AnasayfaBlogBugün Dünya Sarılma Günü
Tarihte Bugün

Bugün Dünya Sarılma Günü

21 Ocak 2020
Bugün Dünya Sarılma Günü

Dünya Sarılma Günü ilk olarak 1986 yılında kutlanmaya başlamış bir manevi farkındalık günüdür. Tarihte bugün 21 Ocak 1986’da Michigan’da başlatılan bu eylem daha sonra Kanada, İngiltere, Almanya, Polonya, Avustralya gibi ülkelerde de benimsenmiştir. Özellikle sosyal medya ve mobil hayatın yaygınlaşması ile çok daha fazla ses getiren Dünya Sarılma Günü’nün fikir sahibi ise 24 yaşında Michigan Üniversitesi Psikoloji bölümü öğrencisi Kevin Zaborney idi.

Kevin Zaborney’in ilk çıkış noktası aslında bir araştırmaydı. Sarılma ya da kucaklaşmanın insanlar üzerindeki etkileri gözlemlemek için yaptığı bir çalışma, sonrasında Amerika Birleşik Devletleri tarafından patenti alınarak resmileştiren özel bir güne dönüştü. Özellikle soğuk, kasvetli kış günlerinde insanların motivasyonlarının düşmesi ve daha melankolik bir ruh halinde olması sebebiyle bugünlerde manevi ruhu biraz yükseltmek için tarihte bugün seçilmiş ve her yıl 21 Ocak’ta Dünya sarılma ya da kucaklaşma günü olarak kutlanmaya başlamıştır. Orijinal ismi National Hug Day ya da National Hugging Day olarak geçen bugün sevdiklerimize sarılmak ve sevgimizi sadece sarılarak ifade etmek için hayatın içinde kısacık bir moladır.

Dünya Sarılma Günü Nasıl Kutlanır?

Aslında çıkış noktası olan Amerika’da herkesin birbirine bir neden aramaksızın kucak açtığı ve sarılarak iyi enerjilerle buluştuğu bir gündür. Herhangi bir nedene bağlı olmadan sevgi ve şefkat duygularını ön plana çıkarmak esas amaçtır. Karşılıklı güven, empati, anlayış duygularının farkındalığını arttırmak için kutlanır. Yani sokaklara çıkıp tanıdığınız tanımadığınız herkesle kucaklaşmak ve bunun toplum üzerinde manevi bir değişim oluşturmasını sağlamaktır. En azından Kevin Zaborney’in başlangıç noktasında bu vardır. Ancak zaman içerisinde benimsenen ve şekillenen dünya sarılma günü, “#huggingday” hashtagiyle sosyal medyada geniş yer bularak tarihte bugün herkesin sevdikleri, aileleri, arkadaşları ile kucaklaşarak çektikleri fotoğraflar ve videolar ile de kutlanır hale gelmiştir.

Bugün herkesin sevdiklerine sebepsiz bir kucaklaşma ile zaman ayıracağı bir gün. Çocuklarınızla, kardeşlerinizle, büyük anne ve büyük babalarınızla, ailenizle, arkadaşlarınızla sarılarak geçirebileceğiniz bir günün sonunda kendinizi nasıl hissederdiniz? Öğrenmek için bugün sevdiklerinize sarılmayı siz de deneyebilirsiniz.

Peki neden böyle bir gün var? Ya da böyle bir gün olması neye yarar? İstediğimiz zaman gidip sevdiklerimize mutlaka sarılıyoruzdur. Bunu özel bir günde yapmak bize ne kazandırır? Bu soruların cevapları yazının devamında sizi bekliyor.

Sarılmak Nedir? Neden Bir İhtiyaçtır?

Bizi biz yapan ve besleyen en önemli şey duygularımızdır. Eğer ruhen iyiysek iş hayatımızda olsun, okul ya da sosyal yaşantımızda olsun karşımıza çıkan zorluklara bakış açımız dahi değişir. Çok daha mücadeleci ve pozitif oluruz. Sevdiklerinize sarıldığınız o kısacık anı düşünün. Size ne hissettirdiğini kafanızda canlandırmaya çalışın. Çocukluğunuzda oyun oynarken kavga ettiğiniz kardeşiniz ya da arkadaşınızla “hadi sarılın da barışın” diyen büyükleriniz olmuştur. Kendinizi üzgün hissettiğiniz anlarda ya da üzgün bir arkadaşınıza destek olmak istediğiniz de genel olarak ilk yaptığımız eylem sarılmaktır. Sarılmak en genel tanımıyla insana kendini iyi hissettirir.

