AnasayfaBlogDünyaca Ünlü Markaların Logoları
Marka Yönetimi

Dünyaca Ünlü Markaların Logoları

28 Eylül 2021
Dünyaca Ünlü Markaların Logoları

Konu logo olunca gözler hemen sol üst köşeye gidiyor. İstanbul İşletme Enstitümüzün ağaç temalı logosuna. Dallardaki noktalar ve birbirine bağlanmasıyla oluşan bilgi ağını temsil eden logomuz. Web sitemizin her sayfasına girdiğinizde logomuz sizlere eşlik eder. İşte bu bir markayı temsil etmektir. Bazen bir fikri temsil etmek bazen bir mesaj vermek bazen ise sadece göze çarpmaktır. Dünyaca ünlü markaların logolarına baktığımızda da bunu görüyoruz. Dikkat çek. Logoya bak ve beni tanı. Pazarlamanın oldukça önemli unsurlarından birini işlemeye başlayalım öyleyse: logo.

Logo ve Logotype Nedir?

Logo, bir kurumu, şirketi, fikri veya herhangi bir oluşumu temsil eden içinde grafiksel ögeleri barındıran tasarımlara denir. Logotype ise temsil ettiği şey logoyla aynı olmasıyla beraber ifade ediş şeklinin farklı olmasıdır. Yani aradaki fark yapılış teknikleridir. Logotype’de yazı stilleri kullanılır. Örneklendirecek olursak Audi markasının bir logosu vardır, görsel içeriklidir. Google’ye bakacak olursak bir logotype görürüz, kendi ismini markayı temsil etmek için kullanır ve belli bir yazı stiline sahiptir. Yaptığımız tanımlar iyice kafaya yerleştiyse gelin şimdi ana konumuza gidelim, nedir bu ünlü logoların anlamları?

Dünyaca Ünlü Markaların Logoları ve Anlamları

Gün içinde adını geçirdiğiniz, tuttuğunuz, tabelalarda görmeye alışık olduğunuz dünyaca ünlü markaları masaya yatırdık, inceliyoruz.  Neyini peki derseniz de logolarının anlamlarına inmek istedik. Hiçbir şey sebepsiz değildir elbet diyerek incelememize sizleri de ortak edelim.

•Google

Google’nin logosunun sadeliği aşikar, dikkat çekici tek tarafı renkleri. Neden iki kırmızı, iki mavi, bir sarı ve bir yeşil kullanıldı? Bunun açıklaması şöyle ki kırmızı, mavi ve sarı bildiğimiz gibi üç ana rengimizdir. Yeşil ise bir ara renk ve yeşilin dahil edilmesi Google’nin genel geçer kurallara uymadığı mesajını veriyor. En azından kurucuları böyle açıklıyor. Daha iyisi olur muydu, bizce olurdu ama takdir kurucuların tabii.

•Coca Cola

Yıllardır sofralarımızı tatlandıran, zararı tartışılan, bağımlılık yaptığı iddia edilen lezzetli ve ferahlatıcı bir içecek Coca Cola. Mucidi ise bir eczacı olan John Pemberton. Coca Cola sadece logosuyla değil şişesinin şekliyle de oldukça özgün bir marka. Neyse konumuzdan sapmayalım, logolar diyorduk. Coca Cola’nın logosunda O ve L harfleri arasında Danimarka bayrağının göze çarptığı söylenir. Tesadüf eseri oluşan bu bayrağın pazarlama kampanyasında kullanıldığı biliniyor. Logo oldukça basit bir şekilde Pemberton’ın ortağı olan Frank Robinson’un iki C harfiyle estetik bir görünüm elde edeceğini düşünmesiyle ortaya çıkıyor. Tabi ki zaman içinde ufak tefek değişiklikler yapılsa da aslına uygun olarak yıllarca süregelmiş bir logo.

•Mercedes-Benz

Otomotiv sektörünün göz parlatan markalarından biri Mercedes. Markanın logosunu bulan Daimler’in vermek istediği mesaj ise şöyle. Logonun üç ayaklı bir yıldızı andırması Mercedes’in su, hava ve karadaki gücünü temsil ediyor. Oldukça sade, öz ve yaratıcı bir logo.

•Amazon

Aradığınız her ama her şeyi bulabileceğiniz dünyaca ünlü bir internet sitesi. Popüler markamızın logosunu inceleyecek olursak; A harfinden Z harfine doğru bir ok görürüz. Bunun manası kullanıcıların Amazon’da a’dan z’ye her şeyi bulabilecek olmalarıdır. Okun yukarıda değil de altta olmasının anlamı ise gülen bir surat havası vermek olduğu biliniyor.

