AnasayfaBlogDijital Pazarlama Uzmanlarının Bildiği 10 Taktik
Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Uzmanlarının Bildiği 10 Taktik

20 Ocak 2022
Dijital Pazarlama Uzmanlarının Bildiği 10 Taktik

Sürekli yenilenen dijital dünyada pazarlama trendlerine hakim olmak oldukça önemlidir. Sizi bir adım öne çıkarmayı başaracak taktikleri öğrenmek istemez misiniz? Dijital pazarlama, elektronik ortamda ürün ve hizmetleri tanıtmaya yarayan güçlü bir enstrümandır.

Dijital pazarlama yaşadığımız teknoloji çağının geleneksel medyaya göre çok daha avantajlı ve çok sık tercih edilen pazarlama yöntemidir. Dijital pazarlama yöntemi bir şirket ya da markanın dijital ortamda bulunduğu pazarlama sürecini ifade eder. Günümüzün en yeni en gelişmiş açık pazarlama yöntemi olduğunu söyleyebiliriz. Bu pazarlama yönteminin dijital ortamları ise internet, sosyal medya ve mobil platformlar olarak sıralanır. Yalnız kurumsal firmalardaki dijital pazarlama uzmanlarının değil, küçük işletmelerdeki pazarlama uzmanlarını da yakından ilgilendiren ve işine yarayacak 10 dijital pazarlama taktiğini sizin için listeledik. Özellikle dijital pazarlama uzmanlarının bu taktikleri dikkatle incelemesini öneriyoruz.

Dijital Pazarlama Taktikleri

  1. Pazarlama ve marka bilinci oluşturma arasındaki farkları iyi bilmek gerekir; dijital pazarlama uzmanları ilk olarak pazarlama ve markalaşma arasındaki farkı çok iyi anlamalıdır. Bu iki terimin birbirinin yerine kullanıldığı görülse de aslında anlamları birbirinden çok farklıdır. Markalaşma süreci müşterinizin yaptığınız işi algılamasıyla doğru orantılıdır. Sunduğunuz ürün ya da hizmetin yanı sıra; logo, web sitesi tasarımı ve çeşitli platformlar aracılığı ile müşterilerinize gönderdiğiniz tüm mesajlar markalaşma sürecinin önemli birer parçasıdır. Dijital pazarlama ise markalaşma sürecinize ivme kazandırmak için tasarlanmış satış taktikleridir. Ürün ya da hizmetlerine odaklanmış pazarlama kampanyaları yürüten işletmelerin birçoğu, başarılı sonuçlar ortaya koyamamaktadır. İlgi uyandırmak ve sosyal medya platformlarında topluluk oluşturmak başarıya ulaşmanın püf noktalarıdır. Ürün ya da hizmetlerinizi çeşitli platformlarda açıkça tanıtmak, sürekliliğe sahip takipçilerden oluşan topluluklar oluşturmanıza yardımcı olur. Bu iki kavram arasındaki farkı daha iyi anlamak ve etkili şekilde kullanabilmek için güçlü bir altyapıya sahip olmanız yararlı olacaktır. İyi bir Dijital Pazarlama Uzmanlığı Sertifika Programına katılmak bu konuda atılacak önemli bir adımdır. Enstitü tarafından sunulan dijital pazarlama eğitimi de buna iyi bir örnektir.

  2. Sitenizi mobil cihazlara göre optimize etmelisiniz; yapılan araştırmalarına göre, insanların neredeyse % 50’si, kötü bir mobil deneyim yaşadıkları zaman iletişim kurdukları markalardan bir daha alışveriş yapmayacaklarını ifade ediyor. Dijital pazarlama uzmanı olarak web sitenizin mobil uyumlu olduğundan emin olmanız gerekir. Bu durum size hızlı çalışan, iyi bir tasarıma sahip mobil sitelerde, ziyaretçilerin sayfalar arasında beklemek ya da boğulmak durumunda kalmadan satın almaya yönelmelerini sağlayacaktır.

