AnasayfaBlogBaşarıyı Amaç Edinenler
Başarılı İnsanlar

Başarıyı Amaç Edinenler

07 Şubat 2019
Başarıyı Amaç Edinenler

Başarılı insan kimdir? İnsanı niteleyen bu özellik tam olarak nedir? Elle tutulabilen mi yoksa hissedilebilen bir durum mudur? Başarı nedir? Başarı, istediğimiz bir neticeye ulaşmak olarak tanımlanabilir. Eğitimde başarı ise, öğrencilerin eğitim programındaki hedefleri gerçekleştirme düzeyleridir.

Her Zaman Başarı

Her insan hayatında farkına varmadan, bazıları ise hayatlarında amaç olarak başarıya ulaşır. Hayatlarında başarıyı amaç edinen insanlardan bahsedecek olursak,

Meryem İyin 

Kendisi 14 yaşında Avrupa Şampiyonu olmuş bir insan. 14 yaşında hedeflediği başarıya ulaştı. Peki Meryem’e göre neydi başarı? Meryem başarıyı gönül almak olarak tanımlamaktadır.

Dr. John Demartini 

Dünyaca ünlü bir yazar ve birçok ünlü isme mentörlük desteği veren insan davranış uzmanıdır. Demartini’ye göre insanın başarıya ulaşabilmesi için kendine güvenmesi kendi sınırlarınızı zorlaması gerekmektedir. Severek bir işi yapmak ve şükretmeyi ihmal etmemeyi başarıya ulaştıran yol olduğunu ifade etmektedir.

Meryem Kılıç

Almanya’da yaşıyordu. Evlendikten sonra Türkiye’ye geldi. 13 yıl boyunca ev hanımlığı yaptı. 28 yaşında 2 çocuk annesiyken liseyi dışarıdan okumaya karar verdi. Açık öğretim kitapları onun mutlu olmasını sağladı. Üniversite sınavına girdi ve ilk aşama barajını geçti. Sınavın 2. aşamasında ise Almanca dil sınavına girdi ve bu sınava geçmiş yılların sorularını çözerek Alman yayın yapan kanaları izleyerek hazırlandı. Marmara Üniversitesi Almanca Öğretmenliğini birincilikle kazandı. Şimdiki hedefi ise doktora yapmak. Meryem’e göre başarıya götüren şey insanın kendisini motive etmesidir.

Hasan Puluç

Görme yetisinin %90’nını geçirdiği hastalık nedeniyle kaybetti. Babası felç geçirdikten sonra 8 yaşında devlet yurdunda kalmaya başladı. Üniversitede Hukuk bölümünü kazandı. Ancak maddi imkansızlıklar sebebi ile okulunu tamamlayamadı. 51 yaşında af ile okula geri döndü. 1 yılda kalan derslerini vererek mezun oldu. Puluç, haksızlıkların önüne geçmek için avukat olduğunu ifade etti.

Farkında Olmadan Gelen Başarı

Ne demek mi istiyorum? Her insan hayatının bir döneminde başarıyı yakalar. Farkına varmaz çoğu insan. Kimlerden mi bahsediyorum? Tam olarak bizlerden. Başarı, anne ve baba iseniz iyi yetiştirdiğiniz evlatlarınızdır. Bu öyle bir başarıdır ki asırlara hükmedebilirsiniz. Evlatlarınız onların yetiştirecekleri evlatlar ve sonraki nesiller sizin eserinizdir.

Başarı, öğretmenseniz öğrencinize verdiğiniz umuttur. Çünkü umutlar, inançlara, inançlar da başarıya götürür. Hayvan severseniz bir kedi, köpek, kuşa verdiğiniz mamadır başarı. Hayvanların da duyguları vardır. Onlara sevginizi vererek onları mutlu etmiş olursunuz. Bir canlıyı mutlu edebilmek de başarı değil midir?

İşçiyseniz alın teriniz, ekmek paranızdır başarı. Alın teri bu coğrafyanın en bizden en anlamlı kelimesidir belki de. Çünkü biliriz ki alın teriyle yediğimiz her ekmek huzurdur, mutluluktur ve aynı zamanda başarıdır bize. Çiftçiyseniz ektiğiniz topraktır başarı. Toprakla uğraşan insanlar toprağın dilinden anlarlar. Bilirler ki toprak bazen istedikleri ürünü vermeyebilir ama bazen de bereketini sürer tarlalara. Çiftçinin başarısı kendi ektiği toprağının mahsulüdür.

Başarı Seni Mutlu Eden Şeydir

Anneyseniz çocuklarınıza yaptığınız yemektir başarı. Anne yemeği gibi hiçbir yemek olmaz derler. Doğrudur bu coğrafya da herkes tanır anne yemeğini, hemen anlar bir annenin elinin değdiğini bazen kokusundan, bazen sıcaklığından, bazen ise tadından. Annelerin çocukları için pişirdikleri her yemek mutluluktur, sevgidir aslında bu da bir başarıdır. Başarı kimin hayatına dokunuyorsan o dur.

Bu bir insan, bir çiçek, karınca, toprak, ekmek olabilir. Elinde hayat bulan şekillenen anlam kazanan bir olgudur başarı. Tıpkı ustaların elinde şekillenen kil gibi. Başarı, eğer seni mutlu ediyorsa aldığın diploma, yaptığın iş, kazandığı para, kazandığın madalya, oturduğun ev, araban, unvandır. Ama eğer bunları kazanamadığına inanıyorsan belki de sen de farkında olmadan gelen başarılardan biri vardır. Siz de başarı ile ilgili uzmanlardan dersler almak istiyorsanız Enstitünün online kişisel gelişim eğitimlerinden yararlanabilirsiniz.

Yazar: Kübra Nazlı Şen

başarı başarılı insan eğitim kişisel gelişimmotive
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.