AnasayfaBlogClickbait Nedir? Clickbait Yönteminin Amacı Nedir?
Nedir?

Clickbait Nedir? Clickbait Yönteminin Amacı Nedir?

20 Haziran 2020
Clickbait Nedir? Clickbait Yönteminin Amacı Nedir?

Dijital dünyanın çepeçevre etrafımızı kuşattığı bir çağ yaşıyoruz. Bu sebeple dijital platformlarda birçok algı yönetimi uygulamalarına maruz kalıyoruz. Bunun nedeni klasik dünyadaki rekabet ortamının sanal dünyaya da taşınmış olması. Çok fazla reklam bombardımanına tutuluyoruz. İş ya da eğitimle ilgili ciddi konularda araştırma yaparken bile gezindiğimiz sayfalarda karşımıza birçok dikkat dağıtan haberler, yazılar ya da ürün reklamları çıkıyor. Üstelik bu durum, amacı bilgi vermekten ziyade sadece siteye ziyaretçi çekerek para kazanmak olan kalitesiz sitelerde daha da sinir bozucu boyuta ulaşıyor. İşte clikckbait, bu dikkat dağıtan reklamlara tıklamanızı amaçlayan bir yöntem.

Clickbait’in kelime anlamı tık tuzağı, tık yemi şeklinde ifade ediliyor. Yani yaygın olarak internette, reklam kandırmacası olarak tanımlanıyor. Amacı insanlarda merak duygusu uyandırarak ziyaretçi çekmek. İçerikle alakası olmayan manşetlerle bilgi vermekten uzak, okuyucu ya da izleyiciyi yanıltarak kendine çeken bir sistem bu. Nam salmış popüler sitelerin bile zaman zaman clickbait yöntemini kullandığını görebilirsiniz. Çünkü clikcbait; kolay yoldan çok trafik, çok reklam, çok para anlamına geliyor. İşin içine aldatmaca kurgu girdiğinden etik bir yöntem olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Clickbait Yönteminin Amacı Nedir?

Clickbait, internetteki içerik sitelerinin içeriği gerçek şekliyle yansıtmadan insanlara yalan yanlış ya da eksik bilgilerle merak duygusu oluşturan tık yemi olarak kullanılan başlıklara deniyor. Bu yanlış yönlendirmeler ile kullanıcı içeriğe tıklıyor ve sayfa bir kullanıcı tarafından ziyaret edilmiş oluyor. Bu tıklanmanın çok fazla olmasını isteyen clickbait uygulayıcısı, bu nedenle çoğunlukta ilgi uyandıracak sansasyonel manşetler peşine düşüyor.

Clickbait’de asıl amaçlanan içeriği olduğundan farklı göstererek dikkat çekmek ve beraberinde ziyaretçilerin web sitesine ulaşmasını, sayfalar içerisinde sörf yapmasını hatta üye olmasını sağlamak. Yani tık tuzağı yaratmak. Şöyle ki başlığa aldanıp bir haber sitesine giriyorsunuz. Bakıyorsunuz ki başlıkla içeriğin hiçbir alakası yok. İşte bu durum, tık tuzağına düştüğünüzü gösteriyor. Aslında clickbait yönteminde dikkat çekici başlığı, içerikle alakasız seçmek yerine içerik ile kısmen ilgili seçerek bunu clickbait’i olumlu yönde kullanmak olarak adlandıranlar var. Sonuçta anlamı tık tuzağı, tık yemi şeklinde açıklanan bir yöntemden bahsediyoruz. Kurgudaki yanıltmaca azaltılınca yapılan eylem masumlaşır mı sizce? Burada yorum tamamen size kalmış.

Clickbait yöntemi insanları kandırmaktan uzak, gerçek bilgiler doğrultusunda da gerçekleşebilir mi? Aslında adının tık tuzağı oluşuna bakarsak dijital içerik oluşturmada her türlü etik değerleri yıkan bir yöntem bence. Reyting uğruna sansasyonellik yaratmaya çalışmaktan öte bir şey değil. Oysaki bir yandan dijital içeriklerde kalite adına büyük ve güzel adımlar atılıyor. Clickbait gibi yöntemler sanal dünya içeriklerine kalite kaybettirmek ve kandırma bazlı çalışan geçici trafik elde etmek dışında bir işe yaramıyor.

Tık Tuzağı En Çok Nerelerde Karşımıza Çıkıyor?

Özellikle haber sitelerinin takipçi çekmek adına yaptığı ve bir nevi tuzaklarla insanları sayfalarına çektiği bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Başlıklar bazı haber sitelerinde yem olarak veriliyor. İlginizi çeken bir haberse tıklıyorsunuz ve bazen haberin merak ettiğiniz kısmına ulaşmak için sonu gelmeyen sonraki sayfa, ibareleriyle çileden çıkabiliyorsunuz.

Clickbait yöntemi videolarda da sıklıkla karşımıza çıkan bir durum. Videolarda da kullanılan içerikle alakasız ilgi uyandıran başlıklar, içeriklere tıklamamızın elbette en önemli nedenlerinden biri. Fakat videolarda bir de görsel etkisi var. Başlıkların yanı sıra özellikle videolarda thumbnail olarak adlandırılan ana görsel de o videoyu izleme nedenlerimizden. 

Clickbait yönteminin resim galerilerinde de kullanıldığını görüyoruz. Yani clickbait’in bir başka türü de galerilerde karşımıza çıkıyor. Bir başlık gördünüz diyelim. “Ünlü oyuncunun o fotoğrafı like rekoru kırdı.” Haliyle merak ediyor ve fotoğrafı görmek için galeriye tıklıyorsunuz. Ve görmek istediğiniz fotoğraftan önce karşınıza sayısız fotoğraf çıkıyor. Her birini tıklayarak geçiyorsunuz ve bir müddet sonra gerçek fotoğrafa ulaşıyorsunuz. İşte bu da clickbait’in galeri versiyonu olarak karşımıza çıkıyor.

Clikbait Yönteminin Ziyaretçiler Üzerindeki Etkisi

Clickbait tekniği ile ziyaretçilerinize hileli bir adım atmış oluyorsunuz. Sahte başlıklarla kullanıcıların gözünde güvenirliğinizi yitirmek yerine içerikle ilgili yaratıcı başlıklar üretmeye odaklanabilirsiniz. Bu sayede de daha fazla sayfa görüntülemesi elde edebilir, daha çok reklam tıklaması alabilir, marka bilinirliğiniz ön plana çıkabilir ve kullanıcıların markanızı tanıması bakımından önemli gelişmeler elde edebilirsiniz. Bunun yolu sahte başlıklarla kullanıcı çekmek değil, yaratıcı başlıklarla doğru içerikleri üretmektir.

Clickbait yöntemi özellikle kullanıcı deneyimi açısından oldukça olumsuz bir deneyim oluşturur. Çünkü kimse tık yemi, tık tuzağı gibi adlandırılan ucuz yöntemlerle kandırılmak istemez. Bu yöntem ile kullanıcı çekerseniz, kullanıcılar bir süre sonra sizin tarzınızın bu olduğunu düşünüp artık bu tarz başlıkların hiçbirine tıklamaz.

Markanızı, internet sitenizin, kurumunuzun güvenilirliği bir anda düşer ki güven kaybı e - ticaret ortamında maddi kazançlarınızı engelleyecek güçte manevi hasarlar yaratabilir. Devamında takipçi sayınız, tık oranınız düşer ve aslında kar elde etmek için başlattığınız bu yöntem uzun vadede size büyük zarar olarak geri dönüş olur. Üstelik kaybedilen kullanıcının geri kazanılması da oldukça zorlayıcı bir süreçtir. Çünkü artık ziyaretçiler, kaliteli olsa bile içeriğinize tıklamayı bir zaman kaybı olarak görecek ve sitenizi görmezden gelmeye başlayacaktır. Bu nedenle clickbait ile trafik kazanma peşinde olanların kaybı büyük olacaktır.

Clickbait Yerine Kullanılabilecek Yöntemler

  • Yaratıcı başlıklar: Sansasyonel manşetler kullanmak yerine içeriğinizle ilgili yaratıcı başlıklar üretmek en doğru çözülmeden biri. 

