AnasayfaBlogBüro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Bölümü (MYO)
Bölümler

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Bölümü (MYO)

15 Aralık 2020
Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Bölümü (MYO)

Kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektörde yer alan şirketlerin pek çoğu yoğun bir iş temposuna sahiptir. Yöneticiler, bu yoğun iş temposu sırasında iş takibi yapmakta zorlanmakta, bazı detayları gözden kaçırabilmektedir. Bu sebeple işlerin düzenli bir planda takip edilebilmesi için yönetici asistanları ve büro yöneticilerine ihtiyaç duyulmaktadır.

Yönetici asistanları ve büro yöneticileri, ofis çalışmalarında yöneticiye yardımcı olarak iş yükünü hafifletmekte ve ofis düzenini sağlamaktadır. Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümü ile ofis içerisinde gerekli belgelerin takibini yapabilecek kişiler yetiştirerek ofis içerisindeki işlerin daha kolay ilerlemesi sağlanmaktadır. Mesleğin gerekliliklerini yerine getirebilmek için kişilerin disiplinli bir program ile hareket etmeleri ve iletişim becerilerinin yüksek olması gerekmektedir. 

İş dünyasının hızla değişmesi ve gelişmesi bazı mesleklerin önemini arttırmaktadır. Büro yöneticisi ve yönetici asistanı da bu değişmeyle birlikte önem kazanan mesleklerdendir. Bu da üniversite eğitimi almak isteyen pek çok öğrenci tarafından Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünün araştırılmasına sebep olmaktadır. Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığının ne olduğuna daha ayrıntılı bakalım.

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Bölümü Nedir?

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektörde çalışmak üzere büro elemanları, büro yöneticileri ve yönetici asistanı yetiştirmeyi amaçlayan bir bölümdür. Ofis içerisinde gerekli bilgi ve belgelerin takibini yapabilecek, büro faaliyetlerini gerçekleştirecek kişiler yetiştirerek, ofis çalışmalarında bir düzen sağlamak amaçlanır.

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümü, üniversitelerin iki yıllık ön lisans programları arasında yer almaktadır. Bu bölümü tercih edecek adaylar için AYT puanı şartı aranmamaktadır. Adayların TYT sınavından yeterli puanı almaları gerekmektedir. Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı eğitimi özel ve devlet üniversitelerinde verilmektedir. Ayrıca açık öğretim fakülteleri de tercih edilebilir.

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü tercih eden öğrenciler diledikleri takdirde eğitimlerini dört yıla tamamlama imkanına da sahiptir. Öğrenciler istedikleri takdirde Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile eğitimlerini dört yıla tamamlayabilir. Öğrencilerin Dikey Geçiş Sınavı ile eğitimlerini dört yıla tamamlayabilecekleri bölümler ise şu şekildedir:

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümü mezunları için iş imkanları son derece geniştir. Hemen her kamu kurum ve kuruluşları ile özel şirketlerde büro yöneticisi ve yönetici asistanı pozisyonunda çalışma imkanları vardır.

Kamu kurumlarında çalışmak için KPSS şartı aranmaktadır. Sınavdan yeterli puan alındığı takdirde kamu kurumlarında çalışmak mümkündür. Ancak bu da çok kolay olmadığı için disiplinli bir çalışma gerektirir.

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümü mezunları her ne kadar farklı pozisyonlar olsa da sekreter olarak nitelendirilmektedir. Bu pozisyonlara da genel olarak kadın adayların tercih edildiği göze çarpan bir gerçektir. Bu durum da erkek adaylar için bir dezavantaj oluşturabileceğinden dikkat etmek gerekmektedir.

Bölüm mezunlarının çalışabileceği kurumlar genel olarak şu şekildedir:

  • Okullar

  • Hastaneler

  • Belediyeler

  • Sosyal Güvenlik Kurumları

  • Bankalar ve Finans Kuruluşları

  • Satış Mağazaları

  • Hukuk Firmaları

  • Bakanlıklar

Yukarıda sıralamış olduğumuz kurumların dışında da birçok kurumda çalışma olanakları bulunmaktadır.

