AnasayfaBlogDiksiyon Teknikleriyle Doğru ve Etkili Konuşmayı Öğrenin
Kişisel Gelişim

Diksiyon Teknikleriyle Doğru ve Etkili Konuşmayı Öğrenin

21 Şubat 2022
Diksiyon Teknikleriyle Doğru ve Etkili Konuşmayı Öğrenin

Diksiyonunuzu geliştirmeniz için kelimeleri doğru telaffuz etmeyi bilmeniz gerektiğini söylememe gerek yok. Zaten biliyorsunuz. Bu videoyu izliyorsan sen de diksiyonu geliştirmenin yollarını arıyorsun. İnternette sayısız yöntem var. Ama ben bugün size diksiyonunuzu geliştirmeniz için doğru ve etkili yöntemlerden bahsedeceğim. Öyleyse başlayalım!

Öncelikle ben hem bir oyuncu, hem konuşma koçu hem de bir diksiyon eğitmeni olarak kendi konuşmanızın farkında olmayı öğretiyorum. Birilerini taklit ederek konuşmanızı düzeltemezsiniz. Herkesin ses tonu ve konuşma şekli farklıdır. Hatta şivenin bile kötü olmadığını düşünüyorum. Çünkü seni sen yapan ne varsa bunu öncelikle korumalısın.

Eğitimlerimde de bunlardan bahsediyorum.

Diksiyon bir anlamda da zorlanmadan kelimeleri doğru şekilde telaffuz edebilmektir. Bu yüzden diksiyonunuzu geliştirmek için o kelimenin ne anlama geldiğini ve nerede kullandığınızın da farkında olmalısınız. Bu yüzden diksiyonunuzu geliştirmek için sesli okumak çok önemli.

Diksiyonunuzu geliştirmek için diksiyon metinleri okumak işe yarıyor mu? diye sorarsanız Elbette işe yarar. Ama öyle okumak değil. Dışınızdan okuyacaksınız, aynanın karşısına geçip o okuduğunuz metni canlandıracaksınız. Eğer birine hitaben konuşuyorsanız duygu katmadan olmaz! Metinleri de okurken birine okuyormuş gibi yapacaksınız. Hatta tekerlemeler de oldukça eğlenceli diksiyon geliştirme aktivitesidir.

Diksiyon Metinleri

Diksiyon metinleri dediğimiz şeyler genellikle konuşma havasını taşıyan, konuşmadan alıntı yapılan metinlerdir. Hatta tiyatral metinler de olur. Mesela şunun gibi;

“Söz vermek bugünün havasına en uygun şey; merak uyandırıp bekletiyor herkesi. Bitirip ortaya koydun mu değeri düşüveriyor işin. Saf, basit insanlar dışında sözünü tutmaya değer verdiği yok kimsenin. En kibarca, en modaya uygun olan şey söz vermek. Verilen sözü yerine getirmekse, öyle bir dilekçe ya da bir vasiyetname yazmaya benziyor ki, yazanın aklından zoru olduğuna inanıyor herkes.”

William Shakespeare’in Atinalı Timon eserinden. Bunun gibi metinler okuyabilirsiniz. Hem kelimelerdeki vurgularınızı ayarlayabilirsiniz. Farkındaysanız düz bir şey gibi okumadım, ona duygu kattım. Diksiyon hem doğru telaffuzu hem de duygu ve vurguları barındırır. Yani diksiyon metinleri okumak diksiyonunuzu geliştirmeniz için sadece bir araç. Bilmeniz gereken teknikler de var.

Enstitü’de verdiğim diksiyon eğitimimde teknikleri ayrıntılı bir şekilde anlatıyorum. Diksiyon bir süreç. Bu süreci birlikte yürütebiliriz. Dikkat etmeniz gereken birçok konu ve bunları uygulamanız gereken yerler var. Eğitimde buna detaylı bir şekilde değiniyorum ve birlikte kısa sürede öğreniyoruz baktığınızda. Sonrası pratik.

Pratik demişken bir teknikten daha bahsedeyim: konuşması düzgün olan kişileri taklit edin. Hocam özgün olmamız gerekiyordu ne oldu şimdi diyorsunuz :) Ama öyle bildiğiniz taklit değil. Bir haber spikeri gibi konuşmaya çalışın. Ama mümkün olduğunca kendiniz gibi yapın. Kendi sesinizle yapın. Spiker gibi yaparsanız konuşmanızda garip bir aksan oluşur. Bunlar biraz teknik konular ama aşılmayacak şeyler değil. 

diksiyon
Sibel Curciali
Sibel Curciali
Blog Yazarı

Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro – Oyunculuk Bölümünden 2013 yılında birincilikle mezun oldu. 2010 yılından beri tiyatro sahnesinde yer alıyor. Eğitmenlik ve oyunculuk deneyiminin yanı sıra çocuk gelişimi eğitimi aldı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
1 Haftada Diksiyon Düzeltmek Mümkün
Etkili İletişim

1 Haftada Diksiyon Düzeltmek Mümkün

29 Nisan 2020
En Zor Tekerlemeler Nelerdir?
Kişisel Gelişim

En Zor Diksiyon Tekerlemeleri Nelerdir?

17 Mart 2021
Diksiyon kelimesinin anlamı açıklanarak evde hangi diksiyon egzersizleri yapılabileceği bilgisi verildi. Bu egzersizlerin konuşma üzerindeki hangi problemleri ortadan kaldırır.
Kişisel Gelişim

Evde Nasıl Diksiyon Çalışılır?

02 Mayıs 2020