AnasayfaBlogÇocuk Psikiyatristi Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Çocuk Psikiyatristi Nedir? Ne İş Yapar?

26 Mayıs 2021
Çocuk Psikiyatristi Nedir? Ne İş Yapar?

Çocuk psikiyatrisi; ağırlıklı olarak hastalıklar meydana gelmeden önlemler alınmasını sağlar ve temel amacı da budur. Daha önceden bir hastalık olmuş ise tedavi süreciyle ilgili planları yapar ve olabilecek en uygun tedaviyi uygular. Bu tıbbi disiplinin ele almış olduğu konular dahilinde; erişkin psikiyatrisi, pediatri uzmanı, çocuk nörolojisi, aile danışmanı, çocuk psikoloğu, dil ve gelişim ile yoğun işbirliği halindedir. İlgili yazımız çocuk psikiyatristi hakkında tanımlara yer vererek görev ve sorumluluklarına değindik.

Çocuk Psikiyatristi Nedir?

Tıp eğitimini tamamlamış bununla beraber çocuk ergen ruh sağlığı alanında uzmanlığını almış, çocukların ruh sağlığıyla ilgili sorunları çözen tıbbi sağlık personeli olarak gösterilmektedir. Ayrıca çocukların gelişim dönemlerinde meydana gelebilecek ruhsal, bilişsel, sosyal ve akademik alanlarda var olan bütün sorunlar çocuk psikiyatrisi alanını kapsamaktadır.

Büyüme dönemindeki gençler ve çocuklarda en başta gelişimsel, ailesel, çevresel ve toplumsal bütün olaylardan etkilenmektedir. Özellikle en kritik dönemler arasında yer alan çocukluk ve ergenlik dönemleri, yetişkinlik dönemlerine geçişlerde bir öne hazırlık olarak bilinmektedir. Bu dönem kapsamında gerçekleşen her türlü değişim yalnız bu dönemle sınırlı kalmayarak bütün yaşamı boyunca yönlendirici etkiler sağlayacaktır. Bu disiplindeki amaç yani çocuk-ergen psikiyatrisinin amacı da sağlıklı ruhsal gelişimi sağlamak ve meydana gelebilecek sorunlar için önceden önlem almayı gerektirir. Yetişkinlik döneminde geçişte olabilecek her türlü ruhsal rahatsızlık tedavi yapılarak ruhsal gelişim süreci takip edilir. Çocuk psikiyatrisi ağırlıklı olarak hastalıkların meydana gelmeden önlemler almayı gerektirir ve temel amacı da budur. Daha önceden bir hastalık olmuş ise tedavi süreciyle ilgili planları yapar ve olabilecek en uygun tedaviyi uygular.

Bu tıbbi disiplinin ele almış olduğu konular dahilinde; erişkin psikiyatrisi, pediatri, çocuk nörolojisi, aile danışmanı, çocuk psikoloğu, dil ve gelişim ile yoğun işbirliği halindedir. Çocuğa veya gence ihtiyaç duyulan en doğru yaklaşımı sergileyerek, psikolojik testler, terapi veya medikal destekler ile aileye ihtiyaç duyulan desteği sağlaması beklenir. Aileler farklı zamanlarda çocuklarıyla ilgili nasıl yol izleyeceklerini tam olarak bilemezler. Tamda bu nokta da uzman çocuk psikiyatristi müdahil olur. Muayene ile ilgili durum analizlerini gerçekleştirerek, gelişim sürecinin sağlıklı bir şekilde işlenebilmesi için izlenecek yol haritasını belirler.

Çocuk Psikiyatristi Ne İş Yapar?

Birçok görev ve sorumluluğu olan çocuk psikiyatrisinin, en temel görevi çocukların ve ergenlik dönemindeki bireylerin ruhsal problemlerinin tanı ve tedavilerini gerçekleştirmektir. Diğer görevlerini şu şekilde sıralamak mümkündür.

 • Hastanın mevcut şikayetlerini ve tıbbi öyküsü hakkında ayrıntılı bilgiler ışında hasta bilgi formuna kaydetmek.

 • Hastanın bütün ayrıntılı fiziki muayenesini yapmak.