•Starbucks

Bazen güne başlamamızı sağlayan, bazen günün yoğun temposunda verilen ufak araların dostu kahvelerin sahibi marka Starbucks. Popülaritesi çığ gibi büyüyen markamızın logosu da markanın tarihçesi gibi köklü bir geçmişe sahip. Birden fazla kez değiştirilen logonun temel taşını Siren adı verilen mitolojik bir figür oluşturuyor. Yıllar içinde logo değişime uğrasa dahi Siren her zaman logoda yer alıyor. Siren’e ufak bir parantez açıp denizcileri güzellikleriyle kandırıp öldüren canavarlar manasına geldiğini söyleyip konumuza dönelim. Logodaki yıldızların anlamını zaten anlamışsınızdır yine de ismiyle ilişkili olarak yer verildiğini söylemeden geçmeyelim.

•Rolex

Dünyaca ünlü markalarımızdan biri olan Rolex’in logosunda taç olması hiç de şaşırtmıyor ve vermek istediği mesaj oldukça net: saatin kralı, ustası, en iyisi. Taçtaki beş adet çıkıntı da bir elin parmaklarını sembolize ediyor; maharetli parmaklar.

•Apple

Apple ambleminin de tarih içinde değiştirilmiş formları bulunuyor. İlk logoyu anacak olursak Isaac Newton’ın başına elma düştüğü sahnenin canlandırıldığını görürüz. Bu hikayeyi birçoğunuz biliyordur, malum yer çekiminin bulunuşu diye geçer. Daha sonraları Adem ile Havva’dan esinlenerek sadece elma figürü kullanılmış. Başlarda renkli olan logo sonraları günümüzdeki haline evirilmiş. Elmanın başka bir atfı ise Alan Turing’e. Yapay zekanın babası olarak bildiğimiz Alan Turing’in trajik ölümünü belki biliyorsunuzdur. Cesedi bulunduğunda yanında siyanüre batırılmış ve ısırılmış bir elma vardır. Onu anmak amacıyla da dünden bugüne Apple hem logosunda hem isminde elmayı kullanmakta.

•Wikipedia

Wikipedia’nın oldukça özgün, yaratıcı ve göze hitap eden bir logosu var. Dünya küresi şeklinde bir yapboz tasarımından oluşuyor ve görüldüğü üzere parçaları eksik bir yapboz. İşte manasını da o eksik parçalarından alarak bizlere şu mesajı veriyor, bilgi uçsuz bucaksızdır ve bilgi arayışının asla sonu yoktur.

Logo Neden Önemlidir?

Nasıl bir arabanın sadece arkadan logosunu gördüğünüzde o arabanın markası aklınıza geliyorsa ya da bir poşetin üstündeki logo baskısından siz hangi alışveriş yeri olduğunu anlıyorsanız işte bu dikkat çekmektir. Tanınmaktır. Logo firmanın kimliği gibi görev yapar, logosunu gördüğünüz bir markanın adını, yerini rahatça dile getirebilirsiniz. Logo tasarımının bu kadar önem taşımasının sebebinin temelinde aslında rekabet yatıyor. Ne kadar iyi, yaratıcı, akılda kalan bir marka isminiz ve onu temsil eden aynı başarıda bir logonuz olursa o kadar iyi reklam yaparsınız. İnsan bir şey satın alırken göze hitap eden her unsuru zihninde değerlendirir ve bu görsel algı onu satın almaya götürür. Şirketler hedef kitlelerini bu şekilde etkileyip imajını yansıtıyor. Logoya gerçekten bu kadar anlam yüklenilmeli mi? Kimilerine göre bu soru evet kimilerine göre hayır. Bizim düşüncemize göreyse evet önemli bir unsur fakat markayı öne çıkarıp başarılı kılacak pazarlama unsurlarından sadece bir tanesi olduğunu kabul etmekte fayda var.

marka logo pazarlama iletişimi
Beyda Çalışkan
Beyda Çalışkan
Blog Yazarı

Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği 4. sınıf öğrencisidir. Okumak, yazmak, araştırmak dışında müzikle ilgilenmeyi seviyor. Fakülte sosyal kulüplerinden birinin de kurucuları arasında. 

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Photoshop Eğitimi
5
(59)

Photoshop Eğitimi

18 Konu5 Saat
Kemal KaluçKemal Kaluç
750209
Adobe After Effects Eğitimi
Esmanur BayarEsmanur Bayar
750209
Pazarlama İletişimi Eğitimi
Ezgi DağdaşEzgi Dağdaş
500209