Hayatın koşuşturmacası içerisinde bazen kendimizi bazen de sevdiklerimizi ihmal ettiğimiz zamanlar da oluyor. Hatta Japonya’da özel sarılma terapilerinin yapıldığı evlerin olması belki de hayatın içinde unutulan bu manevi duygunun bir başka şekil almış hali. Terapi evlerindeki tek amaç bu manevi huzura ihtiyacı olanlara destek vermek. Bir nevi insanların sarılma terapisi ile stres ve sıkıntılarından arınmalarını sağlamak. Bu durum aslında sarılmanın hayatımızda olmadığı zaman yaratabileceği manevi boşluğun gelebileceği noktayı gösteriyor.  Bu sebeple Dünya Sarılma Günü sadece manevi bir anlam ifade ettiği için dikkate almaya değer olabilir. Bir terapi evine ihtiyaç kalmadan sevdiklerinize sarılarak bir gün geçirmek hem kendinizi iyi hissedebilir hem de onlara yalnız olmadıklarını hissettirebilirsiniz. Ayrıca sarılmanın hissettirdiği duyguları daha farkına vararak yaşayacağınız bir gün sonrası, hayatınızda sevdiklerinize çok daha fazla kucak açmanızın hem sizin hem sevdikleriniz için ne anlama gelebileceğini daha iyi gözlemleyebilirsiniz.

Sarılmak Neden İyi Hissettirir?

Sarılmanın insan üzerindeki olumlu etkileri üzerine yapılan pek çok farklı çalışma mevcut. Bu çalışmaların vardığı ortak nokta ise insanın doğası gereği sarılmanın bir ihtiyaç olduğudur. Yeni doğan bir bebeğin annesi tarafından kucaklandığında sakinleşmesi verilebilecek en somut örneklerden biri olsa gerek. Aslında biraz düşündüğümüzde sarılmanın üzerimizde oluşturduğu olumlu etkileri hepimiz fark edebiliriz. Şimdi bu etkilerin neler olabileceğine ve sarılmanın hem kendimiz hem sevdiklerimiz açısından yarattığı olumlu duygulara göz atalım.

 • Sarıldığımız an kendimizi güvende hissederiz.

 • Sarıldığımız zaman karşımızdaki kişilere güven veririz.

 • Sarılmak huzurlu hissetmemizi sağlar.

 • Daha güçlü bir iletişim kurmuş oluruz. Sarılmak sevgimizi belli etmenin en kolay ama en samimi yollarından biridir. Karşımızdakine değer verdiğimizi hissettirmek de güçlü bir iletişim kurmamıza yardımcı olur.

 • Endişelerimizi azaltır ve sevdiklerimizin de endişelerini azaltmasına katkı sağlar.

 • Aile ya da arkadaşlık ilişkilerimizde karşılıklı olarak daha anlayışlı olmamızı sağlar. Böylece kavga ve çatışmalar da azalmış olur.

 • Sarılmak yaşadığımız duyguların o an için farkındalık düzeyini arttırır. Bir nevi meditasyon olarak da değerlendirebiliriz.

 • Karşımızdaki kişi ile empati kurabilmemizi sağlar.

 • Sevdiklerimize karşı daha koruyucu olmamızı sağlayarak bu noktadaki duygularımızı da güçlendirir.

 • Gerginliğimizi ve stresimizi azaltır.

 • Sarılmak şefkat duygumuzun da ön plana çıkmasını sağlar.

 • Duygularımızı daha dışa vurabilen ve daha iyi ifade edebilen bir yapıda olmamıza yardımcı olur.

 • Öfkeli olduğumuz anlarda sakinleşmemize ya da karşı tarafın öfkesini yatıştırabilmemize yardımcı olur.

 • Manevi yönden olumlu pek çok duygumuzun açığa çıkması fiziki olarak kaslarımıza da yansır. Nasıl ki gergin hissettiğimizde kas ağrıları çekiyorsak, kendimizi rahat hissettiğimizde de kaslarımız rahatlar. Sarılmak bu noktada pozitif bir etki yaratır.

