Close
Mobil Menu Bars

Blog Yazarlığı Nedir?

26 Şubat 2020, 1771 defa okundu.
Blog Yazarlığı Nedir?
blog yazarlığı nedir, kişisel blog nedir, blog yazma teknikleri, doğru okuyucu kitlesi

Kişisel Blog ne anlama geliyor?

İnsanların ilgisini çeken konuları görsel veya yazılı olarak paylaşmasına aracılık eden, dünya çapındaki web sayfalarına verilen isimdir. Blog yazarı veya daha kısa haliyle "blogger", bu sayfalardaki içerikleri hazırlayanlara yönelik bir tabirdir. Ücretsiz yazarlık olmakla birlikte ücretli de yazan kişiler bulunmaktadır. Blog içerikleri ise konu ve türlerine göre ayrılır. Örnek verecek olursak; teknoloji, psikoloji, seyahat bloğu vs.şeklinde gösterilebilir. Bu yazıda bir blog türü olan kişisel blog yazarlığını ele alacağız.

Belli bir konu örgüsüne bağlı kalmadan, kişinin kendi hayatını, tecrübelerini veya görüşlerini paylaştığı blog türüdür. Geniş bir içerik yelpazesine sahip olduğu için daha çok tercih edilir. İnsanlar okuduğu kitapları, izlediği filmleri, yaşadığı olayları ve çevresi hakkındaki kişisel görüşleri burada paylaşabilir. Bir bakıma internet, insanların bu paylaşma dürtüsüne aracılık yapıyor diyebiliriz. Projelerin gidişatı ve gezilen bir tatil köyünün yorumları insanların dikkatini çeken konular sonuçta.

Kimler blog yazabilir?

Metinsel olarak kendini iyi ifade edebilen, dile hakimiyeti olan ve herkes kişisel blog yazarlığı yapabilir. Özellikle bilgilerin doğruluk denetimine pek ihtiyaç duyulmayan bir alan olduğu için istediğiniz kadar yazabilirsiniz. Tabii bu özgürlükle birlikte başkalarının okuyacağını unutarak ortaya rastgele ve anlamsız bir metin yığını çıkarmamak kaydıyla yapmalısınız. Belli bir zaman geçtikten sonra sizi ziyaret edip takipte kalan, yazılarınızı bekleyen bir kitle oluşacaktır. Eğer kişisel blog açmaktaki amacınız sesinizi duyurmaksa, hedef kitlenizin dikkatini çekeceğini düşündüğünüz konuları ve o yaş grubundaki insanların kullandığı sosyal medya alanlarında paylaşım yapmanız gerekiyor. Kendi başınıza yazmak da bir seçenek, bazı insanlar içine kapanıktır ve sayfalarca yazmak isteyebilir...

blog yazarlığı nedir, kişisel blog nedir, blog yazma teknikleri, doğru okuyucu kitlesi

Doğru okuyucu kitlesini bulmak

On yıl öncesine gidersek, internet yeni yeni yaygınlaştığı için blog yazılsa bile içeriğe ziyaretçi almak hayli zordu. Fakat günümüzde artan internet kullanımı sayesinde, sosyal medya hesaplarıyla çok daha fazla kişiye ulaşabiliyoruz. Yukarıda da bahsettiğim gibi bu takipçiler sizin kontrolünüzde olmakla birlikte kendiliğinden de gelebiliyor. Eğer dikkat çekici bir üsluba sahipseniz, bir sabah kendi başınıza blog sayfasında sürü yorumla karşılaşabilirsiniz. Kim bilir belki bunu biraz daha ilerletip tanınan biri olursunuz.

Basit blog yazma teknikleri

Her ne kadar yazma özgürlüğü olsa da bazı kuralları dikkate almak gerekiyor. Belirli başlıklar altında (bu yazıda olduğu gibi) konuyu detaylandırarak anlatmanız gerekir.

  •  Farklı kategoriler ekleyerek daha düzenli bir siteye sahip olabilirsiniz. Örneğin sadece film-fragman incelemelerinin olduğu kategoriler, ya da Gezdiğiniz yerleri anlattığınız bir seyahat bölümü yapabilirsiniz. Kayıt olduğunuz site altyapısına göre  değişmekle birlikte tamamen size kalmış bir seçenektir.
  • Site tasarımları kullanarak sizi daha iyi ifade edecek renk ve konumlandırma seçenekleri vardır. Sadece yazı yazmak zorunda da değilsiniz. Doğru temayı bulduğunuz takdirde çizdiğiniz resimleri veya fotoğraf makinesiyle çekilen      manzaraları  paylaşma şansınız var.
  • Aynı şekilde kişisel blog sitenizi bir podcast alanına da dönüştürebilirsiniz. 

Son olarak...

Hayat kısa ve öldükten sonra geriye bir şeyler bırakmadığınız sürece sadece geçip gidiyorsunuz dünya tarihinden. Öylece sıradan olmuş milyonlarca insan olmaktansa; hayatınızı adadığınız bir amaca yönelik bir ürün ortaya koyun, bir fikir paylaşın, değerli olsun ki yıllar boyunca konuşsunlar sizi. Nicola Tesla'nın hala unutulmama sebebi parayı seçmemesi değil, hayatı boyunca kendi davası için savaşmasıydı, şuan bir şirket, onun ismini aldı ve hala dünyada konuşulan isim olmaya devam ediyor. Bir avuç insanın tanıdığı herhangi biri olmaktansa kendi davası için savaşan, fedakarlık yapanlar asla unutulmazlar. Bir blog oluşturun ve kendi davanızı "ölene dek" savunun...

Blog Nasıl Oluşturulur?

Herhangi bir web sitesinde kendinize kişisel blog hesabı oluşturabilirsiniz. Kategoriye ve ilgi alanlarınıza göre de yazmaya başlayabilirsiniz. 

Blog Yazımında Okuyucuya Nasıl Erişilir?

Belli bir kategori hakkında yazarak, o konuya ilgi duyan hedef kitleyi belirlemeniz gerekir. Siz o kategoriye uygun bir şekilde ilerlediğinizde, hedef kitleniz de kendiliğinden oluşacaktır. 

Blog Yazarlığı Eğitimleri Nereden Alınır?

Çeşitli kurumlarda blog yazarlığı eğitimi verilmekle beraber, İstanbul İşletme Enstitüsü online blog yazarlığı eğitiminden yararlanabilir, kaliteli bir blog hesabı açabilirsiniz. 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!