AnasayfaBlogE-kitap mı, Basılı Kitap mı?
Kişisel Gelişim

E-kitap mı, Basılı Kitap mı?

11 Şubat 2020
E-kitap mı, Basılı Kitap mı?

Gelişen bir teknolojinin içinde yaşıyoruz. Öyle ki telefonlar, tabletler elimizden düşmüyor. Neredeyse onlara dokunmadığımız bir zaman dilimi yok denebilir. Bu kadar vakit geçirilen araçlara sahip olmak eski alışkanlıkları istemeden de olsa bize unutturuyor. Yıllardır okuduğumuz basılı kitaplar gibi. Artık bu kitaplar yerini e-kitaplara bırakıyor.

E-kitap nedir?

E-kitap veya elektronik kitap olarak tanımlanan bu kitaplar içerisinde resimlerin ve seslendirmelerin de bulunduğu dijital ortamda yayımlanan bilgisayar, tablet, telefon gibi diğer elektronik cihazlarda okunabilen kitapların genel adıdır.

Günümüzde e-kitapların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Artık elektronik ortamda yayımlanan içeriklerle birlikte, basılmış kitapları da elektronik ortamda bulabiliyoruz. Bu sebeple e- kitap okuyucuları birçok kitaba kolayca ulaşabiliyor. E-kitap okuyucunun en önemli özelliği gözü yoracak kadar ışığı bulundurmamasıdır. Eğer kitap okuyucunuz yoksa tabletiniz veya akıllı cep telefonunuzdan da okuyabilirsiniz. Bunun gibi tüm cihazlarda okunabilmesi için Epub, Kindle gibi uygulamalar geliştirilmiş. Bu tarz uygulamalar yazı boyutunu istediğiniz boyuta getirip sağa sola kaydırmanıza gerek kalmadan rahatça okuyabilmenizi, ekran ışığını istediğiniz gibi ayarlayabilmenizi sağlar.

E-kitap neden tercih ediliyor?

E- kitapların birçok tercih edilme sebepleri var. Bunlardan ilki e-kitaplar metnin dışında resim, ses, video içerdiğinden sadece yazı okumayı sevmeyen okuyucuların da ilgisini çekiyor. İkincisi ise teknoloji sayesinde binlerce kitap taşınabilir cihazlarda her yere götürülebiliyor. Böylece her ortamda okuma fırsatı yaratıyor. Ayrıca güncelleme yapılarak kitabın son haline hemen ulaşılabiliniyor.

Son olarak bilginin her zaman yanımızda olması ve maliyetinin düşük olması gibi diğer önemli sebepler de karşımıza çıkıyor. Tabi bu sebepler e- kitaplar için olumlu sonuçlar yaratırken bu kitabın dezavantajları da yok değil.

E-kitabın dezavantajları:

  • E- kitapları satın alarak okuyorsanız indirdiğiniz her kitap size ait oluyor. Başka biriyle paylaşmanız mümkün olmuyor.

  • Uzun süre bir cihaza bakmak gözlerimizi yorabilir. Bu da birçok insanın hoşuna gitmeyen bir durumdur.

  • Türkçe e-kitapların sayısı oldukça az olduğundan okumak istediğiniz kitap popüler de değilse bu kitapların e-kitap halini bulmanız biraz zorlaşıyor.

  • E-kitap okumaya başlamadan önce cihazınızı mutlaka şarj etmeniz gerekiyor. Yoksa okuma işiniz yarım kalabilir.

Basılı kitaplar ise herhangi bir konuda, türde hazırlanan çoğaltılabilen kitaplardır. Kokusuyla, dokusuyla hiç şüphesiz hayatımızdaki yeri ve önemi oldukça fazladır.

Basılı kitapların avantajları nelerdir?

  • E-kitap da kitabı satın almadan önce sadece birkaç sayfayı ön izleme yapabiliyorken basılı kitap satın alırken herhangi bir kitapçıda istediğiniz zaman kitaplara uzun uzun göz atabilirsiniz.

  • Sevdiğiniz ya da sizin için özel olan bir kitabı sevdiklerinizle paylaşabilme imkânı sunarken yaptığınız bu alışverişin keyfi ve mutluluğu yanınıza kar kalıyor.

  • Diyelim ki okuduğunuz bir kitabı kütüphanenize kaldırdınız. Yıllar geçtikten sonra o kitabı tekrar elinize aldığınızda zihninizde birçok anı canlanacaktır ve bu sizi mutlu edecektir. Bir de bu kitabın az sayıda basıldığını ve bir tanesinin sizin elinizde olduğunu düşünün.

Basılı Kitapların Dezavantajları

Bilinen bir gerçek var ki o da kâğıt yapımında ağaçların kullanılıyor olması. Yani her basılan bir kitap için ağaçlar yok ediliyor. Tabi ağaçların yok edilmesini sadece kitaplara bağlamamız gerekir. Bunun yanında birçok etken de bulunuyor.

Son Karar Okuyucu Olarak Sizin

E-kitapları fazlasıyla benimsemiş kişiler mevcutken basılı kitaplardan vazgeçemeyenlerin sayısı da oldukça fazla. Bilgiyi hangi durumda olursa olsun kullanmak isteyen okuyucular için ikisini de tercih etmek faydalı olacaktır.

e-kitap nedir e kitap okumak e-kitap basılı kitap arasındaki farklar
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Kitap Yazmaya Nasıl Başlayabilirim?
İçerik Yazarlığı

Kitap Yazmaya Nasıl Başlayabilirim?

27 Kasım 2020
2020 Yılında En Çok Okunan Kitaplar
Kişisel Gelişim

2020’de En Çok Okunan Kitaplar

07 Ağustos 2020