 • Gerek duyulması halinde hastalığın teşhis edilmesi amacıyla biyokimyasal ve radyolojik tetkiklerini istemek.

 • Muayene ve tetkik sonuçları doğrultusunda teşhis ve tedavi yöntemlerini tespit etmek.

 • Çocuklardan meydana gelen dikkat eksikliği, okul başarısızlıkları ve okula uyum gösterememe sorunlarını tedavi etmek.

 • Gerek duyulması halinde hastalarına psikoterapi yapmak.

 • Çocuklarda ani gelişen travma ve stres sonrası meydana gelen ruhsal sorunları tedavi etmek.

 • Cinsel gelişim bozukluklarını ve sosyal davranış bozukluklarının tedavilerini gerçekleştirmek.

 • Çocukluk dönemlerinde ortaya çıkan otizm, şizofreni ve nörolojik gelişim bozukluklarını tedavilerini gerçekleştirmek.

 • Gerek duyulduğu durumlar da hastanın hastaneye yatışını sağlamak ve ilgili süreci yakından izlemek.

 • Ortaya çıkan motor ve dil gelişim sorunlarını, duygusal gelişim bozukluklarının tedavilerini gerçekleştirmek.

 • Kronik hastalıklar ve psikosomatik bozukluklar sonucu ortaya çıkan reaktif ruhsal sorunları tedavi etmek.

 • Alkol ve madde bağımlılıkları, psikosomatik bozukluklar söz konusu ise bunların tedavilerini gerçekleştirmek.

 • Çocuk tanı ve tedavisi sürecinde ekip şeklinde çalışılması halinde olabilecek en iyi işbirliğini gerçekleştirmek.

 • Mesleği kapsamında bilimsel araştırma ve geliştirmeleri yakından takip etmek gibi temel görev ve sorumları kapsamında yer almaktadır.

Çocuk Psikiyatristi Maaşları

Çocuk psikiyatri maaşları kamu ve özel hastanelerde farklıdır. Kamu hastanelerinde maaşlar daha fazla iken özel teşebbüsle kurulmuş olan hastanelerde ise daha düşüktür. Görev yapılan özel hastanenin kurumsal kimliğinin çok eskiye dayanması nedeniyle maaşlar biraz daha kamu kurumlarına göre yüksek olabilmektedir. Kamu hastanelerinde görev alınması durumunda ise hastanenin bulunmuş olduğu coğrafi bölge, meslekte geçirilen hizmet yılı, fazla çalışma mesaileri, operasyona dahil olma gibi kriterlerle maaş alımları oldukça yüksektir.

2021 yılı için yeni mesleki hayatına kamuda başlayan bir çocuk psikiyatristi alabileceği maaş ortalaması 7.500 TL civarındadır. Fakat hastanenin 4. coğrafi bölgede yer alması durumunda ve döner sermayeden gelen diğer ödemelerle beraber 15.300 TL seviyelerine kadar çıkmaktadır. Burada mesleki tecrübe yılı olarak 5 seneyi gösterebiliriz. Hükümetin iki yılda bir kere yapmış olduğu zamlarla maaş alımları daha da yükselebileceğini belirtebiliriz. Kurumsal bir hastanede 5 yıllık mesleki tecrübesi olan bir çocuk psikiyatri doktorunun olabileceği maaş ortalama 14.700 TL seviyelerindedir. Tedavi edilen hasta sayısı, nöbete kalınması gibi kriterler dahilinde performansa dayalı yüksek maaş alımları olabilmektedir. İster kamuda isterse özel hastane olsun temel maaş alımları;

 • Gelinen nöbet sayısı

 • Muayene edilen hasta sayısı

 • Döner sermayeden alınması beklenilen tutar

 • Doktorun geçmişteki önemli başarıları gibi kriterler maaş alımlarını değiştirmektedir.

Çocuk Psikiyatristi Nasıl Olunur?

Çocuk psikiyatristi doktoru olunabilmek için iyi bir lise eğitimi temeline dayanabileceğini belirtmemiz gerekir. Bu liseler Fen Liseleri ve nitelikli Anadolu Liseleri şeklinde gösterilebilir. Çünkü iyi bir lise eğitimi demek kimi zaman iyi bir üniversite hatta iyi bir lisans bölümü demektir.

