AnasayfaBlogDünya Çapında E-posta Pazarlama Geliri (2020-2027)
Dijital Pazarlama

Dünya Çapında E-posta Pazarlama Geliri (2020-2027)

28 Aralık 2022
Dünya Çapında E-posta Pazarlama Geliri (2020-2027)

E-posta ile pazarlama, günümüzde işletmeler için mevcut olan en etkili pazarlama stratejilerinden biridir. Potansiyel müşterilere ulaşmanın, ilişkiler kurmanın ve satışları artırmanın uygun maliyetli bir yoludur. E-posta pazarlaması ayrıca işletmelerin kampanyalarını takip etmelerine, sonuçları ölçmelerine ve daha iyi performans için optimize etmelerine olanak tanır.

Dijital teknolojinin son yıllardaki hızlı büyümesiyle birlikte e-posta pazarlama, yatırım getirisini (ROI) en üst düzeye çıkarmak isteyen işletmeler için giderek daha önemli bir araç haline gelmiştir. Bu makale, 2020'den 2027'ye kadar dünya çapında e-posta pazarlama gelirinin mevcut durumunu ve gelecekteki potansiyel büyüme fırsatlarını inceleyecektir.

2020'de Dünya Çapında E-posta Pazarlama Gelirlerine Genel Bakış

2020 yılında, küresel e-posta pazarlama gelirinin 12 milyar ABD doları olduğu tahmin edilmektedir. Bu rakam, mobil cihazların ve sosyal medya platformlarının artan kullanımı; gelişmiş hedefleme özellikleri ve pazarlamacıların kampanyaları kişiselleştirmesine ve sonuçları gerçek zamanlı olarak izlemesine olanak tanıyan daha sofistike otomasyon araçları gibi bir dizi faktörden kaynaklandı.

Ayrıca şirketler, televizyon veya yazılı basın gibi diğer reklam biçimlerine kıyasla düşük maliyeti nedeniyle e-posta pazarlamasını daha sık kullanmaktadır. Ayrıca, birçok şirket artık el emeği veya gözetim olmadan e-posta göndermelerine olanak tanıyan otomatik sistemler kullanıyor ve bu da e-posta kampanyaları söz konusu olduğunda verimlilik ve etkinlikte bir artışa yol açtı.

YılMilyar Dolar
7,502020
8,492021
9,622022
10,892023
12,332024
13,692025
15,812026
17,902027

2020'de dünya çapında e-posta geliri için bölgesel dağılımlar açısından: Kuzey Amerika %33 ile en büyük paya sahipken, onu Avrupa (%25), Asya Pasifik (%18), Latin Amerika (%14) ve Orta Doğu ve Afrika (%10) takip etmektedir.

E-posta kampanyalarından en yüksek toplam geliri elde eden ülkeler açısından: Statista verilerine göre 2020 yılında e-posta kampanyalarından en yüksek toplam gelir elde eden ilk beş ülke arasında ABD (3 milyar USD), Çin (1 milyar USD), Hindistan (0,8 milyar USD), Japonya (0,6 milyar USD) ve Almanya (0,5 milyon USD) yer aldı.

2021-2027 Yılları Arasında Dünya Çapında Tahmini E-posta Pazarlama Geliri

E-posta pazarlamasına yönelik küresel pazarın, büyük ölçüde perakendecilik, seyahat ve turizm ile bankacılık ve finans gibi sektörlerde dijital hizmetlere yönelik artan talep nedeniyle önümüzdeki birkaç yıl içinde yükselişini sürdürmesi beklenmektedir.

Statista verilerine göre, e-posta kampanyalarından elde edilen küresel gelirlerin 2021-2027 yılları arasında %9'luk yıllık bileşik büyüme oranıyla (CAGR) artarak 2027 yılında yaklaşık 22 milyar ABD dolarına ulaşacağı tahmin edilmektedir.

Bu büyüme büyük ölçüde, pazarlamacıların müşteri tercihlerine göre kişiselleştirilmiş mesajlar göndermesine olanak tanıyan yapay zeka teknolojisi ile gelişmiş hedefleme yeteneklerine; mobil cihazların, özellikle de akıllı telefonların artan kullanımına; diğer reklam biçimlerine kıyasla daha yüksek yatırım getirisine; performansı gerçek zamanlı olarak ölçebilme yeteneğine; küçük ve orta ölçekli işletmelerin ölçeklenebilirliğine; geleneksel reklam yöntemlerine kıyasla daha düşük maliyetlere bağlanabilir.

