AnasayfaBlogDeğişim İçin Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim

Değişim İçin Kişisel Gelişim

27 Ağustos 2019
Değişim İçin Kişisel Gelişim

Yapabildiğimiz her şeyi yapsaydık buna kendimiz bile şaşardık.” diyen Edison’un tavsiyesine kulak vererek kendinizi şaşırtmaya ne dersiniz? İçinizde bulunan potansiyele ulaşabilmek için yapabileceğiniz yüzlerce farklı seçeneği düşünün bunların temeline inerek kişisel gelişimin basamaklarını tırmanmaya başlayın. Kişisel gelişim yolculuğu çok çalışmayı ve kendinizle başa çıkmayı gerektirir.

Kişisel Gelişim Neyi İfade Ediyor?

Kişinin yeteneklerini, potansiyelini ve her şeyden önemlisi kendisini bulmasını sağlayan bir mentor. Kişisel gelişim bireye kendisini tanıma fırsatı sunarak içlerinde bulunan potansiyeli keşfetmesini sağlar. 

Bu kavram 20. yüzyılın başlarında toplumsal gelişimi zedelediği gerekçesiyle eleştirilmiştir. Kişisel gelişimin olmadığı bir yerde toplumsal gelişimden söz etmenin ne derece mümkün olabileceği kafalarda bir soru işaretiyken zaman içerisinde bu kavram “gelişim için, önce kendini değiştir.” misyonu haline gelmiştir. Keşfettiği bu potansiyel ile yalnızca kişisel gelişimi desteklemekle kalmaz aynı zamanda toplumsal gelişim için oluşturabileceği kelebek etkisini nasıl uygulayabileceğini de öğretir.

Kişisel gelişim eğitimleri veren kurum var mı?

İstanbul İşletme Enstitüsü’nde de ücretsiz online eğitimler programları kapsamında kişisel gelişim eğitimleri verilmektedir.

Kişisel Gelişim Aşamaları Nelerdir?

Kendini Tanımak

Aslında kişisel gelişim kendini tanımakla başlar. Çoğu insan bu aşamayı dikkate bile almayıp “Kendimi benden daha iyi kim tanıyabilir ki?” diyerek ikinci aşamaya geçiyorlar, ancak yanılıyorlar. Konu, sizi sizden daha iyi tanıyor olan birilerinin olup olmaması değil; sizin kendinizi ne kadar iyi tanıyor olduğunuz ile ilgili. Karakterinizi inceleyin. 

Neyi gerçekten seviyorsunuz? Neyi yapmaktan hoşlanıyorsunuz? Yaptığınız şeyleri kendinizi memnun etmek için mi yoksa başkalarını memnun etmek için mi yapıyorsunuz? Aslında yapmaktan o kadar da hoşlanmadığınız ve fırsatınız olsa bırakabileceğiniz neler var? Karar verin, analiz edin ve güncelleyin.

Karşılaştırmak

Kendinizi başkalarıyla karşılaştırdığınızda kıskançlık mı duyuyorsunuz yoksa gıpta mı ediyorsunuz? Yakın çevrenizin başarısı sizi rahatsız mı ediyor yoksa sadece sevindiriyor mu? Bu rahatsızlık içten içe bir hırsa dönüşüyor mu? İçinizde hissettiğiniz bu duyguları kişisel gelişiminiz için bir basamak kabul edin ve üzerine gidin.

Değişmek

Ortam şartlarını iyice inceleyin. Ne yapmak istediğinizi artık biliyorsunuz ve bu doğrultuda kendinizi değiştirmeye başlayın. Aldığınız kişisel gelişim eğitimlerini doğru yönde harekete geçirin. Yanlış yapmaktan korkmayın ve tekrar tekrar deneyin.

Kabullenmek

Her karakterin güçlü yönleri olduğu gibi zayıf yönlerinin de olduğunu farkındasınız ve bunun üzerine nasıl gideceğinizi biliyorsunuz. 

Kişisel gelişim sürecinde zayıf yönlerimi nasıl düzeltebilirim?

Kişisel gelişimde amaç sadece güçlü yönleri geliştirmek değil aynı zamanda zayıf yönleri de kabul ederek onlar ile ortak bir yaşamı paylaşabilmektir. Örneğin, kırılgan bir insansınız ama dış mizaç olarak güçlü durmaya mı çalışıyorsunuz? Durmayın. İçinizdeki kırılgan benliğinizi kucaklayın ve onun varlığından insanların biraz da olsa haberdar olmalarını sağlayın. 

Kalıplaşmış algılardan uzaklaşarak, güçlü veya zayıf ayırt etmeksizin kendinize ait tüm özellikleri kabul edin. Sizi siz yapan özelliklerin her ikisinin birleşimi olduğunu unutmayın.

Planlamak

Hedeflerinizi belirleyin. Bu hedefler için bir taslak hazırlayın. Ne yapmak istediğinizi biliyorsunuz ve bu bilgiler doğrultusunda çalışmaya hazırsınız. Doğru bir planlamanın kişisel gelişim sürecinizin önemli bir parçası olduğunu biliyorsunuz. Verimli bir gelişim takvimi oluşturduğunuza emin olana kadar yeni taslaklar hazırlamaktan çekinmeyin. Başarılarınızı analiz ederek her aşamasını not edin.

Potansiyeli Keşfetmek

İhtiyacınız olan güce ulaşabilmek için alışkanlıklarınızın dışına çıkın. Ancak rahat hissettiğiniz ortamdan uzaklaşarak içinizde var olan potansiyeli hissetmeye başlayabilirsiniz. Bu gücü ihtiyaç hali gelene kadar hissetmek zordur, bu yüzden benliğinize ulaşabilmek için gerekli ortamı hazırlayın. En güçlü zıplamayı yapabilmek için en derine düşmekten korkmayın.

Kişisel Büyümeye Başlamak

Bu aşamaya gelene kadar geçtiğiniz adımları unutmayın. Ulaştığınız her hedefte kendinize yeni bir hedef koyarak gelişiminizin devamlılığını sağlayın. Pes etmeyin ve kendinizi gerçekleştirebilmek için gelişmeye devam edin.

Yazar: Buse Yılmaz

kişisel gelişim gelişim planlamak kabullenmek değişmek online eğitimler
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Değişimi Benimsemek Nedir?
Değişim Yönetimi

Değişimi Benimsemek Nedir?

08 Ekim 2018
Değişime Hazır Mıyız?
Değişim Yönetimi

Değişime Hazır Mıyız?

09 Kasım 2018
Değişimi Yaymak Nedir?
Kurum - Şirket Kültürü

Değişimi Yaymak Nedir?

26 Ekim 2018
Örgüt Kültürü ve Değişim
Kurum - Şirket Kültürü

Örgüt Kültürü ve Değişim

01 Ocak 2021
NLP eğitimi ve sertifikası
5
(40)

NLP Eğitimi

26 Konu10 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
405205
Duygusal Zeka Eğitimi
4.9
(73)

Duygusal Zeka Eğitimi

36 Konu5 Saat