AnasayfaBlogBu Yaz Düğün Fotoğrafçılığına Adım Atın
Fotoğrafçılık

Bu Yaz Düğün Fotoğrafçılığına Adım Atın

26 Ağustos 2021
Hepsi de güzel beyaz elbiseler giymiş bir grup kadın fotoğraf için poz veriyor. Kadınlar birbirlerine sımsıkı sarılmış, ışıl ışıl gülümsüyor ve kameraya doğru bakıyorlar. Yan tarafta duran bir adam grubun fotoğrafını çekerek bu mutlu anı yakalıyor. Arkalarında, ağaçların ve dağların uzandığı bir manzara uzanıyor. Özellikle bir kadın önde duruyor, elbisesi rüzgarda dalgalanıyor ve yakın çekimde düzgün bacaklarını ortaya çıkarıyor. Fotoğrafın odak noktası olan kadın grubu, birlikte geçirilen özel bir günün kalıcı bir hatırlatıcısı.
GerekliliklerDüğün Fotoğrafçılığı EğitimiFaydaları
Temel Fotoğrafçılık Bilgisiİlk aşama olarak temel fotoğrafçılık eğitimi alınır. Bu sayede fotoğraf çekme teknikleri öğrenilir.Doğru kompozisyonlar oluşturma ve teknik fotoğraf çekim kurallarını uygulama becerisine sahip olunur.
Alan EğitimiAlan eğitimi alınarak düğün fotoğrafçılığına özgü çekim teknikleri öğrenilir.Düğün fotoğrafçılığına özgü çekim tekniklerini uygulayabilme becerisi kazanılır.
İletişim BecerileriEğitim süresince çiftler ile etkili iletişim kurmanın teknikleri öğrenilir.Güçlü insan ilişkileri kurabilme ve düğün fotoğraf çekimlerini daha verimli hale getirebilme becerisi kazanılır.
Işık KullanımıFarklı ışıklandırma koşullarında nasıl çekim yapılacağı eğitimle öğrenilir.Her türlü ışık koşulunda etkileyici fotoğraflar çekme becerisine sahip olunur.
Ekipman BilgisiFotoğraf makineleri ve diğer ekipmanlar hakkında ayrıntılı bilgi eğitimle kazanılır.Fotoğraf çekimlerinde doğru ekipmanları kullanabilme ve en iyi sonuçları elde etme yeteneği kazanılır.
Görsel EstetikGörsel estetik prensipleri eğitimle öğrenilir.Çekilen fotoğraflarda estetik bir göz oluşturulur ve güzel kompozisyonlar elde edilir.
YaratıcılıkYaratıcı fotoğraf çekme yöntemleri ve teknikleri eğitimle kazanılır.Fotoğraflara farklı ve özgün bir bakış açısı getirebilme yeteneği kazanılır.
Süreç YönetimiDüğün günü süreçlerini yönetme ve planlama teknikleri eğitimle öğrenilir.Etkili zaman yönetimi ve düğün çekimlerini sorunsuz ve verimli bir şekilde tamamlama yeteneği kazanılır.
Pazarlama ve İş YönetimiPazarlama ve iş yönetimi konularında bilgi ve beceri eğitimle kazanılır.Müşteri kazanma becerisi ve düğün fotoğrafçılığı işini sürdürme ve büyütme yeteneği elde edilir.
Düzenleme ve Post-ProdüksiyonFotoğraf düzenleme ve post-prodüksiyon teknikleri eğitimle öğrenilir.Çekilen fotoğrafları düzenleme ve müşteriye sunuma hazır hale getirme becerisi kazanılır.

Düğün fotoğrafçılığı, profesyonel iş hayatı için en sık kullanılan fotoğrafçılık dallarından biri. Bunun yanı sıra düğün fotoğrafçılığı için eğitimin üniversite düzeyinde olması gerekmiyor. Fakat uygun çekimleri gerçekleştirmek için fotoğrafçılık eğitimi şart. Yazımızda da yaz aylarının en popüler mesleklerinden biri olan düğün fotoğrafçılığı için gerekli şartları ve tabii ki fotoğrafçılığın eğitimini konuşacağız. 

