tanımadığı ya da çekindiği bir bölümdür. Bu yüzden tercih listelerinde yeteri kadar talep görmemektedir. Buna karşılık üniversitelerin ilgili fakültelerinde de oldukça az sayıda bölüm yer almaktadır. Türkiye’de yüzlerce üniversite yer almasına karşın bölümün olduğu üniversite sayısı bir elin parmağını geçmemektedir. 

Tüm bu veriler olumsuz gibi gözükebilir. Ancak Türkiye’nin ve dünyanın elektrik – elektronik bölümü mezunlarına nasıl ihtiyacı varsa, aynı şekilde elektrik bölümü mezunlarına da ihtiyacı vardır. Sonuç olarak elektrik mühendisliği bölümü nispeten az mezun vermektedir. Diğer bölümler baz alındığında mezun sayısında ciddi farklar olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bunun büyük bir avantajı da ortaya çıkmaktadır. İş sahasında elektrik mühendislerinin rakibi diğer alanlara göre daha azdır.  

Elektrik Mühendisliği Nedir?

Elektrik mühendisliği; elektrik, elektronik, elektromanyetik dalgalar ve elektromanyetizma gibi alanların çalışıldığı, bu sistemlerin uygulamalı ve teorik olarak gösterildiği bölümün adında denir. Elektrik mühendisliği geniş kapsamlı bir çalışma sahasını kapsar. Bölüm elektrik ve elektronik ile ilgili olan tüm terimleri kapsar. Ülkemizde elektrik mühendisliği olarak bilinen bölümün dünya genelinde ismi ise ‘’Power Engineering’’ şeklindedir. İstanbul Teknik Üniversitesi ise elektrik mühendisliği için şu tanımı kullanmıştır: 

“Elektrik enerjisi üretim – iletim ve dağıtım sistemleri, akıllı şebekeler, elektrik makinaları, elektrikli sürücü sistemleri ve bunların tasarımı, projelendirilmesi, gerçekleştirilmesi, izlenmesi, korunması, kontrolü, ekonomisi ve yönetilmesi ile ilgili bilimsel ve teknolojik konuları kapsayan bir mühendislik dalıdır.” 

Elektrik mühendisliği hem ülkemizde hem dünyada eski bir bölüm olarak bilinmektedir. Elektriğin ana yapısına ihtiyaç duyulmasından dolayı bu alana olan ilginin artmasına neden olmuştur. Elektrik ile ilgili alanında daha uzman kişilerin yetişmesi için eğitim yoluna başvurulmuştur. Bunun neticesinde de üniversitelerin ilgili fakültelerinde eğitim olarak verilmiştir. Tarihte ilk elektrik mühendisi unvanı 17. yüzyılda gelmiştir. Elektroskobun keşfedilmesini sağlayan William Gilbert ilk elektrik mühendisi olarak tarihe geçmiştir. 

17. yüzyıldan sonrada elektrik mühendisliği kendini geliştirmeye devam etmiştir. 18. ve 19. yüzyıllarda da birçok isim alanında pek çok başarılara imza atmıştır. Bu başarılar bir sonraki yüzyılda da devam etmiştir. Günümüzde de elektrik mühendisliği bölümü önem kazanmıştır. Sektör dinlemeksizin her alanda elektrik ve birimlerinin varoluşu bölüm daha değerli kılmıştır. 

Elektrik Mühendisliği Bölümü İş İmkanları Nelerdir? 

Elektrik mühendisliği mezunları iş imkanı konusunda biraz daha şanslılar. Bölümün az mezun vermesi ve buna karşılık talebin oluşması ciddi bir avantaj sağlamakta. Mezun olan öğrenciler bilgi ve birikimleri sayesinde pek çok sektörde hemen iş başı yapabilme imkanına sahip olabiliyor. Başta elektrik – elektronik olmak üzere; yapı, enerji, üretim ve endüstriyel ürünler, hizmet sektöründe iş imkanı bulunmaktadır.  

Yukarıda belirttiğimiz alanlarda rahatlıkla iş bulabildikleri gibi öğrenciler, alanında uzman kişiliğe kavuşmaktadır. Mezun olan öğrenciler direkt olarak elektrik mühendisi unvanını hak etmektedirler. Aynı zamanda mühendisler pek çok konu hakkında söz sahibi olabilmektedir. Ve en önemlisi de elektrik mühendisleri imza yetkisine sahiptir.

Herhangi bir proje karşısında mühendisler hemen onay verebilmektedir. Elektrik iletimi ve dağıtımı, üretimi, enerji, elektrik makineleri, inşaat elektriği gibi konularda mühendisler söz sahibidir. Bu verilen bilgiler ışığında mühendislerin ne kadar avantajlı olduğunu düşünebiliriz. Özellikle imza yetkinliği oldukça önemli olduğunu belirtmek isterim. 

