Close
Mobil Menu Bars

Bizler Başarılı İnsanlar Mıyız?

24 Haziran 2019, 2029 defa okundu.
Bizler Başarılı İnsanlar Mıyız?
başarılı insanlar, eğitim, başarı, mark zuckerberg ,steve jobs, online eğitimler,

Eğer başarısız olduğunuzu düşünüyorsunuz bu konuyu tartışmak gerek. Edison ampulü bulana kadar 999 kere denemiş. 999 kez hata yapmanıza rağmen bininciyi deneyecek gücü nereden bulduğunuzu sorduklarında ise ''Ampulün icadı bin aşamalı bir süreçti. Hata gibi görünen ilk 999 aşama, bininci ve son aşamaya götüren öğrenmelerle doluydu.'' demiş.

Başarısız Değiliz

Bizler aslında başarısız insanlar değiliz. Bizler başarıya ulaşma sürecindeki tecrübesiz insanlarız. Hatalarımız ve yanlışlarımız gerçekten hata ve yanlış mı? Asla! Sadece ve sadece tecrübe. Bizler bu hayatı öğrenirken düşüp kalkacağız hatta onlarca kez düşüp kalkacağız. Yeter ki her zaman bir daha denemeye gücünüz olsun. 

O gücü eğer bir gün kaybederseniz işte o gün başarısız olup ağlayabilirsiniz. Ama biz başarılı insanlar pes etmekten hoşlanmayız. Düştüğümüzde daha güçlü kalkacağımızı biliriz. Biz başarılı insanlar hatalarımızdan ders çıkartırız. Her zaman sizin hatalarınızdan daha çok hata yaptık. Sonunda doğruyu ve başarıyı elde ettik. Sizler de edeceksiniz. İsteseniz de istemeseniz de başarılı olacaksınız.

Geç Kalmamak Gerek

Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg sizce neden başarılı oldu? Çünkü bu hayattaki bazı eksiklikleri görebiliyordu. Başarılı insanların sırları vardır. Google kurucuları veya Apple Inc. kurucusu Steve Jobs. Bu kişiler sizce kaç kere batıp batıp çıktı? Onlarca kez düşüp tekrar kalktılar. Başarı imkânsız değil. Önemli olan tekrar toparlanabilmek ve savaşabilmek. Kendimize inanmadığımız sürece hiç bir zaman başarılı bir insan olamayacağız. Kendine inancı olmayan birine neden başka insanlar inansın ki?

Çok değerli bir hocamız başarılı olmayı şöyle özetlemişti: "Başarılı olmak olması gerektiği kadar olmaktır." Ama günümüz insanları fazla tembel ve her an işten kaytarmaya müsait. Yaptığı işe saygı göstermeyen ve nasılsa bunu birisi yapar düşüncesi ile ortada gezen o kadar çok insan var ki. Her şeyi kuralına göre yapan birini görünce övüp duruyoruz. Başarı bu mudur? 

İki Türlü Başarı Var

Başarı iki türlüdür. Birinci başarı türü fazla uçmadan elde edebildiğin kadarı. Bunun için de büyük bir çaba ve hırs gerekli. İkinci başarı türü ise başkalarının hayalinin bittiği noktada senin gerçeklerinin başlamasından dolayı elde ettiğin başarı. İşte bu noktada hırslı adam değil, hayalci adam var. Bu da ikinci türe giriyor. Belki yüz başarılı insanın birisi sadece bu sınıfta. 

Ebeveynlerimiz ve dostlarımız toplumun hayallerine yön verir, kıyaslar, değerlendirir ve en son da adlandırır. Buna karşı çıkmak gerek. Başkalarının hayallerinin değil kendi hayalinizin peşinden gidin. Başarı bir yüz metre koşusu değil. Hırsa gelmez ve istikrar ister. Çünkü başarı bir maratondur. Başarılı insanlardan tavsiyeler almak gerek.

Başarı Maratonu

Başarı, insanın kendini gerçekleştirmesi iken öğretilenler üzerine yaşayanlar başarıyı başkalarını geçmek ya da ezmek sanır. Kendini bu yolda yenik düşmüşlerin üzerine basarak gerçekleştirenlerin başarı tanımı aynı zamanda bir hayat tanımıdır aslında. Oysa başarıyı kendini gerçekleştirmek olarak tanımlayanlar ve kendi yolculuklarını kendi seçtikleri insanlara sunup onlarla paylaşanlar aynı zamanda kendilerini alkışlayacak olan elleri de seçen insanlardır. Onlar için gerçek başarı o ellerle tokalaşmaktır.

Başarılı bir insan olmak istiyorsanız eğer önce başarıyı isteyin. Başarılı insanların ortak noktaları sadece istemeleri. İstedikten sonra her şeyi alabileceğinizi unutmayın. İnsan beyni neyi isterse onu alır ve almaya da hızla devam edecek. 
Başarıya ulaşmanın yolu eğitimden geçer. İstanbul İşletme Enstitüsü iş hayatı eğitimleri ve kişisel gelişim eğitimleri başta olmak üzere farklı ücretsiz online eğitimler veriyor. Takip edin ve katılın.

Yazar: Hazar Karaköy
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!