Bölgesel Dağılım 2021 - 2027

Kuzey Amerika'nın 2027 yılı toplam gelirinin yaklaşık %35'ini oluşturarak tahmin dönemi boyunca en büyük bölgesel pazar payı olmaya devam etmesi beklenmektedir. Avrupa, 2027 yılı toplam gelirinin %25'ini oluşturarak gelir yaratma açısından ikinci en büyük bölgedir.

Asya Pasifik'in, büyüyen ekonomiler Hindistan ve Çin'in artan dijital hizmet talebine bağlı olarak tahmin dönemi boyunca %10'luk en hızlı YBBO'ya tanık olması beklenmektedir. Latin Amerika Orta Doğu Afrika, Statista verilerine göre 2027 yılında dünya çapında toplam gelirin sırasıyla %14 ve %10'unu oluşturmaktadır.

Ülke Düzeyinde Analiz 2021 - 2027

Amerika Birleşik Devletleri, 2027 yılı sonu itibariyle dünya çapında yaklaşık 5,5 milyar dolar toplam gelir elde ederek, e posta kampanyalarından elde edilen toplam gelir açısından en büyük katılımcı olmaya devam etmektedir. 2027 yılı sonu itibariyle yaklaşık 1,5 milyar dolar gelir elde eden Çin, e posta kampanyalarından elde edilen gelir açısından en büyük ikinci katılımcıdır. 2027 yılı sonu itibariyle sırasıyla 0,8 0,6 0,5 milyar dolar gelir elde eden Hindistan ve Japonya'yı Almanya takip etmektedir.

Sonuç olarak, küresel e posta kampanyası gelirlerinin 202 1 - 202 7 tahmin döneminde önemli ölçüde artmaya devam etmesi beklenmektedir. Sektörler genelinde dijital hizmetlere olan talebin artması, pazarlamacıların müşteri tercihlerine göre kişiselleştirilmiş mesajlar göndermesine olanak tanıyan gelişmiş hedefleme yetenekleri yapay zeka teknolojisi daha yüksek yatırım getirisi geleneksel reklam biçimleri performansı ölçme yeteneği gerçek zamanlı ölçeklenebilirlik küçük orta ölçekli işletmeler daha düşük maliyetler geleneksel yöntemler reklam...

Kuzey Amerika Avrupa Asya Pasifik Latin Amerika Orta Doğu Afrika küresel e posta kampanyası pazarının çoğunluk payını oluşturmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri Çin Hindistan Japonya Almanya küresel e posta kampanyası pazarının çoğunluk payına katkıda bulunmaktadır.

email marketing email
Beyza Keskin
Beyza Keskin
Sosyolog, Blog Yazarı

Dokuz Eylül Üniversitesi Psikoloji bölümünden sonra Ege Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji bölümünden de mezun olmuştur. Sonrasında Marmara Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji bölümünü bitirmiştir. 

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Dijital Pazarlama Stratejileri
Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Stratejileri

26 Ağustos 2019
Doğrudan Pazarlama Nedir?
Satış - Pazarlama

Doğrudan Pazarlama Nedir?

27 Ekim 2021
E-Mail Marketing Nedir? Nasıl Yapılır?
Dijital Pazarlama

E-Mail Marketing Nedir? Nasıl Yapılır?

28 Aralık 2020
E-Posta Pazarlama Nedir?
Nedir?

E-Posta Pazarlama Nedir?

13 Kasım 2020
Dijital pazarlama, pazarlama yöntemlerinin dijitale taşındığı ve dijitale özgü hedef kitle pazarlamasına olanak sağlayan bir pazarlama türüdür. İşletme ve markaların, sosyal medya ve web siteleri aracılığıyla hedef kitleye ulaştığını biliyoruz. Fakat her işletmenin bu konuda başarılı olduğunu söyleyemeyiz. Kimi işletmeler ise hâlâ dijital pazarlamaya ve sosyal medyaya bulaşmamakta kararlı ve bu kararlılık hedef kitleye kolaylıkla ulaşma olasılığını bile ortadan kaldırıyor. Neyse ki konumuz bu tür işletmeler değil, dijital pazarlama hizmetinden bir şekilde yararlanmak isteyenlere yönelik.
Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Danışmanlığı Nedir?

14 Ağustos 2021
Online ve Offline Pazarlamada Etkili Yöntemler
Satış - Pazarlama

Online ve Offline Pazarlamada Etkili Yöntemler

26 Kasım 2019
Dijital Pazarlama Neden Bu Kadar Önemli?
Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Neden Bu Kadar Önemli?

21 Mayıs 2019
Dijital Pazarlama Nedir?
Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Nedir?

02 Nisan 2020
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
775259
Web sitenizin trafiğini ve arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için SEO konusunda uzmanlaşın. SEO kursumuz temel bilgilerden ileri düzey tekniklere kadar her şeyi kapsamaktadır, sitenizi nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
550209