Düğün Fotoğrafçılığına Profesyonel Adımlar Atın

Düğün fotoğrafçılığı, daha çok yaz aylarında renklenen bir alan olmakla beraber düğünün olduğu her yerde ihtiyaç duyulan bir alandır. Artık düğün öncesi de düğün fotoğrafçılığı bir iş imkânı yaratıyor. Düğün hazırlıklarını konu edinen düğün belgeseli ve düğün hikâyesi için profesyonel çalışanlara ihtiyaç duyuluyor. Profesyonel düğün fotoğrafçısı olarak tercih edilmek ise çok kolay bir süreç.

Düğün fotoğrafçılığı amatör olarak başlayabileceğiniz bir iş alanı. Fakat bu alanda ciddi adımlar atmak ve tercih edilmek için yatırım yapmak ve işi önemsemek gerekiyor. Peki yatırımdan kastımız ne? Öncelikle işin mutfağını öğrenmek ve düğün fotoğrafçılığına ilgi duymak gerekir. Burada önemli bir noktaya da değinelim. Fotoğrafçılığa genel bir ilgi besliyor olabilirsiniz fakat bu ilgi düğün fotoğrafçılığına da ilgi duyacağınız anlamına gelmez. Düğün fotoğrafçılığı, en zahmetli süreçleri içeren ve masraf yapmanızı da gerektiren bir alandır. Dolayısıyla alanın temel gereksinimlerini ve ihtiyaçlarını tanımadan düğün fotoğrafçısı olma hayalini beslemek doğru olmayacaktır. 

Profesyonel düğün fotoğrafçısı, mutlaka alan eğitimi alır. Almayan fotoğrafçı da yok diyemeyiz; fakat yetkin bir fotoğrafçı izlenimi için deneyim ile beraber alan eğitimi de ideal bir fotoğrafçı profili yaratacaktır. Alan eğitimini; üniversite düzeyinde eğitim alarak ya da fotoğrafçılık kurslarına giderek edinebilirsiniz. Lise ve üniversite düzeyinde; grafik tasarım, fotoğrafçılık, görsel iletişim tasarımı ve radyo-televizyon-sinema bölümlerini okuyarak işin eğitimini alma imkânınız var. Bölüm okumak dışında ise kurslar aracılığıyla bilgi edinmek ve açıklarınızı kapatmak mümkün. Peki nasıl? Gelin profesyonel düğün fotoğrafçılığı için gerekli eğitim süreçlerine bir göz atalım.

Düğün Fotoğrafçı Olmak İçin Gereken İlk Eğitim: Temel Fotoğrafçılık

Düğün fotoğrafçılığından önce fotoğrafçılığın ilk aşamasına ulaşmak gerekiyor. Temel bir fotoğrafçılık eğitimi alarak; fotoğraf nasıl çekilir, enstantane nedir, alan derinliği ne işe yarar ve kompozisyon neden önemlidir konularını öğrenmek çok önemlidir. Zaten düğün fotoğrafçılığındaki gerekli çekim aşamalarının bir kısmını da temel fotoğrafçılık eğitimi ile öğrenebileceksiniz.

Temel fotoğrafçılık eğitimi, bir fotoğrafçı gözünüzün oluşması için pratik ve teorik bilgi akışı sağlar. Size deneme-yanılma imkânı sunar. Ayrıca eğitim sürecinde, gerçekten fotoğrafçılık alanına ilgi ve istek duyup duymadığınızı da anlayabilirsiniz. Kısacası temel fotoğrafçılık eğitimi, fotoğrafçılık alanına keşfetmenize yardımcı olurken esas eğitim için de sizi hazırlar.

Düğün Fotoğrafçılığı İçin İlk Ciddi Adım: Düğün Fotoğrafçılığı Eğitimi

Temel eğitimi tamamladınız, sık sık fotoğraf çektiniz ve hâlâ düğün fotoğrafçısı olmak istiyorsunuz. Öyleyse alana giriş için ilk ciddi adımı atma zamanı gelmiş oluyor. Düğün fotoğrafçısı, eğitim ve deneyim ile kendini geliştirir. Tecrübesiz olarak da işe başlamanız mümkün ama işe devam etmek ve ilerlemek için eğitim olmazsa olmaz. Ayrıca eğitim almamak, alanı da küçümsemek anlamına gelir. Yüksek gelirlere sahip olmak ve meslekte ilerlemek için ışık nasıl kullanılır, çiftler ile nasıl iletişim kurulur ve düğün çekimleri nasıl gerçekleştirilir sorularına detaylı cevaplar verebilmelisiniz. 

