Published on: 08 Ocak 2019 Konuk Yazar 0 Yorum
Okuma Sayısı : 621

Aynı anda birden fazla iş teklifi almak, iş ararken heyecanlandırıcı bir durumdur. Bununla birlikte, bu senaryo stres verici de olabilir. Bu durumda ne yapmak gerekir? Hangisini seçmelisiniz?
Öncelikle her teklif hakkındaki detayları ele almalısınız. İdeal olan, teklifleri iyi değerlendirebilmek için her iş için doğru bilgiye sahip olmaktır. Bunu yaparken işverenlerin hiçbirinin isteğini kırmamaya özen göstermeli ve tekliflerini önemsediğinizi belli etmelisiniz. Önceliğiniz ister para olsun, ister daha esnek çalışma şartları iş tekliflerinizi öncelikleriniz çerçevesinde değerlendirmelisiniz.

Birden Çok İş Teklifi İle Başa Çıkmak İçin Seçenekler

iş teklifi almak, teklifleri değerlendirmek, iş mülakatı

Aşağıda listelenmiş stratejiler sizi bu zorlu ve riskli süreçten en iyi şekilde çıkarmaya yardımcı olacaktır.

İşe “evet” demeden önce hevesinizi belli edin. Karar vermek için ne kadar vaktiniz olduğunu doğrulayın. Bunu ‘’Teşekkürler. Teklifinizi almaktan dolayı çok heyecanlıyım. Bu pozisyonun kariyerim için harika bir fırsat olduğuna inanıyorum. Kararımı size ne zaman bildirmem gerekiyor?’’ gibi cümlelerle öğrenebilirsiniz.

İş İle Alakalı Bütün Bilgileri Edinin

Emin değilseniz; ulaşım, sosyal haklar, mesai saatleri, yardımlar, iş içeriği gibi konularda belirsizlikleri giderin.

Bir Karar Verme Matrisi Geliştirin

Bir iş teklifi aldığınızda maaş, yardımlar, stres seviyesi, öğrenme potansiyeli, ilerleme fırsatı, esneklik, iş-hayat dengesi ve benzeri gibi bir işte en çok değer verdiğiniz 7-10 faktörü listeleyin. Daha sonra her faktörün sizin için önemini 1-10’a kadar derecelendirin. Son olarak, her işin o faktörden size ne kadar sağlayabildiğini 1-10 arası puanlayın. Aynı işlemi bütün teklifleriniz için yapıp kıyaslama yapabilirsiniz.

Karar Vermek İçin Doğru Zamanı Belirleyin

Bütün bunlardan daha zorlayıcı bir senaryo da bu teklifleri almışken daha cazip bir teklif alacağınıza inanmanızdır. Böyle durumlarda bir teklifi kabul etmekte rahat hissetmiyorsanız, birlikle karar verebilmek için karar sürelerini aynı zamana denk getirmeye çalışın. Bunu da ilk teklifi veren işverene mantıklı bir erteleme sebebi sunarak yapabilirsiniz.

Diğer Tekliften Bahsedin

Diğer bir yaklaşım ise teklif yapan işverene başka bir teklif daha aldığınızı söylemektir. Bu yaklaşım biraz risklidir ancak düzgün bir biçimde ele alındığında bir çok işveren talep gören bir adayı daha uygun görmektedir.

İkinci Bir Teklif Almayı Deneyin

Zaman dilimini aynı tarihlere getirmenin bir başka yolu ise henüz teklif yapmamış işverene yaklaşmaktır. Bu durumda başka bir teklif aldığınızdan dolayı süreci hızlandırıp hızlandıramayacaklarını dikkatli bir şekilde sorabilirsiniz.

  • iş teklifi almak ,
  • iş teklifi ,
  • iş teklifi kabul
Yazar
    Blog Yazarı
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı