AnasayfaBlogÇalışan Kadın ve Yaşanan Sorunlar
İş Hayatında Kadınlar

Çalışan Kadın ve Yaşanan Sorunlar

20 Mayıs 2018
Çalışan Kadın ve Yaşanan Sorunlar

Kadınlar hayatın her kademesinde aktif rol oynamalarına rağmen bazı alanlarda kısıtlanmalara maruz bırakılıyor. Örneğin ev idaresi, aile hâkimiyeti, çocuk büyütmek gibi konularda profesyonel görülen kadınların iş hayatında nedense başarılı olamayacağı ve çalışmamaları gerektiğine inanılıyor. Peki, iş hayatında kadın olmak zor mu gerçekten?

Problem Nerede?

Eskiden kız çocuklarının okumaması gerektiği ve kızların eğitimine yapılan giderlerin ölü yatırım olarak görülmesi gibi yanlış ve yaygın bir inanış söz konusuydu. Bu inanış zaman içerisinde direncini kırsa da kadınların daha az eğitim aldıkları, bazı sektörlerde başarılı olamayacakları, asıl görevlerinin okul okusalar bile çocuk büyütmek olduğu inanışı ne yazık ki güncelliğini koruyor. 

Geçmişten günümüze gelen ‘Elinin hamuruyla erkek işine karışmak’ deyimi ne yazık ki hala aşılmaya çalışılıyor. Bu mahalle baskısını yenen kadınlarımız ise iş hayatında ne yazık ki birbirinden farklı problemlerle karşılaşıyor.

Kadınların Üretime Katkıları Hakkındaki Görüşler Neler?

Toplumsal kanaatin kadınların iş hayatındaki yerini belirlediği yadsınamaz bir gerçek iken bu konu ile alakalı farklı görüş ve inanışlar mevcut.

  • 1.Grup Kadının asıl işinin ev idaresi ve kocasının hizmetleri olduğuna inanıyor. Bu grup kadının dışarı çıkmasının ve çalışma hayatında başka erkeklerle konuşmasının dini inanışları ile örtüşmediği ve günah olduğunu düşünüyor.

  • 2.Grup Kadın ve erkeğin hayatı paylaştıklarını ve birbirlerini farklı alanda tamamladıklarını savunuyor. Kadının ev işlerinde çalışması, evin geçimi, ailenin düzeni gibi konularda sorumluluk alması gerektiğini düşünen grup erkeğinde evin geçimi ve maddi refahını sağlaması gerektiğine inanıyor.

  • 3.Grup Kadın ve erkek eşitliğinden yana olan hayatın her alanında omuz omuza birlikte başarabileceklerini düşünen evde ve işte maddi manevi eşitliğin varlığına inanan kişilerden oluşuyor.

Kadınların Çalışma Hayatında Hangi Sorunlarla Uğraşıyor?

Tabuları yıkıp çalışma hayatına adım atabilmiş ve zor güç iş bulabilmiş kadınların sorunları ise ne yazık ki son bulmuyor. İstihdama katıldıktan sonra düşük statülü işlerde çalıştırılma, eşit iş karşısında düşük maaş alma, kadınların duygusallıklarının bahane edilerek üst kademelerde çalıştırılmama, taciz, mobbing gibi sorunlarla baş etmek zorunda bırakılıyor.

Dünya Ekonomik Forumunun geçtiğimiz yıllarda yayımladığı Cinsiyet Ayrımı Raporuna göre aynı işi yapan kadın ve erkeğin maaşlarının 117 yıl sonra eşit olabileceği vurgulanıyor. Ne yazık ki gelişmekte olan ülkeler kategorisinde hızla yukarılara tırmanmaya çalışan ülkemiz için üzücü bir tablo.

Çalışan Kadın Ayrımı

Sıkça karşımıza çıkan Çalışan Kadın’ kavramının varlığına rağmen karşılığında ‘Çalışan Erkek’ gibi bir kavram olmayışı aslında duruma bakış açısını özetliyor. Daha mülakat aşamasında bile eğitim durumu ve mesleki yeterliliklerine bakılmaksızın evli mi? bekâr mı? Çocuk sahibi mi? varsa kaç tane? gibi sorulara cevap vermek zorunda bırakılan kadınlar, çevrenin devamlı olarak çalışmasına gerek olmadığı söylemlerine de dik durmaya çalışıyorlar. 

Yaşanan her türlü problem karşısında bir sebepten konunun çalışmasına bağlanmasına, kariyerinde yeterlilikleri ile yükselse bile başka yeterlilikleri olduğu iması ile sürekli mücadele etmesine, hamile kalır diye işe alınmaması yahut alınsa bile hamile kalması durumunda işten çıkarılması tehdidine rağmen iş hayatında kadınlar hep var olacaklar.

Bahsedilen tüm olumsuzluklara rağmen kadınlar aktif üretim ve kadın istihdam alanlarında varlıklarını ispatlamaya ve akıllara kazınmaya devam ediyor. Birçok ulusal markanın reklamlarında kadınlara verdiği destek ile toplumsal algı değiştirilmeye çalışılırken, başarılara imza atan kadınlarımıza duyulan saygı da günden güne artmaya devam ediyor. Cinsiyet ayrımının önüne geçebilmek adına tüm yönetim kademelerinin destek vermesi gerekiyor.

Yazar: Esra Avşar Kalyon

erkek iş hayatı iş hayatında kadınlarkadın çalışan kadın üretim
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Kadın İşçiler İçin Yasal Düzenlemeler
İş Hayatında Kadınlar

Kadın İşçiler İçin Yasal Düzenlemeler

02 Temmuz 2019
Çalışan Kadınlar İçin Stres Yönetimi
Stres Yönetimi

Çalışan Kadınlar İçin Stres Yönetimi

19 Mayıs 2019
İş Hayatında Kadının Var Olma Çabası
İş Hayatında Kadınlar

İş Hayatında Kadının Var Olma Çabası

28 Haziran 2019
Mobbing Eğitimi
4.9
(33)

Mobbing Eğitimi

15 Konu5 Saat
Dr. Burcu YiğitDr. Burcu Yiğit
700209
Duygusal Zeka Eğitimi
4.9
(73)

Duygusal Zeka Eğitimi

36 Konu5 Saat
Hayır Diyebilmek Eğitimi
4.9
(13)

Hayır Diyebilmek Eğitimi

13 Konu4 Saat