Düğün fotoğrafçılığı eğitimi, bir düğünün fotoğraf açısından nasıl ele alınması gerektiğini öğretir. Düğün fotoğrafçılığı, farklı hizmet alanlarında adı geçen bir fotoğrafçılık kullanımıdır. Konsepte ve düğün mekanına göre düğün fotoğraf çekimleri de değişir. Ayrıca düğün fotoğrafçısı freelance ya da bir kuruma bağlı olarak çalışır veya kendi işletmesini kurarak hizmet sağlar. Bütün bu süreçlerde, fotoğrafçısının kendini geliştirmesi gerekir. Her zaman şipşak çekim ya da basit fotoğraf kurguları söz konusu olmaz. İşler çoğaldıkça çeşitlenir ve tercih edilmek için fotoğrafçısının kendine ait bir dili olmalıdır. İşte düğün fotoğrafçılığı eğitimi de tam olarak teknik bilgileri kullanarak nasıl özgünlüğünüzü oluşturabileceğiniz detaylarını paylaşır. Şimdi gelin bir düğün fotoğrafçılığı eğitiminden neler öğrenebilirsiniz ona bakalım.

Düğün Fotoğrafçılığı Eğitiminden Neler Öğrenebilirim?

Düğün fotoğrafçılığı eğitimi, temel ve daha sonra ileri düzey eğitim alarak fotoğraf çekme ilgisini sürdüren kişilere uygundur. Tabii ki ileri seviye kullanımları bilmeden de kursu alabilirsiniz. Fakat profesyonel bir kariyer inşa etmek için ileri seviye fotoğrafçılık eğitimini de almanız yararınıza olur. Düğün fotoğrafçılığı eğitimi genel olarak aşağıdaki konular hakkında bilgi ve fikir sahibi olmanızı sağlar:

 • Düğün Fotoğrafçılığında Çekim Teknikleri

 • Düğünde Işık Kullanımı

 • Düğün Öncesi, Sırasında ve Sonrasında Zaman Yönetimi

 • Mekânın Önemi ve Kullanımı

 • Ekipman Kullanımı ve Yardımcı Ekipmanlar

 • Dünyada Düğün Stilleri Kullanımı

 • Düğün Planını Oluşturma ve Çiftlerle İletişim Kurmak

 • Çekim Aşamaları, Çekim Tekniği ve Çekim Kurgusu

 • Çekim Sonrası Aşamalar

 • Kurgu Nasıl Yapılır, Nasıl Yapılmalı?

 • Basit Kurgu Nasıl Yapılır? Düğün Fotoğrafçılığında Fotoğraf Düzenleme

 • Düğün Albümü Tasarlama ve Diğer Hizmetler

İlgili eğitim: Zaman Yönetimi Eğitimi Ücretsiz

Yukarıdaki konu başlıkları eşliğinde; fotoğraf ve video çekimleri, kurgu tasarlama, düğün kurgusu yaratma ve kişilerarası iletişim kurma yöntemlerini öğrenebileceksiniz. Yine düğün fotoğrafı için en gerekli aşamalardan biri olan kurgu nasıl yapılır sorusuna da cevap alacaksınız. Kısacası fotoğraf çekmenin bir anlık bir iş değil, bir süreç olduğunu bilerek profesyonellik için ihtiyaçlarınız olan bilgilerle tanışacaksınız.

 

Profesyonel Düğün Fotoğrafçısı Nasıl Olunur?

Gerekli eğitim süreçlerinden geçtikten sonra profesyonel iş yaşamına adım atmak için bazı konularına bilmek gerekiyor. Düğün fotoğrafçısı unvanı için ilk önce küçük adımlarla deneyim elde etmelisiniz. Yetiştirilmek üzere iş ilanları, düğün fotoğrafçılığı alanında oldukça yayımlanıyor. Bundan dolayı küçük tecrübelerle ilerlemek için stüdyoların iş ilanlarını takip edebilirsiniz. Aynı zamanda kendinizi fotoğraf ve özellikle video alanında geliştirmeniz gerekir.