  3. Hedefiniz öne çıkan Snippet’ler olmalıdır; SEO’nun uzun yıllar boyunca en temel amacı, sitenizi arama sonuçlarında en üst konumda göstermek oldu. Şimdi ise hedef değişti. Öne Çıkan Snippet’larda fazla SEO görünürlüğü elde etmek daha önemli bir hale geldi. Bu durum dijital pazarlama eğilimlerinin önceliği oldu. Öne çıkan snippet, diğer arama sonuçlarına göre farklı bir sistemde çalışır. Küçük bir kutu içinde ve üst tarafta görülür. Sahip olduğu pek çok faydanın içinde etkileşim sağlama ve Google Asistan tarafından da sesli aramalarda okunur olabilme durumu vardır.

  4. Görsel aramalar; elinizdeki resimlerinizle bir arama yapabileceğinizi, hatta arama için çektiğiniz fotoğrafları kullanabileceğinizi bilmeniz gerekir. SEO’nun değişme nedenlerinden biri de daha fazla kullanıcının bu görsel arama tekniklerini keşfetmesidir. E-ticaret markasıysanız, kendinizi Google Lens’e alıştırmanızı öneriyoruz. SEO tekniklerini doğru kullanmanız ve potansiyel müşteriler, ürünler ya da barkodlar için resim araması yapıldığında dijital pazarlamanızı bir adım öteye taşıyabilirsiniz.

  5. İnteraktif içerikler sunun; etkileşim yaratan içerikler sunmak, katılımı artırmanın yanı sıra kullanıcıları eğlendirmeye de yarar. Anketler, çeşitli yarışmalar, hediye çekilişleri ve benzer etkileşimli bir dijital pazarlama stratejisi markanız için başarılı sonuçlar ortaya çıkmasını sağlar. Etkileşim yaratan içerikler kişiselleştirmeye yönelik daha büyük bir eğilimin parçası olarak da görülür. Kullanıcıların seslerini duyurmalarına fırsat verir. Ayrıca markayla daha kişisel bir bağ kurmalarını da sağlar. İnteraktif içerik taktiğini veri toplamak için de tercih edebilirsiniz.

  6. Canlı yayınlar hazırlayın; canlı yayın tanıdık olduğumuz bir şey ancak, pandemi süreci daha çok insan tarafından benimsenmesini sağladı. Bu durum da dijital pazarlamacıların canlı yayın üzerine daha fazla strateji geliştirmesine fırsat sundu. Markalar çeşitli platformlarda müşterileriyle canlı yayınlara katılarak, daha fazla etkileşime girmeyi sağladı. Bunun en iyi tarafı ise büyük bütçeli prodüksiyonlara ihtiyaç duymayacak olmaktır. Akıllı telefon ya da iyi bir web kamerasına sahip olmanız yeterli.

  7. E-posta stratejisi planlayın; araştırmalara göre pazarlamacıların yaklaşık % 80’i son 1 yıl içinde e-posta etkileşiminde artış gözlemlediğini bildiriyor. Pazarlama kampanya stratejileri içine daha fazla e-posta kullanmayı eklemek istiyorsanız, hiç gecikmeden kolları sıvayabilirsiniz. Özellikle küçük işletmeler için e-posta pazarlamasının yüksek yatırım getirisi sağladığı görülüyor.

  8. Sesli aramaları düzenleyin; müşteriler bulundukları yerden akıllı cihazları benimsemeye devam ettikleri sürece, sesli aramaya yatırım yapan markalar rakiplerine fark atmış olacak. Ürün ya da hizmet için doğru stratejileri belirlemek de dijital pazarlama uzmanının sorumluluğundadır.

  9. Microinfluencer kullanın; firmalar tek bir büyük isme odaklanmayı seçmiyor. Bütçelerini daha küçük, ortalama üzerinde bir sayıya sahip ancak, sadık bir sosyal medya takipçisine sahip microinfluencer’lar arasında bölüştürmeyi tercih ediyor. Düzenledikleri yarışmalar ve ürün hediyeleri aracılığı ile geri dönüş oranlarını artırmayı hedefliyorlar.