 • Değer verdiğinizi hissettirmek ve değer gördüğünüzü hissetmek özgüven açısından da olumlu etki yaratır.

Çok basit bir sarılmanın bile hem kendiniz hem sevdikleriniz üzerinde yaratabileceği etkilerle ilgili maddeleri çoğaltmak mümkün. Ağladığınız bir zamanı düşünün, sizi şefkatle kucaklayan birinin varlığı ile hissettiğiniz acı veren duygunun değişimini sanırım hemen hemen herkes deneyimlemiştir. Ya da çok sevindiğiniz bir haberi en yakın arkadaşınızla paylaştığınızda, uzun zamandır görmediğiniz sevdiklerinizle bir araya geldiğinizde genel olarak ilk yaptığımız şey sarılmaktır. Olumlu duygularımızı açığa çıkaran sarılma eylemi aslında hepimiz için bir ihtiyaçtır.

Bugün Sevdiklerinize Sarılmayı Unutmayın

Daha dengeli bir ruh hali içerisinde olmamızı sağlayan sarılmanın önemine dikkat çeken Dünya Sarılma Günü bize yüksek maneviyat kazandırabilecek bir gündür diyebiliriz. Paylaşmanın, sevgi alışverişinde bulunmanın, karşılıklı empati ve anlayışın, güven ve huzur duygusunun en yoğun şekliyle bugün de yaşayarak ve sevdiklerimize de yaşatarak kendimizi çok daha iyi hissedebiliriz. Japonya’da sarılma terapisi evlerinin varlığı aslında bu tip manevi paylaşımlara insan olarak ne kadar ihtiyacımız olduğunu gösteren biraz da dramatik bir uygulamadır. İhmal ederek unuttuğumuz değerleri para ile alınabilir bir noktaya getirmeden herkes sevdiklerini aklına gelen her an kucaklamalıdır bence.

Tarihte bugün kutlanan Dünya Sarılma Günü’nde siz de güne sevdiklerinize sarılarak başlayabilir, tüm gününüzü onları ve kendinizi mutlu ederek geçirebilirsiniz. Bugün ve her gün sevdiklerinize sarılmayı unutmayın.

Dünya Sarılma Günü Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Dünya Sarılma Günü’nün fikir sahibi ise 24 yaşında Michigan Üniversitesi Psikoloji bölümü öğrencisi Kevin Zaborney’in ilk çıkış noktası aslında bir araştırmaydı. Sarılma ya da kucaklaşmanın insanlar üzerindeki etkileri gözlemlemek için yaptığı bir çalışma daha sonra o bölgedeki bir papaz tarafından böyle bir etkinliğe dönüştürülmüştür. Ardından Amerika Birleşik Devletleri tarafından patenti alınarak resmileştirilmiştir.

Dünya Sarılma Günü Hangi Tarihte Kutlanır?

Dünya Sarılma Günü tarihte bugün 21 Ocak’ta kutlanır. İlk olarak 1986 yılında Michigan’da kutlanmaya başlamıştır. Ardından tüm Amerika’da ve diğer dünya ülkelerinde de kutlanmaya başlanmıştır.

Dünya Sarılma Günü Nasıl Kutlanır?

İlk çıkış noktasında sokağa çıkıp karşısına gelen insanlara sarılarak bugünü kutlamak ve toplumsal bir manevi bütünlük yaratmak vardır. Daha sonra sosyal medyanın hayatımıza girmesiyle, sosyal medya platformlarında herkesin sevdikleriyle sarılarak paylaştığı fotoğraf ve videolar da ayrı bir etkinlik olarak yer almıştır. Bugün herkesin sevdiklerine sebepsiz bir kucaklaşma ile zaman ayıracağı bir gün olarak kutlanmaktadır.

dünya sarılma günü tarihte bugün sarılmak national hug day national hugging day
Banu Cantekin
Banu Cantekin
İçerik Editörü

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişim ve eğitimlerle ilgili içerik hazırlıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Duygusal Zeka Eğitimi
4.9
(73)

Duygusal Zeka Eğitimi

36 Konu5 Saat
NLP eğitimi ve sertifikası
5
(40)

NLP Eğitimi

26 Konu10 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
755259
Yaşam Koçluğu Eğitimi
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
800399