AnasayfaBlogDil Öğrenmek Kolaylaşıyor Mu?
Yabancı Dil Eğitimi

Dil Öğrenmek Kolaylaşıyor Mu?

17 Ocak 2021
Dil Öğrenmek Kolaylaşıyor Mu?

Dünya üzerinde konuşulan 7000-8000 arası dil olduğu biliniyor. Bu dillerden bazıları hiç duyulmayan hatta hiç konuşulmayan dillerdir. Tek bir kişi tarafından bile konuşulan diller olduğu biliniyor.

Konuşulan çok fazla dil olmasına rağmen bu dillerin arasından sıyrılan ve dünyada en çok konuşulan diller arasına girmiş bazı diller bulunuyor. En çok konuşulan 10 dili ise şu şekilde sıralayabiliriz;

 1. Çince: 300.000.000 insan tarafından,

 2. İngilizce: 427.000.000 insan tarafından,

 3. İspanyolca: 266.000.000 insan tarafından,

 4. Hintçe: 260.000.000 insan tarafından,

 5. Türkçe: 220.000.000 insan tarafından,

 6. Arapça: 181.000.000 insan tarafından,

 7. Portekizce: 165.000.000 insan tarafından,

 8. Bengalce: 162.000.000 insan tarafından,

 9. Rusça: 158.000.000 insan tarafından,

 10. Japonca: 124.000.000 insan tarafından konuşuluyor.

Bu dillerin bu kadar çok insan tarafından konuşulmasının sebebi tabii ki nüfusun fazla olmasıdır. Ayrıca bu dillerden bazıları var ki ekonomiye ve iş dünyasına da yön vermektedir. Gerek seyahat etmek gerekse iş dünyasında daha iyi bir mevki ye gelebilmek için özellikle bu dillerden bazılarına hâkim olmak gerekir.

Seyahat edebilmek açısından düşündüğümüzde, en yaygın kullanılan yabancı dilin İngilizce olduğunu görüyoruz. İş dünyası açısından düşündüğümüzde ise; İngilizce kadar Çince, Rusça ve Arapça da oldukça aranan diller arasında bulunuyor. Bulunduğumuz, seyahat ettiğimiz ve çalıştığımız coğrafyaya göre tabii ki değişiklik gösterebilir. Bütün bu etkenleri düşündüğümüzde ise hayatımızı kolaylaştırmak için yabancı dil öğrenmek istiyoruz.

Yabancı Dil Öğrenmek Neden Önemlidir?

Dil öğrenmek için aslında çok fazla sebep bulunuyor. Her bir insan için bu sebep değişkenlik gösteriyor. Başlıca sebeplerden birinin değişen seyahat etme alışkanlıkları olduğunu söyleyebiliriz. Eskiye göre artık seyahat etmek çok daha kolay hale geldi. Uzaklar yakın oldu. Dünyanın öbür ucuna bile saatler içerisinde ulaşabiliyoruz. Zaman içinde ulaşım maliyetleri de düşünce, insanlar dünyanın farklı noktalarındaki merak ettikleri ülkelere seyahat etmeye başladı. Daha güvenilir ve rahat bir seyahat için yaygın kullanılan yabancı dillere de ilgi arttı

 Seyahat açısından özellikle İngilizce dili, bütün dünyada en çok rağbet gören yabancı dil oldu. Birçok ülkenin resmi dili farklı olmasına rağmen, İngilizce artık tüm dünyada ortak iletişim dili sayılıyor. Özellikle turizm bölgelerinde en çok konuşulan yabancı dil de İngilizcedir. Oteller, restoranlar, seyahat acenteleri gibi turizm merkezli işletmeler tarafından sıklıkla tercih edilen bir yabancı dildir.

Çince dilinin en çok konuşulan diller arasında olmasının tek sebebi nüfus yoğunluğundan kaynaklanmıyor. Ayrıca iş dünyasında hızla yer edinmesi ve birçok ülke ile ticari ilişkilerini geliştiriyor olması da Çince dilini diğer dillerden ayırıyor.

Seyahat etmenin dışında, diğer bir başlıca sebebin ise iş dünyasındaki değişiklikler olduğunu söyleyebiliriz. Uzakların yakın olmasıyla birlikte uluslararası ticaret de hızlandı. Yabancı şirketlerle yapılan ticaret ve iş birliği, çalışanlarda yabancı dil arayışını ortaya çıkardı. İyi derecede bilinen bir yabancı dil, iş bulmak için büyük bir avantaj haline geldi. Hatta şu anda bir yabancı dil bilmek bile yeterli olmuyor. Hızla globalleşen dünyada, özellikle yurtdışı bağlantılı şirketlerde artık iki ve üzeri yabancı dil bilme şartı aranıyor.

Yurtdışı seyahat etme alışkanlığı ya da uluslararası bir firmada çalışma hedefi olmayan kişiler yabancı dil öğrenmiyor mu, peki? Tabii ki öğreniyor. Yabancı dil bilmek, kültürel bir birikim sayılıyor. Sadece kişisel gelişim ve birikim için bile insanlar artık dil öğreniyor. Sosyal çevrelerinde ya da günlük yaşantılarında elbette bildikleri yabancı dilin faydasını görüyor.

Nasıl Yabancı Dil Öğrenirdik?