Artık düğünlerde en çok drone ve düğün videoları kullanılıyor. Bundan dolayı fotoğraf ve video konusunda kendinizi geliştirmeniz ve bu konulardaki düzenleme programlarını öğrenmeniz gerekir. Örneğin; video çekim teknikleri, Lightroom ve Adobe video kurgu programlarını öğrenebilirsiniz. Profesyonel düğün fotoğrafçısı kariyerinize bu yaz ya da herhangi bir zaman diliminde, çırak ya da fotoğrafçı asistanı olarak başlayabilir ve kendi gelişiminize olumlu bir katkı sunabilirsiniz. 

Düğün Fotoğrafçısı Nasıl Olunabilir?

Düğün fotoğrafçılığında, mesleki bilgi ve deneyim önemlidir. Öncelikle temel fotoğrafçılık eğitimi, daha sonra da ileri fotoğrafçılık ve düğün fotoğrafçılığı eğitimini almak gerekir. Eğitimleri tamamladıktan sonra fotoğrafçı asistanı, kurgu asistanı veya yetiştirilmek üzere şipşak fotoğrafçı ilanlarına başvurabilirsiniz. 

Düğün Fotoğrafçılığı Eğitimi Ne İşe Yarar?

Düğün fotoğrafçılığı eğitimi, düğünler için fotoğraf nasıl çekilir sorusuna detaylı cevaplar verir. Düğün fotoğrafçılığı eğitimi, iş için kullanmanız gereken çekim teknikleri ve düğün aşamalarını içeren süreçlerinin ayrıntılarını konu edinir. Eğitimde; düğün öncesinde, düğün sırasında ve düğün sonrasında neler yapıldığı aktarılır. 

Düğün Fotoğrafçılığı Eğitim İçerikleri Nelerdir?

Düğün fotoğrafçılığı eğitim içeriklerinde; düğün fotoğrafçılığında kullanılan çekimler, düğün fotoğrafını düzenleme, düğün albümü tasarlama ve çekim kurgusu oluşturma gibi konular yer alıyor. Ayrıca basit düzenleme içeren programlar hakkında da bilgi veriliyor. Eğitimin sonunda başarılı olmanız durumunda, sertifika da veriliyor. 