  10. Dijital Pazarlama Uzmanı; AIDA;  “Attention, Interest, Desire and Action” Türkçe'de; Dikkat, İlgi, İstek ve Eylem olarak karşılık buluyor. 1898 yılından bugüne kullanılan bu yöntem hala çok popüler. Potansiyel müşterinin dikkatini çekmek ilk amaç. Bir istek duygusu yaratmak, müşteriyi kazanmak ve sorunlarına bir çözümler üretmek olarak tanımlanan bu yöntem, tüm dijital pazarlama kanallarında son derece başarılı çalışıyor.

Yukarıda sıraladığımız taktikler ve çok daha fazlasını öğrenmek için dijital pazarlama uzmanlığı eğitimlerinden yararlanmanızı tavsiye ediyoruz. Enstitü aracılığı ile online olarak öğrenmenize olanak sağlayacak bu eğitimden mutlaka yararlanmalısınız.

Dijital Pazarlama Uzmanlığı Eğitimi Nedir?

Dijital Pazarlama Uzmanlığı Eğitimi ile dijital dünyada kendinize bir yer bulabilir ve kazancınızı arttırabilirsiniz. Ürün ya da hizmetlerinizi daha geniş kitlelere duyurmak ve network ağınızı genişletmek istiyorsanız bu eğitim tam size göre!
İçinde bulunduğumuz dijital çağ, geleneksel pazarlama kavramını işinize yarayacak yeni beceriler kazanarak, dijital pazarlama kavramına çok hızlı şekilde dönüştürmeyi sağlıyor. Dijital pazarlama uzmanı eğitimi ile yaptığınız işte başarılı olacak yeni yollar bulmayı hızlı bir şekilde öğreniyorsunuz. Daha güçlü bir stratejiye sahip olarak, tüm dünyanın hızla ilerlediği dijital pazarlama içinde siz de yerinizi alabileceksiniz. Online ortamlarda bilinirliğinizi arttırarak, kendinizi yepyeni bir mecranın içinde çok daha iyi işler ortaya koyarken bulacaksınız. Ürün ya da hizmetlerinizi hangi mecralarda sunmayı planlıyor olursanız olun kendinizi daha iyi ifade edebilecek ve kitlelere ulaşma fırsatını bulup yönlendirme imkânı elde edebileceksiniz. Pazarlama, satış gibi diğer tüm konularda da öngörünüzü geliştirecek ve çevrimiçi stratejinizi belirlemeyi başlayabileceksiniz. Sahip olduğunuz sadık müşteriler sayesinde ağınız hep güçlü kalacak. Kendinizi hem iş yaşamındaki gücünüzle hem kariyer alanındaki gelişmelerinizle ispatlayabileceksiniz.

Dijital Pazarlama Uzmanlarının Bildiği 10 Taktik dijital pazarlama dijital pazarlama eğitimi
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
2019 Yılı Dijital Pazarlama Stratejileri
Dijital Pazarlama

2019 Yılı Dijital Pazarlama Stratejileri

21 Mayıs 2019
Dijital Pazarlama Araçları Nelerdir?
Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Araçları Nelerdir?

03 Eylül 2021
Dijital Pazarlama İle Ürün Satışı
Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama İle Ürün Satışı

24 Mayıs 2019
Dijital Pazarlama Neden Bu Kadar Önemli?
Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Neden Bu Kadar Önemli?

21 Mayıs 2019
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
20069
Web sitenizin trafiğini ve arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için SEO konusunda uzmanlaşın. SEO kursumuz temel bilgilerden ileri düzey tekniklere kadar her şeyi kapsamaktadır, sitenizi nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
15069
SEO Uzmanlığı Eğitimi
5
(3)

SEO Uzmanlığı

5 Konu15 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
27079
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
18059