Dil öğrenmek oldukça meşakkatli bir süreç olarak bilinir. Tamamen farklı bir dilin grameri, alfabesi, yazımı, konuşması, söz öbekleri, deyimleri, okunması ve aksanı olarak düşünüldüğünde bile insanı korkutmaya yetiyor. Ciddi bir zaman ayırmak ve emek harcamak gerekiyor. En önemlisi hedef belirlemek önem teşkil ediyor.

İnternet çağının dil öğrenme konusunda belirleyici bir tarih olduğunu söyleyebiliriz. Eskiden hepimiz dil kurslarına giderdik. Dil kursları dışında ise seçenek yok denecek kadar azdı. Yabancı dil setleri edinirdik. Bu setlerin içinde konu anlatım kitapları, hikâye kitapları, sözlük ve CD’ler bulunurdu. Hala bu setlere ulaşmak mümkün…

Günümüzde de bu setler üzerinden yabancı dil öğrenen birçok insan bulunuyor. Fakat internet, bilgisayar ve özellikle akıllı telefonlara kadar herkesin sadece iki seçeneği bulunuyordu. Dil kursları ve yabancı dil öğrenme setleri. Bunların dışında tabii ki yurtdışında bir dil kursuna gidip dil öğrenmek de bulunuyor fakat pahalılık, güvensizlik, yetersiz bilginin getirdiği tedirginlik sebepleri yüzünden yurtdışı kurslarının çok fazla rağbet görmediğini söyleyebiliriz.

Şimdi Nasıl Yabancı Dil Öğreniyoruz?

Artık dil öğrenmek oldukça kolaylaştı! Dil öğrenmek için alternatifler arttı. Peki, hangi yöntemleri kullanabiliyoruz;

 1. Dil kursları,

 2. Yabancı dil baskı setleri,

 3. Yurtdışı dil kursları,

 4. YouTube, İİENSTİTU gibi platformlar,

 5. Busuu, Duolingo gibi aplikasyonlar,

 6. Cambly gibi pratik yapma uygulamaları ve daha niceleri…

Özellikle internet ve akıllı telefonlarla tanışmamız; yabancı dil öğrenmemizi de oldukça kolaylaştırdı. Mesleki yabancı dil öğrenmek istiyorsak bunun için bir uygulama; temel dilbilgisi istiyorsak ayrı bir uygulama, pratik yapmak ve aksan öğrenmek istiyorsak farklı bir uygulama bulmak artık çok daha kolay…

Hepsi de milyonlarca kişi tarafından kullanılan, güvenirliği test edilmiş ve onaylanmış uygulamalardır. Üstelik bu yöntemlerin birçoğu da ücretsiz! Eskiden seçenek az olduğu için, kurslar da setler de çoğu kişiye göre pahalı gelirdi. Birçok insan tarafından erişimi zordu. Fakat şimdi dil öğrenmeyi gerçekten isteyen kişiler rahatlıkla maddi zorluk çekmeden öğrenebiliyor.

Yurtdışındaki yabancı dil kursları da daha ulaşabilir hale geldi. Çok fazla öğrenci tarafından talep edilince, yurtdışındaki kurs sayıları da arttı. Dolayısıyla ücretler de düştü. 25 yıl öncesine göre ulaşım, konaklama ve eğitim ücretleri de daha ulaşabilir hale geldi. Yurtdışında hem dil kursuna gidip hem de öğrenci vizesiyle çalışıp hedeflenen zamandan daha önce dil öğrenmek de mümkün. Bu şekilde hem giderler azalıyor hem de öğrenciler çalışırken pratik yapma imkânı da bulunuyor.

Dil öğrenmek kolaylaşıyor mu dil öğrenmek yabancı dil yabancı dil kursu dil eğitimi
Blog yazarı
Özgün Altan
Blog Yazarı

Oxford Brookes Üniversitesi İnsan Kaynakları Yöneticiliği ve İşletme çift ana dal mezunudur. 2010 - 2019 yılları arasında Turizm sektöründe 9 yıllık bir iş deneyimi oldu.  İstanbul İşletme Enstitüsü Dijital Pazarlama Uzmanlığı, Sosyal Medya Uzmanlığı, İçerik Editörlüğü, İçerik Uzmanlığı ve WordPress Eğitim sertifikaları aldı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İki Yabancı Dil Kursunu Birlikte Yapabilir Miyim?
Yabancı Dil Eğitimi

İki Yabancı Dil Kursunu Birlikte Yapabilir Miyim?

16 Şubat 2021
Başımızın Tatlı Belası: Dil Öğrenmek
Yabancı Dil Eğitimi

Başımızın Tatlı Belası: Dil Öğrenmek

22 Aralık 2020
Yabancı Dil Öğrenme Yöntemleri Nelerdir?
Yabancı Dil Eğitimi

Yabancı Dil Öğrenme Yöntemleri Nelerdir?

26 Ocak 2021
Fransızca Kursu (A1)
5
(12)

Fransızca Kursu (A1)

14 Konu5 Saat
Jenya İçliyürekJenya İçliyürek
800229
İspanyolca Kursu (A1)
5
(23)

İspanyolca Kursu (A1)

12 Konu5 Saat
Çağla AlperÇağla Alper
755219