Temel Fotoğrafçılık Bilgisi, İlk aşama olarak temel fotoğrafçılık eğitimi alınır Bu sayede fotoğraf çekme teknikleri öğrenilir, Doğru kompozisyonlar oluşturma ve teknik fotoğraf çekim kurallarını uygulama becerisine sahip olunur, Alan Eğitimi, Alan eğitimi alınarak düğün fotoğrafçılığına özgü çekim teknikleri öğrenilir, Düğün fotoğrafçılığına özgü çekim tekniklerini uygulayabilme becerisi kazanılır, İletişim Becerileri, Eğitim süresince çiftler ile etkili iletişim kurmanın teknikleri öğrenilir, Güçlü insan ilişkileri kurabilme ve düğün fotoğraf çekimlerini daha verimli hale getirebilme becerisi kazanılır, Işık Kullanımı, Farklı ışıklandırma koşullarında nasıl çekim yapılacağı eğitimle öğrenilir, Her türlü ışık koşulunda etkileyici fotoğraflar çekme becerisine sahip olunur, Ekipman Bilgisi, Fotoğraf makineleri ve diğer ekipmanlar hakkında ayrıntılı bilgi eğitimle kazanılır, Fotoğraf çekimlerinde doğru ekipmanları kullanabilme ve en iyi sonuçları elde etme yeteneği kazanılır, Görsel Estetik, Görsel estetik prensipleri eğitimle öğrenilir, Çekilen fotoğraflarda estetik bir göz oluşturulur ve güzel kompozisyonlar elde edilir, Yaratıcılık, Yaratıcı fotoğraf çekme yöntemleri ve teknikleri eğitimle kazanılır, Fotoğraflara farklı ve özgün bir bakış açısı getirebilme yeteneği kazanılır, Süreç Yönetimi, Düğün günü süreçlerini yönetme ve planlama teknikleri eğitimle öğrenilir, Etkili zaman yönetimi ve düğün çekimlerini sorunsuz ve verimli bir şekilde tamamlama yeteneği kazanılır, Pazarlama ve İş Yönetimi, Pazarlama ve iş yönetimi konularında bilgi ve beceri eğitimle kazanılır, Müşteri kazanma becerisi ve düğün fotoğrafçılığı işini sürdürme ve büyütme yeteneği elde edilir, Düzenleme ve Post-Prodüksiyon, Fotoğraf düzenleme ve post-prodüksiyon teknikleri eğitimle öğrenilir, Çekilen fotoğrafları düzenleme ve müşteriye sunuma hazır hale getirme becerisi kazanılır
Bu Yaz Düğün Fotoğrafçılığına Adım Atın Düğün Fotoğrafçılığına Adım Atın Düğün Fotoğrafçılığına Profesyonel Adımlar Atın Düğün Fotoğrafçılığı Düğün Fotoğrafçılığı Eğitimi
Resimde uzun, siyah saçlı, gözleri kapalı ve yüzünde geniş, içten bir gülümseme olan bir kadın görülüyor. Sırtını dik tutmuş, kolları iki yanında, saçları omuzlarından ve sırtından aşağı dökülüyor. Yirmili yaşlarında görünüyor ve ten rengini tamamlayan beyaz bir bluz giyiyor. Memnun ve neşeli görünüyor, bir güven ve duruş havası yayıyor. İfadesi ve duruşu huzur ve dinginlik hissi veriyor. Uzun saçları güzelliğine ve kadınsılığına katkıda bulunarak mutlu ve kaygısız bir kadın resmini tamamlıyor.
Emine Büşra Kanat
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Siyah ceketli bir kadın iki eliyle yüzünün önünde bir dijital fotoğraf makinesi tutuyor. Hafifçe gülümseyen bir ifadeyle doğrudan objektife bakıyor, gözleri hafifçe kısılıyor. Kaşları çatılmış ve dudakları hafifçe ayrılmış. Kahverengi saçları arkaya toplanmış ve ceketinin altına beyaz bir tişört giymiş. Fotoğraf makinesi, vizörü, zoom lensi, flaşı ve bej renkli tutma yeri olan siyah dikdörtgen bir şekle sahip. Arka plan odak dışı yeşil ve kahverengi bir bulanıklık. Kendi fotoğrafını çekiyor gibi görünüyor.
Fotoğrafçılık

Fotoğrafa Başlamak İçin Ne Yapmalı?

04 Nisan 2021
Çerçevenin ortasına lensli ahşap bir kamera yerleştirilmiştir. Fotoğraf makinesi koyu renkli ahşaptan yapılmış ve metal bir mercek takılı. Arka plan çoğunlukla odak dışı, ancak ön planda ilgi çekici birkaç öğe var. Solda altın bir silindir, sağda ise metal bir nesne var. Çerçevenin alt kısmında bir masa, üst kısmında ise eski bir akordeon var. Daha sağda, bulanık da olsa bir insan yüzü var. Kamera ve objektif odakta ve sahnenin geri kalanından ayrılıyor.
Fotoğrafçılık

İlk Fotoğraf Makinesi Ne zaman İcat Edildi?

17 Aralık 2019
Bir grup insan, alanı aydınlatan bir ışığın bulunduğu bir odada durmaktadır. Odanın ortasında koyu renk gömlek giymiş bir kişi durmaktadır. Odanın sağ tarafında, bir başka kişi bir duvarın yanında durmaktadır. Sol tarafta, siyah bir şemsiyenin yanı sıra bir kişinin elinin bulanık bir görüntüsü yakından görülüyor. Arka planda, bir kişinin elinin bulanık bir resmi de görülebiliyor. Çerçevenin alt kısmında, üzerinde ışık olan siyah kare bir nesne ve saplı siyah bir bavul görülüyor.
Bölümler

Fotoğraf ve Video Bölümü

17 Mayıs 2020