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Büro yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü başarıyla tamamlayan mezunlara “Büro Yönetimi Meslek Elemanı” unvanı verilmektedir. Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümü mezunları ofisin düzenini sağlamakta, ofis içerisinde bilgi ve belgelerin takibiyle ilgilenmektedir. Telefon görüşmeleri ve yazışmalar yaparak bunların sonunda elde edilen gerekli bilgileri yöneticiye aktarırlar.

Çalıştığı sektörün ihtiyacı olan müşterileri bulmak da çoğu kez büro yöneticilerinin görevleri arasında yer almaktadır. Ayrıca yöneticinin günlük planlarını yapma, randevu, seyahat gibi etkinliklerini düzenleme ve gerekli durumlarda hatırlatmalar yapmak da görev tanımları arasında yer almaktadır. Bunların yanında yöneticinin talep edebileceği diğer işleri de yapmakla yükümlüdürler.

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Bölümü Dersleri Nelerdir?

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı iyi bilgisayar kullanımı, kişilerarası güçlü iletişim ve halkla ilişkiler gibi gerekliliklere sahiptir. Bu nedenle ders içerikleri de bölüm öğrencilerinin gerekli kazanımlara sahip olmasına yönelik tasarlanmıştır. Bu sebeple büro yönetimi, etkili iletişim kurma ve bilgisayar programlarının öğrenilmesi ağırlıklı ders programları düzenlenmiştir. Öğrenciler öncelikle her bölümde ortak olan; Atatürk İlkleri ve İnkılap Tarihi, Türk Dili ve İngilizce derslerini almaktadır. Dersler üniversiteler arasında farklılık gösterse de bölüm dersleri genel olarak şu şekildedir:

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Bölümü öğrencileri dört yarıyıldan oluşan eğitimlerinin sonunda 120 AKTS'yi tamamladıkları takdirde mezun olma hakkını kazanacaktır.

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Bölümü Taban Puanları ve Sıralama 

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümü iki yıllık bir ön lisans programıdır. Bu sebeple TYT puanı ile alım yapmaktadır. TYT’den 150 puan üzeri alan öğrenciler bölümü tercih etme hakkına sahiptir. Ülkemizde devlet ve özel üniversitelerde mevcut olan bir bölümdür. Ayrıca Anadolu Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi açık öğretim fakültelerinde de eğitimini almak mümkündür.

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünün güncel verilerine baktığımızda en yüksek taban puan 262,22590 ile Başkent Üniversitesi’ne aittir. Sıralama olarak baktığımızda ise en yüksek 733012 olduğunu görmekteyiz.

En düşük taban puan ise 171,32308 ile Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’ne aittir. Sıralama olarak baktığımızda ise en düşük 1759286 ile alım yapılmıştır.

Başarı sıralaması ve taban puanlara bakıldığında özel ve devlet üniversiteleri içerisinde en başarılı 5 üniversite şu şekilde sıralanabilir:

ÜniversiteBölümTaban PuanSıralama
BAŞKENT ÜNİVERSİTESİBüro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı (Burslu)262,22590733012
İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİBüro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı (Burslu)260,45488752961
İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİBüro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı (Burslu)255,64540809114
MARMARA ÜNİVERSİTESİBüro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı252,96908841832
HACETTEPE ÜNİVERSİTESİBüro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı248,11091902802
büro yönetimi yönetici asistanı ofis büro yönetimi ve yönetici asistanlığı bölümü (MYO) büro yönetimi ve yönetici asistanlığı bölümü nedir büro yönetimi ve yönetici asistanlığı bölümü iş imkanları
Bahriye Özgür
Bahriye Özgür
Blog Yazarı

2019 yılında Celal Bayar Üniversitesi'nde Sosyoloji bölümünden mezun oldu. Kendini geliştirmek ve yeni şeyler öğrenmek amacıyla çeşitli eğitimlere katıldı, sertifikalar aldı. Okumaya ve araştırmaya olan ilgisi zamanla yazmaya yöneldi.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.