Elektrik Mühendisliği Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? 

Elektrik mühendisi hali hazırda bulunan sistemlerin denetimliliğini yapar. Üretimden başlayan bir süreçte tüketime kadar olan bölümü kontrol eder. Buna ek olarak yeni bir sistemin kurulması gerekirse bunun doğru şekilde yürütülmesin sağlar. Sistemin kurulum ve montaj aşamasını yürütür. Elektrik üreten bir tesiste görev alan mühendis, projenin tamamen denetimcisi olur. Projede yer alan iş mühendise bağlıdır. 

Sistemlerin planlı çalışmasına yardımcı olur. Mühendis, oluşan problemler karşısında ani müdahale ve çözüm üretme noktasında iş bitiricidir. Maliyeti yüksek olan işlerin daha az seviyelere inmesini sağlar. Çalışan ekibin koordineli şekilde ilerlemesini sağlar. Ekibin güvenliğini ön planda tutarak azami ölçüde kontrol eder. 

Elektrik Mühendisliği Dersleri Nelerdir? 

Elektrik mühendisliği bölümü dersleri her üniversitenin eğitimiyle neredeyse eş değerdir. Sadece İstanbul Teknik Üniversitesi’nde İngilizce öğrenim görecek olan öğrenciler, derslerin bir kısmını İngilizce şeklinde almaktadır. Bölümde zorunlu derslerin yanında seçmeli derslerde yer almaktadır. Ancak seçmeli dersler 2. sınıftan sonra başlamaktadır. 1. sınıfın bitimiyle beraber 2. sene öğrenciler zorunlu derslerin yanında seçmeli derslerde alabilmektedir. 

 • Fizik 

 • Elektrik Mühendisliği ve Etik 

 • Genel Kimya 

 • Diferansiyel Denklemler 

 • Malzeme Bilimi 

 • Devre ve Sistem Analizi 

 • Elektromagnetik Alanlara Giriş 

 • Elektroniğe Giriş 

 • Sayısal Devreler 

 • Aydınlatma Tekniği 

 • Elektromekanik Enerji Dönüşümü 

 • Güç Elektroniği Devreleri 

 • Mühendislikte Çizim ve Tasarım 

 • Otomatik Kontrol Sistemleri 

 • Elektrik Makinaları 

 • Yüksek Gerilim Tekniği 

 • Enerji İletim Sistemleri 

 • Güç Elektroniği Laboratuvarı 

 • Yüksek Gerilim Laboratuvarı 

 • Elektrik Enerjisi Üretimi 

 • Elektrik Enerjisi Dağıtımı 

Elektrik Mühendisliği Taban Puanları ve Sıralaması 

Elektrik mühendisliği bölümü, 5 farklı üniversitede bulunmaktadır. Bu üniversitelerin birinde ayrıca İngilizce eğitimi verilmektedir. Bir üniversitede ikinci öğrenim şeklinde eğitim yer almaktadır. Üniversitelerin 4’ü Marmara Bölgesinde sadece 1 tanesi Ege Bölgesi’ndedir. Bölümü tercih edebilmek için puan türünüz sayısal olmalıdır.  

Elektrik mühendisliği, 4 yıllık bir bölümdür. Bölüm, mühendislik fakültesinde bulunmaktadır. Sadece Bandırma 17 Eylül Üniversite’sinde bölüm dolmamıştır. Öğrenciler tarafından bu üniversite tercih edilmemiştir. Bölüm için kontenjan ise 60 kişi olarak belirlenmiştir. Diğer elektrik mühendisliği bölümü taban puanları ve sıralaması ise şu şekildedir; 

ÜniversiteKontenjanTaban PuanSıralama
İstanbul Teknik Üniversitesi (İngilizce)40483,0302713046
İstanbul Teknik Üniversitesi95469,3073819341
Yıldız Teknik Üniversitesi130432,5118241240
Kocaeli Üniversitesi90480,0678413439
Kocaeli Üniversitesi (İkinci Öğrenim)90322,65947147866
Afyon Kocatepe Üniversitesi70262,43766293173
elektrik mühendisliği bölümü elektrik mühendisliği elektrik mühendisliği nedir elektrik mühendisliği bölümü elektrik mühendisliği taban puanları ve sıralaması
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Üretim Yönetimi Eğitimi
4.9
(16)

Üretim Yönetimi Eğitimi

24 Konu5 Saat
Bahadır AtmacaBahadır Atmaca
775209
Yalın Üretim Eğitimi
5
(123)

Yalın Üretim Eğitimi

5 Konu5 Saat
Bahadır AtmacaBahadır Atmaca
855209