Çocuk Psikiyatristi olabilmek için liselerin sayısal bölümlerinden mezun olunması gerekir. Bu mezuniyet lise eğitimi boyunca alınabilecek iyi bir ortalama ile tercih yapılacak bölümün kazanılmasına bir adım daha yaklaştıracaktır. Lise eğitimi sonrasında Yüksek Öğretim Kurumu’nun (YÖK) 2021 yılı için düzenlemiş olduğu Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve sonrasında Alan Yeterlilik Testi (AYT) sınavlarından iyi bir puanla başarılı olmayı gerektirir. Alınan puanların belirli bir yüzdeliği sonrasında üniversitelerin tıp fakültesi bölümlerini tercih etmeleri beklenir. Burada 6 yıllık bir lisans eğitimi sonrasında 5 yıl çocuk ve ergen psikiyatri ihtisasını gerçekleştirmesi gerekir. Almış olduğu bu kapsamlı mesleki eğitimiyle hem genel tıbbi hastalıklar hakkında bilgi sahibi olan hem de ruhsal yapısını değerlendirme tanı ve ayrıntılı tanı koyma, sonrasında ise tedavi etme bilgi ve yeterliliğine sahip olması beklenir.

Çocuk Psikiyatristinin En Önemli Görevleri Nelerdir?

Çocukluk dönemlerinde ortaya çıkan otizm, şizofreni ve nörolojik gelişim bozukluklarını tedavilerini gerçekleştirmek. Gerek duyulduğu durumlar da hastanın hastaneye yatışını sağlamak ve ilgili süreci yakından izlemek. Ortaya çıkan motor ve dil gelişim sorunlarını, duygusal gelişim bozukluklarının tedavilerini gerçekleştirmek.

Çocuk Psikiyatri Olmak İçin Hangi Sınavlara Girmelidir?

Lise eğitimi sonrasında Yüksek Öğretim Kurumu’nun (YÖK) 2021 yılı için düzenlemiş olduğu Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve sonrasında Alan Yeterlilik Testi (AYT) sınavlarından iyi bir puanla başarılı olmayı gerektirir. Alınan puanların belirli bir yüzdeliği sonrasında üniversitelerin tıp fakültesi bölümlerini tercih etmeleri beklenir. Burada 6 yıllık bir lisans eğitimi sonrasında 5 yıl çocuk ve ergen psikiyatri ihtisasını gerçekleştirmesi gerekir. Bunun için Tıpta Uzmanlık Sınavına (TUS) girmesi gerekir.

Çocuk Psikiyatristi Maaş Alımında Temel Kriterler Nelerdir?

İster kamuda isterse özel hastane olsun temel maaş alımları; gelinen nöbet sayısı, muayene edilen hasta sayısı, döner sermayeden alınması beklenilen tutar, meslekteki tecrübe yılı ve doktorun geçmişteki önemli başarıları gibi kriterler maaş alımlarını değiştirmektedir.

Çocuk Psikiyatristi Çocuk Psikiyatristi nedir Çocuk Psikiyatristi ne iş yapar Çocuk Psikiyatristi maaşları Çocuk Psikiyatristi nasıl olunur
Nevzat Yüksel
Nevzat Yüksel
Blog Yazarı

Sağlık Yönetimi bölümünde öğretim görevlisi. Sağlık hukuku, Türk sağlık sistemi ve sağlık kuruluşlarında teknoloji yönetimi alanında dersler vermektedir. Birçok uluslararası dergi, kitap ve bildirilerde yazı ve bölümleri vardır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Oyun terapisi eğitimiyle oyunların iyileştirici ve tedavi edici yönünü keşfedin. Uzman psikolog ve eğitmen eşliğinde harika bir online program.
5
(16)

Oyun Terapisi Eğitimi

11 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
340210
Masal terapisi eğitimi psikologlar için yeni beceriler edinmesini sağlar. MAsal terapisi sertifikanızla bireysel, grup veya diğer seanslarınızda fark yaratın.
4.3
(3)

Masal Terapisi Eğitimi

16 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
290169