  • Kaliteli özgün içerik: İnternet için bilgi çöplüğü kavramını sıkça duymuşsunuzdur. Ya da bir araştırma yaparken tıpatıp aynı içeriği bambaşka sayfalarda defalarca rast gelmiş olabilirsiniz. İşte bunlar insanların etik değerleri hiçe saymasından, kopyala yapıştır mantığıyla emek çalmasından ve para hırsından başka bir şey değil. Bu nedenle özgün ve bilgi verici içerikler sunmalısınız. Bu sayede ziyaretçi sadakati kazanmanız zaten kaçınılmaz. Ve bunun getirisi clickbait’ten çok daha fazla. Kaliteli içerikler üretmek için online içerik editörlüğü eğitimi alıp kendiniz üretebilir ya da bu alanda eğitim almış uzman kişilerle çalışabilirsiniz.

  • Seo uyumlu içerik: Search Engine Optimization şeklindeki İngilizce kelimelerin kısaltılması olan SEO; Arama Motoru Optimizasyonu’dur. Seo, web sitelerinin arama motorlarında daha iyi performans göstermesi için yapılan çalışmaların tümünü karşılayan bir isimdir. SEO çalışmalarının amacı, web sitelerinin Google gibi arama motorunda yükselmesi, doğal olarak trafik artışı sağlamasıdır. Doğal trafik için Seo çalışmaları şarttır. Yani seo uyumlu içeriklere önem verdiğinizde tık tuzağı, tık yemi ya da clickbait diye bilinen bu ucuz yönteme başvurmanız gerekmez. Ayrıca Google gibi çoğu arama motoru  Clickbait’leri sevmiyor. Bu nedenle arama motorları arama sonuçlarını sıralamak için belirli algoritmalar kullanıyor. Ve bu algoritmalar ziyaretçilerin bir site içerisinde ne kadar süre durduğuna dikkat ederek o sitelerin içeriklerinin clickbait olup olmadığını veya yasak bir içerik sunup sunmadığını tespit edebiliyor. Bu algoritma sonuçlarına göre de sıralamayı yapıyor. Bu yüzden herhangi kurumsal ya da kişisel bir site yönetiyorsanız ve ziyaretçi sayısını arttırmaya çalışıyorsanız clickbait’lere değil kaliteli içeriğe odaklanmalınız. Dilerseniz online seo eğitimi alabilir ya da seo uzmanı kişilerle birlikte çalışabilirsiniz.

Clickbait nedir?

Clickbait’in kelime anlamı tık tuzağı, tık yemi şeklinde ifade ediliyor. Yani yaygın olarak internette, reklam kandırmacası olarak tanımlanıyor. Amacı insanlarda merak duygusu uyandırarak ziyaretçi çekmek.

Clickbait en çok nerelerde karşımıza çıkıyor?

Özellikle haber sitelerinin sansasyonel manşetleriyle karşımıza çıkıyor. Yine videolarda ilgi çekici görsel ve başlık birlikteliği ile sıklıkla görüyoruz. Fotoğraf galerileri de bu yöntemi kullanan başlıca sanal mecralardan.

Tık Tuzağı yöntemini kullanmak yerine neler yapılmalı?

İnsanları kandırarak geçici trafik kazanmak ve güven kaybetmek yerine yapılabilecek alternatifler elbette var. Kaliteli içerik, yaratıcı başlık ve Seo çalışmaları. Bu yöntem clickbait’ten daha çok emek isteyen etkili ve etik bir yol.

clickbait tık tuzağı tık yemi seo içerik
Tuba Uyar
Tuba Uyar
Blog Yazarı

1989 Aralık doğumdur. İskenderun/ Hataylıdır. Konya Necmettin Erbakan üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Öğretmenliği (BÖTE) bölümünden mezun olmuştur. 2019 yılında Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne başlamıştır, halen devam etmektedir. Yüz yüze İş güvenliği, online olarak içerik editörlüğü eğitimleri almıştır. Dijital İllüstratör çizimleri yapmakta ve yazar olarak çalışmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Web sitenizin trafiğini ve arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için SEO konusunda uzmanlaşın. SEO kursumuz temel bilgilerden ileri düzey tekniklere kadar her şeyi kapsamaktadır, sitenizi nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
14099
SEO Uzmanlığı Eğitimi
5
(3)

SEO Uzmanlığı

5 Konu15 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
270179